При 200 га в одні руки в селі буде середній клас — Мартинюк

30 березня 2017 74 0
200 га в одні руки – це утворення середнього класу на селі
kurkul.com200 га в одні руки – це утворення середнього класу на селі

Пай у 200 гектарів на одну людину, який передбачає майбутній закон про відкриття ринку сільськогосподарських земель, не є спробою розірвати землі агрохолдингі. Це розвиток середнього класу фермерів на селі.

Так розповів в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

Із його слів, законопроект про відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення, який розробляє Мінагрополітики, складний і потребує узгодженості дуже багатьох сторін.

«Власне саме текст написати — недовго. Головне питання — яка модель земельного ринку буде в ньому закладена. Позиція уряду полягає в тому, що в основу концепції ринку землі має бути покладено орієнтир на дрібних і середніх агровиробників. Наше завдання — створити пільговий період, коли землю зможуть купувати лише фермери. Конкуруватимуть гравці з однаковим чи принаймні співставним рівнем доходу, набором технологій тощо. Такий преференційний період буде досить тривалим — близько 10 років», — пояснив він.

Максим Мартинюк пояснив, що обмеження, які будуть існувати в перші роки відкриття ринку с/г земель, потрібні як запобіжники, аби не допустити безладу. Також вони допоможуть створити середній клас фермерів.

«Без обмежень щодо концентрації земель на ринку зміна власників землі після зняття мораторію буде просто блискавичною. А що відбудеться після цього в селі? Хаос. Виручені за паї гроші швидко скінчаться, а жити за щось потрібно. А великі технологічні агрохолдинги не потребуватимуть робочої сили в достатній кількості, щоб забезпечити роботою усіх селян. Тому рішення продавати в одні руки максимум 200 га землі — це стимулювання утворення середнього класу на селі», — додав Мартинюк.

На його думку, гарантувати право власності всім землекористувачам повинен законопроект «Про консолідацію земель». Він не дасть розірвати землі великих агрохолдингів.

Подібні проблеми виникають і сьогодні: все більше власників забирають землі у холдингів і віддають фермерам, або починають самостійно займатись обробітком. Якщо кількість таких випадків буде зростати — це потенційна загроза дестабілізації земельного банку будь-якої агрокомпанії.

«Щоб запобігти руйнуванню існуючих бізнесів, у комплексі із законопроектом «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» потрібно подавати на затвердження Ради законопроект «Про консолідацію земель». У ньому мають бути механізми, що дозволять на тривалий термін гарантувати право власності усім землекористувачам – великим, середнім, маленьким — після запуску ринку землі», — підкреслив Максим Мартинюк.

Виконано за допомогою Disqus