Ринок картоплі України

Ринок картоплі України — хто, де і скільки?

24 серпня 2018 2535 0

З давніх-давен для українців та багатьох інших слов’янських народів картопля ― це хліб щоденний. Без неї не уявляє свого столу жодна господиня.Та чи такою вже й вигідною є картопля для українських фермерів? Спробуємо в усьому розібратися.

Площі та урожай картоплі (динаміка останніх років).

За інформацією Української асоціації виробників картоплі (УАВК), площі під картоплею протягом останніх років значно знизилися. Така тенденція спричинена впливом багатьох факторів. Одним із них є підписання Україною Угоди про Асоціацію з ЄС. З одного боку ― це вихід українських аграріїв на нові ринки збуту, а з іншого ― Європа є споживачем виключно безпечної і сертифікованої належним чином продукції. Саме з цим в Україні ще багато невирішених проблем.

За офіційною інформацією держкомстату, посівні площі в Україні протягом останніх років змінювалися, як показано у таблиці 1. 

Урожайність картоплі та можливість впливати на неї теж зазнали змін. Той факт, що урожайність майже не змінилася за останні декілька років, може свідчити про потребу зміни насіннєвого фонду, а також зміни підходів до управління якістю та безпечністю харчових продуктів.

За даними Держкомстату, посівні площі картоплі під урожай 2018 року:

Виробництво

За даними Міністерства агропромисловості України, урожай картоплі у 2017 році склав 22,2 млн т з 1,3 млн га при урожайності 167,8 ц/га. Фахівці прогнозують урожай у цьому році на рівні 15-16 млн т. Для потреб внутрішнього ринку вистачає 5 млн т та 1-2 млн т для харчування тварин і для насіннєвого фонду. Те, що залишається, могло б стати непоганим доходом не тільки для аграріїв, а й сприяти зміцненню національної грошової одиниці.

За результатами 2017 року найбільшими виробниками картоплі в Україні стали: Агрохолдинг «Мрія», «Агро ЛВ Лімітед», АТК та «Імпак» дещо менша частка ринку у ФГ «Аделаїда»,ТОВ «Агрофірма Брусилів»  та інших.

Достатньо великі площі картоплі засаджують в Україні селяни. У домогосподарствах 74% всіх площ під овочами припадає на картоплю. Проте через «вимирання» села та скорочення земель, які обробляються, цей показник поступово зменшується.

Картопля сорту Беларосса

Експорт

Кліматичні умови в Україні сприятливі для вирощування картоплі майже на всій території. Станом на 2018 р. Україна входить у п’ятірку найбільших експортерів цього продукту на міжнародні ринки. Проте навіть за найкращої врожайності перед українськими аграріями стоїть ряд проблем, які не дають можливості експортувати продукцію у більших обсягах та за значно вищу ціну.

Як свідчать дані УАВК, Україна стала основним постачальником картоплі сезону 2017-2018 рр. для Молдови. Саме вона вже за період із січня по травень 2018 року закупила для своїх потреб в Україні 5,93 тис. т на $1,07 млн. Ще одним важливим покупцем для України стала Грузія, яка вже у цьому році імпортувала 290 т продукції загальною сумою $52 тис.

Помалу відновлюють українські аграрії експорт картоплі до Білорусі ― 270 т на $48 тис.

Збирання картоплі

Якість

Враховуючи неврожайні роки у багатьох країнах Європи, українські аграрії могли б скористатися ситуацією та запропонувати картоплю, вирощену в Україні. Але саме наш стратегічний продукт часто не відповідає міжнародним документам про якість та безпеку.

Директивою Єврокомісії ЄС №2029/2006 встановлено правила імпорту картоплі до країн Євросоюзу. Тому для того, щоб українські фермери могли стати повноцінними учасниками світового ринку, необхідно пройти відповідні процедури. А це доволі непростий процес, оскільки він включає в себе не тільки сертифікацію продукції, а й контроль за повним циклом ― від землі та насіння до пакування і маркування.

Імпорт

Попри те, що український ринок цілком забезпечується власною продукцією, аграріям не вдається виростити достатню кількість ранньої картоплі. Саме тому на полицях українських супермаркетів разом із вирощеною на наших чорноземах красується імпортна картопля з Єгипту, Франції та Марокко. За інформацією адміністрації одного із основних гуртових ринків агропродукції «Шувар», вартість ранньої імпортної картоплі знаходилась цього року в діапазоні від 18-21 грн до 25 грн, залежно від того, з якої країни картопля завезена.

Проте нині внутрішні ринки наповнені переважно продукцією українського виробника.

Переробка

На території України, як стверджують фахівці УАВК, картопля для переробної галузі використовується дуже мало. Ця частка складає 3-4%. У країнах Євросоюзу ситуація протилежна: при врожайності більшій у 2-2,5 рази, свіжою продається тільки 6% картоплі, а решта переробляється. Практично повністю не зайнятий український ринок картоплі фрі. Основна маса цього продукту, який широко використовується у громадському харчуванні, імпортного походження. Зовсім мало підприємств переробляють картоплю на чіпси. На сьогодні 25 тис. т картоплі на рік переробляє дніпропетровський «Клуб Чіпсів» та картоплю фрі роблять у компанії «Інтерагросистема» в обсязі 10 тис. т. Частина картоплі переробляється на крохмаль. Але цього для картопляного ринку надто мало.

Проблеми й переваги нашого ринку

Для суттєвого розширення ринків збуту не тільки картопля, а й уся плодоовочева продукція потребує належної сертифікації. Налагодження повноцінного експорту можливе виключно після вирішення основних проблем ринку. До них можна віднести:

  • відсутність налагоджених ланцюгів відбору продукції;
  • відсутність належної сертифікації;
  • неадаптованість діючого законодавства до нових міжнародних фіто-санітарних норм і правил;
  • відсутність належного рівня знань у аграріїв та необхідність постійного вдосконалення змін, які відбуваються;
  • відсутність належного контролю за мінеральними добривами і препаратами хімічного захисту;
  • необхідність у зміні податкового законодавства.

Серед основних переваг України можна виділити:

  • родючі грунти практично по всій території України;
  • можливість розширення потенціалу внутрішнього ринку;
  • можливість використати досвід країн, які є лідерами світового ринку картоплі.

Частка світового ринку

Рейтинг світового ринку картоплі виглядає наступним чином:

Протягом десяти років частка експорту української картоплі на світовому ринку залишається на рівні 0,13%.

Але при цьому ринок України не є конкурентноздатним повною мірою. Найбільше перспектив для розвитку та реалізації українська картопля має саме на внутрішньому ринку як продукція для переробки.

Інша цікава інформація

На території Європейського простору станом на 2018 рік діють 11 нормативних документів, які регулюють якість та безпеку продукції, що надходить на ринок. Ці правила є обов’язковими абсолютно для усіх і стосуються як тих, хто виготовляє, так і тих, хто реалізує товари на продовольчому ринку.

Українські аграрії все частіше вирощують надранню картоплю під плівкою за технологіями, завезеними з Голландії та інших країн. Вони мають значно вищий рівень рентабельності і дозволяють зібрати кілька врожаїв картоплі протягом року. Це дає змогу замінити дорогий імпорт і поступово заповнити нішу власним продуктом.

Все більшою популярністю у світі та й в Україні користуються сорти картоплі, які мають кольорове забарвлення. Вони характеризуються тим, що містять великий рівень антиоксидантів та значно менше крохмалю. У пошуках нових покупців українські підприємства вже почали вирощувати такі сорти, які можуть зацікавити вибагливого споживача.

Зміна підходів у веденні бізнесу дозволить максимально збільшити комерційну вартість української картоплі. Але для цього українським підприємствам потрібно:

  • працювати над вирощуванням нових високорентабельних сортів картоплі;
  • постійно підвищувати якісний рівень продукту;
  • шукати оптимальні рішення для калібрування та поділу картоплі за якістю та товарним виглядом;
  • використовувати нові маркетингові рішення для упаковки, брендингу та просування картоплі на міжнародний рівень.

© Ірина Рибчук, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою