Віктор Різник, виконавчий директор УАВК

Віктор Різник: Перспективу картопляній галузі забезпечить увага і державна підтримка

16 березня 2016 300 0

Проблеми з кредитуванням АПК, низька рентабельність багатьох сільськогосподарських культур, негативна тенденція в сфері ціноутворення. Через все це доводиться пройти сучасному аграрію.

В непростому становищі знаходиться вітчизняне картоплярство. На цьому в ексклюзивному інтерв’ю Kurkul.com наголосив виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Віктор Різник після майcтер-класу «Особливості технологій вирощування овочевих рослин і картоплі», що пройшов у Сумському НАУ.

Kurkul.com: Як Ви оцінюєте стан галузі сучасного українського картоплярства?

Віктор Різник: На жаль, зараз не доводиться говорити про позитивні тенденції в галузі. Це стосується і площ вирощування, і валового збору, і структури виробництва картоплі.

Загалом розміри збору цієї культури сягають 20 млн т. З них 94% площ зосереджено в приватному секторі. Це негативна тенденція, оскільки вона викликає хаос у ціноутворенні, попиті на картоплю і не дає можливості ефективно працювати професійним виробникам.

Kurkul.com: Чи користується зараз картоплярство популярністю в фермерів?

Віктор Різник: У минулому році площі посівів картоплі зменшились приблизно на 12% в порівнянні з 2014. Це, відповідно, негативно вплинуло і на об’єми виробництва цієї культури.

Натомість така тенденція ніяк не вплинула на процес ціноутворення, що пов’язано як з фактором зниження рівня споживання картоплі, так і з кількістю її надлишків. Ми втратили ринки збуту на Сході України, в Автономній Республіці Крим та Росії. На фоні цього ціна на картоплю залишається надзвичайно низькою. Наприклад, при собівартості близько 2 грн її кінцева ціна складає 3,5 грн. Але ж робота в сфері картоплярства вкрай клопітка і затратна: збір, зберігання, підготовка до відвантаження. Тож господарства, які виробляють картоплю, отримують невеликий прибуток, що не дає їм перспектив розвитку.

Фермери-картоплярі змушені долати ще й кліматичні фактори, які ускладнюють вирощування цієї культури. Візьмемо до уваги хоча б 2015 р.: через відсутність опадів у деяких регіонах (наприклад, на Київщині, Чернігівщині, Хмельниччині) урожайність картоплі зменшилася в кілька разів.

Kurkul.com: Наскільки фермери, що займаються картоплярством забезпечені засобами захисту рослин, добривами?

Віктор Різник: Сьогодні на аграрному ринку країни працюють професійні сучасні компанії, які дають можливість забезпечити технології вирощування картоплі на всі 100%. Вони постачають виробникам ЗЗР, мінеральні добрива, потужну та якісну спеціалізовану техніку, яка повністю відповідає європейським вимогам.

Зовсім інше питання, чи може фермер собі дозволити придбати все вищеназване. Адже надзвичайно низька рентабельність картоплярства й відсутність обігових коштів не дають можливості прийняти всі пропозиції. Сьогодні спеціальні добрива, мінеральні добрива, хімічно змішанні добрива, краплинне зрошення, що широко застосовуються в сучасному картоплярстві є малодоступними для господарств. Адже господар змушений здійснювати посів та вирощування культури, вкладаючись в мізерний бюджет.

Kurkul.com: Чим загрожує низьке фінансування розвитку картоплярства?

Віктор Різник: Нехтування повноцінним забезпеченням технологій вирощування картоплі несе величезні ризики. Якщо рік більш-менш сприятливий для вирощування картоплі (а таких буває десь два з п’яти років), фермер, звичайно ж, отримує віддачу від картоплярства. Тоді ризик зменшується.

Проте, припустимо, наступний рік буде провальним, і тоді економія на ресурсах призводить до збитковості для виробника. Минулий рік характеризувався саме такими негативними тенденціями. Деякі господарства збирали 4-10 т/га картоплі і це при тому, що зазвичай рівень урожайності в них складає 30-50 т/га. Цей рік був провальним для картоплярів деяких регіонів.

Kurkul.com: Яким чином можна покращити фінансовий стан виробників картоплі?

Віктор Різник: Найкращим способом є доступ фермерів до кредитування АПК. Приміром на Заході проблеми фінансових нестач вирішуються саме шляхом надання фермерам пільгових кредитних ресурсів. Нормальною вважається ставка 3,5-5%. До речі, надані кредитні кошти здатні задовольнити основні проблеми аграріїв.

В Україні ж кредити надаються під високі відсотки і їх отримання пов’язане із труднощами для фермера. Тому виробники відмовляються від такого виду фінансової допомоги.

Kurkul.com: Чи є якась підтримка фермерів, що займаються картоплярством з боку держави?

Віктор Різник: На мою думку, владні структури зможуть підтримати галузь, вирішивши два основних завдання. По-перше, держава має створити такі умови гри на ринку, щоб аграрії змогли ефективно вести процес виробництва. По-друге, є необхідність в забезпеченні сільських господарств пільговими кредитними ресурсами. Реалізація таких кроків знову зверне увагу фермерів до картоплярства і поверне культуру до числа прибуткових.

Kurkul.com: Вікторе Семеновичу, дякуємо за цікаву розмову!

Вікторія Бардак, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою