Сільгоспкультури зібрані поблизу Чорнобиля ще досі забруднені радіацією — дослідження

21 грудня 2020 45 0
Сільгоспкультури зібрані поблизу Чорнобиля ще досі забруднені радіацією — дослідження
Kurkul.com

Міжнародна команда дослідників з Greenpeace та Університету Ексетера виявила небезпечний рівень радіокатівних елементів у сільськогосподарських культурах за «зоною відчуження». Вони припускають, що в усьому винна зола, яку використовують для добрив, пише livescience.com.

Сільськогосподарські культури, який ростуть поруч з колишньою Чорнобильською АЕС, досі забруднені радіацією, що утворилася в результаті аварії 1986 р.

У новому дослідженні вчені виявили, що пшениця, жито, овес і ячмінь, який ростуть на цій території, містять два радіоактивних ізотопи — стронцій-90 і цезій-137, — які знаходяться вище меж безпечного рівня.

«Наші висновки вказують на забруднення й опромінення людей, яке триває зараз. Цей процес ускладнюється відсутністю офіційного моніторингу з боку влади», — зазначив автор дослідження Давид Сантільйо, судово-екологічний експерт науково-дослідних лабораторій Greenpeace при Університеті Ексетера. Він послався на те, що уряд України призупинив свою програму моніторингу радіоактивних елементів у 2013 р.

Дослідники, в співпраці з Українським інститутом сільськогосподарської радіології, проаналізували 116 зразків зерна, зібраних в 2011-2019 рр., з Іванківського району України — це близько 50 км на південь від колишньої АЕС.

Ця територія знаходиться за межами «зони відчуження» Чорнобиля, радіус якої 48 км навколо АЕС. У 48% проб знайшли радіоактивні ізотопи, головним чином стронцій-90, який перевищував безпечний рівень. Вони також виявили, що в пробах деревини, відібраних у тому ж регіоні в період з 2015 по 2019 рік, рівні стронцію-90 перевищували безпечну межу — їх не можна використовувати навіть в якості дров.

Дослідники вважають, що радіація в деревині може бути причиною триваючого радіоактивного зараження сільськогосподарських культур через майже 35 років після катастрофи. При аналізі деревної золи з печей вони знайшли рівні стронцію-90, що у 25 разів перевищують безпечні рамки. Місцеві жителі використовують цю золу, а також золу місцевої ТЕС для підживлення посівів. Цей процес продовжує круговорот радіації через ґрунт.

Виконано за допомогою Disqus