Клавдія Гордієнко, заступник директора зі зв’язків з зовнішнім середовищем ринку «Шувар»

Клавдія Гордієнко: У ринку «Шувар» є низка програм для фермерів

27 травня 2016 665 0

Вже скоро в Україні розпочнеться масовий збір врожаю овочів та фруктів і фермерам потрібно буде шукати шляхи збуту своєї продукції. Одним із способів швидко і вигідно продати збіжжя — скористатися послугами оптових ринків країни.

Команда Kurkul.com вирішила допомогти своїм читачам краще розібратися в тому, які ж є плюси збуту продукції саме таким чином та поспілкувалася з заступником директора зі зв’язків з зовнішнім середовищем найбільшого на Західній Україні оптового ринку «Шувар» Клавдією Гордієнко.

Kurkul.com: Що простому українському фермеру треба зробити, щоб продавати свій товар на ринку «Шувар»?

Клавдія Гордієнко: Йому просто потрібно приїхати на ринок. Простий фермер не укладає договори.Він просто стає на майданчику для торгівлі з машин і реалізовує свою продукцію. На ринку також є стаціонарні приміщення-термінали: свіже м'ясо, м'ясопродукти, риба, морепродукти, овочі, квіти і величезний майданчик для торгівлі з машин на 650 місць. Фермер може працювати в будь-якому із цих напрямків.

Якщо фермер виробляє м’ясо чи рибу, він може віддати свій товар операторам з оптового ринку, які орендують у нас торгові місця або сам взяти місце в оренду, але в такому випадку він повинен поставляти товари цілий рік.

Павільйон «Овочі-фрукти»

Найбільше ми працюємо в галузі овочів і фруктів. І тут для виробників у нас є цілий ряд програм, над якими ми постійно працюємо. По-перше, майданчик для торгівлі з машин. Фермер заїжджає на ринок машиною будь-яких габаритів, стає, і починає торгувати. Це найпростіше, що він може зробити. За всі роки (а ринку у цьому році виповнюється 25 років) ми не відмовили жодному фермеру, якщо в нього дійсно якісна продукція (якість і безпечність перевірить державна ветеринарна лабораторія, яка працює на ринку). Йому ніхто не відмовить на оптовому ринку! Але прийти, стати, поторгувати з машини – це одне, інше питання — як здешевити для фермера цю діяльність. Для цього на ринку є цілий ряд програм покликаних йти назустріч вітчизняному товаровиробнику.

Kurkul.com: Розкажіть детальніше про ці програми.

Клавдія Гордієнко: Перше – робота із головами сільських рад. Оптовий ринок «Шувар» та голова будь-якої сільської ради на території України підписують угоду про те, що виробник, який працює на території сільради, приїжджає на оптовий ринок і отримує 10% знижки на послуги. Якщо він приїжджає частіше, кілька разів за місяць, він отримує знижку до 25%. Це означає, що кожна п’ята поїздка на ринок для нього безкоштовна.

Kurkul.com: На які саме послуги ринку ви надаєте знижку? Саме на орендну плату?

Клавдія Гордієнко: У нас на ринку на в’їзді є прейскурант цін на торгівлю з легкового автомобіля, з мікроавтобуса, з автомобіля до 5, 10, 20 тон. Фермер за 24 години перебування на ринку платить ту суму, яка зазначена у цьому прейскуранті.

Автомобільний майданчик ринку

Kurkul.com: Які ціни там вказані на сьогоднішній день?

Клавдія Гордієнко: У зв’язку з тим, що виросли тарифи, ціна оренди землі, вартість одного місця нещодавно трохи зросла. Легковий автомобіль – 150, легковий з причепом – 220, мікроавтобус – 220 грн/доба. На нашому сайті можна побачити всі розцінки.

Друга програма дуже затребувана восени, коли фермери, які вирощують овочі і не мають сховища для того, щоб створити додану вартість своєї продукції, вирішують реалізовувати її відразу. Щоб такий фермер не продавав врожай на полі за безцінок, у нас є послуга «дистанційні продажі».

Товаровиробник підписує угоду із оптовим ринком «Шувар», і реалізатори на ринку продають його врожай без переходу права власності, за ціною, яку встановив сам фермер. Фермер має можливість за допомогою відеокамер в режимі реального часу спостерігати, як йде торгівля його продукцією. Він може піднімати і знижувати ціну на товар. Він контактує із керівником дистанційних продажів у цьому напрямку, той йому підказує, чи добре йде продукція, і вони разом вирішують, яким чином продавати. Продана продукція за мінусом обговорених 5%, які залишаються для оплати праці реалізатора, перераховується на рахунок фермера через банк. Тому присутність фермера на всіх етапах не обов’язкова.

Рибний відділ ринку

Ця програма добре підходить для тих, хто не має можливості особисто бути тут присутнім і у кого в селі ще не дійшли до того, щоб створити збутовий кооператив і реалізовувати через нього продукцію на ринку. А реалізувати і взяти уже живі гроші фермер хоче, то йому надається така послуга.

Також для виробників у нас працює буфер. Поясню що це таке. Фермер, який не може реалізовувати свою продукцію, може віддати її на збереження. Оператор, в я кого не вистачає даного товару, може забрати його з буфера. Таким чином, цей процес також проходить без посередника. Ми не купуємо товари, ми надаємо послугу зі зберігання і з реалізації. Фактично, від виробника продукція потрапляє напряму до покупця.

Kurkul.com: Оператори — це ваші орендарі чи наймані працівники?

Клавдія Гордієнко: Це наші орендарі. Я говорила, що в нас є павільйон овочів і фруктів, у ньому 8,5 тис кв. м і 64 оператори. Це ті люди, які цілий рік повинні мати продукцію для реалізації, тому що вони орендують приміщення.

Працює в нас також і інтернет-ринок. Це вже більше для львів’ян. Продаємо продукцію, яка закуповується на ринку. Через цей сайт ми маємо до 2-х тисяч замовлень на місяць.

Kurkul.com: Інтернет-ринок працює за принципом інтернет-магазину?

Клавдія Гордієнко: Так, саме як інтернет-магазин. Він задумувався, як VIP-послуга для зайнятих господинь, а зараз життя показує, що цим сервісом користується дуже багато львів’ян, у тому числі й інваліди, і люди похилого віку. По ціні зазначеній на нашому сайті люди замовляють товари, їх доставляє кур’єр, а клієнт розраховується по чеку і отримує продукцію не виходячи з дому.

Kurkul.com: На цьому інтернет-ринку виставляється продукція усіх ваших операторів?

Клавдія Гордієнко: Інтернет-ринок працює у двох напрямках. Якщо вам потрібна продукція з сьогодні на сьогодні і у вас немає якихось особливих забаганок, то товар купується на ринку і відвозиться за ціною, вказаною на сайті. Якщо ж ви звикли купувати домашні яйця від господині N, а сметанку від господині K, то можна замовляти продукти і від конкретної господині. Наші працівники поїдуть до господині і привезуть ту сметанку, той творіжок, ті яйця домашні, які ви замовите.

На ринку можна дізнатися всю інформацію про фермера

Kurkul.com: Які ще послуги надає ринок для фермерів?

Клавдія Гордієнко: Якщо ви хочете ще підвищити ціну і працювати із супермаркетами, оптовий ринок «Шувар» надасть виробнику послугу по миттю, калібруванню, фасуванню в мішки, сітку, пакет будь-які овочі. Ми можемо їх навіть почистити, наприклад картоплю, і запакувати в вакуум. Використовуємо як нашу упаковку з логотипом «Шувар», так і брендовану упаковку замовника.

Якщо виробник на полі забрав картоплю, але не перебрав, не упакував і привіз на ринок в такому вигляді, він її зможе реалізувати, але за дуже невисокою ціною. Якщо ви відкалібрували ваш врожай, в мішечки упакували, привезли, то ціна буде зовсім іншою. Щоб до цього прийти, дуже часто виробнику просто треба приїхати на ринок і побачити, що сусід, який поряд стоїть, маючи упаковану продукцію, продає її дорожче і швидше. Непофасована продукція у нас уже майже не продається, тому що люди за роки співпраці з ринком звикли, що вони швидше і дорожче продадуть саме упаковані товари.

Kurkul.com: А з якою кількістю товаровиробників ви працюєте щороку?

Клавдія Гордієнко: Порахувати всіх товаровиробників нам непросто. Але можу сказати, що ми продаємо плодово-овочевої продукції приблизно півмільйона тон на рік.

Kurkul.com: Чи представлена на вашому ринку органічна продукція?

Клавдія Гордієнко: У нас проводилося багато ярмарків органічної продукції. Деякі товари з цих заходів лишилися і продаються у нас в маркеті «Дідо». Але у нас немає великого об’єму цієї продукції для можливості її продажу на майданчику для торгівлі з машин. Для цього потрібно, щоб більше виробників сертифікували свою продукцію, як органічну, проте, для них це не дуже просто і дешево. Я думаю, що майбутнє — за ідеєю створення кооперативів, які об’єднають виробників не лише за площами, технологією, реалізацією, а й за спільним прагненням сертифікувати продукцію. Я переконана: якби ми допомогли нашим виробникам сертифікувати продукцію (а вона в нас в переважній більшості чиста і готова для сертифікації), ми б у Європі мали дуже добрі результати реалізації органічних товарів.

Kurkul.com: Розкажіть детальніше про роботу маркету «Дідо» на території ринку.

Клавдія Гордієнко: Філософія магазину «Дідо» – домашня продукція. Ми підписуємо угоди і надаємо робоче місце фермеру, у якого невеликий об’єм товарів, але він має щось особливе. Він може, наприклад, поставляти в м’ясний відділ м’ясо цесарки, перепелів, індички, качки, гуски.

Маркет Дідо

У нас є продукція фермерського господарства Петра Лелика, який з самого відкриття магазину продає молочні продукти. Його представник — колоритний чоловік з вусами, у нього не низькі ціни, але приходять люди переважно до нього, бо він пропонує унікальні продукти — сепараторна сметана, сметана збирана і т.д. Тому він реалізує продукцію за дуже вигідною для себе ціною. Там же ж у нас стоїть і органічна продукція, там же стоїть і молоко козяче, коров’яче, яйця перепелині тощо.

Магазин «Дідо» дуже швидко після свого відкриття став популярним і наші клієнти почали цікавитися, чи не збираємося ми відривати філіали. І зараз в місті вже є три таких магазини.

Kurkul.com: А яка географія ваших поставників продукції?

Клавдія Гордієнко: На ринку торгують представники 10-15 областей України, а географія покупців ще більша. Кожен місяць різні області України формують ринок. Восени його формують західні області, влітку — південні.

Kurkul.com: Який графік роботи оптового ринку? І чи можуть на ньому скуповуватися роздрібні покупці?

Клавдія Гордієнко: Якщо б ми, не дай Бог, закрили ринок на перерву, то, напевно, мали б тут соціальний вибух. Тому ринок працює цілодобово. Вночі заїжджають крупні оптовики і вже традиційно закуповують крупними партіями. Це починається десь з другої години ночі. Потім, о п’ятій-шостій годинці ранку, приїздять торговці з роздрібних ринків. Потім, десь о восьмій годині, заїжджає HoReCa – готелі, ресторани, кафе, які будуть відкриватися о десятій-дванадцятій годині. А потім приходить через усе місто бабця, яка хоче на гривню дешевше купити якісь продукти, і ми не можемо сказати їй «ні, бабцю, це оптовий ринок».

Рибний відділ

Kurkul.com: Чи відрізняється оптова і роздрібна ціна в такому випадку?

Клавдія Гордієнко: Це ж ринок. Ринок формує ціну. Є свої традиції такі як торгуватися на ринку. У нас навіть крупні продавці, коли бачать, що приходить старенька бабця, стараються віддавати дешевше. Хоча це й оптовий ринок, ми не можемо дозволити собі закрити роздрібну торгівлю, бо львів’яни звикли приїжджати і купувати у нас продукцію за нижчою ціною.

Kurkul.com: Які сертифікати якості своєї продукції повинен мати фермер, щоб торгувати на вашому ринку?

Клавдія Гордієнко: Якщо фермер приїжджає із довідкою, взятою в себе в районі, яка підтверджує, що це його продукція, вона якісна й безпечна, більше йому нічого не треба. Якщо він приїжджає до нас без такої довідки, то на кожному ринку є державна ветеринарна лабораторія, вона сьогодні працює. Лікар приходить, відбирає зразки продукції, віддає її на дослідження і видає довідку про те, що вона якісна. Якщо в продукції зашкалюють нітрати або ще щось, така продукція для торгівлі на ринку не допускається.

Kurkul.com: Дякуємо пані Клавдії за цікаву розмову та бажаємо ринку «Шувар» подальшого розвитку та реалізації нових цікавих проектів!

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою