Депопуляція сільських територій гальмує розвиток аграрної галузі — Мартинюк

10 лютого 2017 82 0
Максим Мартинюк, перший заступник міністра Мінагропроду України
kurkul.comМаксим Мартинюк, перший заступник міністра Мінагропроду України

Негативні тенденції в соціально-економічному стані сільських територій можуть бути подолані трансформацією існуючої системи земельних відносин, повідомляє прес-служба Мінагропроду.

Про це заявив Перший заступник Міністра агрополітики Максим Мартинюк.

Починаючи з 2000 р. кількість зайнятого в АПК (з урахуванням рибної та лісової галузей) населення скоротилося з 4,37 млн до 2,9 млн осіб. Станом на кінець минулого року кількість офіційно зареєстрованих безробітних кваліфікованих співробітників сільського, лісового і рибного господарств в Україні становила 11,2 тис. осіб, що становить 3,3% від усіх зареєстрованих безробітних (341,5 тис.) за цей звітний період.

«Однак, незважаючи на невеликий, здавалося б, в масштабах країни показник, всередині галузі структура ринку праці виглядає нездоровою: станом на вересень минулого року кількість вакансій у компаніях агросектора становила 2,4 тис. Проте, лише 0,7 тис. з них складали профільні аграрні спеціальності», — зазначив Максим Мартинюк.

Аналіз витрат домогосподарств сільської місцевості дає досить точне уявлення про їх соціально-економічний стан — станом на 4 квартал 2015 р., більше половини витрат (54,4%) припадало на продукти харчування.

Також симптоматично, що зменшення населення України головним чином пов'язано з його сільською частиною, зменшення якої за останні 16 років склало 2,9 млн, або 18,1%, що на 60% вище темпів скорочення міського населення.

Посилення соціальних проблем, депопуляція сільських територій гальмує розвиток АПК, що, беручи до уваги зростання значимості аграрної галузі, є ризиковим фактором для всієї національної економіки.

Оскільки одним з основних факторів, що визначили діючу модель сільського господарства, є мораторій на продаж сільгоспземель, то трансформація нинішнього формату земельних відносин призведе до зміни і соціальної складової АПК України. Залежно від економічного менталітету кожної з областей зняття мораторію матиме різний ефект. На західній Україні, де широко розвинене фермерство запуск ринку землі дозволить залучити капітал для розвитку невеликих гравців.

«Після скасування мораторію в цих областях можна розраховувати на пожвавлення кредитування аграрного сектора і відповідне зростання виробництва малих форм господарювання», — прогнозує Максим Мартинюк.

У південно-східних регіонах де рентабельність виробництва досягається за рахунок ефекту масштабу, що вимагає консолідації відповідного земельного банку і обумовлює високу питому вагу переданих в оренду земель, скасування мораторію і ринкове ціноутворення призведе до зростання вартості землі. За рахунок переоцінки активу орендні доходи жителів сільської місцевості в короткостроковій перспективі зростуть на 16%.

«Введення сільгоспземлі в економічний обіг — найбільш ефективний, але не єдиний спосіб вирівняти ситуацію в соціальній сфері в сільській місцевості. Серед необхідних заходів — поліпшення умов для молодих фахівців, розвиток інфраструктури, забезпечення доступу до ринку засобів виробництва і капіталу», — підкреслив він.

Виконано за допомогою Disqus