SHARE

Стан ріпаку в 2019 році

АгроЕкспедиція

Ріпак є досить рентабельною культурою, але процес його вирощування складний і сповнений ризиків. Майже одночасно зі стартом збиральної кампанії наша команда вирушила в традиційний кроп-тур АгроЕкспедиція Ріпак 2019, щоб із перших вуст довідатися, яким видався цьогорічний ріпаковий сезон для українських агровиробників.

Дізнатися всі нюанси наживо та дати цінні фахові рекомендації вирушили експерти «Лімагрейн Україна», а польові (і не тільки!) дороги інспектуватиме «Toyota Proace».
Озимий ріпак у центральних областях
(Кіровоградська, Черкаська)
Кажуть, що для аграріїв Кіровоградської області вирощування озимого ріпаку як азартна гра. Пов'язано це з агрокліматичними особливостями регіону, оскільки він потерпає від дефіциту вологи. Тож основна складність технології вирощування цієї культури — «спіймати» вологу з кінця липня до першої декади серпня, посіяти насіння і отримати сходи. Схожа ситуація і на Черкащині.

За словами директора сектору Центрального регіону «Лімагрейн Україна» Андрія Андрієнка, дефіцит вологи змушує аграріїв шукати оптимальні рішення, як наприклад, варіювати глибину посіву. Так, провідні агротехнологи рекомендують сіяти ріпак на глибину 3-4 см, то в центральних областях сіють насіння на глибину 2-5 см, залежно від наявності вологи в грунті.

Також місцеві аграрії приділяють велику увагу технології обробітку грунту та вибору гібридів ріпаку, адаптованого для кожного строку сівби та зі стійкістю до розтріскування. Саме завдяки цьому зростають шанси зберегти вологу, уникнути переростання рослин в осінній період та осипання зерна в період дозрівання через аномальні погодні умови в областях.
«Ріпак не переносить помилок у технології і вимагає особливо ретельної підготовки грунту. У посушливих умовах Кіровоградщини і вже частково Черкащини ні в якому разі не потрібно залишати рослинні рештки на поверхні грунту, бо вони відтягнуть на себе ту дорогоцінну вологу, що може бути у верхньому горизонті», — зазначає Андрій Андрієнко.

Андрій Андрієнко
Директор сектору Центрального регіону «Лімагрейн Україна»
Нинішній сезон озимого ріпаку в центральних областях відзначився «провокаційними» дощами восени 2018 року. Рослини проросли, але за якийсь період надто ослабли або й узагалі загинули через подальшу нестачу опадів. Відтак багато аграріїв були змушені пересівати ріпак. Навесні мінливі погодні умови (коливання температур та періодичні посухи) здебільшого призвели до того, що рослини наростили хорошу зелену масу, але стручки не наповнилися до потрібних показників.

Крім того, протягом весняно-літнього періоду відмічався спалах типових для озимого ріпаку хвороб і розповсюдження шкідників, зокрема прихованохоботників та ріпакових квіткоїдів.

Враховуючи ситуація, що склалася на полях центрального регіону, аграрії планують зібрати від 1,5 до 4,5 т/га озимого ріпаку.
Озимий ріпак у центрально-східних областях
(Харківська, Донецька)
На Сході України говорять, що озимий ріпак не пробачає аматорського підходу, а його вирощування є високопрофесійним заняттям. Станом на початок липня тут уже почали збирати новий врожай ріпаку. Середня врожайність складає близько 2 т/га. На жаль, мегарекордами врожайності цієї культури аграрії регіону поки похвалитися не можуть, але роблять усе від них залежне.

У ТОПі найбільш популярних культур в Харківській, Донецькій і Луганській областях озимий ріпак посідає третє місце, поступаючись соняшнику і озимим зерновим.

Як розповів директор сектору Центрально-Східного регіону «Лімагрейн Україна» Олександр Шевченко, площі під озимим ріпаком у східних областях стабільно зростають. Це зумовлено тим, що аграрії коригують сівозміну і зменшують критично насичені площі під соняшником, а також тим, що на ріпак завжди є попит і економічно приваблива та відносно стабільна ціна.
«Люди розуміють, що завжди можуть продати отриманий урожай. Коли господарство витримує всі технологічні терміни, а перед збором зерновим у нього майже закінчуються кошти, то дохід від продажу ріпаку дуже виручає», — каже фахівець.
Характерною особливістю східного регіону є нестача вологи як восени, так і навесні. Наприклад, через посуху в 2018 році аграрії отримали дуже нерівномірні сходи озимого ріпаку, відтак деякі площі теж були змушені пересівати. Дефіцит опадів навесні теж негативно позначився на майбутньому врожаю. Так, на Харківщині з кінця лютого й до початку липня 2019 року випало лише 120 мм опадів. Тож такі кліматичні умови вимагають від агровиробників пильно стежити за погодою і максимально швидко реагувати, «ловити вологу», сіючи озимий ріпак щойно піде дощ.
Також варто відмітити, що багато агровиробників усе частіше обирають попередником для озимого ріпаку чорний пар. Тоді як найчастіше до цього ідеальним попередником називали озиму пшеницю.

За словами Олександра Шевченка, сільгоспвиробники обирають для себе гібриди, зокрема, LG Seeds, котрі можна сіяти як у ранні, так і в пізні терміни. Перші з них мають уповільнений ріст до входу в зиму, а інші швидко стартують і протягом короткого проміжку часу встигають набрати достатню кількість цукрів, які дозволять рослинам безболісно перезимувати.

Крім того, особливу увагу аграрії регіону останнім часом стали приділяти такій характеристиці як стійкість до хвороб. Зокрема, до фомозу та вірусу жовтухи турнепсу.
«Тепер до нас в Україну іде хвороба озимого ріпаку, що широко розповсюджена в Європі — вірус жовтухи турнепсу. Ріпак уражується дуже сильно і це може призвести до втрати 30% врожаю. Розносить цей вірус попелиця. Тож, крім вродженої стійкості гібриду до цієї хвороби, якою володіє, наприклад, Архітект, важливо своєчасно проводити інсектицидні обробки», — застерігає Олександр Шевченко.
Експерт додає, що протягом останніх двох років відсоток ураження озимого ріпаку цим вірусом збільшився майже вдвічі. Щороку він коливається залежно від погодних умов, що сприяють поширенню комах-шкідників ріпаку.
Озимий ріпак у південних областях
(Одеська, Дніпропетровська, Запорізька)
На Півдні України сезон озимого ріпаку для господарства можна вважати успішним, якщо його EBITDA складає $200/га (це коли в західному регіоні плановий показник — $350-500/га).

На вирощування 1 га ріпаку аграрії тут зазвичай витрачають від 16 до 25 тис. грн/га. Тож якщо їм вдається зібрати 2,5 т/га, то рентабельність складає 30-40%, що є дуже хорошим показником для регіону із такими екстремальними для сільгоспвиробництва погодними умовами.

Як розповів директор сектору Південно-Східного регіону «Лімагрейн Україна» Олексій Жужа, технологія вирощування озимого ріпаку на південних землях передбачає 5 базових обробок.
«Хвороб тут майже не буває, тому достатньо мінімальної фунгіцидної обробки. Але через м'яку зиму є дуже багато шкідників: прихованохоботники, оленки волохаті, кліщі, бавовняна совка, молі з осені. Тому місцеві аграрії роблять акцент на інсектицидні обробки», — каже експерт.
бір озимого ріпаку на Півдні станом на початок липня вже в самому розпалі. Сьогодні виробники Одеської області збирають від 0,8 до 2,5 т/га. Кажуть, що посуха в цьому регіоні зіграла вирішальну роль для врожайності культури, тож, цілком імовірно, що ріпаковий сезон для місцевих агровиробників буде не таким вигідним як хотілося б. Нагадаємо, що торік Одещина стала абсолютним рекордсменом серед українських областей за обсягом збору озимого ріпаку: аграрії намолотили аж 336,2 тис. т.
До речі, на півдні все більшої популярності як хороший попередник для озимого ріпаку набуває чорний пар. А також аграрії всерйоз хочуть розширювати площі під зрошенням для цієї культури. Нині на зрошенні — лише 30 тис. га озимого ріпаку. Планова врожайність тут становить аж 4 т/га.

Крім того, агровиробники південного регіону велику увагу приділяють і добре живлять грунт під озимий ріпак. Програма мінімум тут: 150-200 кг/га аміачної селітри, 100-200 кг/га нітроамофоски та 150-200 кг/га сульфату амонію. Через дефіцит вологи фермери все частіше використовують мікродобрива та РКД.

Зрештою, за словами Олексія Жужи, площі під озимим ріпаком на Півдні досягли свого піку: загальна площа під ріпаком у 5 південних областях складає близько 550 тис. га.
Стан озимого ріпаку У КИЇВСЬКІЙ області
Як виявилося, ріпаковий тренд всерйоз «лихоманить» і саме серце країни: цього року сільгосппідприємства Київської області теж збільшили площі під ріпаком на цілих 26,3%. Торік тут зібрали по 3,8 т/га за площі 40,8 тис. га і всього намолотили 125,5 тис. т.
51,6 тис. га

Площа під ріпаком на Київщині у 2019 р.
40,8 тис. га

Площа під ріпаком на Київщині у 2018 р.
Цього року на Київщині розраховують отримати не меншу врожайність з площі вже в 51,6 тис. га, тож можна очікувати на зростання обсягів виробництва озимого ріпаку тут майже до 200 тис. т.

«Спрінтерський» забіг на «п'ятірку»

Із 4 300 га землі, які обробляє підприємство «Спрінт-К» («Полетехніка») на Київщині, озимий ріпак займає близько 500 га. Найбільше ж тут сіють озимої пшениці (1,1 тис. га) та соняшника (1 тис. га).

Найбільш витратною сільгоспкультурою в господарстві вважають цукровий буряк, але тут його не вирощують. Натомість серед вирощуваних у «Спрінт-К» культур, як каже директор агрофірми Юрій Олійник, найбільше коштує технологія вирощування саме озимих ріпаку та пшениці.
Із 4 300 га землі, які обробляє підприємство «Спрінт-К» («Полетехніка») на Київщині, озимий ріпак займає близько 500 га. Найбільше ж тут сіють озимої пшениці (1,1 тис. га) та соняшника (1 тис. га).

Найбільш витратною сільгоспкультурою в господарстві вважають цукровий буряк, але тут його не вирощують. Натомість серед вирощуваних у «Спрінт-К» культур, як каже директор агрофірми Юрій Олійник, найбільше коштує технологія вирощування саме озимих ріпаку та пшениці.

Вирощування ріпаку — це одна з найбільш дорогих технологій. Вона може коштувати від $950 до $1 150/га

Юрій Олійник
директор «Спрінт-К»
Відмінний насіннєвий матеріал та потужна система захисту, ясна річ, коштує недешево. Але саме це дозволяє компанії розраховувати на хороший урожай у цьому сезоні на рівні 5 т/га. По секрету Юрій Олійник додає, що минулого року деякі господарства Київщини на окремих полях уже збирали близько 6 т, тож високі врожаї для цього регіону є абсолютно реальними.
За словами менеджера з регіонального розвитку у Київській області «Лімагрейн Україна» Вадима Смілянця, генетичні властивості насіння, зокрема, гібридів LG Seeds, часто «дають місце» господарствам для невеликих агрономічних експериментів та технологічних маневрів. Підібрані в результаті селекції рослини зазвичай є більш стійкими до стресових умов: пошкодження від хвороб мінімальне, а самі вони краще переживають зиму.

У будь-якому випадку ріпак — це правильно і вчасно посіяти, правильно ввести в зиму, правильно вивести з зими, правильно захистити і, звичайно, правильно зібрати

Вадим Смілянець
Менеджер з регіонального розвитку у Київській області «Лімагрейн Україна»
Керівник підприємства каже: у вирощуванні ріпаку важливий кожен етап, адже коли запізнишся або пропустиш якийсь із них, буде багато проблем. Саме тому в «Спрінт-К» максимально страються захистити посіви від хвороб та шкідників.

Особливості вирощування ріпаку в Київській області

 • Нерівномірні опади: на території більшості західних районів Київщини опади були, у східних районах — зі змінним успіхом. Чекаючи опадів, багато сільгосппідприємства запізнилися зі строками сівби (сівба на початку вересня).

 • Ріпаковий парадокс: майже при відсутності опадів восени аграрії отримали 100% схожість насіння ріпаку.

 • М'яка зима 2018/19 років призвела до розвитку кореневих гнилей і «дуплистості» кореня та стебел. Останнє часто пов'язують із дефіцитом бору, але в цьому сезоні пустотілість рослин, більшою мірою, пов'язана саме з агрокліматичними умовами вирощування озимого ріпаку.

 • Прогноз до збільшення площі під ріпаком, але реальна сівозміна дає про себе знати. Усе-таки цьогоріч збільшили майже на третину порівняно з попереднім роком, тому на наступний рік, імовірно, аграрії дещо пригальмують зі зростанням ріпакових площ.
Стан озимого ріпаку в Чернігівській області
Заключний день АгроЕкспедиції Ріпак 2019 наша команда зустріла на полях Чернігівської області.За площами посівів озимого ріпаку Чернігівщина опинилася в «золотій середині» рейтингу областей.

Цьогоріч тут посіяли і планують зібрати озимий ріпак із площі близько 31,6 тис. га. Тоді як найбільші під цією культурою площі на Одещині (206 тис. га), Дніпропетровщині (116 тис. га) та Вінниччині (79,3 тис. га). Зрештою, порівняно з попереднім сезоном сільгосппідприємства Чернігівської області зменшили площу під цією культурою на 17,2%.
31,6 тис. га

Площа під ріпаком на Чернігівщині у 2019 р.
36,9 тис. га

Площа під ріпаком на Чернігівщині у 2018 р.
Торік у 2017/18 році тут зібрали 87,2 тис. т. із 36,9 тис. га при середній врожайності 2,4 т/га. Середній показник по Україні склав близько 2,8 т/га.

Ріпакові історії в Агрікор Холдинг

Компанія «Агрікор Холдинг» має в обробітку близько 37 тис. га земель,і із них майже на 6 тис.га тут вирощують озимий ріпак. Особливістю цього регіону, тобто Чернігівщини, є те, що тут досі мало кому вдається отримати більше 3 т/га врожайності озимого ріпаку. У 2018 році компанії вдалося виростити й зібрати по 3,1 т/га.
Як сказав головний агроном Олександр Старченко, нинішній сезон видля ріпаків Чернігівщини видався досить складним через суттєвий дефіцит вологи як восени минулого року, так і навесні цього року.
На окремих ділянках була відсутня частина сходів. Ми зіштовхнулися із незадовільною густотою після виходу з зими. Порахували густоту, порахували недоцільним лишати, тому було вирішено пересіяти кукурудзою на силос близько 150 га кукурудзи

Олександр Старченко
Головний агроном «Агрікор Холдинг»
Однак попри несприятливі умови вирощування в наступному сезоні у підприємстві планують дещо збільшити площі озимого ріпаку — приріст посівних площ може скласти близького 200 га.

Насправді Чернігівщину місцеві називають «ріпакосіючим» регіоном. Мовляв, основними культурами є саме ріпак та озима пшениця.
«Де несприятливі умови, не посіяли пшеницю або не встигли посіяти ріпак, то можливо кукурудза. Тут низький бал гумусу, тому далеко не завжди високомаржинальні культури розкривають себе на повну», — розповідає Олександр Старченко.
Отож, агрономічній службі в більшості випадків доводиться дещо варіювати основні агротехнічні операції, щоб «зловити» комфортні для озимого ріпаку умови.

Головний агроном підприємства Олександр Старченко каже, що в умовах тих грунтів, з якими працює «Агрікор Холдинг, треба багато уваги приділяти їхньому покращенню. У компанії вже почали над цим працювати: розкислюють грунти за допомогою органіки. Крім того, для продуктивного вирощування сільгоспкультур необхідно підбирати систему живлення, котра б могла розкрити їхній потенціал.
Зрештою, крім ретельно підібраної системи добрив, у компанії часто працюють регуляторами росту ріпаку, що дозволяє рослинам нормально пережити осінь, увійти в зиму та пережити цей період без особливих стресів. Ну а на виході на полях озимого ріпаку отримують оптимальний стеблостій, із яким можна далі працювати по захисту. Детально про технологію вирощування озимого ріпаку в «Агрікор Холдинг» читайте на SuperAgronom.com.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування озимого ріпаку в «Агрікор Холдинг» можна на сайті SuperAgronom.com.
У сільському господарстві є, звичайно, певні ризики. Але не треба вимагати від ріпака занадто багато. Технологія має бути щадна та без фанатизму: треба прибрати бур'яни — прибрали, треба боротися зі шкідниками — спрацювали, потрібен азот — дали

Олександр Старченко
Головний агроном «Агрікор Холдинг»
Натомість після огляду ріпакового поля в Борзнянському районі головний агроном компанії зазначив, що цього року планують зібрати не менше 3,6 т/га озимого ріпаку, що на порядок вище за середню норму в регіоні.

Тенденції у вирощуванні озимого ріпаку на Чернігівщині

 • Є бідні грунти — є рішення
  Аграрії Чернігівщини мають великі проблеми із забезпеченістю грунтів поживними й потрібними рослинам речовинами. Відтак технологію вирощування озимого ріпаку тут будують так, аби забезпечити його всім необхідним
 • Складна осіння посівна і її наслідки
  Відсутність опадів восени 2018 року змусила аграріїв ловити момент та експериментувати зі строками сівби озимого ріпаку
 • Шкідникам і хворобам байдуже: вони живуть своїм життям
  Якщо в західних регіонах поширенню шкідників і хвороб сприяла велика кількість опадів цьогоріч, то на Чернігівщині стоїть посуха, але шкідники і хвороби все одно є. Тож кратність обробок озимого ріпаку не зменшується, як може здатися на перший погляд.
Отож, після тижневого кроп-туру, відвідавши десятки ріпакових полів, команда АгроЕкспедиторів Ріпак 2019 може точно сказати: цьогоріч українські аграрії зробили все від них залежне, аби отримати хороший урожай ріпаку. Тож щиро бажаємо їм успіхів ще в одній нелегкій справі — його збиранні. А після реалізації першого врожаю ріпаку, як годиться, рекомендуємо завести хорошого друга — новеньку автівку Toyota Proace, яка увесь цей час підтримувала нашу команду в роботі і радості першої АгроЕкспедиції цього сезону!
Стан озимого ріпаку У ВОЛИНСЬКІЙ області
Цьогоріч на Волині посіяли і планують зібрати озимий ріпак із площі близько 50,5 тис. га. Це означає, що порівняно з попереднім сезоном сільгосппідприємства області збільшили площу під цією культурою аж на 26%.

У 2018 році озимий ріпак тут зібрали з площі 40,4 тис. га і намолотили 134 тис. т. Середня врожайність склала 3,3 т/га, тоді як загальноукраїнський показник врожайності сягнув лише 2,8 т/га.
50,5 тис. га

Площа під ріпаком на Волині у 2019 р.
40,4 тис. га

Площа під ріпаком на Волині у 2018 р.

Рентабельність на максимум

Компанія «Волинь-Зерно-Продукт» повільно, але впевнено нарощує свій земельний банк: нині вона обробляє вже більше 31 тис. га. Із них — близько 10 тис. га під озимим ріпаком. Цю культуру тут люблять і добре доглядають попри її примхливість. Адже рентабельність озимого ріпаку у компанії, за словами заступника керівника агродепартаменту Богдана Ковальчука, складає більше 100%.
Ріпак — це така культура, за якою треба постійно спостерігати і берегти як дитину. Ще від посіву, тільки він починає сходити, уже треба до нього дивитися, контролювати і берегти від шкідників та хвороб

Богдан Ковальчук
заступник керівника агродепартаменту «Волинь-Зерно-Продукт»
На полях підприємства стабільно збирають більше 4,2-4,4 т/га озимого ріпаку. Минулого року тут були поля-рекордсмени, де вдалося намолотити по 5 т/га.

Оглядаючи поле підприємства «СБЕ Україна Рівне», що віднедавна стало філією «Волинь-Зерно-Продукт» у Горохівському районі, головний агроном Тарас Буйволюк каже: тут гарантовано отримають більше запланованих 4,3 т/га.
— А Ви знаєте, що торік середня врожайність ріпаку в Україні була на
рівні 2,8 т/га?

— Ми збираємо від 4 т/га: піднімаємо середньоукраїнський показник! Думаю, у цьому році врожай ріпаку буде хорошим, але не рекордним для України.
Головним секретом стабільного «ріпакового успіху» хлопці називають потужну систему живлення, яку застосовують у технології. На добрива (нітроамофос, селітру, КАС та комплексні мікродобрива) тут витрачають близько 50% запланованих коштів. Зрештою, загальні витрати для вирощування озимого ріпаку, як каже Богдан Ковальчук, сягають $950-1030/га (або 25-28 тис. грн/га). Подробиці такої технології можна дізнатися у наших колег на SuperAgronom.com.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування озимого ріпаку у «Волинь-Зерно-Продукт» можна на сайті SuperAgronom.com.
Компанія «Волинь-Зерно-Продукт» повільно, але впевнено нарощує свій земельний банк: нині вона обробляє вже більше 31 тис. га. Із них — близько 10 тис. га під озимим ріпаком. Цю культуру тут люблять і добре доглядають попри її примхливість. Адже рентабельність озимого ріпаку у компанії, за словами заступника керівника агродепартаменту Богдана Ковальчука, складає більше 100%.

Важливим фактором у вирощуванні озимого ріпаку, за словами волинських агрономів, є вибір гібридів. Хороше співвідношення «ціна-якість» найчастіше впливає на прийняття рішення. Відтак близько 15% площ під озимим ріпаком у «Волинь-Зерно-Продукт» займають гібриди LG Seeds. Найближчим часом відсоток площ під ними у компанії планують збільшувати завдяки високій продуктивності та стійкості до низки хвороб. Зокрема, наступного року пробуватимуть вирощувати новий гібрид Архітект.
Це високотехнологічна компанія, досвід якої вивчають і впроваджують аграрії усього регіону. Цього року через особливості погодних умов поки не вдалося розкрити потенціал наших гібридів на всі 100%, тож є над чим працювати всім нам

Олександр Балагура
регіональний менеджер «Лімагрейн Укрaїнa»
Однак Богдан Ковальчук відмітив, що попри економічну привабливість ріпаку наступного року компанія планує дещо скоротити площі під ним. Більшою мірою це пов'язано із вимогами правильної сівозміни, адже з агрономічної точки зору компанія просто не може його постійно сіяти.

Ріпак не їдять

Близько 4 років тому в Луцькому районі на Волині була заснована «Луцька аграрна компанія» (ЛАК) із зембанком 3,1 тис. га. Основною задачею цього підприємства було вирощування зерна для материнської «Володимир-Волинської птахофабрики». Трохи згодом у зерновий портфель ЛАКу додали й економічно вигідний озимий ріпак. Нині під цією культурою — 956 га.

Головний агроном Ярослав Скаковський каже, що багато заробляти на ріпакові господарство поки не навчилося, але має хороші амбіції. Зрештою, найбільш рентабельними тут вважають кукурудзу, озиму пшеницю та ріпак. У той же час найбільш витрат вимагає саме остання культура.
Якщо отримаєш 2,5 т/га озимого ріпаку, то «вийдеш в нуль». Ми молоде господарство, тож поки багато «з'їдають» послуги найманої техніки та елеватора. Але стабільно працюємо і дещо заробляємо

Ярослав Скаковський
головний агроном «Луцької аграрної компанії»
Для того, щоб знати, із чим працюватимуть у наступному сезоні, у «Луцькій аграрній компанії» практикують ранні строки сівби озимого ріпаку. Ярослав Скаковський каже, що сіяти його починають одразу після збору озимої пшениці (орієнтовно з 22 липня) і протягом осіннього періоду проводять близько чотирьох рістрегулюючих обробок.
Протягом весни-літа цього року рясні дощі часто перешкоджали місцевим аграріям: зайти в поле іноді було надскладною задачею. Проте затримки із захисними обробками (за подробицями — гайда на SuperAgronom.com) не призвели до серйозних проблем.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування озимого ріпаку в «Луцькій аграрній компанії» можна на сайті SuperAgronom.com.
Більше того, на полях «Луцької аграрної компанії» відмінно себе показали гібриди LG Seeds — Арсенал і Альбатрос. Тож у наступному році, як каже головний агроном, гарантовано «на тисячу відсотків» тут пробуватимуть нові гібриди цього виробника, зокрема, Архітект.
Минулого року гібрид Альбатрос дав нам 3,3 т/га на нашому місцеву Шарм-ель-Шейху — таких піщаних грунтах, де навряд чи щось би вродило

Ярослав Скаковський
головний агроном «Луцької аграрної компанії»
Отож, дивлячись на поле головний агроном каже, що цього року (якщо, звичайно, не буде серйозних погодних катаклізмів) очікує зібрати від 4-4,4 т/га озимого ріпаку.

Тенденції у вирощуванні озимого ріпаку на Волині

 • Удвічі більше мишей
  Аграрії Волинської області зазначають, що цього року на полях спостерігали багато польових мишей. Цьому сприяла відносно м'яка зима. Гризуни дещо пошкодили листову масу озимих, але це не призвело до величезних втрат рослин
 • ЗаБАГАТО опадів
  Показати відео із «польовими річками» для агронома з Волині цьогоріч норма. Станом на середину червня в деяких районах області випали майже половина або дві третини від загальної річної норми опадів.
 • Захист: краще пізно, ніж ніколи
  Через несприятливі погодні умови сільгосптехніка просто не могла здійснювати потрібні операції з обробітку посівів. Тож подекуди рослини озимого ріпаку були вражені типовими хворобами. Проте подальші заходи («коли обприскувач не тоне») зменшили ризики поширення хвороб та врятували посіви

 • Вертицельоз DETECTED
  Цього року на озимому ріпаку у Волинській області подекуди був помічений вертицельоз. Востаннє вертицильозне в'янення фіксували аж у 2016 році. Головна проблема цієї хвороби, за словами місцевих агрономів, полягає в тому, що ні в Україні, ні в Європі немає діючих речовин, які б могли ефективно боротися з нею.

 • Площі уріжуть
  Багато сільгосппідприємств Волині в наступному році зменшуватимуть площі під озимим ріпаком. Це, в основному, пов'язане із дотриманням сівозміни та конкуренцією з боку інших культур.
Швидше за все, аграрії Волині цього року продовжать свою добру традицію високих врожаїв озимого ріпаку. А наша команда АгроЕкспедиторів, вдоволь покатавшись на польових дорогах у Toyota ProAce та Hilux, мчить за фінальною у ріпаковому кроп-турі експедицією на Чернігівщину!
Стан озимого ріпаку У Рівненській області
Новий день команда АгроЕкспедиції Ріпак 2019 провела майже в самому центрі Рівненської області — Здолбунівському та Дубенському районах. Разом із партнерами «Лімaгрейн Укрaїнa» ми оцінили стан посівів озимого ріпаку та розпитали про особливості його вирощування в підприємстві «Хлібороб» та в групі компаній «Дубенська аграрна компанія» (ГК ДАК).

А доставив нас на ріпакові поля Рівненщини новий універсальний автомобіль Toyota Proаce, що на час тижневого кроп-туру став надійним помічником у переїздах та навіть мобільним офісом під час написання польових звітів.
32,9 тис га

Площа під ріпаком в Рівненській області у 2019 р.
24,8 тис га

Площа під ріпаком в Рівненській області у 2018 р.
Отож, під урожай 2019 року аграрії Рівненщини посіяли 32,9 тис. га озимого ріпаку, що аж на 34% більше ніж торік. Такий показник забезпечив їй 16 місце в рейтингу областей України за площами посівів під цією культурою. Минулого ж сезону сільгосппідприємства області зібрали 79,2 тис. т із площі 24,8 тис. га. Середня врожайність цієї культури склала 3,2 т/га, а це майже на півтони більше за середньостатистичний показник урожайності в Україні.

Ріпакові амбіції «Хлібороба»

Вирощувати ріпак у ПСП «Хлібороб», як говорить засновник і нинішній керівник господарства Петро Мосійчук, уперше почали 10 років тому. Протягом останніх двох років площа під цією культурою тут зросла з 90 до 300 га. Усього в господарстві обробляють 1,3 тис. га.
— Чи плануєте Ви збільшувати площі під ріпаком?
— Якби можна, то засіяв би ним усі 700 га!
Петро Мосійчук, керівник ПСП «Хлібороб»

Представник компанії «Лімaгрейн Укрaїнa» Олександр Балагура каже, що, вочевидь, площі ріпаку в Рівненській області наразі досягли свого історичного максимуму і найближчим часом залишатимуться на такому ж рівні, як у сезоні 2018/19. Таку ситуацію експерт пояснює паралельним зростанням площ під соняшником.
Аграрії регіону збільшили площу соняшника майже в 5 разів. Але ріпак і соняшник суміжні по хворобах та не можуть бути в сівозміні разом, тобто очікувати збільшення суттєве ріпаків немає

Олександр Балагура
Представник компанії «Лімaгрейн Укрaїнa»
Експерт додає, що рівень рентабельності в обох культур приблизно однаковий. Але кожен із агровиробників регіону обирає ту культуру, що є більш стратегічно важливою для нього на даному етапі розвитку.
У соняшник вклав і посіяв навесні — восени отримав дохід. А інвестиції в ріпак починаються ще з серпня і тривають до самого збору в наступному році

Олександр Балагура
Представник компанії «Лімaгрейн Укрaїнa»
Керівник господарства «Хлібороб» Петро Мосійчук говорить, що за обсягами витрат на вирощування та рентабельністю озимий ріпак посідає друге місце у його власному рейтингу. Досвідчений фермер каже: нині рентабельність цієї культури складає 30-35%. Судячи із ситуації на ринку, відносно висока рентабельність може зберігатися за умови, якщо збирати не менше 3 т/га озимого ріпаку.

Петру Мосійчуку вдається вже отримувати врожаї на рівні 4,3 т/га, однак хто ж не мріє отримувати стабільні 5+ т/га? Загалом, такий і навіть вищий потенціал мають гібриди LG Seeds, які займають третину площ під ріпаком у господарстві.

Насправді осіння посівна 2018 року видалася для підприємства надзвичайно складною через нестачу вологи та затримку у розвитку озимого ріпаку. Але, зрештою, посіви перезимували добре і наразі знаходяться в задовільному стані. Це пов'язано з тим, що березень-квітень були дуже посушливими, а протягом травня-червня в Рівненській області випала велика кількість опадів.
У свою чергу, це сприяло розвитку хвороб та шкідників, а сільгоспвиробники не могли своєчасно проводити захисні обробки. Більше того, Олександр Балагура каже, що на Рівненщині протягом останніх двох років на озимому ріпаку активізувався такий шкідник як оленка волохата, що пошкоджує суцвіття.

Зрештою, за словами менеджера «Лімaгрейн Укрaїнa» Олександра Балагури, далеко не всі посіви озимого ріпаку захищені на 100%, що може негативно позначитися на врожайності.
— Якби можна було зробити роботу над помилками в технології вирощування озимого ріпаку, то що б Ви виправили?
— До відпрацьованої технології обов'язково додам ще одну обробку інсектицидами. щоб своєчасно захистити рослини від пошкодження прихованохоботником та ріпаковим квіткоїдом
Петро Мосійчук, керівник ПСП «Хлібороб»
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування озимого ріпаку в господарстві «Хлібороб» можна на сайті SuperAgronom.com.

Озимий ріпак у ГК ДАК: складно, але цікаво

Від моменту, коли в 2017 році АгроЕкспедитори досліджували пшеничні поля «Дубенської аграрної компанії», тут багато чого змінилося. Протягом двох років агрофірма розширила свій земельний банк із 2,5 тис.га до 7,5 тис. та стала групою компаній, що обробляють землі у кількох районах Рівненщини.

За словами головного агронома Михайла Гринишина, площі озимого ріпаку у компанії аналогічно зросли із 230 га до 1,3 тис. га, а його рентабельність сягає аж 60-70%. На думку агронома, якщо ця цифра менша, то вирощувати таку ризиковану й вимогливу культуру невигідно.
Нинішній сезон для озимого ріпаку є доволі сприятливим. Так, у період цвітіння були тривалі дощі, тому розвиток рослин дещо загальмував. Спостерігалося подекуди розтріскування стебел через понижену температуру, попрацювали препаратами. Тож не бачу, щоб це все негативно вплинуло в подальшому.

Михайло Гринишин
Головний агроном
Поки «Дубенська аграрна компанія» адаптується до роботи в значно більших масштабах, а також через дощі на полях виникали незначні проблеми з темпами захисних обробок. Однак, як каже головний агроном, найближчим часом виробничі процеси будуть оптимізовані, нова техніка закуплена.

Ставку компанія робить саме на озимий ріпак, оскільки це «найвигідніша» культура в сівозміні. Проте водночас потребує великих витрат: лише система захисту обходиться ГК ДАК близько $160-200/га, а загальні витрати на вирощування складають більше $1 тис./га.
Натомість збільшувати площі під озимим ріпаком тут поки не планують і працюватимуть над збільшенням урожайності. Планують зібрати з полів більше 4 т/га.
Вирощування озимого ріпаку в Рівненській області
Детальніше про вирощування ріпаку в «Дебенській аграрній компанії» можете ознайомітитсь на — SuperAgronom.com.

Тенденції озимого ріпаку в Рівненській області

 • Площі на паузі
  Попри економічну привабливість озимого ріпаку аграрії Рівненщини в силу багатьох причин поки не планують нарощувати площі під цією культурою. Натомість вся увага агровиробників прикута до вдосконалення та інтенсифікації технології вирощування.

 • Нестабільні опади
  Тривала посуха та значні опади змушують аграріїв Рівненщини понервувати. Адже через це восени 2018 року через посуху сходи озимого ріпаку були не такими дружними як того вимагає технологія, а навесні рясні дощі гальмували обробітки
  • Увага на захист ґрунтів і живлення
   Особливий рельєф Рівненської області, зокрема близькість до Мізоцького кряжу, а також велике різноманіття ґрунтів (від піщаних до чорноземів) вимагають від аграріїв Рівненщини більш делікатного вивчення цієї проблеми та адаптації до умов господарювання за допомогою сучасних інноваційних технологій.
   Отож, попри те, що площі озимого ріпаку в Рівненській області є далеко не найбільшими в Україні, а також попри складні умови нинішнього сезону, аграрії регіону планують отримати досить високі врожаї. Тож, імовірно, Україна цього року знову буде з ріпаком! Головне, аби збирання пройшло без ускладнень.
   Стан озимого ріпаку у ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ області
   «Агро-Юг В», «Рідний край»(МХП) «Енселко Агро» («Кернел»)
   Протягом другого дня АгроЕкспедиції Ріпак 2019 наша команда вирушила на крайній захід Хмельницької області. Цього разу ми дослідили поля компаній «Агро-Юг В» і «Рідний край» (філія «Зернопродукт МХП») та оцінили потенціал озимого ріпаку вже у Волочиському та Теофіпольському районах.

   Тенденції ріпакового сезону у західній частині
   Хмельницької області

   • Посівні площі беруть тайм-аут
    Попри широку популярність ріпаку та стрімке збільшення площ під цією культурою в області багато підприємств беруть паузу. Найближчим часом вони не планують збільшувати кількість землі під озимим чи ярим ріпаком. Таке рішення пояснюють суворими правилами сівозміни та прагненням максимально вдосконалити технологію вирощування на вже культивованих площах.

   • Рельєфні сюрпризи: зрозуміти і прийняти
    Землі, які обробляють агрофірми в північній та північно-західній частині Хмельницької області, розташовані на Подільському плато. Рельєф тут хвилястий, розчленований балками, що ускладнює вирощування озимого ріпаку та інших сільгоспкультур. Близька межа із Подільськими Товтрами та Кременецькими горами приносить багато сюрпризів у вигляді рясних опадів чи аномальних зон на пагорбах, де волога довго не затримується.
    Агрономи пояснюють, що за таких умов на одному полі, наприклад, можна зібрати врожай із суттєвою різницею ( від 2-3 т/га). Це змушує їх шукати нові рішення: проводити сівбу суцільним способом чи замість класичної оранки використовувати strip-till.

   • Погодні «каруселі»
    Аграрії відзначають, що для осінньої посівної 2018 року була характерна нестача вологи. Це дещо негативно позначилося на вегетації озимого ріпаку, адже часто сходи були нерівномірні. Натомість весняно-літній період 2019 року навпаки був багатим на опади, а відтак на… хвороби й шкідники.

   • Працювати на випередження
    Враховуючи особливості агрокліматичних умов у сезоні 2018/19, сільгоспвиробники західної Хмельницької області все-таки доклали багато зусиль, щоб попередити поширення хвороб і шкідників, а не лікувати їх. Тож техкарта вирощування озимого ріпаку тут гарантовано включає мінімум 6 захисних обробок.
   Зрештою, складнощі нинішнього сезону не налякали аграріїв Хмельницької області. Вони все одно називають цей рік успішним для озимого ріпаку та мають плани зібрати в середньому не менше 3,5-3,8 т/га!

   Агро-Юг В: даєш рентабельність 50%

   Зембанк підприємства «Агро-Юг В», що працює у Волочиському районі, — 5,8 тис. га. Протягом останніх двох років площі озимого ріпаку тут зросли із 7 до 12% і нині складають 555 га.

   Ріпак треба дуже любити і добре за ним доглядати. Але найскладніше — отримати хороші сходи з осені та зуміти зібрати вирощений урожай

   Анатолій Козак
   заступник директора з рослинництва «Агро-Юг В»
   Господарство робить ставку на інтенсивну технологію вирощування озимого ріпаку, секрети якої Анатолій Козак розповів спеціально для SuperAgronom.com. Зрештою, саме завдяки інноваційному виробничому підходу в «Агро-Юг В» стабільно збирають від 3 до 3,5 т/га. На окремих полях в успішні сезони уже збирали навіть по 4,5 т/га. Тож цього року заслужено замахнулися не менше ніж на 4 т/га!
   ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
   Детально дізнатися про технологію вирощування озимого ріпаку в «Агро-Юг В» можна на SuperAgronom.com.
   Озимий ріпак є однією з найбільш дорогих у вирощуванні культур на підприємстві і в цьому сезоні за обсягами витрат поступається лише озимій пшениці. Проте водночас посідає заслужене друге місце за рентабельністю: Анатолій Козак оцінює її у 50%.
   — Яких цін на ріпак слід очікувати в 2019 році?
   Згідно з прогнозами, ціна ріпаку буде така ж як і торік. Це означає, що ціна від сьогодні має ще зрости на 500 грн/т
   Нагадаємо, станом на червень 2018 року закупівельні ціни на ріпак становили 12 100-12 220 грн/т, у липні ціна дещо зросла до 12 500-12 600 грн/т (405 $/т) та серпні 13 267-13 550 грн/т (425 $/т) з постачанням у порти України.
   У свою чергу, регіональний менеджер «Лімагрейн Україна» Ігор Стояновський додає, що генетичні напрацювання французького виробника насіння допомагають товаровиробникам впоратися з низкою проблем, типових для озимого ріпаку. Вітчизняні аграрії можуть на практиці оцінити відповідність посівів закладеним характеристикам гібридів — стійкості до фомозу, кили капусти, вірусу турнепсу та, звичайно, до осипання.
   На полях компанії висівають 6 гібридів популярних виробників насіння. Також тут закладають демонстраційні ділянки багатьох новинок на ринку. Проте Анатолій Козак вважає, що кожен із гібридів, представлених на українському ринку, насправді в умовах конкретного регіону має відносно рівний потенціал врожайності.

   Близько третини посівів озимого ріпаку в «Агро-Юг В» займають гібриди «Лімагрейн Україна». Так, Анатолій Козак переконаний, що посіяні на полях компанії гібриди Арсенал та Артога цьогоріч дадуть очікувані 4 т/га.
   «Гібриди LG навіть при пізніх строках посіву та нестачі вологи восени дають можливість отримувати гарний результат. А генетична стійкість до осипання дозволяє збільшувати період збирання озимого ріпаку більше ніж на 10 днів, коли нестабільний клімат може спричинити втрату врожаю від 20 аж до 80% », — говорить Ігор Стояновський

   EBITDA/га за чотири сотні: як працює «Рідний край»

   Компанія «Рідний край» (МХП), центральний офіс якої розташований у Теофіпольському районі, засіяла ріпаком 3 204 га при загальному земельному банку у 28,3 тис. га. Попри популярність цієї культури в регіоні та на всій території України збільшувати площі посіву озимого ріпаку тут не планують. Філія «Рідний край», якою керує Володимир Прокопчук, на 5,7 тис. га вирощує сою, ще на 5,7 тис. га — озиму пшеницю. Також тут є соняшник (у т.ч. високоолеїновий), ріпак, пивоварний ячмінь, цукровий буряк та багаторічні трави.
   «У нас доволі збалансована система вирощування основних сільгоспкультур. Ми не женемося за збільшенням площі тільки тому, що для якоїсь культури склалися сприятливі умови на ринку. Наша головна задача — внести і виростити стільки, скільки маємо отримати на заплановану врожайність», — розповідає Володимир Прокопчук.
   Більше того, Володимир Прокопчук каже, що навіть прогнозоване цьогорічне збільшення виробництва ріпаку в Україні та ймовірне сезонне падіння закупівельних цін філію «Рідний край» не лякає.

   У нас не стоїть питання ціни, вона вже сформована, а ріпак уже законтрактовано. Наше завдання — виростити потрібний урожай.


   Володимир Прокопчук
   директор філії «Рідний край» (МХП)
   Для озимого ріпаку must have — зібрати не менше 3,5 т/га. Хоча підприємство має досвід вирощування цієї культури з урожайністю від 3 до 4 т/га, а на деяких полях вдавалося зібрати навіть по 5,4 т/га.
   Які лімітуючі фактори для гібридів озимого ріпаку в компанії «Рідний край»?
   Щороку перелік цих факторів змінюється. Навіть за умови, що ми на 90% усе зробили правильно, завжди в цей процес включається погода. У сезоні 2018/19 значну роль зіграла велика кількість опадів.
   На думку Володимира Прокопчука, «поганих» гібридів і сортів ріпаку на вітчизняному ринку вже не залишилося: кожен із представлених гарантовано має потенціал близько 5 т/га. Але саме погодні умови далеко не завжди дають можливість розкрити їхній потенціал на повну.
   Головний агроном цієї філії МХП Петро Марічук додає, що, з одного боку, нинішній сезон вирощування цієї культури виявився ідеальним, а з іншого, — через велику кількість опадів агрономічна служба мала спрацювати на випередження проти хвороб і шкідників на озимому ріпаку та забезпечити відмінну систему захисту. Проте різкого збільшення витрат на це в компанії не відчули, бо завжди заздалегідь закладають страховий буфер на випадок форс-мажорних обставин.
   Зрештою, система захисту озимого ріпаку коштувала філії «Рідний край» орієнтовно $170/га, а система добрив — близько $198/га. Отже, загальна собівартість виробничих витрат для озимого ріпаку складає близько $1 000-1 100/га. Більше інформації про особливості технології вирощування «Рідному краї» можна знайти на SuperAgronom.com.
   ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
   Детально дізнатися про технологію вирощування озимого ріпаку в філії «Рідний край» можна на SuperAgronom.com.
   У компанії порахували, що навіть за відносно високої собівартості вирощування озимого ріпаку у 2018/19 плановий показник EBITDA на гектар тут складе $445. Це автоматично виводить цю культуру в лідери за рентабельністю виробництва в масштабах філії.
   Toyota Proace на 5 днів стала домівкою Агроекспедиторів. Звісно, це не Toyota Prado (вибір № 1 аграріїв за нашими спостереженнями), але, як виявилося, комфортний польовий друг. Загалом, Proace — ідеальна машина для виїзду менеджментом на огляд полів: самостійно та пафосно відкриваються двері, робочий стіл. Довколо — шкіряні мобільні сидіння для нарад у далекій дорозі. Та й характер у машини для спокійної їзди. Наприклад, частина цього блогу написана в ній, а це багато про що говорить, враховуючи, що мандруємо ми українськими дорогами :).

   Озимий ріпак в «Енселко Агро» («Кернел»)

   У cезоні 2017/18 обсяг виробництва озимого ріпаку в Хмельницькій області склав 197,4 тис. т, які зібрали з площі 59,1 тис. га. Середня врожайність — 3,3 т/га, що вивело Хмельниччину в лідери за цим показником. Під урожай 2019 року сільгосппідприємства Хмельниччини посіяли вже 72 тис. га, що на 23% більше, ніж минулого року.

   Заступник директора з виробництва «Енселко Агро» (Західний кластер «Кернел») Володимир Ревко каже, що нинішні погодні умови для вирощування озимого ріпаку в регіоні склалися відмінні. Головний секрет вирощування цієї культури в компанії — ранній та надзвичайно швидкий посів. Перші роботи з підготовки грунту до посіву проводять уже в кінці липня (зазвичай посівна озимого ріпака триває з 24 липня до 5 серпня), а між стартом роботи грунтообробної та посівної техніки має проходити не більше однієї-двох діб.

   Ранній посів — це все! Я вже давно працюю за цією схемою у нашій компанії та переконую колег, хто займається вирощуванням ріпаку, в тому, що ріпак треба сіяти рано.

   Володимир Ревко
   Заступник директора з виробництва «Енселко Агро» (Західний кластер «Кернел»)
   За словами директора з виробництва компанії, такий підхід вимагає кількаразового застосування морфорегуляторів в осінній період, але згодом гарно розвинені культури отримують великий потенціал для комфортної перезимівлі та набагато швидше відновлюють вегетацію навесні.

   Крім того, якщо обсяг земельного банку дозволяє застосовувати пар в якості попередника для озимого ріпаку, то це суттєво вплине на врожайність. Володимир Ревко каже, що витрати на вирощування за такої схеми окупляться протягом двох років.
   Більше того, в «Енселко Агро» обов'язково застосовують глибоку оранку на глибину 28-32 см, що дозволяє ефективно заробити пожнивні рештки та якісно підготувати грунт до посіву.

   Низка агротехнічних заходів, які практикують у компанії, дозволяють цьогоріч розраховувати на планову урожайність озимого ріпаку на 3,7 т/га. Але директор з виробництва та агрономи компанії розраховують зібрати від 4 т/га.

   Загалом, підприємство «Енселко Агро» розділено на 2 виробничі кластери — «Енселко Захід» (58 тис. га) та «Енселко Південь» (61 тис. га). Сівозміна має 4 основні культур: сою, озимий ріпак, кукурудзу та соняшник, площі під якими відносно рівномірно розподілені і складають у середньому по 27-28% від загального банку землі. До речі, уперше озимий ріпак компанія «Кернел» почала вирощувати тільки в 2014 році.
   Для оптимізації виробничих процесів масиви під кожною культурою розміщують локально і деякою мірою централізовано, що дозволяє швидко проводити необхідні агротехнічні роботи.

   На полях Західного кластера «Кернел» озимий ріпак вирощують на 8,9 тис. га. Ця культура посідає перше місце за рентабельністю, при тому, що загальні витрати включно з усіма операційними складовими становлять близько $1050/га (із них система захисту — $170-180/га).
   «Основні умови успіху ріпаку серед аграріїв — хороша ціна, висока рентабельність і швидкі гроші, оскільки цю продукцію одразу закуповують щойно починається збір», — пояснює Володимир Ревко.
   Великі витрати на вирощування озимого ріпаку головний агроном регіонального управління «Енселко Захід» (Західний кластера«Кернел») Сергій Піскуровський пояснює як особливостями власної технології компанії, з якою можна детально ознайомитися на SuperAgronom.com, так і особливостями агрокліматичних умов Хмельницької області.
   «Цей сезон дуже сприятливий для вирощування озимого ріпаку, зокрема весна була рання і затяжна. Це сприяло хорошому розвитку рослин, навіть тих, які не розвинулися з осені. Ріпак, який увійшов в зиму у фазі 3-4 листків, розвинувся навесні і зараз гарно виглядає», — робить проміжний висновок Сергій Піскуровський.
   До речі, його колега з південного кластера В'ячеслав Мисенко додає, що навіть в силу великої протяжності Хмельницької області з півдня на північ (а це близько 150 км) технологія вирощування озимого ріпаку може відрізнятися навіть в умовах однієї компанії. Тож агрономічні служби обох кластерів завжди враховують цей фактор і можуть дещо адаптувати загальну рекомендовану технологію до своїх особливостей.
   ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
   Детально дізнатися про технологію вирощування озимого ріпаку в «Енселко Агро» можна на SuperAgronom.com.

   Яким видався сезон озимого ріпаку на Хмельниччині?

   • Природа дуже щедра на опади
   У нас цього року з дощами по-різному — немає-немає, а потім
   находить хмара і ллє, як з відра


   Наприклад, за даними сервісу «Метео Фарм» найбільша кількість опадів була характерна для травня.
   • Біда одна не ходить
    Враховуючи велику кількість опадів, на озимому ріпаку виникла велика загроза грибкових захворювань — альтернаріозу, фомозу і фомопсису. Також погодні умови сприяли поширенню багатьох шкідників, зокрема стручкового капустяного комарика, ріпакових квіткоїдів, оленки волохатої. Крім того, цьогоріч на Хмельниччині було багато такого карантинного шкідника як капустяна міль.

   • Захист на максимум
    Агровиробники Хмельниччини будують систему фунгіцидного й інсектицидного захисту так, щоб попередити поширення всіх проблем у посівах та мати змогу контролювати їх. Відтак 5-7 захисних обробок озимого ріпаку для аграріїв Хмельницької області — норма.

   Стан озимого ріпаку у Вінницькій області
   «Хмільник» («НІБУЛОН»)
   Польові дослідження українського озимого ріпаку в 2019 році команда АгроЕкспедиторів почала з Вінницької області. Офіційна статистика каже, що Вінниччина є однією з найбагатших на цю культуру. У 2017/18 МР аграрії Вінниччини посіяли 77,7 тис. га, що аж на 30% більше ніж у попередньому сезоні. Зібрали врожай вже на 73,7 тис. га та намолотили 232,5 тис. т із середньою врожайністю 3,1 т/га. За рахунок таких показників Вінницька область посіла третє місце за площею та обсягом виробництва, поступившись лише Одеській та Тернопільській областям. До слова, торік тут також зібрали 3,9 тис. т ярого ріпаку з площі 1,8 тис. га із середньою урожайністю 2,2 т/га.
   Натомість у 2018/19 МР темпи зростання посівних площ під ріпаком значно уповільнились. Цьогоріч посіяно 79,3 тис. га, що лише на 3,5% більше ніж торік. Тож Вінниччина опустилася на п'яте місце за посівними площами ріпаку в Україні.

   Натомість у 2018/19 МР темпи зростання посівних площ під ріпаком значно уповільнились. Цьогоріч посіяно 79,3 тис. га, що лише на 3,5% більше ніж торік. Тож Вінниччина опустилася на п'яте місце за посівними площами ріпаку в Україні.
   Директор філії «Хмільник» («НІБУЛОН»), що обробляє 2 940 га, Олександр Кроліцький із с. Широка Гребля Хмільницького району підтвердив, що суттєво збільшувати посівні площі під цією культурою у підприємстві найближчим часом не збираються. Нині тут культивують 278 га озимого ріпаку, і надалі його площа варіюватиметься в межах 300-350 га.
   — Яким видався сезон ріпаку?
   — Торік було зібрали по 2,2 т/га. А цього року плануємо не менше 2,8-3 т/га.
   Олександр Кроліцький додає, що вирощувати озимий ріпак для них збитково при врожайності менше 1,6 т/га. У «Хмільнику» саме ця культура при рівні 30-35% є найбільш рентабельною, але закриває трійку культур-лідерів за обсягами витрат.
   ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
   Детально дізнатися про технологію вирощування озимого ріпаку в вінницькій філії НІБУЛОНа можна на SuperAgronom.com.

   Основні тенденції ріпакового сезону Вінницької області

   • Нинішній 2019 рік на Вінниччині відзначається аномально великою кількістю опадів. Осіння посівна-2018 ознаменувалася посухою і аграрії буквально «ловили момент», щоб посіяти озимі культури. Натомість весна і літо 2019 року стали щедрою на опади, що змусило аграріїв коригувати системи захисту сільгоспкультур через поширення хвороб і шкідників.

   Місячна норма опадів у нашому регіоні — 240-260 мм. Але от буквально минулого тижня ця місячна норма в нас випала за 3 дні

   Олександр Кроліцький
   Директор філії «Хмільник»
   Це підтверджують дані незалежного сервісу «Метео Фарм». Так, наприклад, лише 2 травня протягом доби на Вінниччині випало у середньому 69 мм опадів на добу.
   • За опадами — хвороби, бур'яни та шкідники
    Підвищена кількість опадів призвела до поширення типових хвороб озимого ріпаку, зокрема, альтернаріозу. Тож агрономи Вінниччини мали не тільки відслідковувати осередки появи хвороб, а й оперативно вживати заходів для їх профілактики та лікування. Додаткові обробки подекуди збільшували витратну частину для озимого ріпака.Більше того, на багатьох рослинах можна знайти невиповнені суцвіття із пустими квітконіжками. Це пов'язано із несприятливими погодними умовами та припиненням льоту комах-запилювачів.
   • На низькому старті
    Агровиробники Вінницької області планують почати збирання нового врожаю озимого ріпаку через 12-15 днів (тобто в кінці червня-початку липня) та очікують на стабільно високий врожай від 3 т/га. У більшості цьому передуватиме десикація, але насправді остаточне рішення про цей обробіток прийматимуть залежно від стиглості насіння.

   Ріпак в Україні та світі: огляд ринку

   Ріпак не так давно став надзвичайно популярною культурою серед українських фермерів. Більше того, його вже охрестили стратегічно важливою сільгосппродукцією і кажуть, що саме завдяки ріпаку мають змогу готуватися до нового сезону восени.

   Справді, за обсягами виробництва та експорту цієї культури Україна міцно тримається в десятці світових лідерів. Зокрема, торік ми зібрали майже 2,8 млн т ріпаку і опинилися на 7 місці серед провідних країн-виробників. А експорт ріпаку приніс нашим виробникам майже $0,5 млрд, що підняло нас на 3 місце у рейтингу ТОП-експортерів.
   Ріпаковий тренд підтверджують не лише самі фермери, а й офіційна статистика. За даними проекту Посівна Онлайн, протягом двох останніх років площі під ріпаком в Україні зросли аж на 62%: з 0,8 млн га у 2017 році до 1,3 млн га у 2019 році. Це рекорд останніх дев'яти років і на третину більше торішнього показника. Упродовж цього часу підвищилася і середня врожайність ріпаку з 2,5 т/га до 2,76 т/га.
   Площі під ріпаком в Україні
   млн. га
   0,6
   2016 р.
   0,8
   2017 р.
   1,05
   2018 р.
   1,3
   2019 р.
   Лідерство за врожайністю торік мали Волинська, Хмельницька, Тернопільська, Рівненська та Вінницька області, де аграрії у середньому зібрали більше 3 т/га ріпаку.
   Виробництво ріпака в Україні
   Виробництво ріпаку в Україні
   Ще в травні 2019 року міжнародні аналітики AMI прогнозували глобальний обсяг виробництва ріпаку 2019/20 — 70,8 млн т, а вже в червні прогноз знизили до 69,8 млн т. У свою чергу, USDA прогнозує, що у 2018/19 буде зібрано аж 72,8 млн т ріпаку.

   Варто відзначити, що у ТОП-5 світових виробників входять Канада, ЄС, Китай, Японія та Індія. Цьогоріч показники виробництва можуть суттєво змінитися. На це вплинула тривала посуха в кількох європейських країнах.
   Фахівці кажуть, що в ЄС значно скоротилися посівні площі під ріпаком. Оцінки виробництва зменшені для Франції, Румунії та Угорщини, але дещо підвищені для Великобританії та Словаччини, оскільки водний баланс загалом у ЄС погіршується, попри незначне покращення ситуації на Південному Сході Європи. Прогнозовані 5,8 млн га на 2019/2020 маркетинговий рік будуть гіршим базовим показником за 12 років вирощування цієї культури. Схожа ситуація з ріпаком склалася в Канаді. У Китаї через скасування державного фінансування в 2019/20 р.р., ймовірно, площі під ріпаком теж зменшаться.

   Посівні площі під ріпаком у світі
   Ситуація на зовнішніх ринках може суттєво вплинути на економічні прогнози для українських фермерів. Адже майже весь обсяг виробленого насіння спрямовується на експорт.

   Нагадаємо, що торік ріпак став сенсацією українського аграрного експорту. Так, протягом січня-листопада 2018 року Україна експортувала 2,36 млн т насіння ріпаку на $978 млн. Це майже на 20% більше результатів аналогічного торішнього періоду. Головним покупцем українського ріпаку традиційно стала Європа, забезпечивши понад 83% експортних продажів цієї культури. Відтак невеликий врожай ріпаку в низці європейських країн може позитивно вплинути на збільшення обсягів експорту українського ріпаку і в цьому році.

   У цілому прогнозується, що за рахунок високого світового попиту в 2018/2019 МР основні країни — експортери ріпаку (Канада, Австралія, Україна та Росія) збільшать продаж насіння на 7% — до 17,35 млн т.

   Після того, як було оприлюднено інформацію про зменшення прогнозу врожаю ріпаку, серпневі ф'ючерси на ріпак на європейській фондовій біржі Euronext зросли протягом тижня на 2,25 €/т до 368,5 €/т або 412,9 $/т. Проте через зростання курсу євро відносно долара з 1,113 до 1,125 доларова ціна серпневих ф'ючерсів зросла до 416,85 $/т.

   Наразі ціна на ріпак відносно стабільна і станом на середину червня варіюється в межах 355-365 €/т.
   Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
   Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
   Після введення мит на американську сою попит на український ріпак з боку Китаю зріс. Трейдери кажуть: це сприятиме збільшенню конкуренції з європейськими покупцями, які також збільшать попит на український ріпак через низьку врожайність. Однак, якщо в Європу постачатимуть ріпак із Канади, то це може знизити ціни на цю культуру в Україні на $10-15/т.

   Нині ж в Україні форвардні ціни на ріпак складають 395-402 $/т для липневих поставок. При хороших прогнозах врожаю залишатимуться на цьому ж рівні.

   За даними торгівельної платформи Zernotorg.ua, нинішні закупівельні ціни на ріпак в Україні коливаються від 10 430 грн/т до 12 337 грн/т.
   Виконано за допомогою Disqus