SHARE

Нові айболити:
лікарі ветеринарної медицини

Хто такий ветлікар і чим він займається? Дізнавайтесь
із чергового матеріалу проекту «АгроОсвіта»
Чим займаються сучасні айболити? Наскільки цікава та перспективна професія ветлікаря? Ось далеко не всі питання, які виникають в абітурієнтів факультетів ветеринарної медицини. Крім того, що лікар-ветеринар робить уколи домашнім улюбленцям, сучасні випускники мало що знають про трудові будні цього агрофахівця. І даремно: адже це одна з небагатьох спеціальностей, яка однаково потрібна у місті й селі. Тому проблем із працевлаштуванням немає. Роботу випускнику легко знайти як на виробництві, так і на переробних підприємствах.

Чим конкретно займається ветлікар, окрім того, що носить білий халат? Згідно з посадовою інструкцією він:
1
лікує тварин та проводить профілактику хвороб;
2
займається ветеринарно-санітарним контролем продукції тваринництва на виробництві та у місцях її реалізації (ринки, супермаркети, ветлабораторії);
3
контролює дотримання рекомендацій щодо утримання та годівлі сільськогосподарських і домашніх тварин;
4
надає першу допомогу тваринам при травмах, пологах;
5
робить профілактичні та лікувальні щеплення від хвороб.
Випускник профільного факультету може влаштуватися на роботу у ветеринарну лікарню чи аптеку, службу ветеринарного контролю на митницю, де буде оглядати партії товарів на імпорт та експорт; ветеринарні лабораторії на ринках і супермаркетах, м'ясокомбінати і молокозаводи; тваринницькі ферми та розплідники племінних тварин, зоопарки чи національні заповідники.

Ветеринарні спеціалізації


Ветеринарна медицина

Це якраз класичні ветлікарі, до яких ми всі звикли. Фахівці безпосередньо займаються лікуванням тварин, у разі необхідності надають невідкладну хірургічну допомогу, приймають пологи. Спеціалісти даного напряму можуть працювати на фермах, в зоопарках та цирках, національних парках та заповідниках, ветклініках і ветаптеках.
Ветеринарна медицина

Це якраз класичні ветлікарі, до яких ми всі звикли. Фахівці безпосередньо займаються лікуванням тварин, у разі необхідності надають невідкладну хірургічну допомогу, приймають пологи. Спеціалісти даного напряму можуть працювати на фермах, в зоопарках та цирках, національних парках та заповідниках, ветклініках і ветаптеках.

Ветеринарно-санітарна експертиза, якість та безпека продукції тваринництва

Фахівці цього напряму безпосередньо стоять на захисті здоров'я людей, бо контролюють безпечність продуктів харчування тваринного походження. М'ясо, яйця, молоко, мед, риба та ікра — все це візуально оглядають, проводять бактеріологічні дослідження, за результатами яких видають свідоцтво про допущення сировини до реалізації та споживання. Таких фахівців чекають ветеринарно-санітарні лабораторії ринків, митних служб, м'ясокомбінатів, молокозаводів.

Ветеринарно-санітарна експертиза, якість та безпека продукції тваринництва

Фахівці цього напряму безпосередньо стоять на захисті здоров'я людей, бо контролюють безпечність продуктів харчування тваринного походження. М'ясо, яйця, молоко, мед, риба та ікра — все це візуально оглядають, проводять бактеріологічні дослідження, за результатами яких видають свідоцтво про допущення сировини до реалізації та споживання. Таких фахівців чекають ветеринарно-санітарні лабораторії ринків, митних служб, м'ясокомбінатів, молокозаводів.


Ветеринарний фельдшер

Ветеринарний фельдшер — це випускник ветеринарного факультету коледжу з професійною середньою освітою. Таких фахівців радо чекають на фермах та у ветеринарних клініках.


Ветеринарний фельдшер

Ветеринарний фельдшер
— це випускник ветеринарного факультету коледжу з професійною середньою освітою. Таких фахівців радо чекають на фермах та у ветеринарних клініках.

Диплом лікаря ветеринарної медицини — перепустка до таких цікавих спеціалізацій як військовий лікар-ветеринар (лікує службових тварин для різних кінологічних підрозділів), ветеринар-герпетолог (спеціаліст із лікування та догляду за рептиліями), ветеринар-орнітолог (займається птахами й не лише свійськими), ветеринар-ратолог (лікує гризунів: від морських свинок до шиншил).

Оплата праці та перспективи


У будь-якого студента 1 курсу виникає запитання: «А скільки я буду заробляти, коли отримаю диплом?». Відповідаємо: згідно з даними сайту Work.ua, середня зарплата ветлікаря в Україні складає 10 900 грн. У столиці сума дещо менша — 10 100 грн. Але близько 5,9% вакансій пропонують зарплатню від 19 000 гривень. Є й такі посади, де роботодавці готові виплачувати щомісячний оклад у розмірі від 23 000 гривень. На такі вакансії припадає 4,4% всіх пропозицій на сайті. Всього в даний момент відкрито 88 пропозицій для людей із дипломами «Лікар ветеринарної медицини». Плюс чимало випускників ветфакультетів знаходять роботу ще у ВНЗ. Навчальні заклади проводять ярмарки вакансій, зустрічі з роботодавцями, які шукають молодих спеціалістів із сучасними знаннями. Гарний шанс добре себе проявити і знайти першу роботу після випуску мають ті, які пройшли виробничі практики на провідних агрофірмах, м'ясокомбінатах, молокозаводах, у ветеринарних лабораторіях або клініках.
«Я навчаюсь у Полтавській державній аграрній академії на 3 курсі факультету ветеринарної медицини. В університеті я побачила плакат із запрошенням на Хакатон від МХП для студентів нашої спеціальності. Ми з подругою вирішили спробувати свої сили та отримати новий досвід», — ділиться лікарка ветеринарної медицини птахокомплексу у ТОВ «Вінницька птахофабрика» Анна Павлова.
За її словами, на Хакатоні вона познайомилась з менеджером проекту і дізналась про стажування в МХП. Згодом Анна з подругою поїхали на стажування до Вінницької птахофабрики.
У перший робочий день в МХП до мене закріпили наставника Сергія, я перечитала інструкції техніки безпеки і правила роботи на ділянці вирощування. Тільки потім ми з наставником пішли оглядати підприємство. Мене вразили масштаби птахофабрики. У перші дні я задавала тисячі питань», — розповідає про перші враження від стажування Анна Павлова.
Спеціаліст також додала, що вже після місяця стажування її призначили на посаду ветлікаря. Нині Анна вже півроку працює в МХП.
«Знання, які я здобула в університеті, надали поштовх, впевненість у перших кроках. А практику я отримала на підприємстві», — додає ветлікарка.
«Я часто відвідую навчальні заклади з презентаціями, спілкуюсь зі студентами та викладачами. Зараз все більше молоді починає працювати з 3-го курсу, бо розуміє необхідність отримання не тільки теоретичних знань, а й практики. Такі інноваційні компанії як МХП мають найсучасніше обладнання, користуються найновішими технологіями, про які у ВНЗ лише розповідають, та й то не завжди. На стажування ми запрошуємо студентів останніх курсів та випускників 1-2 років після закінчення навчання. Молодому спеціалісту необхідно мати хороші теоретичні знання, бути готовим за необхідності до переїзду, мати бажання навчатись та розвиватись за спеціальністю. У молодого фахівця спеціальності «Ветеринарна медицина» середній рівень заробітної плати 10 000-11 000 грн», — говорить старший фахівець з пошуку персоналу Департаменту управління персоналом МХП Юлія Дуднік.
За словами спеціаліста, студенти можуть пройти практику та стажування на посаду ветлікаря у таких областях України: Вінницька, Черкаська, Волинська, Київська та Дніпропетровська. Воно триває до 3-х місяців, а у разі успішного його проходження студентам пропонують продовжити самостійну роботу в компанії.
«Чудовим прикладом кар'єрного зростання є історія нашого головного ветлікаря Євгенія Бойко. Ще студентом у 2007 році розпочав свою діяльність зі стажування на посаду лікаря ветеринарної медицини на підприємстві «Миронівська птахофабрика». За час роботи у компанії мав досвід праці провідним ветлікарем, заступником головного лікаря, заступником директора ветеринарної медицини. На даний час Євгеній обіймає посаду головного ветлікаря агрохолдингу МХП та організовує, контролює проведення ветеринарних заходів, відповідає за забезпечення ветеринарного добробуту та здоров'я птиці. У компанії працюють більш ніж 28 тис. співробітників, її масштаби говорять самі за себе: є куди розвиватись як горизонтально, так і вертикально, головне – бажання», — додає Юлія Дуднік.
Роки практики та хороша репутація роблять спеціаліста популярним на ринку праці. Наприклад, його можуть призначити головним ветлікарем кількох товарних ферм, які входять до складу однієї агрофірми. Або згодом лікар ветеринарної медицини може відкрити власну клініку. Адже раз вдало вилікувавши тварину, він стає «сімейним» лікарем на все життя домашнього улюбленця, його рекомендують рідним та знайомим.

Іноді ветеринари з великою практикою відкривають ветеринарні аптеки, притулки для тварин. Тобто їхня сфера роботи — не лише ферми та м'ясокомбінати. Також ас своєї справи може стати консультантом фірми, яка займається дистрибуцією, виготовленням чи продажем ветпрепаратів, кормів та кормових добавок, товарів для домашніх улюбленців.

ТОП-7 якостей, якими повинен володіти ветлікар

Любов до тварин
Лікар оглядає та лікує не лише пухнастих котів та кролів, але і свиней, ВРХ та навіть екзотичних тварин. Такий спеціаліст повинен не боятися «братів менших» та прагнути мінімізувати їх страждання і страх
Добре здоров'я
Алергія на шерсть чи пір'я тварин, силос чи інші корми, наявність проблем із зором чи фізичних вад, які заважають проведенню огляду та медичних процедур — протипоказання до роботи ветлікаря. Часом такому лікарю потрібно застосувати силу, щоб зафіксувати тварину перед уколом чи зооветеринарною обробкою (наприклад, розчищення ратиць у ВРХ)
Відсутність гидливості
Ветлікар, хоч і працює у білому халаті, не боїться його забруднити. Такий спеціаліст спокійно ставиться до природних виділень тварин, вигляду крові чи туші на м'ясокомбінаті, не втрачає свідомість на отелах чи опоросах
Уважність та хороша пам'ять
Пацієнти лікаря ветеринарної медицини банально не можуть розказати: що, де і як у них болить або як вони себе почувають. Отже, фахівець повинен пам'ятати симптоми хвороб, розбиратися у видах висипань, орієнтуватися у лікарських засобах та дозуванні препаратів
Акуратність та педантичність
Ці риси необхідні на всіх етапах роботи: починаючи від заповнення облікової документації й закінчуючи дослідженням проб та посівів у лабораторії. Слів: «Я переплутав/ забув/ не пам'ятаю/ а нехай» не повинно бути у лексиконі ветлікаря. Адже одна його помилка — це загроза життю тварин, здоров'ю людей та ще й відчутні грошові збитки підприємству
Бажання постійно вчитися
Поганий той ветлікар, який отримав диплом ВНЗ і спочиває на лаврах. Хороший спеціаліст повинен все життя вчитися: відвідувати тематичні семінари, читати профільні видання, слідкувати за змінами законодавства та орієнтуватися у світі сучасних ветпрепаратів
Витривалість
У критичні періоди (отели в господарстві, епідеміологічна загроза і т. д.) робочий день у ветлікаря не нормований. Він повинен навіть вночі залишатися уважним, зібраним і проявляти найкращі професійні якості

Тривалість навчання
та умови вступу

Щоб поповнити ряди ветлікарів, необхідно:
1
Здати ЗНО з обов'язкових предметів — української мови та літератури, біології.
Додатковий третій предмет — математика або хімія. Тривалість навчання залежить від освітньо-кваліфікаційного рівня. «Магістр» — 5 років 10 місяців на базі повної середньої освіти або 4 роки 10 місяців при контрактній формі навчання для випускників медичних та ветеринарних коледжів.
2
Обрати ВНЗ.
Спеціальність «Ветеринарна медицина» або «Ветеринарна гігієна, санітарія та експертиза» можна отримати у таких академіях та університетах:
Київська обл., м. Біла Церква, пл. Свободи, 8/1
Білоцерківський національний аграрний університет (БНАУ)
м. Дніпро, вул. С. Єфремова, 25
Дніпровський державний аграрно-економічний університет
м. Житомир, бульвар Старий, 7
Житомирський національний агроекологічний університет (ЖНАУ)
м. Старобільськ, вул. Слобожанська, 68
Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ)
м. Львів, вул. Пекарська 50
Львівський національний університет ветеринарної медицини та
біотехнологій ім. Ґжицького (ЛНУВМ та БТ)
м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 33
Міжнародний гуманітарний університет
м. Київ, вул. Героїв Оборони, 15
Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБПУ)
м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 13
Одеський державний аграрний університет (ОДАУ)
Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Шевченка, 13
Подільський державний аграрно-технічний університет (ПДАТУ)
м. Полтава, вул. Сковороди, 1/3
Полтавська державна аграрна академія (ПДАА)
м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 160
Сумський національний аграрний університет (СНАУ)
Харківська область, Дергачівський район, смт Мала Данилівка
Харківська державна зооветеринарна академія (ХДЗВА)
Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.
Виконано за допомогою Disqus