SHARE

Менше води ― більше ефективності

_________________________________________________________________________________________________
Ефективність хімічного захисту сільгоспкультур прямо залежить від кількох дуже важливих
чинників ― характеристик самого засобу захисту, якості води, погодних умов під час обприскування, налаштування обприскувача і навіть того, як рідина розподіляється та досягає своєї кінцевої точки на кожній рослині.
У новому матеріалі спільного проєкту Kurkul.com та компанії BASF АгроТренди ми розглянемо, чому і як можна знизити норму витрати робочого розчину без втрати якості обприскування, наскільки це економічно доцільно, які секрети ідеального внесення ЗЗР.

Від більшого до меншого: норми виливу робочого розчину фунгіцидів

________________________________________________________________________________________
Обприскування є найбільш поширеним способом застосування фунгіцидів. Вважається, що здатність ефективно контролювати шкідливі організми залежить від дотримання аграріями регламенту і рекомендацій виробників ЗЗР щодо застосування цих препаратів.
Важлива складова успішного обприскування ― це дотримання норми використання препарату та витрати робочого розчину. Від норми витрати робочого розчину значною мірою залежать якість і ефективність усього процесу обприскування зі зменшеними нормами виливу. Це забезпечують оптимально підібрані моделі розпилювачів на обприскувачах. Але насправді ефективність застосування фунгіцидів багато в чому залежить не від кількості робочого розчину, а саме від щільності крапель на одиницю площі та їх розміру.

Єдиних загальноприйнятих стандартів щодо виливу робочого розчину під час обприскування немає: аграрії здебільшого дотримуються рекомендованих виробниками ЗЗР норм застосування препаратів та виливу робочого розчину. При цьому рекомендації самих виробників іноді можуть відрізнятися для одних і тих же препаратів у різних країнах: так, наприклад, препарати, зареєстровані у США та Канаді, можуть мати рекомендовану норму виливу 100-150 л/га, коли у країнах Європи ―
200-400 л/га. На практиці аграрії в Україні і світі давно вже почали працювати зі зменшеними до 100-200 л/га нормами виливу робочого розчину.
Зменшення норм виливу робочого розчину під час застосування фунгіцидів, без втрати якості їхньої дії нині є однією із ключових задач сучасного фермера. Це часто пов’язано з дефіцитом та підвищенням вартості водних ресурсів, а також прагненням скоротити побічні витрати у виробництві й досягти максимальної економічної ефективності при застосуванні препаратів.
Рецептура більшості сучасних та інноваційних засобів захисту рослин уже розроблена таким чином, щоб забезпечити їхню якісну та ефективну дію за зменшених норм робочого розчину. Зокрема, у портфоліо компанії BASF є такі інноваційні препарати, як Адексар® СЕ Плюс, Осіріс® Стар та Рекс® Плюс, які виробник рекомендує застосовувати вже починаючи від 150 л/га робочого розчину, а новий фунгіцид на зернові культури Пріаксор® має «нижню» офіційно зареєстровану межу виливу робочої рідини навіть 100 л/га, що знову-таки є суттєво нижчим від раніше прийнятих норм
200-300 л/га.
Пріаксор® перший SDHI-вмісний фунгіцид із високотехнологічною формуляцією за доступною ціною. Інноваційний препарат на зернові культури, який компанія BASF вивела на український ринок у 2020 році. Містить у своєму складі дві діючі речовини найкращі у своїх класах: F500 (піраклостробін) та Ксеміум®, (флуксапіроксад), які відмінно контролюють основні хвороби пшениці та ячменю: септоріоз, ринхоспоріоз, а також сітчасту плямистість та ринхоспоріоз у рекомендованій нормі 0,3 л/га. Численні досліди, проведені з фунгіцидом Пріаксор®, доводять, що препарат не лише забезпечує чудову фунгіцидну, лікувальну й профілактичну дію, а й дає значну прибавку врожайності у порівнянні з аналогами низькоцінового сегменту на ринку і гарантує AgCelence®-ефект (стимулює процеси фотосинтезу та нітрогеназної активності посівів, подовжує період активної вегетації та підвищує стійкість культури до стресових умов).

Переваги зменшення норм виливу

_____________________________________________________________________________________________
Потребу в зменшенні норми виливу води формують кілька важливих факторів: раціональне використання виробничих ресурсів, збільшення ефективності використовуваних засобів захисту рослин, оптимізація витрат на цю агротехнічну операцію загалом та турбота про довкілля в контексті сталого розвитку агровиробництва.

Крім того, зменшується кількість проходів техніки при обприскуванні з меншими нормами робочого розчину, а також менше знадобиться води для підвезення.
Отже, можна говорити про зменшення фінансових витрат і навантаження на ґрунт, запобігання його ущільненню, що є надзвичайно важливим у контексті збереження родючості ґрунтів у всьому світі.

Менші норми виливу та обладнання

_____________________________________________________________________________________________
Ключову роль для якісного внесення робочого розчину зі зменшеними нормами відіграють налаштування обприскувача та оптимально підібрані розпилювачі. Залежно від типорозміру розпилювача та тиску в системі утворюватиметься спектр крапель.
Кожна форсунка генерує абсолютно різні за розміром краплі. У цих крапель різний діаметр, вага та кінетична сила, а термін «середній розмір краплі» означає такий розмір, який ділить весь спектр крапель, що генерує розпилювач, на дві рівні за об’ємом частини.
Виробники форсунок та інших комплектуючих кажуть, що не існує якихось універсальних «рецептів» для їх вибору. Кожне господарство з посиланням на всі змінні умови, у яких проводить обприскування, має знайти своє оптимальне рішення щодо підбору різних моделей форсунок. Але водночас важливо розуміти, що стан і правильна робота розпилювачів прямо впливають на результат внесення ЗЗР. Отже, крім ретельного підбору препаратів, варто завжди звертати увагу на роботу самого обладнання та його сервісне обслуговування.

Розмір краплі при менших нормах виливу

_____________________________________________________________________________________________
На практиці форсунки можуть забезпечувати розмір крапель у діапазоні 10-1000 мікрометрів (μm).
Від крапель розміром 30 μm не варто очікувати осідання, адже в них недостатньо кінетичної енергії. Краплі розміром 30-150 μm повільно осідають на поверхню і здатні глибоко проникати в товщу вегетативної маси, але дуже схильні до зносу вітром і швидкого випаровування, коли температура підвищується, а вологість знижується. Для крапель діаметром 100-300 μm характерна достатня покривність і хороше утримання на листках. Доцільно застосовувати при температурах менше +25 °С, коли вологість 60% або вища.

За даними спільного проєкту BASF та Lechler GmbH Калькулятор форсунок, існує єдина класифікація крапель згідно з міжнародними стандартами (ISO). Залежно від норми виливу робочого розчину, швидкості руху та робочого тиску обприскувача калькулятор допоможе правильно вибрати оптимальний тип форсунки для цілей агронома.
За допомогою Калькулятора форсунок фермер легко може визначити, який розмір крапель можна застосувати при зменшеній нормі виливу робочого розчину, наприклад, 100 л/га при швидкості обприскування 8 км/год. При цьому відстань між розпилювачами, наприклад, складає 50 см, а об’ємна витрата одного розпилювача ― 0,67 л/хв. Інструмент автоматично вкаже, який тип краплі генеруватиме кожен розпилювач та який робочий тиск найкраще використовувати для проведення якісного обприскування при зазначеній нормі виливу робочого розчину.
Ще важливо зауважити, що велику роль при зменшенні норм виливу та підбору розпилювачів має формуляція препаратів. У більшості випадків формуляція, її рецептура, дають змогу посилити ефективність робочого розчину зі зменшеною нормою. Так, до складу всіх препаратів майже завжди входять як діючі речовини, так і велика кількість додаткових складових, серед яких важливу роль відіграють ад’юванти. Саме ці «інгредієнти» допомагають краплям чіпко утриматися на листовій поверхні, рівномірно її покрити, ефективно проникнути всередину листка й успішно доставити діючі речовини до цільового об’єкта. Формуляції інноваційних препаратів компанії BASF розроблені з урахуванням цих факторів. Саме тому агровиробник не мусить турбуватися про розмір краплі, якщо використовує такі фунгіциди, як Рекс® Плюс, Капало®, Адексар® СЕ Плюс чи Пріаксор®, адже навіть дуже велика крапля здатна утриматися на листовій поверхні, коли належно покрити її та забезпечити очікуваний ефект.

Рекомендації при роботі з меншими нормами виливу робочого розчину

_________________________________________________________________________________________
Аграрії, які використовують зменшені норми виливу робочого розчину, оцінюють плюси і мінуси, проводять обприскування з суворим регламентом та розуміють можливі наслідки. Отже, якість процесу виходить на перший план.
Що треба враховувати при переході на менші норми виливу робочого розчину при роботі з фунгіцидами?

Точна цифра меншої норми виливу індивідуальна

Для більшості препаратів немає єдиної мінімально можливої норми застосування, і в кожній агрофірмі мають підбирати власну ідеальну цифру на практиці. Ще однією проблемою є неоднакова якість води, яку використовують для створення робочого розчину.

Погодні умови

Обов’язково слід враховувати умови, при яких проводиться обприскування. Це дозволить правильно розрахувати норму робочого розчину та оцінити, якою буде якість проведеної обробки.
○ Температура повітря
Цей показник має оптимальні межі +10…+25 °С. Також не бажано проводити обприскування посівів у літній період із 10:00 до 18:00, іноді краще робити це вночі.

○ Вологість повітря
Важливий показник, яким часто нехтують, звертаючи увагу лише на температурні параметри, що є не зовсім вірним.
Щоб визначити оптимальні умови для проведення обприскування, де б враховувалася і вологість повітря, краще користуватися інтегральним показником Δt (дельта t), визначити який можна за таблицею або спеціальним пристроєм анемометром.
Чим вища Δt, тим швидше випаровується вода. А оскільки розчин на 99-99,5% складається з води, то саме від ступеня випаровування необхідно корегувати розмір крапель. Не рекомендується проводити обприскування при дуже високому або низькому значенні Δt, інтервал від 2 до 8 градусів вважається оптимальним.

○ Швидкість вітру
При зменшенні норм виливу робочого розчину варто звернути особливу увагу на швидкість вітру. Буває так, що при сильному вітрі або утвореному посиленому конвекційному потоці повітря йде вгору, від нагрітого ґрунту ризик зносу крапель з-під обприскувача суттєво зростає. Це відповідно зменшує концентрацію діючої речовини пестициду та негативно впливає на кінцевий результат обробки.
Стан сільгоспкультур та шкідливих організмів

При внесенні фунгіцидів агрономи радять враховувати морфологію культури, фази розвитку рослин. Наприклад, пшениця з гарною густотою стояння у фазі колоса потребує більших норм, ніж, наприклад, пшениця на початку кущення. При профілактичній обробці може бути достатньо 100 л/га робочого розчину. Але якщо обробку проводять за фактом виявлення хвороби, то краще застосувати норму 150-300 л/га. Ще варто бути уважним із вибором норм виливу води при обробці культур із великою вегетативною масою ― у цьому випадку норми витрати робочого розчину іноді не варто суттєво зменшувати.

Швидкість руху обприскувача

Агрофірмам варто приділяти увагу такому важливому параметру, як швидкість руху обприскувача.
Ефективна швидкість для звичайних щілинних розпилювачів складає приблизно 6-8 км/год, але, використовуючи нові технологічні розпилювачі, цю швидкість можна підняти до 10-12 і навіть 17 км/год.
Ефективна швидкість для звичайних щілинних розпилювачів складає приблизно 6-8 км/год, але, використовуючи нові технологічні розпилювачі, цю швидкість можна підняти до 10-12 і навіть 17 км/год.
Робочий тиск у розпилювачі

При обприскуванні з меншими нормами виливу існують два значення тиску: допустимий (мінімальний і максимальний) та оптимальний. Значення тиску буде відрізнятися в різних моделях обприскувачів та для різних розпилювачів. Потрібно працювати в діапазоні між мінімальним і максимальним допустимими значеннями тиску. Між ними знаходиться оптимальний тиск (для конкретної норми внесення). Якщо тиск під час внесення стає нижче мінімально допустимого, то факела розбризкування на розпилювачі не вийде. Буде стікання крапель, які не зможуть утриматися на поверхні листка. Якщо тиск перевищить припустиме максимальне значення, то замість крапель ви отримаєте аерозоль, який не осідає на листя, зноситься вітром і більше схильний до випаровування.

Отже, менші норми виливу робочого розчину при внесенні засобів захисту рослин на вимогу сьогодення стають трендом у сільському господарстві. Для правильної роботи та досягнення ефективності обприскування фермеру необхідно враховувати кілька важливих факторів, зокрема розмір краплі, тип форсунок та умови обробки.

© Kurkul.com, 2020 р.
Виконано за допомогою Disqus