Земельний кадастр надмірно комерціалізовано — думка

63
0
Основною метою земельного кадастру є отримання прибутку
terland.gov.uaОсновною метою земельного кадастру є отримання прибутку

Для того, щоб ринок землі успішно запрацював, потрібно удосконалити наявну кадастрову та реєстраційну системи, таку думку висловив завідувач кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування Андрій Мартин, повідомляє «Урядовий кур’єр».

За його словами, треба налагодити їх взаємодію та вирішити питання з авторськими правами на їх програмне забезпечення. Державний земельний кадастр (ДЗК), на думку експерта, успішно обслуговує ринок оренди, а саме 4,7 мільйона договорів.

«Серед недоліків нашого кадастру — багато помилок (через тривалу непублічність) та проблема з їх виправленням. А все тому, що авторські права на програмне забезпечення ДЗК належать не державі, як має бути, а групі з 16 фізосіб. Адміністрування ж здійснює державне підприємство, суб’єкт господарювання, основна мета якого — отримати прибуток», — уточнює експерт.

У кадастрах інших країн, за його словами, теж є помилки, але їх швидко виправляють, щоб полегшити життя землевласникам і землекористувачам.

«В Україні ж виправлення помилок, як правило, — «розвід» на гроші. У кадастрі не відображається інформація про координати меж та деякі інші характеристики паїв, як мало б бути згідно із законом «Про державний земельний кадастр», лише тому, що так вирішили люди, які відповідають за ДЗК», — пояснив Андрій Мартин.

На думку експерта, на сьогодні кадастр надмірно комерціалізовано і монополізовано. Зокрема, отримати витяг із нього можна лише у ЦНАПах на місцях, хоч в ідеалі це мало б бути в електронному вигляді день у день.

У 2016 р., за прогнозами Андрія Мартина, робота з наповнення реєстру пришвидшиться, адже з 1 січня розширено коло суб’єктів: реєструвати право на нерухоме майно зможуть також посадові особи місцевого самоврядування, банки, неакредитовані особи.

«Буде півроку адаптації, коли всі з’ясовуватимуть, як реєструвати права по-новому. Коли все запрацює, стане менше корупції, бо зникне монополія з надання адмінпослуг», — резюмує Андрій Мартин.

Дізнавайтесь першими найсвіжіші фермерські новини України на нашій сторінці в Facebook, на каналі Telegram, а також підписуйтесь на Куркульський вісник.

Выполнено с помощью Disqus