Марк Джармен, старший спеціаліст зі спостереження за землею Satellite Applications Catapult, провідний експерт з комерційної експлуатації БПЛА

Марк Джармен: Як технічний прогрес спрощує фермерам процес обробки даних з полів

6 березня 2017 260 0

Сучасні технології в усьому світі вже давно стали повноцінним інструментом роботи для сільгоспвиробників. Українські аграрії, на жаль, не завжди можуть дозволити собі йти у ногу з часом, тим не менше, намагаються не відставати. Все частіше над українськими полями у розпал сезону можна побачити дрони, а системами GPS-навігації вже давно користуються і у невеликих підприємствах.

У рамках III Британсько-українського агробізнес форуму «Агробізнес майбутнього: інвестиції в рентабельність», що відбувся в рамках виставки «Зернові технології 2017», фермери мали нагоду дізнатися більше про сучасні технології у галузі безпілотних літальних апаратів (БПЛА) та про британські напрацювання у цьому напрямку.

Kurkul.com поспілкувався з старшим спеціалістом зі спостереження за землею Satellite Applications Catapult, провідним експертом з комерційної експлуатації БПЛА Марком Джарменом і готовий поділитися почутим.

Kurkul.com: Якою мірою відбувається підвищення ефективності землеробства з використанням безпілотних літальних апаратів (у відсотковому відношенні, ефективності використання часу та виробничих затратах)?

Марк Джармен: Складно визначати це, враховуючи новизну технології та різні варіанти її використання. Деякі фермери використовують її просто для «гарної картинки», а деякі бажають придбати сервіси або використовувати цю інформацію для створення рекомендаційних карт. Ця технологія вважається своєчасною та гнучкою, але в той же час обробка зображення може зайняти певний час, тим самим зменшуючи цінність інформації. Французька компанія Airinov оцінює маржу від €45 за га до €60 за га при виконанні змінної норми внесення добрив за допомогою дронів.

Kurkul.com: Які нові рішення розробники безпілотних літальних апаратів можуть запропонувати фермерам сьогодні? Як ці рішення можуть вплинути на процес виробництва?

Марк Джармен: З нових рішень — рух у напрямку операцій за межами прямої видимості (BVLOS). Це дозволить збільшити площу охоплення за один політ, а, отже, зменшити витрати на експлуатацію. Вартість платформи зменшується, що робить технологію більш доступною. Досягнення у сфері сенсорних технологій збільшують число можливих вимірювань. Зображення з точною передачею кольору більше підходять для візуальної оцінки. Гіперспектральне зображення підвищить можливість виявлення дефіциту поживних речовин або хвороб на рослинному покриві значно раніше. Прогрес у сфері обробки даних онлайн дозволяє користувачам обробляти дані легко, без необхідності самостійного розуміння методів обробки. Вони мають доступ до постійно зростаючого набору інструментів аналізу для створення спеціальних вимірювань урожаю. Досягнення в галузі аналізу даних починають відображати вимоги ринку краще, ніж прості вегетаційні індекси, такі як NDVI. Це відбувається через те, що користувач стає більш обізнаним у цій технології і її слабких та сильних сторонах.

Kurkul.com: Які поради щодо впровадження технологій точного землеробства ви б дали українським фермерам?

Марк Джармен: Не зациклюйтесь на цій технології. Багато фермерів потрапили у пастку, бажаючи використовувати дрон, бо це класна і приваблива технологія. Але цінність її використання була значно переоцінена постачальниками послуг, які нічого не розуміють у сільському господарстві. Подумайте, що вам потрібно і потім отримайте дані з відповідного джерела (наприклад, супутника чи наземного сенсору). Наприклад, якщо фермер має 100 чи 1 тис. га пшениці, то чи дійсно дрон — це той інструмент, на який можна покластися при сучасному розвитку технологій?

Kurkul.com: Які технології Ви б порадили реалізовувати у першу чергу і якою буде їхня додана вартість?

Марк Джармен: Складно відповісти на це питання без додаткового контексту. Впровадження будь-якої технології потребує розуміння поточної «технологічної готовності» користувачів, обсягів роботи та їхньої здатності робити капітальні вкладення. Якщо фермер не має доступу до техніки з системою RTK (GPS), то можливість використовувати або максимізувати інформацію з супутників або дронів для нього значно зменшується. Простого, легкого у експлуатації дрону, який може робити гарні аерофотознімки, може бути достатньо для розуміння польових умов фермера, які він не може побачити з краю поля.

Kurkul.com: Коли фермерам слід очікувати повернення інвестицій з нового обладнання?

Марк Джармен: Тут теж складно відповісти. Таким компаніям, як Airinov потрібно було 4-5 років для того, щоб побачити пряму вигоду, враховуючи кілька оборотів, різну сезонність і т. д. Застосовуючи технологію зараз, користувачі мають відчути переваги змінної норми внесення поряд з тим, які результати вони могли бачити з подібних систем вимірювання з супутника або трактора, але протягом найближчих років це потрібно моніторити.

Kurkul.com: Дякуємо за інформацію! Сподіваємося, що вона стане корисною нашим фермерам!

Яна Красновська, Микола Сирота, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою