Біонда дель Адамелло

69
Назва породи Біонда дель Адамелло Bionda dell' Adamello
Тип тварини Кози
Напрямок МРХ - молочні
Компанії племрепродуктори ФГ «Еко-Карпати»

Історія

Крім всесвітньо відомої назви біонда дель адамелло, порода також має інші назви: адані (adany), що часто популярно на території Ірану і біонда (biоndа), що використовується в регіонах Італії. Але стандартні різновиди відомий під назвою біонда дель адамелло (bіоnda dеll’аdаmellо gоats). Як відомо, порода самостійно виводилася на територіях італійських Альп, точніше в північних регіонах Ломбардії. Доведено, що в Альпійських гірських скелях зародилась не одна козяча порода, тому той факт, що біонда дель адамелло належить до, так званих, кіз з Альп або альпійських кіз, що створювали себе протягом багатьох століть. Bіоnda з італійського перекладається як «ярмарка», оскільки раніше вихованців часто продавали там, або ж брали собі в помічники, а друга частина назви «adamello» походить від назви гори, де і були вперше помічені тварини представленої породи. На сьогоднішній за підрахунками наукових досліджень, в наш час, в зазначених регіонах знаходиться в районі сорока козячих стад, де загальна чисельність становить приблизно 5 000 представників італійської породи (статистичні дані узгоджені в 2007 році). Кількість тварин в одному стаді становить приблизно 15–20 особин.

Стандарт породи

За екстер’єрними даними порода характеризується середнім розміром тулуба, Часто біонда дель адамелло плутають з німецької породою «тоггенбург» (toggenburg), це і не дивно, адже у них всього лише одна риса, за якою можна розрізнити одного представника від іншого – шерстяний покрив. Шерстинки у кіз біонда тоненькі і довжиною на весь тулуб. Забарвлення вовняної шубки часто світло коричневе. В областях голови, ніжок, вух, а також задні і вентральні території мають білосніжні цятки, що, власне кажучи, максимально відрізняє два схожі різновиди.

Господарська характеристика

Зріст – близько 75 см, жива вага дорослої кози – 55–60 кг, жива вага цапа – 70–75 кг. В період лактації з високоякісного молочного продукту вихованців виготовляють безліч видів сиру. На зимовий період, що триває починаючи з листопада і закінчуючи березнем, біонда утримується на фермі у приміщеннях, але тільки настають теплі дні – вихованці воліють перебувати постійно на вулиці, на гірських скелях, чия висота буває, досягає 2 500 м в порівнянні з морським рівнем, але таке явище активно тільки при гарній погоді. Основою популярністю італійських кіз є той факт, що з молока тварин виготовляють одні з найвідоміших видів сирів: Фатулі і маскарпі Перший представлений сорт сирного продукту відноситься до копченим, а другий представлений – до сортам Рікотта. Офіційно зареєстровані характеристики про продуктивність породи доводять, що середньостатистичний вихід козячого молока становить приблизно 250–300 літрів. Склад молочного продукту: 3,23 % – жирність, 2,98 – вміст білка. Італійська асоціація козівників також зазначила про рекордне продукування молока, що становило 550 літрів, а для даного різновиду схожий результат вважається неймовірною рідкістю.