SHARE

ЗЕРНО, ДИЗЕЛЬ І ВАЛЮТА

Сезон 2020/21 приніс аграріям несподіванки з врожайністю культур, різні погодні сюрпризи, коливання цін на сільгосппродукцію та багато іншого. Тому щоб приймати будь-які бізнесові рішення, фермеру зазвичай необхідно володіти повною інформацією про стан речей на агроринку.

Пропонуємо разом із нами стежити за цінами на основні сільгоспкультури, дизельне пальне та за офіційним курсом валют.
Графіки регулярно оновлюються.

Читайте також Ефект метелика і світова криза: що буде з агро

Ціни на основні сільгоспкультури

Січень
Наприкінці 2020 року торги в портах традиційно стали менш активними і ціни на зерно були зафіксовані приблизно на одному рівні. Після новорічних свят торгівля пожвавилася і ціни на зернові, зернобобові й олійні культури почали рости.
Зокрема, українська кукурудза станом на середину січня торгувалася в рекордному ціновому діапазоні з 2012/13 МР. Також кажуть, що морози в другій декаді січня в Причорномор’ї потягнули вгору ціни на озимі зернові та ріпак, адже закупівельники занепокоїлись станом культур та обсягом майбутнього врожаю. При цьому експортні обсяги цієї продукції продовжують скорочуватися.

На початку року ціни на соєву та пальмову олію напередодні нового року оновили 10-річний максимум, відтак соя виросла в ціні. На тлі стрімкого подорожчання рослинних олій переробники різко активізували закупівлі соняшника в Україні, що призвело до чергового стрибка цін. Відтак ціна соняшника на початку року перевалила за 22 тис. грн/т. Однак уже наприкінці січня фермери відзначити суттєве падіння фактичних цін на соняшник: із місця цю продукцію закуповують уже за ціною приблизно 16-18 тис. грн/т.Самі виробники кажуть, що нинішній ріст цін на сільгосппродукцію був досить вигідним, але ця ситуація на ринку протримається, швидше за все, недовго.
Лютий
Наприкінці січня в українських портах поступового почала «просідати» у ціні пшениця та кукурудза, але здешевлення цієї продукції тривало недовго. На початку лютого ціни почали знову рости. Однак цей «підйом» котирувань супроводжувався періодичними «відкатами» назад.З огляду на цю ситуацію, аналітики Zernotorg.ua відзначають: зернові ринки через низку факторів перебувають у корекції, але критичного падіння цін на сільгосппродукцію найближчим часом не буде.

«Зернові ринки до цього моменту активно росли, проте так тривати постійно не може. Січневий звіт USDA вийшов доволі нейтральний. Очікувалося, що будуть зменшені обсяги залишків чи світового виробництва агропродукції, проте цього не відбулося. Очікування ринку не виправдалися і біржі досі знаходяться в корекції», — зазначає аналітик Олександр Тищенко.

До всього, ріст цін, швидше за все, також стримали «хороші новини» із Бразилії та Аргентини. До січня місцеві аграрії відзначали катастрофічний дефіцит вологи і передбачали, що урожай зернових буде суттєво нижчим, ніж очікувалося раніше. Однак до кінця січня 2021 року ситуація з опадами в цьому регіоні суттєво покращилася, а отже, прогноз врожайності залишається досить високим.
Березень
Раніше експерти (у тому числі сервісу Zernotorg.ua) прогнозували, що ріст цін на зерно не може тривати дуже довго. Після досить впевненого зростання протягом попереднього місяця біржові ціни на пшеницю, кукурудзу, сою та соняшник у березні почали опускатися. Трохи «тримається» ріпак, але вочевидь, основна фаза торгів на цю сировину пройшла свій пік.

Кажуть, що вслід за падінням ринків нафти та рослинних олій опустилися і ціни на сільгосппродукцію. На ціни тисне поліпшення погодних умов в США і Росії, а також хороші перспективи врожаю в Європі та вихід спекулянтів із зернового ринку США.
Квітень
Стрімкий ріст цін на пшеницю у березні дуже сповільнився, а уже в квітні ціни в українських портах упали до $225-226 за тонну. Власне, як кажуть аналітики, цього варто було очікувати, адже висхідний тренд не може тривати вічно.

Гравці ринку вже успішно контрактують зерно нового врожаю 2021 року.
Ціна кукурудзи на початку місяця «колихнулася» завдяки публікації звіту USDA, а в середині місяця відреагувала на повідомлення про можливе обмеження експорту цієї продукції.

Ціна соняшнику після березневого рекорду теж пішла на суттєвий спад: якщо в попередньому місяці тонну соняшника можна було купити-продати в українських портах більше, ніж по 24,5 тис. грн, то у квітні ціна опустилася до 22-23 тис. грн.

Ціни на дизель

Січень
Ще наприкінці 2019 року у формування роздрібних цін на пальне на АЗС втрутився президент та уряд, які застерегли постачальників від неправомірно підвищення вартості дизельного пального та бензину. Тоді середня ціна ДП на заправках перевищувала 28,15 грн/л. Урешті-решт низхідна тенденція протрималася до квітня 2020 року і вже в червні на заправках дизель коштував рекордно низькі за весь рік 21,34 грн/л.

Із другої половини літа-2020 ціни на дизпальне знову почали потихеньку рости і станом на січень 2021 року купити 1 л можна за 24,73 грн.
Лютий
За надзвичайно короткий період середні ціни на ДП на АЗС виросли майже на 1 грн:, що складає близько 5%. Якщо в січні 1 л дизельного пального вроздріб можна було купити по 24,8 грн, то вже на початку лютого — уже більше, ніж, по 25,8 грн. Ріст на цей вид пального продовжується протягом першої і другої декади місяця. І станом на 15 лютого 2021 року ДП на заправках України в середньому обходиться по 26,19 грн/л. Одна з основних причин підвищення цін на ДП — зростання котирувань світових цін на нафту.

«На ціноутворення в українському роздрібному секторі впливають кілька факторів: світові ціни на нафту, курс долара і ціни зовнішнього ринку, оскільки Україна — імпортозалежна держава. Останнім часом ми бачимо значне зростання світових цін на нафту, що призвело також до підвищення оптових цін», — кажуть експерти галузі.

Однак українські аналітики кажуть, що така висхідна тенденція протримається недовго і ціни на дизель незабарам стабілізуються. У той же час якщо світові ціни продовжать зростання, то і вартість пального на заправках буде рости.
Березень
Дизельне пальне у березні 2021 року продовжило впевнено дорожчати. Крупні торгівельні мережі підвищують ціни на ДП і бензин. Ще в середині місяця ціни в дрібному опті взяли курс на зниження, яке тривало приблизно тиждень. Серед видимих ​​причин можна виділити тільки різке охолодження світового нафтового ринку — з 69 до 63 доларів за барель.
Досить своєрідно вплинула на ринок інформація про припинення поставок ДТ і скрапленого газу швейцарським трейдером Proton Energy Group SA, який п'ять років ексклюзивно поставляв в Україну ресурси «Роснефти». Знак питання над поставками з 1 квітня змусив ринок нервувати.
Квітень
Від початку квітня ціни на нафту коливалися від 62,63 до 64,67 доларів за барель. Різку зміну цін спричинили і третя хвиля коронавірусу, і зростання імпорту сировини в Китай, а також посилення напруженості на Близькому Сході. Своєю чергою, МВФ поліпшив прогноз світових цін на нафту на найближчі два роки. У 2021 році очікується середня ціна марок Brent, Dubai Fateh і WTI на рівні 58,52 доларів за барель, у 2022 — 54,83 доларів за барель.

Зрештою, протягом квітня середня ціна дизельного пального в Україні залишалася стабільно високою — більше 28 грн/л.
При цьому експерти кажуть, що в травні Україні загрожує дефіцит дизеля через зупинку поставок з заводів Роснефть — головного постачальника «важкого» пального на українські АЗС. Також на планове технічне обслуговування закриється ще один великий постачальник нафтопродуктів — білоруський Мозирський НПЗ. За даними експертів, дефіцит дизеля в Україні в травні складе 150-270 тис. т. Мозирський НПЗ поставить Україні близько 150 тисяч тон пального замість 240 тис. т, тому що 15 травня розпочинає техобслуговування.

Курс валют

Січень
Середньорічний прогнозний курс валюти у державному бюджеті України на 2021 рік складає 29,1 грн/$. А прогнозний курс на кінець 2021 року – 28,8 грн/$.
Навесні 2020 року в розпал посівної кампанії долар коштував трохи більш як 24 грн. Від того часу гривня поступово просідала і вже наприкінці січня 2021 року курс становить 28+ грн/$. Різких коливань курсу навіть в умовах коронавірусу, карантину та світової економічної кризи за цей період не було, натомість лише поступовий ріст курсу валют.
Лютий
Лютий 2021 року ознаменувався невеликим зміцненням гривні відносно долара та євро. Так, на початку місяця, згідно з даними Національного банку, долар коштував 28,13 грн, а євро — 34,15 грн, а зараз їхня ціна складає 27,7 і 33,6 грн відповідно.

Курс гривні до долара на міжбанку на початку місяця зміцнився на 1,4% і досяг 5-місячного максимуму.
Причинами такої ситуації на ринку фахівці називають переважання пропозиції валюти на міжбанківському валютному ринку над попитом; позитивну кон’юнктуру на світових ринках серед інвесторів, що формує значний попит із боку іноземних інвесторів на активи країн, що розвиваються. За перший тиждень лютого нерезиденти збільшили свій портфель ОВДП на 1,7 млрд грн — до 96,5 млрд грн, що становить 10,9% гривневих ОВДП в обігу; а також дії регулятора.
Нацбанк за бажання може в будь-який момент змінити тренд на міжбанку. Купуючи валюту, регулятор не дає їй швидко знецінюватися, але якщо НБУ купить валюти більше, ніж треба, то вона почне дорожчати, а якщо менше — дешевшати. Упродовж 1-8 лютого НБУ купив на міжбанку валюти обсягом $160 млн.
Березень
У березні українська гривня дещо зміцніла у відношенні до долара США і євро. У першій та другій декаді Національний банк послабив офіційний курс гривні, встановивши його на рівні 27,71-27,93 гривні за долар. А вже наприкінці місяця, зокрема, в 20-х числах березня НБУ зміцнив офіційний курс гривні до долара, встановивши його на рівні 27,64-27,69 гривні.
Отже, протягом березня критичних коливань курсу гривні не відмічалося і вона була відносно стабільна.
Квітень
Після відносної стабільності у березні гривня почала трохи просідати відносно долара і євро. Обмінний курс української валюти закінчує березень нижче позначки 28 грн за долар, але в квітні ця цифра перевалила за 28 грн за долар і 33 грн за євро.
Виконано за допомогою Disqus