Гройсману напривили листа з вимогою збільшити фінансування протиепізоотичних заходів

29 листопада 2016 63 0
Недофінансування Держпродспоживслужби несе загрозу для аграрного сектору
ukrinform.uaНедофінансування Держпродспоживслужби несе загрозу для аграрного сектору

Громадські професійні організації АПК: Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу», Всеукраїнська Аграрна Рада, Асоціація «Союз птахівників України», корпорація «Тваринпром», Асоціація свинарів України написали відкритого листа до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з вимогою збільшити фінансування протиепізоотичних заходів, пише «Аграрний тиждень».

Протягом останніх двох років в Україні значно збільшилась кількість випадків ураження африканською чумою свиней та загострився ризик поширення ящура, нодулярного (вузликового) дерматиту ВРХ, сказу, лейкозу ВРХ, лептоспірозу, сальмонельозу. Епізоотична ситуація погіршується також і в сусідніх країнах. Зокрема, щотижня фіксується по декілька спалахів АЧС на території європейського континенту.

В Україні з початку року зареєстровано 79 випадків захворювання на африканську чуму свиней. За прогнозом FAO в 2017 р. кількість випадків захворювання збільшиться до 117-ти, при цьому кожен четвертий спалах ймовірно буде в свинарських господарствах, в першу чергу, з низьким рівнем біозахисту. З початку року через АЧС було утилізовано 9,1 тис. голів свиней, що призвело до додаткових втрат для господарств на рівні 29 млн грн.

На виконання обов’язкових планових протиепізоотичних заходів у 2017 р. необхідно 337,486 млн грн. Це складає всього лише 11% від суми прямих надходжень до бюджету від виробництва молока, яловичини та свинини, та є незначним порівняно із потенційними збитками, які може отримати галузь.

Проте, у бюджеті на 2017 р. передбачений граничний обсяг по КПКВ 2809020 «Протиепізоотичні заходи та участь у Міжнародному епізоотичному бюро» КЕКВ 2220 «Медикаменти та перев’язувальні матеріали» – 50,44 млн грн, що становить лише 14,9% від фактичної потреби.

У зверненні наголошується, що потенційні збитки від погіршення епізоотичної ситуації майже в 10 разів більші, ніж видатки на її стабілізацію. Превентивні дії та/або швидка вакцинація набагато дешевші, ніж реакція на масове поширення хвороби. У випадку якщо кошти не будуть виділені, фактичні потреби у фінансуванні можуть зрости в 4-5 разів вже в 2017 р.

Недооцінення ризиків епізоотичного стану вплине не лише на стан тваринництва та промислові підприємства, а й на більшість домогосподарств, які втратять худобу, а разом із нею і засоби існування. Під загрозою може опинитися біологічна безпека як складова національної безпеки.

Погіршення епізоотичної ситуації в країні тягне за собою ризики скорочення виробництва основних видів м’яса в Україні та прямих втрат надходжень до бюджету на рівні 2,8 млрд грн. Це також зумовить ризик згортання експорту тваринницької продукції. За результатами 2015 р. українські виробники свинини та ВРХ поставили на зовнішні ринки продукції на суму $341 млн, за три квартали 2016 р. — $188 млн.

У листі наголошується на необхідності доопрацювання проекту державного бюджету України на 2017 р. до другого читання та сприянні вирішенню питання щодо збільшення бюджетних призначень Держпродспоживслужби з метою стабілізації епізоотичної ситуації в державі.

«Станом на сьогодні проект Державного бюджету на 2017 р. в тому вигляді, в якому він прийнятий в першому читанні Верховною Радою України, буде провокувати погіршення в агросекторі, зокрема, епізоотичної ситуації», — йдеться у зверненні.

Виконано за допомогою Disqus