Лише 10 місцевих рад підтримали зняття земельного мораторію — результати опитування

20 грудня 2018 118 0
Лише 10 місцевих рад підтримали зняття земельного мораторію — результати опитування
pixabay.com

AgroPolit.com спільно з громадським рухом (ГР) «Кріпак» презентує результати Всеукраїнського опитування серед місцевих рад про необхідність зняття мораторію на продаж земель с/г призначення. Результати відображені у онлайн-форматі — це «Карта громад: земельний мораторій» (ви також можете проголосувати, перейшовши вниз по карті і залишити свій голос в онлайн-опитуванні). Про це йдеться у матеріалі «Fata Morgana — марево про землю. Результати «референдуму» серед громад про зняття мораторію».

Міні-референдум проведено в рамках проекту «Земля: голос громад». «Кріпак» розіслав 2166 запитів до місцевих рад (різних рівнів — сільських, міських, районних і селищних), щоб з’ясувати їхнє ставлення до мораторію. Зокрема, їм пропонувалося визначитися і дати один із 4-х варіантів відповіді: проти відкриття ринку, розглядаємо це питання, не хочемо розглядати та за зняття мораторію. 

«Наразі отримали 733 відповідей. За зняття віддали голоси 10 рад, проти —375, утримались — 348», — ідеться в результатах дослідження.

Ініціатори опитування так пояснюють його мету проведення.

«Ми вважаємо, що за допомогою легітимних, законно обраних органів місцевого самоврядування можна дійсно з’ясувати, чого ж хочуть українці. Це найбільш об’єктивний зріз по країні. Такий проект ніколи не реалізовувався і в певному сенсі він є ексклюзивним», — пояснює мотиви опитування голова «Кріпак» Богдан Балагура.

Дослідження враховує думку, насамперед, людей «на місцях», доповнює сказане заступник голови «Кріпак» Євген Черняк.

«Давайте не будемо забувати, що місцеві ради складаються з депутатів, представників інтересів своїх територіальних громад. Інакше кажучи, депутат місцевої ради живе поруч із вами, «на одній вулиці», і до нього донести власну позицію легше, аніж до парламентарів Верховної Ради. Ця особливість, до речі, дуже актуальна для сільської місцевості, де переважно і проживають власники паїв», — додає він.

В Україні сьогодні налічується близько 11 тис. рад різного рівня. У голосуванні на останніх всеукраїнських місцевих виборах взяли участь 13,5 млн громадян. Тобто, можна сказати, що ці ради сумарно представляють половину виборців України, які мали тоді голосувати. В сільських, міських, районних і селищних радах працюють сотні тисяч людей. Їх, зокрема, торкнеться питання продажу с/г землі, бо більшість — жителі сільської місцевості.

«AgroPolit.com постійно тримає руку на пульсі земельної теми в Україні, бо це невід’ємна частина аграрної політики. І від того, який варіант земельної реформи завтра обере уряд, залежить доля українців на багато поколінь вперед. Чи готові сьогодні українці до цієї реформи? Не дуже. Ще минулого року майже 70% українців висловилися проти скасування мораторію на землю. Ситуація цього року змінилася не сильно, твердять закриті дослідження. Тож ми вирішили підтримати  ініціативу «Кріпака» в форматі міні-референдуму і почути голос людей на місцях, щоб зрозуміти, що думають вони про мораторій. Що з’ясувалося? І досі невизначеність. Чому? Українці не розуміють, що буде після зняття мораторію, як відкриватимуть ринок, які будуть запобіжники  від обезземелення — цілий набір страхів. А не знаючи броду — ніхто не  полізе у воду. Розвіяти ці страхи та міфи мав би частково закон про обіг земель с/г призначення, але його багато років ніяк не може народити Мінагрополітики, чуємо лише загальні фрази», — пояснює головний редактор AgroPolit.com Наталія Білоусова.

Виконано за допомогою Disqus