SHARE
100 років тракторам
John Deere:

1918-1938
Сьогодні близько 50% усіх полів планети обробляють за допомогою тракторів John Deere, які виготовляють на 12 заводах по всьому світу. А в обороті компанії Deere & Company – понад $40 млрд на рік. Цього року минуло рівно 100 років, відколи John Deere випустив свій перший трактор. Святкування ювілею розпочали на цьогорічній виставці National Farm Machinery. І свято триває!

Traktorist.ua не міг залишитися осторонь такої грандіозної події, тож вирішив розповісти про кожні 20 років з історії тракторів John Deere. З чого ж починалася ця історія?

За перші 20 років історії виробництва тракторів компанія пережила:
  • Першу світову війну,
  • Економічну кризу,
  • Страйк робітників,
  • Кризове зниження продажів із 5 тис. тракторів до 79 од. на рік.
А крім того, випустила кілька унікальних машин, які зайняли свою нішу на полях Америки.
«Хлопець із Ватерлоо»
— початок історії
Отож, компанія John Deere почала випуск тракторів під час Першої світової війни, коли в 1918 році придбала підприємство Waterloo Gasoline Engine Company. До цього «зелено-жовті» лідирували у виробництві плугів та іншої ґрунтообробної техніки. Так стартувала «тракторна сторінка» компанії, яка з часом стане, мабуть, найголовнішою.

Першим трактором в «арсеналі» John Deere став Waterloo Boy потужністю 12 к. с., який було розроблено ще Waterloo Gasoline Engine Company. За перший рік John Deere змогли продати понад 5,5 тис. таких машин. Деякі з них досі на ходу: нині раритетний «хлопець із Ватерлоо» стартує в ціні від $ 374 тис. А містечко Ватерлоо в штаті Айова на початку ХХ ст. отримало титул «Міста тракторів США» (Tractor Town USA).
Waterloo Boy — Восстановление
Time Lapse
Події становлення тракторної індустрії відбувалися на тлі Першої світової війни, коли на фронті перебувало близько 1611 робітників John Deere, 37 із яких загинули. Але на цьому перешкоди на шляху до успіху не закінчувалися.

Далі приходить не менш буремний 1919 рік, котрий в американській історії закарбувався, як рік заворушень пролетаріату. Зокрема працівники John Deere влаштували тримісячний страйк із питань визнання профспілки. Це був найбільший конфлікт з робітниками за всю історію компанії. Результатом страйку стало те, що компанія залишилася поза профспілкою.

У 1920 році неабиякого удару компанії завдав загальний економічний спад. Серед фермерів починається повальне банкрутство, таким чином завершується так зване «золоте століття» сільського господарства. Навіть відомі компанії, на кшталт General Motors, йдуть із сектору виробництва тракторів — John Deere залишається.

Внаслідок кризи бізнесу починаються масові звільнення, а заробітна платня знижується на 10% і більше. А 1921 рік був дуже складним для фермерів — через дефіцит сільськогосподарських культур і національну депресію продажі тракторів Deere and Company скоротилися. До всього, у січні Генрі Форд знизив ціну на трактори Fordson з $785 до $620. IH (International Harvester) також знизила ціни на свої трактори з $1 150 до $1 000. У липні ціна на Waterloo Boy Model N впала вдвічі – до $850.
Генрі Форд оголосив війну двом своїм найближчим конкурентам і через 6 місяців знизив ціни на трактори до $395! У 1921 році фермери придбали близько 35 000 тракторів Fordson. А продажі тракторів Waterloo Boy стрімко падають з 5045 до 79 одиниць за рік. Цього ж року з'являються нові модифікації трактора Waterloo: бензинова «H» та гасова «K».
Наступний етап:
Мodel D
Далі ера бензинових і гасових двигунів закінчилася й розпочалася ера дизелів. Попри кризу, John Deere запускає нову модель трактора D, який стає першим двоциліндровим трактором, сконструйованим компанією. До слова, модель успішно залишилась у виробничій лінійці на 30 років. Це єдина модель трактора John Deere, яка так довго залишалася у виробництві.

У липні 1923 року з конвеєра Deere and Company зійшов трактор Waterloo Boy Model N під серійним номером 30400. Наступна модель мала серійний номер 30401. Ця модифікація стала першим трактором, випущеним саме під брендом John Deere.

Перший трактор Style D мав серійний номер 30400. Фактичне виробництво розпочалося із серійного номера 30401, після появи моделі D серійні номери від 31320 до 31411 були перенесені з серії D на серію N.
Перші 50 тракторів Model D оснащувалися звареною передньою віссю і мали лівостороннє рульове керування. Маховик, котрий використовувався для запуску, мав 66 см у діаметрі та 6 спиць. Двигун був покращеною версією моделі Waterloo Boy Model N із діаметром циліндра 16,5 см і довжиною ходу поршня 17,8 см, двома горизонтальними циліндрами з водяним охолодженням та двоступінчастою трансмісією. Із 1925 року маховик мав 61 см у діаметрі. Починаючи з 1926-го його замінив цільний маховик. А в 1927 році діаметр циліндра двигуна збільшився до 17 см. У 1935 році Model D отримала нову 3-ступінчасту трансмісію, а в 1939-му гумові шини стали настільки популярними, що було прийнято рішення стандартно оснащувати трактори Model D гумою, а сталеві колеса стали опцією.
John Deere Model D користувався популярністю серед фермерів, адже трактор міг працювати практично на будь-якому недорогому пальному, деталі були простими та легкодоступними. Початкова вартість агрегату була досить низькою, тож фермери могли собі його дозволити. Трактор міг практично за будь-яких умов агрегатуватися з трикорпусним лемішним плугом. Model D мала потужність 27 к. с., а її вага становила близько 1,9 т.

А вже у 1925 році почалася розробка універсального трактора «GP» (General Purpose) – відповідь Deere на IH-Farmall.

Ера тракторів GP
У 1929 році на ринок виходить трактор GP Wide-Tread, який не був заміною трактору Model D, його представили фермерам як трактор із підвищеною універсальністю.

Трактор GP мав ексклюзивну функцію: механічний підйом, який регулювався ножною педаллю. Агрегат було обладнано циліндром діаметром 14,6 см, він мав довжину ходу поршня 15,2 см, частота обертів двигуна становила 900 об/хв, потужність 10 к. с. на тяговому брусі та майже 20 к. с. максимально.

Оновлена версія Model GP мала 15,5 к. с. та 24,3 к. с., згідно з результатами випробувань у Небрасці 1931 року.

Виробничі показники John Deere Model GP
1928 John Deere GP
У 1930 році на ринку залишається лише сім компаній повного циклу з виробництва фермерського обладнання: John Deere, IH, Case, Oliver, Allis-Chalmers, Minneapolis-Moline та Massey-Harris. Deere та IH домінують у більшості категорій на ринку.

Велика депресія посилюється вже 1932 року, що викликає масові звільнення, зниження пенсій і заробітних плат, скорочення робочого дня й тимчасову відмову від оплачуваних відпусток. Попри загальні тенденції, John Deere продовжує програму групового страхування безробітних, знижує плату за житло та розпочинає нові проекти.
1933 рік:
подальше завоювання довіри
Наступного, 1933-го року, бізнес надалі перебуває в стані застою, ігноруючи грошові втрати компанія вирішує підтримувати фермерів-боржників так довго, як це буде необхідно, що ще більше посилює лояльність фермерів до компанії.

Попри розпал Великої депресії, 1934 року в виробництво запускають трактор моделі А. Згодом з'являється аналогічна, модель В, але менша за розмірами. Ці агрегати стають найпопулярнішими тракторами за всю історію компанії.

Ці зусилля не були марними, і вже у 1935 році John Deere стає лідером сегменту колісних тракторів.

Наприкінці першого 20-ліття на трактори компанії чекали доопрацювання та зміни, у 1938 році промисловий дизайнер Генрі Дрейфус спільно з інженерами Deere модернізує моделі А та В.

Такі злети та падіння чекали John Deere на початку «тракторного шляху», а що було далі – читайте у наступних матеріалах із серії до дня народження надійних помічників поля.
TRACTORS
YEARS
100
1938
1918
1918
John Deere купує підприємство виробника тракторів Waterloo Boy
1921
Економічний спад в США та повальне банкрутство фермерів в кінці 1920р.
Продажа тракторів Waterloo Boy
стрімко падають з 5 045 тракторів
у 1920р. до 79 у 1921р.
1921
John Deere запускає модель «D» — перший двоциліндровий трактор копанії
Розробка унікального трактора «GP»
1925
Ексклюзивна функція: механічний підйом,
який регулювався ножною педаллю
Трактор «GP» Wide-Tread виходить на ринок
1929
1934
В массове виробництво запускають троктори моделі «А»
1935
John Deere стає лідером сегменту колісних тракторів
1938
Промисловий дизайнер Генрі Дрейфус спілно з інженерами Deere модернізує моделі «А» та «В»
Далі буде
Катерина Барило,
Traktorist.ua
Виконано за допомогою Disqus