Геннадій Новіков, голова Аграрного союзу України

Геннадій Новіков: Податки треба платити з гектара землі

10 грудня 2015 245 0

Уряд України збирається скасувати спеціальний режим оподаткування сільгоспвиробників.

Про виклики, які постануть перед фермерами від такої ініціативи влади, Kurkul.com розповідає голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков.

Kurkul.com: Що для фермерів означає бажання уряду з 2016 року відмінити спецрежим оподаткування і ввести 20% ПДВ?

Геннадій Новіков: Сьогодні спеціальний режим оподаткування дозволяє фермеру робити свою справу – годувати родину і державу. Після скасування спецрежиму дрібному фермеру доведеться витрачати час на бухгалтерію. У Франції є спеціальні консалтингові і аудиторські компанії, де один бухгалтер веде 40 дрібних господарств. Там спрощена система, фермер віддає первинні документи, а компанія спілкується з податківцями. У нас цієї системи немає. Для фермера, у якого 50 чи 70 гектарів землі, це – серйозна проблема.

Kurkul.com: А для тих, хто має свого бухгалтера?

Геннадій Новіков: Теж проблема. Бо ціле покоління бухгалтерів виросло на іншій системі оподаткування. Потрібно буде вчитись заново. І сама податкова інспекція не готова до переходу – інша система контролю.

Kurkul.com: Як влада аргументує своє бажання нав’язати 20% ПДВ сільгоспвиробникам?

Геннадій Новіков: Держава не говорить фермеру, що ми в тебе заберемо, бо МВФ вимагає. Ні! Кажуть, що це боротьба з податковими ямами та чорним обігом. Головний аргумент – збільшення надходжень до бюджету.

Kurkul.com: І збільшать?

Геннадій Новіков: Наші розрахунки показують, що бюджет не виграє, а програє. І це вже визнають навіть в уряді, бо хтось з дурної голови почав цей процес. Зараз просто хочуть протягнути все як є. Наші дослідження показують, що податок потрібно сплачувати з гектару землі. Тоді всі будуть у виграші.

Kurkul.com: Чому?

Геннадій Новіков: Перше: гектар – стала величина, тому адмініструвати податок легко. Друге: в деяких районах половина всіх земель знаходяться в прихованій оренді. ЇЇ для економіки «не існує», але хтось на ній працює, отримує зерно. Його не можна продати легально, тому зерно йде на «чорний ринок» по заниженій ціні. Із запровадженням оподаткування гектару одночасно знімається проблема і надходжень до бюджету, і тінізації сектору.

Kurkul.com: Поясніть, як держава зможе збільшити надходження до держбюджету, але не вдаючись до теперішньої ініціативи уряду?

Геннадій Новіков: Уявімо, що кожен платитиме 400 гривень за гектар. Сьогодні держава з гектару отримує десь 132 гривні. Таким чином, до бюджету надходитиме більше грошей, і не треба ніяких контролюючих суб’єктів плодити. І що найважливіше – це все просто та прозоро.

Kurkul.com: Чому ж, на ваш погляд, уряд не йде на такий варіант?

Геннадій Новіков: Бо у нас ПДВ і його повернення – це системна корупція. Про це тільки ледачий в Україні не говорить. Зараз ПДВ у руки чиновникам не йде, а автоматично акумулюється в сільгоспвиробника. Це дратує державних мужів, бо вони опинилися поза потоком. Тут головне – питання механізму. Багато виробників не проти платити й 30%, але щоб механізм був теперішній. Тобто гроші мають автоматично спрямовуватися на розвиток сільгоспвиробництва. Не в процентах навіть річ, а в механізмі, котрий позбавляє чиновника прямого контролю за ресурсами.

Kurkul.com: Як ставитесь до нового варіанту реформ, який пропонує Нацрада, коли 75% від усього ПДВ йде державі, а 25% — сільгоспвиробнику?

Геннадій Новіков: Це нібито компромісний варіант. Бо нюанс не у відсотках, а в механізмі. Це нехороший варіант. Адже знову постає проблема з поверненням ПДВ, а там «відкати» і все інше. Просто невеличку частину залишають сільгоспвиробникам, але системну проблему такий варіант не вирішує.

Дякуємо за цікаву розмову!

Олександр Куриленко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою