Гудан

143
Гудан Джерело: sel-hoz.com
Назва породи Гудан
Тип тварини Кури
Напрямок Птахи - декоративні
Компанії племрепродуктори

Історія

Порода виводилася для отримання ніжного м'яса у Франції, названа за префектурою Гудан, де успішно розводиться з 1850 року. У селекції брали участь брабантські кури, кревкер, ла флеш, бресські та ін. Для поліпшення породи пізніше залучали кров доркінг, брам, голландської білохвостої.

До 1870 року порода стала відомою за межами Франції, у першу чергу — в Німеччині. Під час Другої Світової чистопородні кури на всій території Європи майже зникли, тому після війни породу довелося відновлювати.

Стандарт породи

Гудани добре обмускулені, приземкуваті, кремезні і міцні. Це птахи середнього розміру з циліндричним тілом. Відмітна особливість - пишний чубчик на голові і гребінь у формі метелика. Чубчик повинен бути великим, з довгого пір'я, спадати назад і не прилягати занадто щільно до голови птиці. Голова велика, дзьоб загнутий, короткий. Гребінь метеликовий, утворюється двома рівними пластинами з середнього розміру зубцями, колір — соковитий, яскраво-червоний. Борідка складається з частини, розташованої під дзьобом, і двох частин, що утворюють бакенбарди. Шия середньої довжини з пишним коміром, повинна бути міцною і сильною. Тулуб має бути майже ідеально горизонтально поставленим. Груди повні і широкі, живіт округлий. Крила середнього розміру, щільно прилягають до тіла. Оперення без подушок, м'яке. Хвіст пишний, з трохи загнутим пір'ям.

Типове забарвлення — чорне у білу цятку, але птахи можуть бути блакитними і білими.

Показник живої маси тіла у півня — в межах 3 кг, у курки — від 2,3 до 2,5 кг.

Господарська характеристика

Птахи мають живий темперамент, дуже рухливі. До людей доброзичливі, довірливі, відрізняються спокійною вдачею, не схильні до конфліктів.

Французи породу дуже високо цінують за смак м'яса — ніжний і неповторний. Тамтешні ферми постачають його в елітні ресторани і магазини.

Статеве дозрівання настає досить рано — курочки починають нестися вже на 6-му місяці життя. Яйця масою близько 53-55 г, шкаралупа біла. Максимум для першого року кладки — 160 шт. із подальшим зниженням продуктивності. У курей зберігся інстинкт насиджування, тому вони гарні квочки.