SHARE

Стан пшениці у 2019 році

АгроЕкспедиція

Ринок пшениці в Україні протягом останнього року добре «штормить». Сезон 2017/2018 виявився досить напруженим: зібрати гарний врожай зернових українським аграріям завадила весняна посуха та волога погода середини літа, що добре попсували нерви аграріям. Зрештою, українські сільгосппідприємства торік зібрали 19,3 млн озимої та 5,3 млн ярої пшениці. Але до європейських фермерів погодні умови були ще менш прихильними — вони намолотили лише 138 млн т зерна, що на 13 млн т менше, ніж попереднього сезону.

То ж чого очікувати і на що розраховувати вітчизняним сільгоспвиробникам?
У тижневому кроп-турі АгроЕкспедиція Пшениця 2019 про особливості нинішнього сезону більше розкажуть експерти Океан Інвест і Credit Agricole Bank. Гайда в поля!

Озима пшениця у північних областях
(Чернігівська та Сумська)

Дефіцит вологи при сівбі озимини відчули на собі аграрії північного регіону. У зв'язку з цим, вони вчасно не внесли гербіциди на стадії другого міжвузля і довелось переглядати систему захисту рослин навесні.

За словами Олександра Захарченка, менеджера компанії ТОВ «Океан Інвест» в Чернігівській та Сумській областях, озима пшениця вийшла із зими у стадії кущіння. Особливих проблем з культурою навесні не спостерігали.

Щоб захистити посіви від бур'янів, хвороб та шкідників у господарствах регіону практикували триразовий обробіток ЗЗР. Така інтенсивність обробок непогано себе виправдала і гарантувала пристойну врожайність культури в місцевостях, де були опади впродовж вегетації.
«Стосовно врожайності, то тут ситуація наступна. У південних районах Чернігівської та Сумської області врожайність на рівні 5,5-6 т/га. На півночі, особливо в районі Щорсу, спостерігалась катастрофічна ситуація з опадами. З початку травня не було дощів взагалі. Тому колос запікся, а врожайність на рівні 2,5-3 т/га», — прокоментував Олександр Захарченко.

Озима пшениця в центральних областях
(Черкаська та Кропивницька)

Якщо на півночі спостерігались поодинокі випадки фузаріозу, то центральні регіони зіткнулися масово з цією проблемою повідомила Оксана Собченко, менеджерка компанії ТОВ «Океан Інвест» в Черкаській та Кропивницькій областях
«Ситуація виникла внаслідок специфічних умов зими. Товстий шар снігового покриву лежав 4 місяці. Земля була не замерзла під ним. На деяких полях ураження фузаріозом складало до 70%. Зливи у квітні ускладнили проблему», — констатує Оксана Собченко.
Щоб врятувати поля та не пересівати культуру, вирішили з 18 березня вносити фунгіциди та застосовували дворазове боронування. Це зупинило хворобу. Другий раз внесення ЗЗР проводилось на фазі початку виходу в трубку. Плюс додавали азотні добрива, гумати, стимулятори росту. По флаговому листу повторно застосували фунгіциди.

Інтенсивність обробіток пояснюється специфічністю сезону. У квітні масово йшли зливи, що у поєднанні з високою температурою створило оптимальні умови для розповсюдження грибкових хвороб. Плюс на додачу в умовах підвищеної вологості пшениця не сформувала розвинену кореневу систему. Та ситуація різко змінилась Із середини травня, коли пшениця була на стадії флагового листа, не було дощів. Тому спека стала стресом для культури.

Стосовно врожайності, то в регіоні показник на рівні 5 т/га. Нагадаємо, що минулого року озимина в Черкаській області продемонструвала 5,6 т/га, Кропивницька область — 3, 37 т/га.

Озима пшениця у Хмельницькій області

Якщо в більшості регіонів озима пшениця не встигла до зими закущитися, то в Хмельницькій області з цим проблем не було. На додачу зима була м'якою та сніжною. Тому озимина вийшла в нормальному стані навесні.
Зі слів Сергія Дрозда, менеджер компанії ТОВ «Океан Інвест», у квітні-травні зіткнулись із тривалою спекою у поєднанні із локальними зливами. Тому актуальними стали проблеми фузаріозу. З грибковими хворобами боролись за допомогою дворазових фунгіцидно-гербіцидних обробок.

Якщо на півдні вже завершили жнива, то в Хмельницькій області дощі заважають повноцінно розпочати збиральну кампанію.
«У господарствах області очікують врожайність на рівні від 4,5 до 8 т /га. Такий діапазон залежить від інтенсивності внесення ЗЗР та наявності дощів в період наливання колосу», — пояснює Сергій Дрозд.

Озима пшениця у південних областях
(Одеська та Миколаївська)

Стосовно півдня Миколаївської та Одеської області, то ситуація через брак осадів була плачевною. Сходи отримали рвані. Північні райони мають кращу ситуацію, бо тут були локальні дощі, тому культура зайшла в зиму в стадії кущення. Цю інформацію повідомив Олексій Пашали, менеджер компанії ТОВ «Океан Інвест» в Одеській та Миколаївській областях.
«З перших чисел квітня у регіоні не було опадів. Потім додалась спека, яка тривала 4 місяці. Тому врожайність маємо низьку: на півдні Одеської та Миколаївської областей від 1,5 т/га до 3 т/га, північні райони — від 3 т/га до 6 т/га. Така велика розбіжність показників в одному регіоні пояснюється нерівномірністю опадів на території», — коментує фахівець.

Озима пшениця у Приазов'ї та Дніпропетровській області

В цьому регіоні минулого року пізно пішли дощі в період посівної (перша-друга декада жовтня). Це не дозволило озимині нормально розкущитися. Тому в зиму вона пішла в стадії недорозкущення. Рослина не змогла належним чином сформувати потужну кореневу систему. Якщо оцінити стан посівів по п'ятибальній шкалі, то десь аграрії мали поля станом на 3+. Такі інформацію повідомив Євген Зобнев, менеджер компанії ТОВ «Океан Інвест» в Дніпропетровській, Херсонській, Запорізькій областях. Але озимина перезимувала добре.
«Зима була м'якою. На етапі виходу в трубку в районі Приазов'я спостерігали тривалу посуху. Тому колос сформувався малий: замість 35 зернин, у нас в наявності 25-27. Нижні та верхні частини колоса не сформувались. Після короткотривалих дощів, знову пішла засуха на стадії молочної стиглості зерна. Тому зерно недорозвинуте, натура низька. Лише ранні сорти пшениці сформували класність зерна на рівні 2-3», — повідомляє Євген Зобнев.
Стосовно ЗЗР, то господарства працюють за максимальною чи середньою схемою. Інтенсивна схема передбачає внесення бакових сумішей після початку весняної вегетації. Другий обробіток проводили наприкінці травня (вихід в трубку). На стадії цвітіння використовували повторюють фунгіцидно-гербіцидну обробку. Деякі господарства зупинились лише на двох обробітках.На жаль, продумана система захисту, генетичний потенціал сортів та знання агрономів не змогли в повній мірі протистояти спеці. То ж аграрії Приазов'я та Дніпропетровської області отримали врожайність на рівні 3,2-3,3 т/га.Такою була ситуація із озимою пшеницею в сезоні 2018/2019. Вже зовсім скоро АгроЕкспедиція вирушить на кроп-тур по іншій культурі. Тож чекайте нової інформації з полів України.
Стан озимої пшениці У Тернопільській області
У 2018 році аграрії Тернопільщини засіяли пшеницею 139,8 тис. га, із них 129,5 тис. га засіяно озимою, 10,3 тис. га — ярою. А намолотили в середньому по 5,78 т/га і 4,49 т/га, відповідно.

У сезоні 2018/2019 темпи зростання посівних площ під озиму пшеницю в Тернопільській області продемонстрували позитивну тенденцію. Зараз під культурою зайнято 146,8 тис. га, що на 13,4% більше аналогічного показника 2018 року. Це дозволило області посісти 15 місце за посівними площами озимої пшениці в Україні з-поміж усіх областей.
146,8 тис. га

Площа під пшеницею на Тернопільщині у 2019 р.
129,5 тис. га

Площа під пшеницею на Тернопільщині у 2018 р.

Історія озимої пшениці в «Обрії»

«Будь ближчим, синку, до рідної землі, бо де ростемо, там повинні цвісти», — саме таке напуття колись дав батько своєму синові, який продовжив аграрну династію. Саме його, спадкового аграрія Степана Данилишина, засновника і директора агропромислового підприємства «Обрій» та вже Заслуженого працівника сільського господарства України АгроЕкспедиція відвідала в Тернопільській області.

Агрофірма «Обрій» була заснована в 2000 році. Тоді компанія починала із зембанку 730 га. Сьогодні ж обробляє понад 2,7 тис. га. Вирощують соняшник (650 га), ріпак (600 га), кукурудзу (500 га), сою (100 га), цукровий буряк (150 га). Але основною культурою є пшениця, яка щорічно займає близько 25-30% в структурі посівів (по 400 га відводиться на озиму та яру).
Пшениця у полі господарства «Обрій»

Пшениця ліквідна. І це хліб. Хто б там що не говорив, це трудомістка і витратна культура. Це не так просто. Якщо ти не отримав 20 тисяч грн з гектара — ти зі збитками

Степан Данилишин
директор приватного агропромислового підприємства «Обрій»
Максимальної позначки врожайність пшениці в господарстві сягала два роки тому — 8 т/га. Цього сезону навряд чи вийде отримати більше 5-6 т/га, як кажуть місцеві аграрії. Причин на те кілька: небагаті на гумус землі плюс посуха і «несвоєчасні» дощі.
Кількість опадів та температура повітря у Тернопільській області за даними сервісу «Метео Фарм»

Одразу видно, натура зерна буде слабкою. Якості хорошої годі чекати. Посіяли на суховій. Спочатку холодні дощі, а потім і спека вплинула, коли йшов налив пшениці

Степан Данилишин
директор приватного агропромислового підприємства «Обрій»
У підприємстві вважають за краще купувати насіння іноземної селекції. Усього вибирають сорти близько 6 компаній-виробників — KWS, NPZ-LEMBKE, Saaten-Union, Zaatbau. Однак аграрії кажуть, що щороку один і той же сорт дає різну врожайність. Селекціонери хоч і закладають у сортах та гібридах по 8-10 т/га, але, частіше за все, природні «примхи» порушують плани. Найбільшу врожайність на полях агрофірми в 2009 році дав сорт Бумер — 9,1 т/га з поля 110 га, причому не на найкращій ділянці.

До речі, не так давно агрофірма «Обрій» робила аналіз ґрунту в одній із приватних лабораторій. За словами керівника господарства, за 4 роки ціна на цю послугу зросла в 2,5 рази. Дослідження площі в 2 735 га обійшлося більш, ніж в 128 тис. грн.

Що ж стосується засобів захисту рослин, тут традиційно працюють з препаратами, які підприємство використовує вже не перший рік, і за цей час змогло переконатися в якості обраного продукту.
Микола Золотий, агроном компанії «Обрій»
Озима пшениця у нас займає провідне місце за обсягами. Ми робимо на неї ставку. Тому не фокусуємося на одному виробнику. У захисті використовуємо як оригінальні препарати, так і пост-патентні. Препарати вносимо превентивно, тоді і норми, і стрес для рослини менший, і контроль кращий

Микола Золотий
агроном компанії «Обрій»
За словами представника компанії «Океан Інвест» Юрія Нестерука, застосування ЗЗР зберігає потенціал, який генетично закладений в рослинах. І ті господарства, які виходять на рівень 8-9 т/га, а іноді і 10 т/га озимої пшениці, отримують такий результат завдяки як мінімум 3-4 фунгіцидним обробкам.
В Україні присутні сорти різних селекцій, в основному, іноземних. Їхній потенціал — 8, 10, 12 і навіть 14 т/га. СІльгоспвиробники, які практикують високу культуру землеробства, мають хорошу агротехніку, і при наявності сприятливих кліматичних умов, вони фактично можуть розкривати весь закледний потенціал озимої пшениці

Юрій Нестерук
представник компанії «Океан Інвест»


Колос пшениці
Однак, як додає експерт, не варто забувати і про мікро- і макроелементи, які необхідні рослині. І наводить як приклад Закон мінімуму, або так звану «бочку Лібіха»: якщо взяти бочку, що складається з дощечок, і зламати в ній хоч одну, скільки не наливай туди води, бочка ніколи повною не буде. Те ж стосується і живлення рослин: якщо якогось елементу бракує, то отримати максимальну врожайність нереально.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в осподарстві «Агрошляхбуд» можна на сайті SuperAgronom.com.

«Земля» на горизонті

Торік команда АгроЕкспедиторів вперше побачила «Землю». Практично рік тому ми знову опинилися біля її «берегів». І, за традицією, нас зустрів її агроном Дмитро Синиця. Він все також поєднує навчання і роботу, хоча вже вчиться в магістратурі. А далі — і до аспірантури рукою подати.

Земельний банк підприємства протягом року не змінився: так і налічує близько 1,2 тис. га. Із них під озимою пшеницею зайнято 330 га, ярим ячменем — 250 га, озимим ріпаком і кукурудзою — по 230 га, соєю — 130 га, цукровим буряком — 100 га.

У минулому році, за словами Дмитра Синиці, кращою врожайністю озимої пшениці було 10 т/га, у середньому ж вийшло по 9 т/га. Сіяли Колоніа і Авеню (LG Seeds). АгроЕкспедитори оглянули ж поле з гібридом Етела. Інші ж сорти в господарстві поки сіяти не хочуть.
У цьому регіоні погода зіграла «на руку» аграріям — 22 вересня, відразу після посіву пройшов дощ. На відміну від інших регіонів області. Навесні внесли добрива, використовували регулятор росту, тож підприємству вдалося добитися хорошого стану посівів.
Після зими все добре зійшло, все, як і повинно бути. Зима, в цілому, була нормальна і сприятлива для пшениці. Ми ще підгодували її, і вона повністю відійшла від стресу

Дмитро Синиця,
агроном ФГ «Земля»
Погодні умови в Тернопільській області негативно позначилися на стані посівів. Подекуди на полях були спалахи різних хвороб, з якими іноді важко було впоратися. До того ж, травень видався рясним на опади, які заважали агрономам зайти в поле для обробки. Однак комплексний підхід до вирішення завдання дав аграріям надію на отримання в кінці сезону нормального врожаю озимої пшениці.
Пшениця на полі господарства «Земля»
Не дивлячись на те, що в регіоні були не зовсім сприятливі погодні умови для росту і розвитку озимої пшениці, що, можливо, позначиться на врожайності і класності зерна, і ціна сьогодні залишає бажати кращого, дана культура займає важливе місце в сівозміні. Адже є хорошим попередником під більшість сільськогосподарських культур, забезпечує постійну врожайність, навіть коли сівозміну сьогодні насичений технічними культурами

Олександр Бондар
експерт Credit Agricole Bank
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в господарстві «Земля» можна на сайті SuperAgronom.com.

Тенденції нинішнього сезону для озимої пшениці в Тернопільській області

 • Опади підвели
  Попри ранню сівбу посушлива осінь 2018 року не дала аграріям отримати нормальні сходи озимої пшениці. Протягом місяця випадало як мінімум в два рази менше опадів, ніж належить. Цей фактор не дозволив отримати якісних сильних сходів і продуктивного кущення. Тож у зиму культура увійшла слаборозкущеною. Однак, були і райони винятки, коли аграріям, на щастя, вдалося посіяти озиму якраз перед випаданням опадів.
 • Весняна посуха
  Практично до кінця квітня озима пшениця не отримала достатньо вологи через відсутність опадів. Це призвело до того, що продуктивних пагонів на культурі було досить мало.
 • Привіт, хвороби!
  Дощовий і в той же час спекотний травень спровокували проблеми з фузаріозом, септоріозом і борошнистою росою. Як уточнили аграрії, лише протягом цього місця випало 250-280 мм опадів, відносна вологість повітря трималася на рівні близько 70-80% і температура сягала під 30°C
  Зерно пшениці
  • Комплексний підхід — є результат
   Незважаючи на всі несприятливі умови, які спіткали озиму пшеницю цього сезону, на Тернопільщині можна очікувати врожай в 7,5-8 т/га. За словами фахівців, ті аграрії, які вчасно провели всі необхідні обробки культури і внесли добрива, можуть розраховувати на досить непоганий урожай.
  Стан озимої пшениці у Вінницькій області
  Традиційно Вінницька область входить до п'ятірки регіонів-рекордсменів за врожайністю озимої пшениці. Торік місцеві аграрії зібрали 5,26 т/га на 261,5 тис. га. І це попри те, що посівні площі під цією культурою скоротилися на 5,2% у порівнянні до 2017 р.

  У 2018 році регіон істотно скоротив вирощування ярої пшениці — на 4,9 тис. га (39,5%) у порівнянні до минулого року трохи знизилася і врожайність, яка склала 4,05 т/га проти 4,51 т/га в 2017 р.

  У 2019 році під озимою пшеницею посівних площ тільки на 100 га більше, ніж у минулому сезоні. Зараз під культурою зайнято 261,6 тис. га проти 261,5 тис. га в 2018 році.
  261,6 тис. га

  Площа під пшеницею на Вінничині у 2019 р.
  261,5 тис. га

  Площа під пшеницею на Вінничині у 2018 р.

  Озима пшениця в «Агрошляхбуд»

  Минулого року в рамках аналогічної АгроЕкспедиції експерти вже відвідували компанію «Агрошляхбуд». З нашого останнього візиту компанія поповнила свій автопарк новим комбайном New Holland. З'явилася тут і власна американська газова сушка Farm, яка дозволяє за добу обробляти 400 т зерна. У даний момент проводяться роботи з будівництва та реконструкції складських приміщень.

  Компанія, як і раніше, обробляє близько 850 га землі. Основні площі займає кукурудза — 284 га, озима пшениця — 150 га, ріпак — 130 га. У сівозміні є також соняшник і цукровий буряк. Остання культура, за словами керівника «Агрошляхбуд» Сергія Волкотруба, є невигідною, але тут її вирощують , більшою мірою, для цукру пайовикам. А ось кукурудза та ріпак — найрентабельніші.
  Сергій Волкотруб, керівник «Агрошляхбуд»
  Для вирощування пшениці на підприємстві віддають перевагу сортам і гібридам, які дають хорошу стабільну урожайність, а також стійкі до вилягання і низьких температур.

  Дивіться: Усе про насіння озимої пшениці

  Усі наші гібриди дають приблизно однаковий результат. Але є вже перевірені роками і які проявили себе краще

  Олександр Лошак
  Агроном підприємства «Агрошляхбуд»
  Незважаючи на холодну зиму і надлишки опадів, захист і підживлення пшениці зробили за планом: під посів в господарстві зазвичай додають добрива, правда, в цьому році вже звичну нітроамофоску замінили діамофоскою.
  Кількість опадів та температура повітря у Вінницькій області за даними сервісу «Метео Фарм»
  Триразове внесення бакових сумішей пестицидів, однозначно, дало можливість максимально захистити рослини та допоможе отримати в бункері близько 7 т/га озимої пшениці. Принаймні перші обмолочені гектари показали саме такий результат. До слова, збір врожаю зараз призупинили через відносно високу вологість зерна — 14,5%.

  Дивіться: Усі препарати Океан Інвест

  За словами керівника Вінницького регіонального підрозділу компанії «Бізон-тех» Анатолія Легкого, регіон в останні роки «рухається» в сторону зони нестійкого зволоження. Але, як зазначив фахівець, «Агрошляхбуд» сьогодні є одним з кращих підприємств району. Тут вчасно встигли провести всі необхідні заходи, тому результат говорить сам за себе. Що ж стосується прогнозів, то цілком реально з поля зібрати по 7,5 чи навіть 8 т/га озимої пшениці.

  Рентабельність пшениці в нашому господарстві становить 100%. А може і більше

  Олександр Волкотруб
  директор підприємства «Агрошляхбуд»
  Як зазначає директор компанії «Океан Інвест» Ірина Касьяненко, Вінницька область стабільно має високі показники врожайності. Місцеві аграрії чекали до 8-9 т/га пшениці в цьому році, але прогнозують збір на рівні близько 6-7 т/га (дощі в період цвітіння, посуха повітря в період наливання зерна, локальне вилягання посівів).
  Зерно пшениці на полі господарства «Агрошляхбуд»
  Площа ріллі в регіоні становить 1,66 млн га, із них близько 20% припадає на пшеницю. Витрати на ЗЗР в області, за підрахунками, сягають $65 млн, що виводить область на 3 місце за витратами на засоби захисту рослин серед інших областей України

  Ірина Касьяненко,
  директор компанії «Океан Інвест»
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в господарстві «Агрошляхбуд» можна на сайті SuperAgronom.com.

  Колоски підприємства «Золота Нива»

  Керівник агрокооперативу приватних пайовиків «Золота Нива» с. Балабанівка Петро Картовий вже більше 40 років працює в аграрній галузі. Починав з посади головного інженера в Балабанівському колгоспі «Росія». Обіймав керівні посади у владі, був главою адміністрації в Оратівському районі. Однак довго там не зміг працювати, тому повернувся в аграрну сферу, де зараз займається рослинництвом і тваринництвом.

  Земельний банк підприємства становить 2,4 тис.га. На відміну від раніше відвіданих нами регіонів, пшениця тут є повноцінним гравцем в сівозміні. У господарстві щорічно висівають 600-650 га озимої пшениці і близько 50 га ярої (так би мовити, для підстраховки).

  Отримувати хороший урожай вдається, багато в чому, завдяки потенціалу самих сортів і гібридів. Однак погода час від часу вносить свої корективи. Наприклад, цьогоріч надлишок вологи не дозволив обробити посіви морфолегуляторам. Перепади температур не дали пшениці закінчити весняне кущення. Були деякі ускладнення із захисними обробками, але суттєво на врожайність озимої пшениці це не вплинуло. А от уже в період наливу зерна температура повітря була в межах 35-37°C і вище, що не дало змоги зерну налитися повною мірою.
  Пшениця на полі господарства «Золота Нива»
  За словами представника компанії «Океан Інвест» Анатолія Дацькова, середня врожайність озимої пшениці по регіону 5,53 т/га (станом на 10 липня поточного року) пов'язана, безпосередньо, з декількома факторами. Зокрема, роль грає і сам попередник під дану культуру.
  Зазвичай (в 65-70% випадках) попередником є соняшник і соя, які пізно збирають. Осіннє кущінняце запорука врожайності. Але в зв'язку з пізніми термінами посіву озимої пшениці, вона не встигає розпуститися восени і входить в зиму не розкущеною належним чином

  Анатолій Дацьков
  фахівець компанії «Океан Інвест»
  Торікі, за словами головного агронома підприємства «Золота Нива» Володимира Кравчука, середня врожайність озимої пшениці склала 8-8,5 т/га. А ось рекордсменом став Достаток — сорт вітчизняної селекції, який показав 9 т/га.
  Володимир Кравчук, головний агроном підприємства «Золота Нива»
  Представник Credit Agricole Bank Олександр Бондар зазначає, що в обох господарствах, так би мовити, аграрії розвіюють стереотипи і «реабілітують» сорти пшениці вітчизняної селекції. За його словами, українські сорти при використанні правильної технології і навіть в складних погодних умовах тут показують відмінні результати, які не гірше, а іноді навіть кращі, ніж у їхніх закордонних «колег».

  При цьому вітчизняні сорти вимагають трохи менше витрат, наприклад, на посівний матеріал, що забезпечує хорошу рентабельність пшениці


  Олександр Бондар
  експерт Credit Agricole Bank
  До речі, місцеві агрономи вважають, що насправді не варто висівати багато сортів. Раніше тут сіяли 9 сортів, але тепер працюють лише з 4-5. При правильному підході можна отримати 50-100% рентабельності, чого в «Золотій Ниві» і досягають.
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в осподарстві «Золота Нива» можна на сайті SuperAgronom.com.

  Тенденції вирощування озимої пшениці у Вінницькій області

  • Усе плине, усе змінюється
   Вінницька область в останні роки стає зоною «нестійкого зволоження». Через мінливі погодні умови аграрії Вінниччини все частіше стикаються зі складнощами під час запланованого внесення агрохімічних препаратів

  • Комфортна зима
   Погодні умови зими 2018/19 для вирощування озимої пшениці склалися в поточному сезоні досить хороші. За словами агрономів, озима пшениця нормально перенесла цей період і без суттєвих втрат відновила вегетацію ранньою весною.
  • Рентабельність на 100+%
   На сьогодні рентабельність вирощування пшениці у Вінницькій області, за даними аграріїв, становить близько 100%. На відміну від деяких інших областей, де пшеницю, здебільшого, висівають просто в якості попередника для дотримання правильної сівозміни, тут з цієї культури отримують хороший дохід.

  • У гонитві за врожайністю
   На 1 липня 2019 року, за даними директора Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА Миколи Ткачука, озима пшениця перебувала в стані молочної стиглості. Врожайність на рівні господарств, за попередніми прогнозами, повинна скласти близько 7 т/га, а в цілому по області 5,7 т/га. Виробництво зерна прогнозується на рівні 2,3 млн т.

  • Збирання на паузі
   Несприятлива погода, зокрема, велика вологість в кінці першої — на початку другої декади липня ускладнює збір врожаю. Дощ, град, сильні пориви вітру роблять свою справу, відкладаючи вихід комбайнів в поле. Однак, незважаючи на це, аграрії Вінницької області сподіваються отримати хороший врожай в поточному сезоні і зберегти передові виробничі позиції в країні.
  Стан озимої пшениці у Київській області
  Цього року аграрії Київщини покладають великі надії на врожайність озимої та ярої пшениці. Нагадуємо, що у 2018 р. під ці культури сільгосппідприємства області відвели відповідно 143,4 тис. га та 11 тис. га, їх урожайність становила 4,8 т/га та 4,9 т/га. У 2019 році Київська область на 16 місці за кількістю посівних площ, зайнятих озимою пшеницею. Під цю культуру відведено 144 тис.га.
  144 тис. га

  Площа під пшеницею на Київщині у 2019 р.
  143,4 тис. га

  Площа під пшеницею на Київщині у 2018 р.
  Як повідомляє проект Урожай онлайн 2019, станом на 10 липня 2019 року на Київщині зібрали лише 6% від запланованих площ під озимою пшеницею та намолотили 48,6 тис. т зерна. Середня врожайність складає 4,7 т/га.

  «Маки» імені О.П.Сем'янівського: точний розрахунок

  Підприємство «Маки» імені О.П.Сем'янівського, що господарює в Макіївці Білоцерківського району, має в обробітку 1 315 га. У недалеких планах агрофірми — збільшити земельний банк до 2-3 тис. га. Нині на полях агрофірми вирощують озиму пшеницю, соняшник та кукурудзу.

  Ставку в господарстві роблять на найбільш рентабельну культуру — кукурудзу, якою зайнято 687 га. Трошки менше площі займає соняшник (550 га), а от під озиму пшеницю цьогоріч відвели лише 78 га. Зрештою, кілька років тому в господарстві сіяли близько 200-300 га озимої пшениці. Але зараз перевагу віддають більш вигідній кукурудзі і наступного 2020 року в господарстві планують збільшити площу посівів під нею. Крім того, найближчим часом директор підприємства Василь Река хоче посіяти ріпак, аби випробувати та досконало освоїти технологію його вирощування і, зрештою, оцінити обіцяну економічну привабливість цієї культури.

  Зараз готуємося до збирання озимої пшениці, комбайни та очисні машини повністю налаштовані. Чекаємо лише, щоб було сухо, бо зараз маємо вологість в межах 16%

  Василь Река
  директор «Маки» імені О.П.Сем'янівського
  Керівник пояснює, що традиційно визначальним у виборі культур є економічний підхід. Такі основні критерії як собівартість вирощування, EBITDA та рентабельність грають ключову роль у підборі сівозміни на полях агрофірми «Маки» імені О.П.Сем'янівського. Однак важливим залишається контроль за правильністю сівозміни і підбір рекомендованих попередників (до речі, це одна з причин, чому в господарстві так мало посіяли озимої пшениці).

  Протягом останніх років рентабельність пшениці суттєво впала. За даними Держстату, рентабельність вирощування пшениці в Україні знизилася з 37,8% у 2016 році до 20-25% у 2018 році і продовжить знижуватися в нинішньому 2019 році.
  Василь Река, директор «Маки» імені О.П.Сем'янівського
  До того, торік витрати на вирощування озимої пшениці в господарстві склали близько 15 тис. грн/га, але цьогоріч ця сума зросла на 15-20%. Середня врожайність у 2018 році склала лише 4,2-4,5 т/га. Цього року Василь Река планує зібрати близько 5-5,5 т/га. При цьому, як зауважує фермер, ціна на пшеницю в нинішньому сезоні суттєво впала. Тож господарство часто працює по форвардних контрактах і таким чином дещо убезпечує себе від суттєвих цінових коливань на зерно.
  Потенційна рентабельність пшениці значно поступається менш ризиковим культурам — кукурудзі й соняшнику. Основними викликами у вирощуванні озимих на Київщині є мінливі агрокліматичні умови й технологічна неможливість посіву в оптимальні строки через відсутність правильних попередників

  Василь Бєлозерських
  експерт Credit Agricole Bank
  Однак заступник директора Департаменту підтримки агробізнесу Credit Agricole Bank Василь Білозерських упевнений, що попри невисоку економічну привабливість озимої пшениці фермери Київщини не збираються відмовлятися від її вирощування. З одного боку, це пов'язано з агротехнічними правилами вирощування основних сільгоспкультур, а з іншого — (не)офіційними домовленостями із орендодавцями, адже, наприклад, зерно й солома є основними продуктами для розрахунку з власниками землі.
  Пшениця на полі господарства «Маки» імені О.П.Сем'янівського
  Директор компанії «Океан Інвест» Ірина Кас'яненко зауважує: зниження рентабельності озимих, які є стратегічно важливою продовольчою продукцією, є своєрідним викликом для виробників ЗЗР і для країни в цілому. Адже, у першу чергу, посівні площі під ці культури в поточному році сягнули 7,6 млн га. Якщо загальний ринок пестицидів оцінюється в межах $1 млрд, то його 26% припадає якраз на продукти для обробки озимих зернових колосових.
  Протягом останніх 5 років спостерігається висхідна тенденція: щороку використання пестицидів на озимих культурах збільшується на 9-12%. Зростання зумовлене не стільки приростом посівних площ,, скільки інтенсифікацією технології вирощування. Тепер у систему захисту аграрії додають 2-3 фунгіцидні обробки, використовують більш дорогі дво- або трикомпонентні продукти, починають протруювати насіння ті, хто цього раніше не робив, застосовують більш потужні гербіциди, щоб протистояти резистентності бур'янів.

  Ірина Кас'яненко
  Директор компанії «Океан Інвест»
  Експертка також додає, що нарікань на китайську продукцію зараз стає все менше завдяки стабільно високій якості пестицидів. Це пов'язано з тим, що протягом попередніх двох років у Китаї триває посилений державний контроль над агрохімічною галуззю: усі заводи, що порушували санітарні норми, недбало ставилися за навколишнього середовища, не дотримувалися технології, були закриті. Тож нині на ринку залишилися лише серйозні гравці, якість продукції яких відповідає світовим стандартам.
  Команда агроекспедиторів та представники агрофірми «Маки» імені О.П.Сем'янівського
  Сезон вирощування озимої пшениці в Київській області видався доволі складним. Через низку причин сівбу в агрофірмі «Маки» імені О.П.Сем'янівського провели досить пізно — у першій декаді жовтня. Відтак рослини не встигли набрати потрібних поживних речовин та достатньою мірою розкущитися: у зиму вони входили у фазі двох листочків. Натомість навесні озимій пшениці вдалося реабілітуватися завдяки комплексній системі живлення: на поля вносили гранульовані мінеральні добрива та мікродобрива. Цьому ще передувало внесення органічних добрив із власної молочно-товарної та свиноферми в нормі 30 т/га.
  Стан посівів задовільний, бо протягом сезону були дуже різні умови для вегетації рослин: і холодні ночі, і низькі денні температури, а потім ішли дощі. А в червні вдарила спека за 35℃, тому верхня частина рослини просто підгоріла

  Василь Река
  директор «Маки» імені О.П.Сем'янівського
  Кількість опадів та температура повітря у Київській області за даними сервісу «Метео Фарм»
  Консультант та агроном-технолог «Океан Інвест» В'ячеслав Каракоша додає, що погодні явища часто негативно позначилися не тільки на вегетації культур, а й на строках проведеннях багатьох агротехнічних операцій.

  Наприклад, сильний вітер ускладнював внесення захисних препаратів або дощі, що проходили через кілька годин після обробки поля, просто унеможливлювали оптимальну роботу засобів захисту.
  Попри все, агроном підприємства зумів вчасно й правильно використати весь потенціал засобів захисту рослин, свої знання та наші рекомендації. Тому особливих проблем із шкідниками та хворобами, що могли б суттєво вплинути на врожайність, тут не було

  В'ячеслав Каракоша
  консультант «Океан Інвест»
  Керівник господарства «Маки» імені О.П.Сем'янівського додає, що вже другий сезон поспіль майже вся система захисту посівів складалася зі препаратів «Океан Інвест». Однак незважаючи на низку несприятливих погодних факторів, гербіциди, фунгіциди та інсектициди спрацювали відмінно
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в осподарстві «Маки» імені О.П.Сем'янівського можна на сайті SuperAgronom.com.

  СФГ «Горизонт-2»: у гонитві за відмінним урожаєм

  Земельний банк селянського фермерського господарства «Горизонт-2», що працює в селі Михайлівка Білоцерківського району, складає 600 га. Але навіть на такій відносно невеликій за українськими мірками площі місцевим фермерам вдається вирощувати більше 6 культур. Нині сівозміна господарства складається з озимої пшениці (89 га), кукурудзи (160 га), сорго (50 га), соняшнику (180 га), сої (180 га) та ярого яменю (8 га). Не так давно в господарстві експериментували із вирощуванням сочевиці та часнику, а цьогоріч планують вперше посіяти озимий ріпак.

  Агрофірма «Горизонт-2» є однією з тих «передовиків», хто станом почав збирати урожай озимої пшениці вже в першій декаді липня. Тут її молотять при відносній вологості 15% та середньою врожайністю 7 т/га. На деяких ділянках збирають і по 7,5 т/га.
  Жнива на полі агрофірми «Горизонт-2»
  Насправді сезон у господарстві пройшов, як кажуть, зі змінним успіхом. До початку жовтня 2018 року тут ретельно підготували ґрунт після попередника — соняшника, густо посіяли (густота склала близько 7 млн рослин/га, хоч планували загальноприйняті 5,5 млн рослин/га) і був ризик отримати не надто сильні рослини. Але озима пшениця встигла добре розкущитися — до 3-4 і більше листків — та потім змогла нормально й комфортно перезимувати.

  Як пояснює головний агроном господарства Андрій Калініченко, він завжди обирає кілька різних сортів, щоб убезпечити себе й агрофірму від різних неприємних несподіванок та мати змогу обрати найбільш продуктивні з них.
  Були ділянки, де багато листя пожовкло, рослини були слабкими. Думали, що доведеться передискувати. Але оперативно підживили, внесли регулятори росту — і ситуація значно покращилась

  Андрій Калініченко
  головний агроном «Горизонт-2»
  Крім підбору потужної системи живлення озимої пшениці, Андрій Калініченко особливу увагу приділяє використанню морфорегуляторів. Адже при вирощуванні цієї культури за інтенсивною технологією застосування морфорегуляторів (ретардантів) є обов'язковим для регулювання будови рослини та захисту від вилягання. А це є особливо цінним в умовах сильних дощів, граду та буревіїв, які цього року час від часу «накривали» Київщину.

  Консультант «Океан Інвест» В'ячеслав Каракоша також додав, що для нинішнього сезону озимої пшениці в регіоні було характерне поширення хлібних жуків і трипсів.
  Андрій Калініченко, головний агроном «Горизонт-2»

  Більш серйозної шкоди насправді тут завдав град, а не шкідники. І такі погодні умови суттєво вплинули на результат багатьох сільгоспвиробників у районах


  В'ячеслав Каракоша
  консультант «Океан Інвест»
  Насправді у господарстві відмінно спрацювали на випередження, внісши всі необхідні інсектициди, і запобігли масовому поширенню шкідників на озимій пшениці.
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в агрофірмі «Горизонт-2» можна на сайті SuperAgronom.com.

  NB

  На перший погляд може здатися, що невеликі агрофірми, в яких побувала команда АгроЕкспедиції Пшениця 2019, нібито не можуть чітко показувати тенденції всього регіону й України. Але насправді, згідно даних Держстатистики України, станом на 1 травня поточного року в нас зареєстровано 46,143 тис. фермерських господарства, що навіть на +1% більше в порівнянні з початком 2019 року (45,6 тис.). При цьому фермери розширюють свій вплив: кількість земель, що обробляються фермерськими господарствами зросла з 1,1 млн га в 2000 році до 4,4 млн га у 2018 році. Тобто фермери обробляють близько 10% усіх сільгоспземель в Україні. А з них, до речі, близько 80% обробляють по 500 га землі.

  Зрештою, малий і середній агробізнес є конкурентним на ринку України, адже в міру своїх можливостей впроваджує новітні технології, обмінюється досвідом та формує величезну частину валу всього зерна в Україні.

  А, власне, команда АгроЕкспедиторів переконана: у маленьких господарствах завжди є своя індивідуальність та підглядати за їхньою роботою завжди нереально цікаво.
  Зерно пшениці

  Тенденції сезону-2019 для озимої пшениці на Київщині

  • Лід і вогонь: коротко про погоду
   Агрокліматичні умови сезону 2018/19 на Київщині принесли аграріям багато приводів понервувати: посушлива осінь, прохолодна й дощова весна та гаряче літо. Але попри такі складнощі озима пшениця зуміла стійко перенести всі негоди та навіть сформувати непоганий урожай
  • В очікуванні дива
   Середня врожайність озимої пшениці стабільно зростає. Якщо в 2017 році тут збирали по 3,5 т/га, у 2018 році — по 4,8-4-9 т/га, то ясна річ, що аграріям хочеться більше! Більше 5 т/га! Але результати у кожного господарства досить різняться. А перші «ластівки», які вже почали збирати врожай показують середню врожайність на рівні 4,7 т/га. Тож чи бути чуду, дізнаємося в розпал зернозбиральної кампанії на Київщині
  • Хвороби й шкідники: усе спокійно
   Нинішній сезон запам'ятався лише масовим розповсюдженням чортополохівки. Але, на щастя, озима пшениця їй не стала до смаку. А з усіма іншими хворобами й шкідниками аграрії Київщини за допомогою планових обробок справилися на відмінно. Залишається сподіватися, до моменту повного дозрівання зерна на всіх полях сюрпризів у виглядів затяжних дощів та поширення сажки й фузаріозу не буде!
  Стан озимої пшениці в Полтавській області
  Минулого року аграріям Полтавщини вдалося зібрати 833,7 тис. т озимої пшениці та 54,4 тис.т — ярої. Щодо врожайності пшениці озимої та ярої, то показники 4,5 т/га та 3,4 т/га відповідно перевищили на 8,5% і 11,4% досягнення 2017 року.

  У 2019 році на Полтавщині площі під озимою пшеницею дещо менші, ніж торік. Нині це 174,6 тис. га, що на 4,7 % менше, ніж було минулого року. Тож за посівними площами та обсягами виробництва пшениці Полтавська область посідає «золоте» 12 місце серед українських колег-областей.
  174,6 тис. га

  Площа під пшеницею на Полтавщині у 2019 р.
  182,8 тис. га

  Площа під пшеницею на Полтавщині у 2018 р.
  Станом на 9 липня 2019 року сільгоспвиробники всіх районів Полтавщини приступили до збору врожаю пшениці. За даними проекту Урожай онлайн 2019, тут уже зібрали третину площ під цією культурою (29%) і намолотили 322 тис. т зерна. Середня врожайність склала 4,95 т/га.
  Полтавщина нині фактично перейшла із зони Лісостепу в Степ і стала зоною справжнього ризикованого землеробства. Кліматичні умови регіону є основним лімітуючим фактором, що не дозволяє агровиробникам зібрати в середньому більше 4-5 т/га озимої пшениці

  Владислав Юхта
  Керівник Полтавського регіонального підрозділу «Бізон-тех»
  Для того, щоб правильно надати аграріям комплексну професійну рекомендацію, експерти компаній «Океан Інвест» та «Бізон-тех» регулярно відстежують умови регіону не лише в полях, а й за даними сервісу Метео Фарм. Це дозволяє коригувати обробки посівів та оптимізувати систему захисту відповідно до агрокліматичних умов, що склалися в регіоні.
  Кількість опадів у Полтавській області за даними сервісу «Метео Фарм»
  Дані свідчать, що, наприклад, у Миргородському районі в травні 2019 року було зафіксовано лише 47 мм, у червні — 32 мм опадів. Натомість історично склалося так, що саме ці місяці були найбільш дощовими: середній показник атмосферних опадів завжди коливався від 60 до 80 мм. Тож якщо раніше на Полтавщині був високий рівень атмосферного зволоження, то протягом останніх років тут відмічається дефіцит опадів.

  ФГ «Татарчук А.П.»: середня врожайність вище норми

  У самому серці Полтавщини в селі Великі Сорочинці Миргородського району вже більше 35 років займається сільським господарством Анатолій Татарчук. Нині його однойменне фермерське господарство обробляє близько 500 га землі, де вирощують озиму пшеницю (150 га), соняшник (150 га), кукурудзу (180 га) та ячмінь (10 га).

  Збирати озиму пшеницю тут почали буквально кілька днів тому і вже змолотили майже всю площу. Як розповів керівник господарства Анатолій Татарчук, контрольні заміри сьогоднішньої продуктивності по цій культурі складають 7,2 т/га, а отримують зерно третього класу.
  Анатолій Татарчук, керівник ФГ «Татарчук А.П.»

  Торік врожайність у нас була на рівні лише 6-6,2 т/га, але через опади та хвороби я отримав на третину менше прибутку, ніж планував

  Анатолій Татарчук
  керівник ФГ «Татарчук А.П.»
  Попри приріст врожайності фермер побоюється, що і цьогоріч не вдасться отримати хороших прибутків із пшениці через падіння ціни на неї. На його думку, сезон міг би бути успішним за умови, якщо б ціна склала хоча б 6 тис. грн/т, а не нинішні 4,6 тис. грн/т.
  Зерно пшениці на полі ФГ «Татарчук А.П.»
  Як пояснює експертка управління агроекспертизи департаменту підтримки агробізнесу Credit Agricole Bank Діна Сапич, очікуване збільшення пропозиції зернової продукції з боку сільгоспвиробників негативно вплинуло на ціни ще до початку зернозбиральної кампанії. Нагадаємо, що за останніми оцінками українських фахівців та спеціалістів Мінсільгоспу США (USDA), в Україні очікується рекордний вал зернових врожаю 2019 року на рівні 30 млн т. Водночас Діна Сапич відзначає, що витрати на вирощування пшениці теж суттєво зросли через ріст витратної частини в розрізі практично всі складових собівартості.
  Є і хороші новини — українські аграрії цьогоріч мають відносно високу врожайність та сприятливі умови для збору зернових. Тож ріст собівартості і падіння ціни на пшеницю будуть частково компенсовані більшими обсягами продажів цієї продукції

  Діна Сапич
  Експертка управління агроекспертизи департаменту підтримки агробізнесу Credit Agricole Bank
  Керівник фермерського господарства підтверджує: собівартість виробництва пшениці в його господарстві зросла до 20 тис. грн/га. Із цієї суми найбільше відрахувань складають податки та розрахунки із власниками земельних паїв (близько 8 тис. грн/га), а також на добрива та захисні препарати (теж близько 7 тис. грн/га). Сівба та збирання без форс-мажорних обставин обходяться в 4-5 тис. грн/га.
  Жнива у розпалі: робота комбайна на полі ФГ «Татарчук А.П.»

  Гроші тут зариті нереальні. Оприскувач заїжджав кожен тиждень. Якби не посуха, то можна було отримати всі 8 т/га


  Анатолій Татарчук
  керівник ФГ «Татарчук А.П.»
  Керівник господарства каже, що велику увагу й справді приділяє системі живлення озимої пшениці. Перше підживлення посівів у 2019 році робили сульфат амонієм ще по снігу, адже зима була м'яка і ґрунт не промерзлий. Також, крім базових мінеральних добрив, на поля ФГ «Татарчук А.П.» вносять і мікродобрива.

  Водночас Анатолій Татарчук зазначає, що нинішній сезон відзначився розвитком хвороб на озимій пшениці, зокрема, борошнистої роси, кореневих гнилей, іржі, септоріозу.

  На пшеницю взагалі треба двічі вносити фунгіцид, яка б не склалася ситуація. Але проблеми в цьому році були просто нереальні

  Анатолій Татарчук
  керівник ФГ «Татарчук А.П.»
  Але фермер відмічає, що попри власний великий досвід у сільському господарстві часто звертається за консультаціями й порадами фахівців, зокрема компаній «Океан Інвест» та «Бізон-тех». Саме завдяки оперативності та своєчасним рішенням щодо технологій живлення й захисту вдалося забезпечити гарні врожаї озимої пшениці в нинішньому сезоні.
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в господарстві ФГ «Татарчук А.П.» можна на сайті SuperAgronom.com.

  Озима пшениця в агрофірмі «Батьківщина-Нива»

  Господарство «Батьківщина-Нива», що працює в селі Попівка Миргородського району, має в обробітку 2,5 тис. га землі. У сівозміні є кукурудза, соя, соняшник, озима пшениця та горох.

  Під озимою пшеницею тут зайнято близько 20% посівних площ. Ця культура входить у трійку лідерів за рентабельністю вирощування, однак у наступному сезоні озиму пшеницю, як каже головний агроном агрофірми Олег Віташ, дещо потіснить кукурудза.
  Олег Віташ, головний агроном «Батьківщина-Нива»
  Сьогодні господарства Полтавської області роблять ставку на більш вигідні культури — кукурудзу, соняшник і сою. Озима пшениця натомість залишається важливою складовою сівозміни, але їй дедалі важче складати сильну конкуренцію більш рентабельним зерновим чи зернобобовим культурам

  Владислав Юхта
  Керівник Полтавського регіонального підрозділу «Бізон-тех»
  Збирати урожай пшениці в «Батьківщина-Нива» через спеку почали на три тижні раніше запланованого строку. Перші показники врожайності становлять 4,4-4,7 т/га.

  Цьогоріч очікували трохи кращих результатів урожайності, адже минулого року намолотили по 5 і більше т/га

  головний агроном «Батьківщина-Нива»
  Як пояснює менеджер Полтавського регіонального підрозділу «Бізон-тех» Юрій Яцик, причина зменшення врожайності полягає в не дуже сприятливих умовах осені 2018 року. Через посуху озима пшениця не встигла розкущитися і набрати потрібну кількість поживних речовин для відмінної перезимівлі та впевненого старту навесні цьогоріч. Тож із весни господарство почало інтенсивне підживлення культури.

  Агроном додає, що суттєвих проблем із хворобами та шкідниками пшениці в цьому сезоні не було, але ключову роль у недоборі врожаю зіграла червнева спека та дефіцит опадів, що підтверджують дані сервісу Метео Фарм. Фактично пшениця передчасно дозріла, так і не встигнувши налити колос сповна.
  Зерно пшениці на полі господарства «Батьківщина-Нива»
  Натомість в агрофірмі «Батьківщина-Нива» зробили акцент на захисті посівів від бур'янів — базові гербіцидні обробки проводили препаратами компанії «Океан Інвест».

  Фунгіциди, більшою мірою, вносили на насіннєвих ділянках, оскільки майбутнє насіння потребує повногого захисту від збудників типових для пшениці хвороб. До слова, господарство вирощує та виробляє насіннєвий матеріал саме для власних потреб.
  Пшениця на полі господарства «Батьківщина-Нива»
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в господарстві «Батьківщина-Нива» можна на сайті SuperAgronom.com.

  Тенденції сезону-2019 для озимої пшениці на Полтавщині

  • Примхи погоди
   Сезон 2018/19 для аграріїв регіону був сповнений криз, починаючи від посухи навесні, прохолодної весни і закінчуючи високими температурами та дефіцитом вологи в літні місяці. А це єдиний фактор, на який не можуть впливати агровиробники, тому доводиться змиритися з отриманими результатами.Зазвичай у період цвітіння і запліднення озима пшениця була особливо чутлива до перегрівання і суховіїв. Тож температура вище 30°С, яка була характерна для травня і червня 2019 року на Полтавщині уповільнила фотосинтез рослин, а відтак урожайність зменшилася на 15-20%.

  • Ранній старт
   Традиційно збиральну кампанію в середині-кінці червня починають південні області України, натомість майже паралельно з колегами комбайни в поле вивели і аграрії Полтавщини. А станом на 9 липня в цьому регіоні вже зібрали урожай озимої пшениці з 30+% площ. Спеціалісти знову-таки пояснюють таку ситуацію агрокліматичними умовами, через які повна стиглість зерна настала раніше, ніж було заплановано.
  Середня урожайність пшениці
  • Очікування vs реальність
   У попередні роки Полтавщина міцно тримала за собою статус «доброго середняка» за врожайністю пшениці на рівні 4-4,3 т/га (мінімум — 3,3 т/га на Закарпатті та Запоріжжі, максимум — 5,9 т/га на Хмельниччині). Як годиться, місцеві аграрії роблять усе для того, щоб підвищити врожайність і очікують не менше 5, а то й 8 т/га. Але, на жаль, погода вносить свої корективи й очікування агровиробників збуваються далеко не завжди.
  Стан озимої пшениці в Харківській області
  Протягом останніх трьох років Харківська область часто посідала ТОПові місця в рейтингу регіонів-виробників зернових, зокрема пшениці. Так, у 2016 році сільгосппідприємства області зібрали 1,6 млн т зерна з площі 376,4 тис. га та середньою врожайністю 4,4 т/га.

  Урожай 2017 року на Харківщині перевищив попередній історичний рекорд 2015 року й склав 2,3 млн т. У той момент область знаходилася на 2-му місці в Україні (після Одеської) за валовим збором озимої пшениці. Урожайність склала 4,7 т/га.

  Сезон 2018 року видався для аграріїв регіону дуже складним. Згідно даних карти «Урожай Онлайн 2018», торік на Харківщині вдалося зібрати лише близько 1,8 млн т зерна із площі 430 тис.га та середньою врожайністю 3,4 т/га.
  444,3 тис. га

  Площа під пшеницею на Харківщині у 2019 р.
  430 тис. га

  Площа під пшеницею на Харківщині у 2018 р.
  Пшеничне поле
  А за площами посіву під озимою пшеницею в 2019 році із показником у 444,3 тис. га Харківська область посідає почесне 3-тє місце, поступившись знову-таки Запорізькій (486,4 тис. га) та Одеській області (456,4 тис. га).

  Пшениця в підприємстві «Мелихівське»

  На південний захід від Харкова у Нововодолазькому районі простяглися близько 4 тис. га, які обробляє приватне підприємство «Мелихівське». Господарство займається товарним виробництвом озимої пшениці, кукурудзи, соняшника, сої, гороху, нуту, а також насінництвом зернових української селекції.

  Збір озимої пшениці станом на першу декаду липня 2019 року тут буквально в самому розпалі. Попри невтішні 3,6 т/га озимої пшениці, яку зібрали торік, нині в господарстві налаштовані мінімум на 6 т/га, адже доклали великих агротехнічних зусиль і погода в зимово-весняний період нібито сприяла хорошим врожаям.
  Пшениця на полі підприємства «Мелихівське»
  За даними «Урожай Онлайн 2019», станом на 8 липня 2019 року аграрії Харківщини намолотили 764,5 тис. т озимої та 0,4 тис. т ярої пшениці. Середня врожайність першої склала 3,8 т/га, другої — 3,2 т/га.
  Кількість опадів у Нововодолазькому районі Харківської області за даними сервісу «Метео Фарм»

  На сьогодні врожайність 4-4,5 т/га — це результат, який виведе нас в нуль

  Микола Купрєєв
  Директор агрофірми «Мелихівське»
  Попри те, що під озимою пшеницю у господарстві зайнято найбільше площ, директор агрофірми «Мелихівське» Микола Купрєєв каже, що ціни 2019 року на цю культуру невтішні: якщо торік у сезон 1 т зерна коштувала 6 400 грн, то зараз її ціна становить 4 500-4 700 грн. У господарстві планують збільшувати вартість орендної плати, зростає витратна частина на вирощування продукції (ПММ, добрива, ЗЗР), тому рентабельність озимої пшениці тут коливається із року в рік.

  Експертка управління агроекспертизи департаменту підтримки агробізнесу Credit Agricole Bank Діна Сапич говорить, що основними причинами падіння ціни на пшеницю стали високий прогноз врожаю в Україні, а також у світі, зокрема, Європі та РФ. Зрештою, очікується, що ціна пшениці на внутрішньому ринку буде меншою, ніж у 2018 р.
  Колоски пшениці з поля
  Підтримку цінам у короткостроковій перспективі можуть забезпечити новини зі США та погодні ризики Європи. Рости ціні вверх також не дає зміцнення гривні, адже внутрішня ціна в гривні прямо залежить від цін у доларах

  Діна Сапич
  Експертка управління агроекспертизи департаменту підтримки агробізнесу Credit Agricole Bank
  Віднедавна в господарстві всерйоз зайнялися системою живлення культур, яку ретельно готують на основі результатів проведених аналізів грунту. За словами Миколи Купрєєва, тепер на поля вносять не просто потрібну загальну норму добрив, а й працюють із мікроелементами.
  Скажу, що я націлений на єдине — працювати без експериментів. Але ми все одно будемо цікавитися новинками, їздити до сусідів або закордон, щоб перейняти кращий досвід

  Микола Купрєєв
  Директор агрофірми «Мелихівське»
  Зрештою, цьогоріч усе-таки в агрофірмі вперше спробували застосовувати препарати компанії Океан Інвест на озимій пшениці. А враховуючи, що до кінця її збору залишилося зовсім мало, то агроном із захисту рослин Віталій Фалько вже готовий робити проміжні висновки щодо їхнього результату.
  Стеблостій пшениці на полі господарства «Мелихівське»
  Фунгіцидний та інсектицидний захист посівів ми проводили групою Океан Інвест за допомогою продуктів Адепт БТ та Страйк БТ. На момент збирання врожаю ніяких зауважень і проблем із шкідниками та хворобами я не виявив

  Микола Купрєєв
  Директор агрофірми «Мелихівське»
  На думку головного агронома «Мелихівського» Івана Руденка, фузаріоз та деякі інші хвороби виникають через низку причин, зокрема, недотримання технології захисту. Найважливіше робити все в той час, коли ще проблеми на рослинах немає, тобто коли потрібно в профілактичних цілях.
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в господарстві Мелихівське» можна на сайті SuperAgronom.com.

  «Титанові» колоски

  У господарстві «Титан» обробляють 1,3 тис. га землі в Первомайському районі й вирощують 4 основні культури: горох, пшеницю, кукурудзу та соняшник.

  Як каже директор господарства Володимир Тарасенко, нинішний сезон видався для пшениці дуже неоднозначним. Восени в 2018 році через нестачу опадів рослини не розвинулися належним чином, а навесні цього року на них дуже негативно вплинула посуха. Відтак на полях господарства здебільшого стоять потужні рослини озимої пшениці з гарним колоссям, але якість зерна насправді дещо бажає кращого.
  Зерно пшениці
  Більше того, менеджер зі збуту компанії Океан Інвест Олександр Горобець додає, що протягом 2018/19 року була відносно м'яка зима, що сприяла поширенню снігової плісняви в посівах. Відтак це потягнуло за собою додатковий третій фунгіцидний обробіток, тоді як аграрії цього регіону обходяться протруйниками та подвійним внесенням фунгіцидів.
  Інфікування було помічене, більшою мірою, у тих господарствах, які сіяли стерньові після по стерньових культур. Температурний режим сприяв поширенню збудника хвороби, тож у цих господарствах довелося виконувати незаплановану обробку фунгіцидами

  Олександр Горобець
  Менеджер зі збуту компанії Океан Інвест
  До слова, за даними сервісу «Метео Фарм» найбільша кількість опадів навесні в цьому районі Харківської області була характерна для травня, але все одно це було майже втричі меншим показником від середньостатистичною для цього місяця.
  Кількість опадів в Первомайському районі Харківської області за даними сервісу «Метео Фарм»
  У багатьох господарствах озимі просто пропустили фазу кущення і входили в зиму із 4-5 листочками. Весна також теж була складною, тому рослини вирішили замість 5-6 формувати лише 3 стебла, а тепер ми бачимо, що колосок заповнений лише відсотків на 50…

  Володимир Тарасенко
  Директор господарства «Титан»
  Володимир Тарасенко, директор господарства «Титан»
  Проте в господарстві кажуть: потенціал озимої пшениці розкрити повністю несприятлива погода поки не дала, але все одно тут очікують не менше 5 т/га. Собівартість виробництва озимої пшениці в господарстві, як озвучив Володимир Тарасенко, нині коливається в межах 8-10 тис. грн/га. За умови, що ціни на пшеницю й надалі можуть демонструвати падіння, то рентабельність цієї культури в регіоні суттєво знизиться.
  ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
  Ознайомитися з технологією вирощування озимої пшениці в господарстві Титан» можна на сайті SuperAgronom.com.

  Тенденції вирощування озимої пшениці на Харківщині

  • Погодні каруселі
   Осіння посівна 2019 року на Харківщині відзначилася посушливими умовами, далі ранньої весни примхи (прохолода і дощі) погоди знову дали про себе знати. Зрештою, посіви озимої пшениці на на виході мали слабку кореневу систему та не розкущилися належним чином.За словами менеджера зі збуту компанії Океан Інвест Олександра Горобця, у період наливу зерна знову була сильна посуха та високі температури повітря, тож це відобразилося на якості насіння. Формування колоса та його налив був сповільнений і рослини дали часто наполовину порожнє колосся.

  • Сповільнення росту посівних площ
   Попри успіх озимої пшениці в попередні роки аграрії регіону поки не збільшують площі під цією культурою в силу різних обставин (насиченість сівозміни, зменшення рентабельності абощо)

  • +1 фунгіцидна обробка
   Умови зими сприяли поширенню хвороб на озимій пшениці. А також через низку індивідуальних агротехнічних проблем та особливостей агрокліматичних умов деякі господарства зіткнулися з потребою в додатковому фунгіцидному обробітку посівів
  Пшениця у полі господарства «Титан»
  • Фермери розчаровані ціною на пшеницю
   Падіння ціни на озиму пшеницю в порівнянні з минулим роком є суттєвим, тож рентабельність вирощування цієї культури в нинішньому сезоні буде набагато нижчою, ніж у попередня роки.

  • Урожайність пшениці: очікування vs реальність
   Господарства Харківщини мають великий досвід у вирощуванні озимої пшениці та збору рекордних врожаїв, але умови нинішнього сезону виявилися досить несприятливими для формування майбутнього врожаю. Збиральна кампанія нині триває. Але, на жаль, можна говорити про потенційний недобір валу зерна на Харківщині від запланованих показників.

  Стан пшениці в Україні

  Експерти по-різному прогнозують результати нинішнього сезону пшениці. Спеціалісти FAO/EBRD кажуть, що обсяг виробництва української пшениці у 2018/2019 МР складе лише 24,6 млн т. Згідно червневого звіту Міністерства сільського господарства США (USDA), прогноз виробництва пшениці в Україні в порівнянні з травневим збільшився на 1 млн т і складає 25 млн т. Інші ж аналітики кажуть, що цього року врожай пшениці в Україні буде рекордним — аграрії зберуть близько 30 млн т пшениці.

  Посівні площі

  Пшениця стабільно займає провідні позиції в сегменті зернових як за кількістю посівних площ, так і за обсягом зібраного врожаю. Згідно з офіційними даними Держстату, посівні площі озимих зернових культур на зерно під урожай 2019 року склали 5,9 млн га, із них лише під озиму пшеницю — 5 млн га.
  Площі під озимою пшеницею в Україні
  млн. га
  6,2
  2016 р.
  6,3
  2017 р.
  6,6
  2018 р.
  5
  2019 р.
  Що стосується розподілу посівних площ по регіонах, то під озиму і яру пшеницю найбільше землі виділили господарства Запорізької області — 661,3 тис. га, Одеської —542,1 тис. га та Херсонської — 568,7 тис. га.

  У порівнянні з 2018 роком зросли посівні площі в Чорноморському регіоні, а саме в Миколаївській області— 443,9 тис. га та Херсонській — 478,8 тис. га. Приріст також зафіксований в Кропивницькій області — на 89 тис. га, Донецькій — на 35 тис. га і Волинській — на 24 тис. га. Всього по Україні він становить 3% (для порівняння, площі під ріпаком збільшилися на 28%, а під озимим ячменем — на 22%). Але незважаючи на такі показники, вперше за останні 4 роки під пшеницю було виділено більше посівних площ, ніж під соняшник.
  Світова статистика показує, що під озиму пшеницю в Австралії було виділено 12,1 млн га. В Європі та країнах СНД цей показник склав 27,4 тис. га та 50,1 млн га відповідно. На 0,6% зменшилися площі в Південній Азії (зокрема Індії та Китаї) і на 0,4% в Північній Америці.

  Урожайність

  За даними Держстату, в 2018 р. Україна зібрала рекордний урожай зернових — 70,1 млн т. Але при цьому показники по пшениці склали ті жі 24,6 млн т при врожайності 3,7 т/га. Це на 1,5 млн т менше, ніж у 2017 році. Причина — відсутність опадів протягом декількох місяців у південних, центральних і східних регіонах країни. У поточному році погодні умови були сприятливими і, за оцінкою Мінагрополітики, посіви озимої пшениці вийшли з зими в хорошому стані. Очікується, що обсяг виробництва пшениці таки збільшиться до 27,5 млн т.

  Згідно з інформацією Мінсільгоспу США, світове виробництво пшениці в цьому сезоні складе 736 млн т (на 3% менше, ніж у 2018 році). Аналітики говорять про зменшення обсягів виробництва пшениці в РФ, Австралії і країнах Євросоюзу через сильну засуху. У штаті Канзас — «житниці Америки» — прогнозується отримання врожаю на рівні 51,8 млн т.

  Якість пшениці

  У 2018 році через тривалу посуху і проливні дощі під час збиральної кампанії господарства отримали менш якісну пшеницю, ніж очікували. Особливо постраждали центральні та західні регіони України, де на елеватори надійшло багато «сажкового зерна». У Дніпропетровській, Одеській, Херсонській і Запорізькій областях якість пшениці була вищою, оскільки ці регіони встигли зібрати урожай до дощів.
  Попри це торік аграрії отримали більше продовольчого зерна 2 та 3 класу з високим вмістом білка. На експорт відправляли як фураж, так і якісну продовольчу пшеницю.

  Побутує помилкова думка, що українське зерно менш якісне, оскільки експортується здебільшого в країни, що розвиваються. Бо вони ставлять не такі жорсткі умови до якості продукції. Але, як відзначають експерти, вже виникали ситуації, коли покупці повертали партії зерна європейським постачальникам. Що стосується продовольчої безпеки, то всі країни, незалежно від свого рівня розвитку, ставлять високі вимоги до імпортованої продукції.
  Варто нагадати, що з 10 червня 2019 року в Україні діє новий стандарт на пшеницю — ДСТУ 3768:2019. Згідно з цим стандартом, було зменшено кількість класів і введені нові показники якості зерна. Зокрема, зерна м'якої пшениці тепер діляться на 4 класи (1-3 класи призначені для продовольчих потреб, 4 клас — для експорту), зерна твердої пшениці — на 5 класів. Підвищено вимоги до якості зерна за вмістом грибкових захворювань і шкідливих домішок, а також за натурою і числом падіння. Вимоги були змінені через збільшення експортних поставок, адже зарубіжні імпортери насамперед звертають увагу на вміст домішок у зерні.

  Експорт

  Зернові культури є важливою статтею українського експорту. За даними Держстату, в 2018 році зовнішні поставки пшениці склали 16,37 млн т. Найбільшими покупцями українського зерна, як і раніше, є країни Північної Африки, Азії та Європи.
  Як повідомляє ННЦ «Інститут аграрної економіки», протягом першого кварталу 2019 року в загальному експорті пшениці на Єгипет припало 11,5% поставок, Китай — 8,8%, Іспанію — 7,3%, Нідерланди — 7,0%, Індонезію — 5,9%, Саудівську Аравію — 5,7%, Італію — 5,0%. Разом з Іраном, Тунісом, Ізраїлем і Філіппінами ці країни приносять 2/3 доходів від всього експорту пшениці.

  Із року в рік практично не змінюється ТОП-10 компаній, на яких припадає основний експорт пшениці: Нібулон (13,7%), Кернел (9,9%), Louis Dreyfus Company (9,0%), Bunge (8,8%), Cargill (8,3%), COFCO Agri Ukraine (6,1%), ADM (3,8%), Амбар Експорт БКВ (3,3%), CHS (3,2%), Orsett Trading SA (3,1%). У цілому, показники експорту за останні шість років значно збільшилися. Наприклад, до 2013 року постачання пшениці в інші країни становило близько 10 млн т.

  Ціни

  Рівень рентабельності виробництва пшениці становить 20-40% і залежить від різних чинників, у тому числі регіону вирощування і погодних умов. У 2018 році умови в Україні та інших країнах-експортерах були не сприятливими для вирощування пшениці. Цей фактор вплинув на зростання експортних цін на світовому ринку до $225-232/т. Для порівняння, в 2016 р. ці показники були на рівні $173-184/т.
  У нинішньому році пік цін на пшеницю був зареєстрований в січні і лютому на рівні $250/т. Згодом ціна поступово почала опускатися і на липень склала лише $180,25/т. Закупівельні ціни на пшеницю, згідно з інформацією електронної зернової біржі України Grain Trade, продовжують падати. За даними на 4 липня, пшеницю 2 класу відповідно до умов EXW продавали по 4 683 грн/т, пшеницю 3 класу — по 4587 грн/т і 4 класу — по 4416 грн/т.

  Експерти відзначають, що хоча в новий сезон Україна входить з більш низьким цінами, ніж у минулому, але ситуація могла бути ще гіршою. На зростання ціни вплинув поганий урожай кукурудзи в США (затяжні рясні опади на старті посівної кампанії, низький відсоток сходів) і, як наслідок, підвищення цін на цю культуру.

  Прогнози аналітиків

  За даними Урожай онлайн 2019, станом на початок липня вже обмолотили 22,3% посівів озимої пшениці. Намололи 4,9 млн т. При цьому врожайність становить 3,4 т/га. Активний збір ведуть південні і центральні регіони України. За відгуками зрозуміло, що аграрії збирають здебільшого 2 і 3 клас пшениці. Також є певні проблеми з натурою і числом падіння. До цього призвела спека. Тепер усі очікують початку збиральної кампанії на Півночі і на Заході України.
  Як відзначають експерти, прогнози на майбутній урожай і рівень цін на нього також мінливі, як і погода. Ринок уже побачив збільшення прогнозів виробництва. Зараз прогнози коригуються після старту збиральної кампанії і отримання перших показників врожайності, а також слідом за аномальною спекою в Європі і посухою в деяких районах Чорноморського регіону.

  За оцінкою фахівців, головні виклики і сюрпризи поточного сезону будуть пов'язані з очікуваним рекордним урожаєм пшениці. Те, що він повинен бути рекордним, вже не сюрприз, а ось чи подолає планку в 30 млн т — поки не відомо. Сюрпризом може стати і співвідношення частки продовольчої пшениці і фуражної в загальному обсязі виробництва, але тут все буде залежати від погоди. Що стосується викликів, то з сезону в сезон вони не змінюються. Головний із них — чи впорається з навантаженням великого врожаю транспортна система України.
  Виконано за допомогою Disqus