Третина української землі ніде не зареєстрована

2 березня 2016 58 0
Офіційна статистика розподілу земель не відповідає фактичному розподілу
ekonomika.eizvestia.comОфіційна статистика розподілу земель не відповідає фактичному розподілу

В Україні на грудень минулого року було зареєстровано 16,66 млн ділянок загальною площею 41,81 млн га, говорять дані моніторингу земельних відносин в Україні за 2014-2015 рр., пише «UBR».

Це 69% території країни. При цьому у державний земельний кадастр включена інформація лише про 22,6% державних земель.

За даними моніторингу, який розроблений і реалізується у рамках проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах» за підтримки Світового банку, з'ясувалося, що введення 7-річного мінімального терміну оренди сільгоспземлі і збільшення земельного податку співпало зі значним скороченням кількості зареєстрованих договорів оренди.

Якщо у першому кварталі 2015 р. держреєстратори зафіксували 176,5 тис. угод по оренді, то вже у третьому кварталі їх число впало до 41 тис. Падіння відбувається, незважаючи на полегшення реєстрації прав оренди — тепер її можуть проводити не лише держреєстратори, а й нотаріуси (зростання з 31 до 2,5 тис. угод за той же період).

«Це реакція орендарів, пов'язана або з питаннями тіні, або свідчить про те, що у законі щось не влаштовує аграріїв Наприклад, мінімальний термін оренди землі», — сказав перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Ярослав Краснопольський.

За його словами, є ще ряд питань до органів держвлади. Зокрема, під час збору даних з'ясувалося, що площа держземель, переданих в оренду, «була недоступна з одного з джерел».

«Площа земель, з яких сплачуються податки, також невідома. Це найважливіші питання для нас, як держуправлінців», — зізнався заступник міністра.

Станом на 1 липня 2015 р. було укладено 4,67 млн договорів оренди сільськогосподарських паїв загальною площею 16,59 млн га, що становить половину всіх паїв.

Середня вартість оренди приватного паю в Україні складає 786 грн, а оренди державного ділянки — 1351,6 грн у рік, хоча здані по областях істотно різняться. Наприклад, у районах, де сільське господарство ведеться за інтенсивними технологіями, вартість оренди приватного паю дорожча, ніж держземлі.

З 7,3 млн платників земельного податку 98% складають фізособи. Але тих, хто платить 1351, 6 грн — менше половини (46%) від загальної кількості зареєстрованих власників землі, і тільки 31% від усіх приватних землевласників, які подають звітність.

«Статистика розподілу земель між державною, комунальною та приватною формою власності за існуючими статистичними формами не відповідає фактичному розподілу», — констатують автори дослідження.

Виконано за допомогою Disqus