ТЕХНОЛОГІЯ ЗБЕРІГАННЯ ТА
ПЕРЕРОБКИ СІЛЬГОСППРОДУКЦІЇ

Продовжуємо знайомити вас з аграрними спеціальностями. Сьогоднішній герой проекту «АгроОсвіта» — Технолог зберігання (виробництва) та переробки сільськогосподарської продукції.
Чи задумувались ви про те, куди потрапляє вирощена в полі чи вироблена на фермі сільськогосподарська продукція? Наприклад, на господарстві посіяли зерно, доглянули посіви і забезпечили урожай, зібрали його та відвезли на склад (елеватор). А хто далі буде займатися переробкою? Або на фермі здоїли корів. А що робити із тонами молока? Як доправити сировину до молокозаводу зі збереженням усіх фізико-хімічних та смакових властивостей? Про це знає технолог. Цей фахівець поєднує у собі любов до природи, інженерну думку та знання фізико-хімічних процесів. Він знає, як зберегти сировину та виробити із неї продукти харчування, корми для тварин чи продукцію для промисловості різних напрямків. Спеціальність має декілька напрямків:

Технологія переробки та зберігання продукції рослинництва

Фахівці займаються покращенням збереженості зерна, фруктів, овочів, запобігають псуванню продукції на складах, втратам у масі й зниженню якості продукції під час післязбиральної обробки, а також - переробкою сировини. Спеціалісти працюють не лише у сільгосппідприємствах. Технологів із переробки та зберігання продукції рослинництва потребують комбікормові заводи, елеватори, млини, хлібокомбінати, підприємства харчової і легкої промисловості
Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва

В університетах та академіях студенти вивчають технології утримання та розведення с-г тварин і птиці, переробку м'яса, молока, меду, яєць, риби та інших продуктів аквакультури. Після закінчення навчання перед випускниками відкриваються можливості працевлаштування на тваринницьких фермах, пасіках, молокозаводах, м'ясокомбінатах, цехах переробки риби. Також молоді фахівці можуть розпочати наукову кар'єру, удосконалюючи технології вирощування, оптимізуючі методи переробки та винаходячи нові рецептури. Найбільш підприємливі започатковують власний бізнес з виробництва крафтових сирів чи м'ясних делікатесів.

«Навчаюсь на магістратурі в Національному університеті харчових технологій. В компанію попав під час стажування в листопаді 2017 року. Тоді стажувався на посаді старшого інспектора з контролю якості. За рік доріс до позиції начальника цеху первинної обробки. Зараз можу сказати, що знання університету дали розуміння виробництва в цілому, а практичні навички отримав у компанії. На практику в МХП було не складно потрапити. Скрізь в холах університету були розклеєні плакати з контактами із запрошенням студентів пройти виробничу практику в компанії МХП. Під час навчання я неодноразово працював на тимчасових роботах, але хотілось стабільності. Тому й обрав МХП. До речі, компанія постійно проводить Хакатони для студентів та випускників. Два рази я був куратором груп на таких заходах. Першого разу зайняли призове місце, а от нещодавно вибороли перше місце в спеціальності «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва». Як висновок можу сказати, що в університеті я отримую загальні теоретичні знання, а в МХП — класну базу практики та кар'єрний ріст».
Евгеній Стащук
Начальник цеху первинної обробки Миронівської птахофабрики
Після 3 курсу студенти проходять навчально-виробничі практики, під час яких отримують робітничий фах. В залежності від напряму підготовки технологів це може бути:
Оператор машинного доїння
Спеціаліст, який на «ти» із механізованими та комп'ютеризованими доїльними установками та знає ази первинної обробки молока. Працює оператор машинного доїння на молокотоварних фермах.
Технік штучного осіменіння тварин
Фахівець, який розбирається в тонкощах репродуктивного здоров'я ВРХ, свиней, дрібної рогатої худоби та питаннях відтворення. Спеціаліст відповідає за відбір біоматеріалу, оцінку та підготовку його до осіменіння, виявлення тварин в стані статевої охоти та проведення самого штучного осіменіння.
Бджоляр
Спеціаліст, який займається розведенням бджіл, відбиранням продуктів бджільництва (мед, перга, пилок, маточкове молочко, бджолина отрута, трутневий гомогенат). Працює бджоляр на пасіках, центрах апітерапії (напрямок лікування бджолами та продуктами бджільництва).
Лаборант зерноприймального пункту
Фахівець, який оперативно відбирає проби зернових та бобових, визначає вміст вологи, клітковини, білку та інших важливих фізико-хімічних та органолептичних показників. Такі лаборанти працюють на пунктах прийому зерна на елеваторах, комбікормових заводах, птахофабриках, млинах та пекарнях.
Наявність додаткової спеціальності та базових практичних навиків допомагають молодому спеціалісту на першому робочому місці. Легше знаходити мову із робітниками на фермі чи елеваторі, коли хоча б пару тижнів був на їхньому місці та понюхав пороху.
«Заробітні плати за спеціальністю «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» стартують від 9 500 грн і вище. Для студентів і випускників спеціальності «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» відкривається великий вибір стажувань на такі посади: технологи, інспектори та старші інспектори з контролю якості продукції, майстри цехів, зоотехніки, навіть передбачені стажування відразу на позиції заступників начальника ділянки.
До кожного стажиста закріплюють наставника на період до 3 місяців. Стажування стартує з індивідуального плану, де чітко прописуються завдання, обговорюються з наставниками очікування і професійні цілі. Потім потрібно освоїти всю теоретичну і документальну базу і в строк виконати поставлені завдання.
Студенти, які приходять до нас, мають багаж теоретичних знань, але, на жаль в системі нашої освіти не передбачено практичні заняття. Наші наставники створюють індивідуальні плани навчання і показують всі процеси виробництва від А до Я. Для нас головне щоб студент/випускник легко навчався, був відповідальний і розумів чи цікава йому сфера його діяльності, а також бачив стратегічні цілі своєї кар'єри.

Юлія Дуднік, старший фахівець з пошуку персоналу Департаменту управління персоналом МХП.

Про матеріальні блага:
зарплата і соцпакет

Уявімо, що роки навчання промайнули і постало питання: куди йти працювати молодому технологу зі зберігання (виробництва) та переробки сільськогосподарської продукції? Перед ним відкриваються перспективи працевлаштування діагностом, лаборантом, оцінником, маркетологом, технологом на підприємство харчової промисловості, спеціалістом із контролю якості, товарознавцем, приватним консультантом. Часто після магістратури спеціалісти починають займатися викладацькою чи науковою діяльністю, паралельно навчаючись в аспірантурі.

А скільки ж отримуватиме молодий спеціаліст? Згідно з даними сайту Work.ua технолог на виробництві претендує на зарплату від 14 400 грн, технолог харчової промисловості (молокозаводи, м'ясокомбінати, приватні сироварні) — від 14 900 грн, зберігання та переробка зерна — від 13 000 грн.

В залежності від потужності підприємства молодого спеціаліста керівництво може забезпечити житлом (гуртожиток або допомога з оплатою оренди квартири). З урахуванням специфіки роботи та графіку, можливі додаткові виплати у вигляді премій, надбавок за інтенсивність і т. д.

ТОП 7 умінь, якими повинен володіти фахівець

Щоб успішно працювати технологом, варто розвивати в собі:
Аналітичні здібності
Наприклад, перерахувати в діючій речовині кількість концентрату миючого засобу для миття технологічної лінії. Або підрахувати скільки і яких молокопродуктів можна виготовити із партії молока певної жирності та білковості;
Просторову уяву
Технолог повинен чітко знати, скільки тварин поміститься в станок корпусу тваринницької ферми, давати поради проектантам стосовно розміщення лінії із виробництва та фасування фруктових й овочевих соків. Тому не слід дивуватися, що на перших курсах студентів навчають проектуванню та кресленню;
Фізичну та психологічну витривалість
Шум технологічного обладнання, підвищена вологість при температурі в цехах +40 ͒С чи постійний холод +4 ͒С на м'ясопереробному підприємстві, характерний запах тваринницької ферми — все це фактори, які випробовують фахівця на міцність. Наприклад, на молокозаводах та м'ясокомбінатах є нічні зміни;
Знання іноземних мов
Англійська, німецька, французька та інші мови допоможуть в оригіналі читати анотації до комбікормів, добавок та різних видів сировини для виробництва м'ясопродуктів. Італійська та іспанська допоможе зрозуміти тонкощі сироваріння, пізнавати нюанси виготовлення оригінальних сиров'ялених ковбас та хамону;
Точність і пунктуальність
Переробка готової продукції, як і її зберігання, — мега відповідальна справа. Не можна відправити десятки тон зерна в зерносховище, не просушивши його до потрібної вологості, м'ясо — погано прокоптивши, бо не тільки зіпсуєте сировину, але і завдасте підприємству матеріальних збитків. Поспіх і халатність технолога може звести нанівець старання агрономів, ветеринарів, механізаторів та інших працівників АПК. Тому відповідальність — понад усе;
Глибокі знання хімії та фізики
Технологи 3 роки вчать хімію. Особливо органічну. Вони в деталях розбирають, як поводить себе клітковина борошна при різних умовах, ͒вивчають, який саме вуглевод відповідає за утворення засмаженої скоринки на хлібі, а який білок забарвлює молоко в білий колір. Ці знання щоденно використовуються на практиці при роботі за спеціальністю;
Технічні навички
Технологічні процеси на виробництві неможливі без великої кількості техніки та спеціалізованих ліній. Шнекові транспортери, кутери, сухожарові шафи, кормороздавачі і т. д. — фахівець має досконало знати принципи роботи обладнання, пам'ятати виробничі потужності та в ідеалі вміти працювати з ними.

Тривалість навчання
та умови вступу

Щоб у майбутньому отримати солідний титул технолога, вже зараз треба вибрати предмети для ЗНО. Для зарахування на факультет «Технологія зберігання (виробництва) та переробки сільськогосподарської продукції» потрібні результати ЗНО із дисциплін українська мова та література, біологія, історія України або географія. Тривалість навчання залежить від обраного освітньо-кваліфікаційного рівня:
1
«бакалавр»
від 3 років 10 місяців до 4 років;
2
«магістр»
5 років 6 місяців
Випускникам аграрних коледжів приймальні комісії університетів пропонують скорочений термін навчання — до 3 років. Отримати спеціальність технолога зі зберігання (або виробництва) та переробки сільськогосподарської продукції можна в профільних університетах і академіях:
Київська обл., м. Біла Церква, пл. Свободи, 8/1
Білоцерківський національний аграрний університет (БНАУ)
м. Вінниця, вул. Сонячна, 3
Вінницький національний аграрний університет (ВНАУ)
м. Дніпро, вул. С. Єфремова, 25
Дніпровський державний аграрно-економічний університет
м. Житомир, бульвар Старий, 7
Житомирський національний агроекологічний університет (ЖНАУ)
м. Старобільськ, вул. Слобожанська, 68
Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ)
м. Львів, вул. Пекарська 50
Львівський національний університет ветеринарної медицини та
біотехнологій ім. Ґжицького (ЛНУВМ та БТ)
м. Миколаїв, вул. Георгія Гонгадзе, 9
Миколаївський національний аграрний університет (МНАУ)
м. Київ, вул. Героїв Оборони, 15
Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБПУ)
м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 13
Одеський державний аграрний університет (ОДАУ)
Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Шевченка, 13
Подільський державний аграрно-технічний університет (ПДАТУ)
м. Полтава, вул. Сковороди, 1/3
Полтавська державна аграрна академія (ПДАА)
м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 160
Сумський національний аграрний університет (СНАУ)
Харківська область, Дергачівський район, смт Мала Данилівка
Харківська державна зооветеринарна академія (ХДЗВА)
м. Херсон, вул. Стрітенська, 23
Херсонський державний аграрний університет (ХДАУ)
м. Київ, вул. Володимирська 68
Національний університет харчових технологій (НУХТ)
Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.
Виконано за допомогою Disqus