Антологія рейдерства: рік минає, а толку немає

695
0
Антологія рейдерства: рік минає, а толку немає

Останні два роки запам’яталися багатьом фермерам сплеском рейдерських захоплень, конфліктів та гучних справ. Ключовим каталізатором активізації силових захоплень експерти називають наближення часу «Ч» зі зняттям мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Аби «віджати» агробізнес, у багатьох випадках рейдери користувались «шпаринами» в українському законодавстві, підкупом посадових осіб, залякуваннями чи підробкою документів. Сприяла також бездіяльність правоохоронних органів та недбалість самих фермерів при укладанні договорів оренди, установчих документів тощо.

Kurkul.com проаналізував річну хронологію найгучніших рeйдерських випадків та спроб влади протидіяти їм. Як це було?

Під прицілом — «середнячки» 

Рейдерство — витратна справа. Атакувати маленькі фермерські господарства не надто вигідно. У таких випадках діють, в основному, звичайні грабіжники, які захоплюють врожай погрожуючи зброєю та особливо не шукають законодавчих підстав для своєї чорної справи, пояснює президент АФЗУ Іван Томич. Великі ж агрохолдинги добре захищені арміями адвокатів та охоронців. Тому основні жертви рейдерів сьогодні — середній бізнес із обсягом землі до 5 тис. га, що не має юридичного захисту та охорони.

Іван Томич, президент АФЗУ

Детально мапу основних рейдерських захоплень ви можете подивитися тут.

Слід зазначити, що із середини 2015 р. інформація про реєстрацію прав на оренду землі стала доступною широкому загалу. Через єдиний реєстр, маючи лише назву агропідприємства, можна отримати інформацію про обсяги землі, якими вона володіє, а також про місце її розташування. Більш детальну інформацію про діяльність підприємства можна отримати з інших доступних держреєстрів — наприклад, із реєстру юридичних осіб. Проаналізувавши таку інформацію, можна зробити висновок про привабливість і успішність компанії.

Найгучніші випадки захоплень

За даними народного депутата України від фракції «Самопоміч», члена міжвідомчої комісії з питань захисту прав інвесторів при Кабінеті Міністрів України Івана Мірошніченка, в Україні за 2017 рік у аграрному секторі сталося понад 700 випадків неправомірних захоплень господарств або їх майна.

Іван Мірошніченко

Широкого поширення, уточнює Іван Томич, набуло також так зване човникове рейдерство, коли країною курсують два-три комбайни і збирають урожай із чужих, ще не скошених полів. Жертвами зазвичай стають середні та малі фермерські господарства. Серед новинок — екологічне рейдерство.

У цілому, по країні ситуація з рейдерством неоднозначна та далека від вирішення.

За словами заступника міністра юстиції Олени Сукманової, найбільш гарячими регіонами, як по кількості звернень, так і самих порушень стали центральні та південні регіони України: Херсонська, Кіровоградська, Дніпропетровська та Миколаївська області.

Олена Сукманова

Але й у зазвичай спокійніших західних регіонах також не минулося без прикрих інцидентів. Уже тривалий час на Волині через землю тривають з’ясування стосунків між фермерськими господарствами «КОМ.ФОР» та «Галстедан».

Читайте за темою: На Волині орендарі борються за земельні паї

На Хмельниччині земля стала причиною суперечки підприємств «Перлина Поділля» та «Білогір’я Агро-М» кінцевим бенефеціаром якої є агрохолдинг Мрія.

Читайте за темою: Мрія намагається відібрати землю в Перлини Поділля (ОНОВЛЕНО)

У Вінницькій області можна пригадати події 31 травня. Того дня в с. Метанівка Теплицького району озброєні чоловіки спробували захопити фермерське господарство, у результаті чого також були затримані 42 людини.

Читайте за темою: На Вінниччині озброєні рейдери спробували захопити фермерське господарство

Продовжувати цей сумний список, на жаль, можна довго.

Спусковий гачок

Відправною точкою у протистоянні рейдерів та фермерів стало кількамісячне протистояння у с. Бережинка Кіровоградської області довкола господарства «Нива-2010». Спроба рейдерів захопити це агропідприємство вилилась у зіткнення селян, рейдерів, добровольчого батальйону «Донбас» та працівників Нацгвардії. Справа набула такого розголосу, що її висвітлювали навіть закордонні ЗМІ.

Усе почалося зі спроби захоплення «Ниви-2010» невідомими особами на підставі витягу з держреєстру і розписки  власника, який нібито продав підприємство. Сам керівник господарства заперечив, що підписував подібні документи. Після марних намагань місцевих селян звернути увагу влади на проблему шляхом перекриття траси Кропивницький — Кривий Ріг, 25 травня відбулася перша сутичка між пайовиками та охороною нових власників. Скінчилось усе пораненнями із помпових рушниць та затриманнями причетних осіб поліцією.

Під час чергової спроби захопити підприємство, що сталась 26 червня, місцеві жителі затримали та передали в поліцію 31 особу, причетну до захоплення.

Зневірені у діях місцевої влади та поліції люди звернулися за допомогою до депутатів. Одним із  перших  відгукнувся на заклик людей народний депутат, член аграрного комітету Іван Мірошніченко. Він взяв під особистий контроль справу цього агропідприємства. На допомогу місцевим також прибув народний депутат Семен Семенченко із бійцями добровольчого батальйону «Донбас».

«Разом із колегою Семеном Семенченком я прибув до с.Бережинка для отримання цілісної картини того, що насправді відбулося», — тоді розповідав у коментарі Kurkul.com Іван Мірошніченко.

Втручання народних депутатів та добробатів «Донбас» та «Айдар», на жаль, не зупинило рейдерів. У ніч із 20 на 29 червня відбулися події, що стали поштовхом до фермерського віче ― протесту аграріїв під будівлею ОДА в Кропивницькому. У село приїхало кілька автобусів із нацгвардійцями й силовики почали заарештовувати захисників підприємства.

«Нацгвардійці із палицями, собаками та автоматами, оточили членів батальйону «Донбас». До автоматів у них були під’єднані ріжки, тобто вони готові були просто вбивати людей», — розповів про події тієї ночі співвласник підприємства «Нива-2010» Олег Трибiненко в ексклюзивному коментарі Kurkul.com.

Олег Трибіненко, співвласник підприємства «Нива-2010»

Представників добробатів помістили до автобусів та спробували вивезти в невідомому напрямку. Але на виїзді з Кропивницького активісти зупинили автобус та звільнили затриманих.

Саме після цих сумнозвісних подій, кілька народних депутатів ініціювали створення міжвідомчої робочої групи з питань протидії рейдерству.

«Ніколи не думав, що у 21 столітті буде така ситуація. І те, що ми бачимо — це не рейдерство, це грабіж. Тому наша вимога проста — створити комісію, яка допоможе законно вирішити дану проблему. У відомствах її «перекидають» один від одного. Усі підприємства захоплювалися за однією схемою, але статус проблем у всіх сьогодні різний. Хтось уже рік відстоює об’єкт у судах, а хтось лише декілька місяців.

Така комісія, на наш погляд, могла б оптимізувати зусилля всіх структур і вирішити проблему. А наразі ми втрачаємо час у режимі гасіння пожежі», — тоді резюмував Іван Мірошніченко під час прес-конференції, що стосувалася подій у с.Бережинка.

Конфліктна ситуація в с. Бережинка стала каталізатором фермерського віче проти рейдерського свавілля в області, що відбулося 30 червня в Кропивницькому. Того дня учасниками віче було ухвалено антирейдерську резолюцію.

Читайте за темою: Онлайн-трансляція фермерського віче у Кропивницькому

Основними вимогами протестувальників були:

  • відставка прокурора Кіровоградської області Анатолія Коноваленка за бездіяльність;
  • притягнення до кримінальної відповідальності та звільнення з займаних посад посадовців Нацполіції та Нацгвардії, винних у побитті селян та ветеранів АТО в с. Бережинка 27 червня;
  • притягнення до відповідальності організаторів та виконавців-«тітушок», причетних до чергової спроби рейдерського захоплення ТОВ «Нива-2010» 26 червня 2017 р. в с.Бережинка.

Читайте за темою: Фермерське віче оприлюднило текст антирейдерської резолюції

У Кіровоградській області, кричущі випадки рейдерства, окрім підприємства «Нива-2010» були помічені також у ПСП Димитрова, що у с. Добре.

Читайте за темою: Люди нарешті вигнали з с. Добре рейдерів

Бурхлива реакція суспільства, невпинна робота активістів із числа фермерів, клопотання провідних аграрних організацій, об’єднань та депутатів призвели до створення нового структурного підрозділу при Мін'юсті.

Після шквалу запитів від громадськості та нардепів уряд таки побачив, що з рейдерством у країні таки біда. Як наслідок, створили антирейдерські штаби при Мін'юсті, а голову так званої антирейдерської комісії при цьому відомстві (бізнес звинувачував його у сприянні рейдерам) КМУ звільнив.

Тож із 15 серпня у всіх регіонах України з метою швидкого реагування на факти рейдерських атак на аграрні підприємства, були створені антирейдерські штаби, що дають можливість оперативно обмінюватися інформацією з регіонів, координувати дії міністерств, правоохоронних органів та аграрних асоціацій.

За кілька тижнів роботи антирейдерських штабів прийнято близько 3 тис. осіб. Про це відзвітував перший віце-прем’єр-міністр України ― Міністр економічного розвитку й торгівлі України Степан Кубів.

Степан Кубів

Так, на Херсонщині впродовж 2 місяців із початку роботи на гарячу лінію антирейдерського штабу при Херсонській ОДА надійшло понад 300 дзвінків із повідомленнями про факти незаконного заволодіння майном та збіжжям, порушення прав землекористування.

Останній зафіксований інцидент на Полтавщині — затримання біля 40 осіб під час спроби заволодіння активами агропідприємства, про нього загадав також на своїй сторінці у Facebook Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Читайте за темою: Полтавські правоохоронці затримали понад 40 рейдерів

Уже 12 жовтня аграрні асоціації закликали депутатів Верховної Ради посилити відповідальність державних реєстраторів за незаконні дії, які призводять до захоплення цілих аграрних підприємств і сільгоспземель, а також надати реєстраторам ширший доступ до всіх реєстрів, що дозволить їм перевіряти достовірність отриманої від заявника інформації.

Створили навіть антирейдерську робочу групи  при уряді під головуванням першого  віце-прем’єра Степана Кубіва.

Тож антирейдерське колесо закрутилося.  Але чи є результат?

Громадськість формує свою «варту»

Після сплеску аграрного рейдерства, бізнес, депутати та громадські активісти почали гуртуватися, і восени  з'явилася громадська організація «Бізнес-Варта».  Її ключові завдання ― допомогти бізнесу протистояти рейдерам, а також ― напрацьовувати разом із депутатами законодавчі зміни, аби закрити всі можливі законодавчі лазівки.

Після двох місяців роботи в антирейдерській міжвідомчій урядовій комісії голова ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва заявила, що даний орган фактично не діє, бо на всіх рівнях влади відбувається саботаж її роботи.

«За 3 місяці відбулося тільки 2 засідання цієї комісії. Перше — установче. Друге — розгляд конкретних справ. Однак ми як громадська організація змогли подати на її розгляд лише 2 справи. Більш-менш ґрунтовно комісія на одному засіданні може розглянути тільки до 4-х справ. Загалом ГО «Бізнес Варта» подала 6 справ, але ще стільки ж чекає у черзі. Нам не відомо, коли відбудеться наступне засідання. Хоча попередньо нам обіцяли, що її засідання будуть щоп’ятниці й на ній засідатимуть міністри чи їхні заступники. Але цього не відбувається», — заявила вона після однієї з таких зустрічей.

Ольга Матвіїва

Дійсно, говорить у ексклюзивному коментарі Kurkul.com один з ініціаторів створення «Бізнес-Варти» нардеп Іван Мірошніченко, «на рівні уряду боротьба з рейдерством поки що більше нагадує регрес». Він  детально пояснює, у чому це проявляється: робота силовиків та Мін’юсту характеризується низьким коефіцієнтом корисної дії.

«Справи, які мали бути забрані із заангажованих слідчих комітетів чи регіонів, й передані в Київ чи в МВС, генеральну прокуратуру, досі не всі переведені. Всі наші депутатські та гроромадські запити й звернення, які ми писали, залишилися не розглянутими. Рейдери досі грабують фермерів. Усе без змін. Захисту зберігання власності та активів немає. Деяким постраждалим вдалося частково повернути відібрану власність, але у більшості випадків, рейдери, оцінюючи ситуацію, зачищають сліди злочину», ― розповідає нардеп.  

При  цьому,  він додає, що на останньому засіданні домовлялися проводити вдвічі більше засідань комісії ― 2 на місяць.

Зі свого боку, депутати обіцяють прискорити прийняття антирейдерського законопроекту.  

«Законопроект має розглядатися аграрним комітетом, робочі групи погодили всі деталі між Мін’юстом, депутатами, Держгеокадастром. На повне його прийняття потрібно два місяці», ―  прогнозує народний депутат.

Цей законопроект містить 15 важливих пунктів, які посприяють боротьбі з рейдерством.

Серед основних:

  • Розмежування інформації, яка вноситься та зберігається в Державному земельному кадастрі та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
    Буде створено два різних потоки документів — з метою уникнення плутанини. Це повіністю міняє принцип роботи реєстраторів.
  • Скасування необхідності отримувати паперові витяги власникам та користувачам земельних ділянок.
    Державні реєстратори прав зобов’язуються складати в електронній формі необхідні витяги про земельні ділянки з Державного земельного кадастру, аналізуючи та вивчаючи реєстраційні дії, які відображаються в Реєстрі прав.
  • Крім того, законопроект перекладе відповідальність за організацію й забезпечення внесення в строк до 1 січня 2019 р. до Державного земельного кадастру наявної інформації про всі земельні ділянки, сформовані до 1 січня 2013 р.

Маленька перемога

Доки революційний законопроект готується, борці з рейдерами святкують маленьку перемогу. Депутати спільно з Мін’юстом таки продавили через українську бюрократію важливий крок ― змінили механізм автоматичного обміну даними між реєстром майнових прав і Держгеокадастром, що унеможливить реєстрацію подвійних договорів оренди землі. Саме ця «біла пляма» формувала левову частину «законного земельного рейдерства».

Тепер перед оформленням будь-якого договору оренди землі реєстратор повинен пересвідчитися, що право оренди землі не було зареєстровано у відділі земельних ресурсів, де до 2013 р. реєстрували відповідні договори.

Уже багато років власники землі в Україні очікують від держави конкретних дій щодо ефективного захисту від рейдерства та його подолання як явища загалом.

Тож це маленька, але все ж перемога. Громадські активісти, експерти  і депутати стримано говорять про подальші успіхи. Адже у рейдерському середовищі працює надто злагоджена команда, яка, за оцінками президента Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергія Шабовти, подекуди перетворилася в організоване злочинне угрупування.

Сергій Шабовта

Не пропусти останні новини!

Выполнено с помощью Disqus
 

Матеріали до теми