Боран

88
Порода Боран Джерело: https://agromega.in.ua
Назва породи Боран Boran
Тип тварини ВРХ
Напрямок ВРХ - молочно-м’ясні
Компанії племрепродуктори

Історія

Боран – порода виведена у східній Африці, зокрема на на півдні Ефіопії. Ця область була місцем, куди мігрували всі африканські породи ВРХ. Боран перетворився на домінуючу породу східної Африки, і особливо в Кенії, де Кенійське Боранське клубне скотарське товариство вирощує удосконаленого борана з початку ХХ століття.

В Африці це єдина порода, яка має таку специфічну комбінацію генів. Генетичні дослідження в Міжнародному дослідницькому інституті тваринництва (ILRI) показали, що генетичний склад кенійського борана унікальний. Генетичний фон кенійського борана – переважає зебу. Він вирощувався, як чиста порода, протягом 1300 років.

Сьогодні боранські заводчики значно покращили м’ясні якості своїх тварин.

Порода боран розводиться в Кенії, Замбії, Танзанії, Уганді, Зімбабве, Південній Африці, Австралії та США.

Стандарт породи

У представників породи боран – коротка голова, маленькі вуха, в’язкий пазух та великий горб над плечами. Вони можуть бути як рогаті так і шуті. Середня висота бугаїв – 114 см – 147 см, вага – 500 кг – 850 кг. Корови важать від 380 кг до 450 кг. Їхня шкіра пухка, товста і надзвичайно стійка до комах, плюс наявні темне пігментне тонке коротке волосся для терморегуляції тіла. Забарвлення тварин може бути різноманітним, крім чорного. У боранів наявні деякі особливості чоловічих на жіночих ознак, однак у статей спостерігається помітний диморфізм – самка – невелика, тоді як самець досягає значних розмірів. У корови добре сформоване вим’я з маленькими сосками, на відміну від деяких азіатських порід зебу.

Господарська характеристика

Боранові телиці досягають статевого дозрівання в середньому віці – 385 днів. Вони є відмінними матерями. Телята при народженні важать в середньому 28 кг- самці, самки – 25 кг. У породи відмінна здатність витримувати періодичний дефіцит води та кормів, здатність ходити на великі відстані в пошуках води та кормів та здатність перетравлювати низько якісні корми. Також ця порода відрізняється довголіттям, стійкістю до хвороб, та спокійним темпераментом. Щодо молочних якостей то порода за першу лактацію дає від 9,3 кілограмів до 13,8 кг на день, в другу лактацію від 10,4 кг до 15,6 кг на добу, і третя лактація – від 13,4 кг до 19,5 кг на добу.