SHARE

Ціни, урожай, стан посівів і прогнози виробництва кукурудзи у 2019 році

АгроЕкспедиція

Кукурудза в Одеській і Миколаївській областях

Південь Одеської та Миколаївської областей складно назвати кукурудзяними районами. Культуру тут сіють мало. Посівні площі під кукурудзу у цих районах з року в рік залишаються відносно стабільними. Як відзначають фахівці південної частини цих регіонів, зважаючи на відсутність опадів, врожайність в поточному сезоні буде не більше 2 т/га (для порівняння, в минулому році було 5-7 т/га). В іншій ситуації виявився північ даних областей. Ситуація там склалася більш сприятлива, тому 5-7 т/га аграрії повинні отримати.
З термінами посівів встигли і все зробили вчасно. У літні місяці дощі були локальними. Головне, що спека не вплинула на культуру в період запилення, і вона не зазнала великих стресів. Таким чином зерно не ссохлося.

Олексій Пашали
менеджер «Океан Інвест»
На кукурудзі у даних районах, за словами фахівця, мало хто використовує фунгіциди.

У господарствах, де були ранні посіви, спостерігалася пухирчаста сажка. При цьому одні гібриди були вражені на 5-10%, тоді як інші - до 30%. Проблем із бур'янами фактично не було. Страхові гербіциди в поточному сезоні спрацювали добре.

Особливих проблем зі шкідниками не було, незважаючи на те, що зима була м'яка, вони досить добре збереглися. Місцями на посівах зустрічалися совка і кукурудзяний метелик. За словами аграріїв, кукурудза закінчила вегетувати трохи раніше, ніж годиться, і в кінці серпня можна було б збирати врожай, якби дозволяла вологість.

Як відзначають експерти, через зсув кліматичних зон і зміну погодних умов аграрії південних областей змушені переходити на озимі культури.
Якщо дотація вологи в метровому шарі ґрунту практично відсутня або її мало, розраховувати на локальні дощі, яких може і не бути, ніхто не буде. Аграрії навряд чи ризикуватимуть висівати ярові культури

Олексій Пашали
менеджер «Океан Інвест»

Кукурудза в Херсонській області

У Херсонській області кукурудзу вирощують для того, щоб забезпечити пайовиків зерном. Другий варіант - за допомогою неї, а точніше гербіцидів, які застосовуються на цій культурі, можна добре очистити поле від бур'янів. Її навряд чи назвеш рентабельною, оскільки середня врожайність тут не перевищує 3-3,5 т/га.
Цей сезон через погодні умови не сильно відрізняється від минулорічного. Єдине, в 2018 р. кількість опадів було дещо більша. Як і раніше, цього року під час запилення кукурудза потрапляла у двотижневу спеку, коли вночі температура перевищувала +25 °C. Пилок, який повинен запилити зерно, був стерильним. Пройшли два зливові дощі. Загальна кількість опадів становила близько 170-200 мм. Але ґрунт засвоїв тільки 25-30 мм. Цього недостатньо, щоб сформувати хороший урожай. Початки були нещільні, з пустозерням.

Євген Зобнев
менеджер «Океан Інвест»
Площі під кукурудзою в Херсонській області поступово зменшуються. Аграрії все більше переходять на ріпак і сою. Але є і ті, які домагаються хороших показників по врожайності цариці полів. Гідний результат, на думку експертів, можна отримати тільки за допомогою зрошення полів.
Як кажуть на Херсонщині: кинеш у грязь - будеш князь. Тут головне - терміни посіву і полив, так як протягом останніх трьох років у період вегетації випало від 40 мм до 80 мм опадів. У минулому році гібрид МАС 25.Ф з ФАО 260 під зрошенням показав тут 11 т/га. МАС 24.Ц дав 12 т/га, МАС 40 - 13,9 т/га, МАС 39.Т - близько 15 т/га.

Олександр Заїка
менеджер компанії MAS Seeds

Оскільки кукурудзи в сівозміні району не так багато, з фунгіцидами тут теж не працюють. Густота посівів коливається в межах 45 тис. зерен на гектар, що не дає причин для розвитку хвороб. Використання інсектицидів тут не рентабельне з урахуванням вартості препаратів і одержуваної врожайності. Застосовують фактично тільки гербіциди, адже бур'янів досить багато.

Стан кукурудзи в Тернопільській і Чернівецькій областях

Хто встиг посіяти до Великодня в цьому регіоні, той залишився в плюсі. Погодні умови в кінці квітня затягували посівну кампанію. А значить, і врожайність при більш пізніх посівах можна очікувати на 1,5-2 т/га меншу. Внесенню страхових гербіцидів, як і на Вінничині, заважали проливні дощі. На ґрунті почала утворюватися кірка, яка заважала культурі зійти. А потім високі температури стали причиною недозапилення качанів кукурудзи. Помітили аграрії і діабротику на своїх посівах. Однак, незважаючи на всі погодні та інші складові, аграрії планують отримати 12-14 т/га.
Площі під кукурудзу в регіоні зменшуються. Цьому сприяють декілька чинників.
По-перше, це погодні умови. У момент збирання зазвичай ідуть проливні дощі. Той, у кого була можливість прибрати кукурудзу до опадів, отримує 19-20% вологості зерна. Після дощів доводиться віддавати кукурудзу на сушку, а це вже інші витрати.

Андрій Чура
менеджер компанії MAS Seeds

Стан кукурудзи в Дніпропетровській і Донецькій областях

Експерти відзначають, що в даному регіоні кількість площ із кукурудзою з кожним роком, однозначно, змінюється, але найчастіше в меншу сторону. В першу чергу це пов'язано з тим, що це зона ризикованого землеробства з невеликою кількістю опадів, посушливими умовами в літній період. І отримати очікувану врожайність стає все складніше. У Донецькій області кукурудзу практично не вирощують. Та ж історія і на Лівобережжі Дніпропетровської області. На правій же стороні регіону, ближче до Полтавської області, ситуація інша.
Поточний сезон характеризувався тим, що в момент посівної, в кінці квітня, волога, за словами фахівців, часто була і знаходилася на рівні 5 см. Проте аграрії розуміли, що вона піде досить швидко через високу суму активних температур. Тому глибина посіву щодня збільшувалася і змінювалася з 4,5 см до 6 см. Другим лімітуючим фактором був дефіцит цинку на деяких полях, особливо, якщо попередником там був соняшник. У фазі 4-5 листків ця проблема наочно виявлялася. Закривали її за допомогою мікродобрив. У місцях загущення посівів кукурудзи в фазі 6-8 листків спостерігався дефіцит азоту.

Станіслав Ставрат
менеджер компанії MAS Seeds
Однією з ключових проблем, з якою зіткнулися аграрії регіону, були шкідники. Зокрема совка, яка з'явилася в фазі цвітіння. Але боротися з нею не було можливо, оскільки рослини були досить високі, а самохідні обприскувачі, які могли б закрити проблему, були не в усіх господарствах. На думку експертів, це відіб'ється на врожайності і аграрії недоотримають до 5%.

Однією зі складових хорошого врожаю є і дотримання густоти посівів. Якщо раніше в регіоні практикували 65-70 тис. зерен на гектар, то зараз ця густота через кількість опадів вже не підходить. Оптимальною є 55-60 тис.

Так, втім, і з ФАО. У попередні роки аграрії віддавали перевагу гібридам з 230-300. Але другий рік поспіль фахівці спостерігають, що в кінці вересня кількість вологи у гібридів з ФАО 350-400 становить 14%. Це говорить про те, що через сильну посуху і мінімальну кількість опадів кукурудза просто згорає.

Середня врожайність по регіону минулого року була в межах 6-7 т/га. У поточному сезоні аграрії очікують отримати трохи більше з огляду на те, що опади були більш продуктивними, ніж у минулому році. Це дало швидкий старт посівам і закрило проблему з бур'янами. Єдине, з чим зіткнулися сільгоспвиробники, наявність пухирчастої сажки. Однак це явище зустрічалося там, де насіння спочатку не було оброблене фунгіцидами.

Стан кукурудзи у Львівській та Волинській областях

Погода в регіоні змусила аграріїв трохи змістити терміни посівної кампанії на більш ранні. Так, деякі підприємства робили це наприкінці березня в зв'язку з дуже сухою весною. Однак низькі температури стали причиною затримки сходів. До того ж вони були нерівномірними, а листочки пожовклими. І все ж сільгоспвиробники намагалися встигнути провести роботи до кінця квітня. Тим же, хто не встиг цього зробити, довелося відкладати посівну через рясні дощі у травні, які тривали практично цілий місяць. Дехто досіював кукурудзу в кінці весни і навіть на початку літа. Природно, це не найкращим чином позначиться на врожайності.

Велика кількість опадів відбилася і на дії ґрунтових гербіцидів, які фактично повимивало. У підсумку, з одного боку, кукурудза отримала стрес, з іншого ж волога дозволила культурі добре розвиватися. Загалом сезон був досить сприятливим для кукурудзи. Аграрії планують отримати не менше торішнього врожаю.
У 2018 році в регіоні збирали від 10 т/га до 14 т/га. При чому вологовіддача була досить хорошою. У Львівській області збирали з 20-22%. У Волинській навіть були випадки з 19% вологості. Тобто не було необхідності витрачати гроші на сушку. Навіть якщо цього року ціна на кукурудзу буде опускатися, аграрії візьмуть масою. Для нашого регіону 12 т/га - це хороший результат. Цьогоріч ті посіви, що постраждали від стресу, отримають меншу врожайність, але в цілому урожай обіцяє бути належним і не гіршим за показники минулого року.

Євген Крижановський
менеджер MAS Seeds

Тенденції сезону-2019 для кукурудзи Сумської області

У рослинництві Сумщина вважається одним із зразкових регіонів України. Тут працюють як великі латифундисти (9), так і агропідприємства різної форм власності (1150) і 129,2 тис. домогосподарств. Земельний фонд області складає близько 2,4 млн га — 4% загальної земельної площі України.

Площа сільгоспугідь налічує 1,7 млн га, з яких в поточному році 407,3 тис. га відведено під кукурудзу. У минулому році ця культура займала в Сумській області 368,1 тис. га. Відповідно проекту «Урожай онлайн 2019», у 2018-му місцеві аграрії зібрали 2,967 млн т кукурудзи з середньою врожайністю 8,52 т/га. Тому нині Сумщина входить у ТОП-5 кукурудзяних регіонів України.
Аномальний сезон
Цей рік видався вкрай напруженим і нетиповим для сумських сільгоспвиробників. У травні у регіоні випала надмірна кількість опадів, деякі господарства вчасно не змогли завершити посівну кампанію кукурудзи. Потім у червні була аномальна спека, а у липні-серпні дощі обходили Сумщину стороною. До дефіциту вологи у грунті додалися і низькі температури влітку, особливо холодні ночі (6-9 °С). Все це несприятливо вплинуло на завершення вегетації кукурудзи, соняшнику, сої.

Зміна шкідників
Немає лиха без добра, завдяки низьким нічним температурам (до 6 ° С в липні) знизився літ стеблового метелика. У минулому році цей шкідник сильно дошкуляв аграріям Сумщини. Хоча у 2019-му виникли нехарактерні проблеми з чортополохівкою. У цьому році через теплу зиму і посушливе літо комаха активно розмножувалася на посівах сої. Тому аграріям довелося оперативно виконувати інсектицидну обробку.

Ледаче коріння і недозапилення качанів
Зайве зволоження верхніх шарів грунту навесні зіграло злий жарт з місцевими сільгоспвиробниками. Як на кукурудзі, так і на інших культурах, коренева система рослин пасивно розвивалася переважно у верхніх шарах грунту. Навіщо «ловити» вологу знизу, якщо її і так у надлишку зверху? У червні-липні настала посуха, і за 30-50 днів опадів районами області випало вкрай мало. У період цвітіння і формування качанів коренева система була пересушена, фіксувалося недозапилення кукурудзи. Гібриди втратили до 20-25% потенціалу врожайності, так що сподівання на урожай довелося істотно знизити.

Синусоїда ФАО
Ще 5-10 років тому вирощування кукурудзи на Сумщині було певною мірою ризиком. Аграрії сіяли гібриди з ФАО не більше 300, щоб вологість зерна дозволила вчасно провести збиральну кампанію. Але «полюси» в Україні з кожним роком зміщуються з півдня на північ, тому погодні умови вже дозволяють сільгоспвиробникам тут сіяти гібриди з ФАО за 300 і навіть до 400. Таким чином, аграрії можуть проводити збирання, в залежності від ФАО гібриду, в оптимальні для себе терміни. При цьому піднімають врожайність культури і економлять на досушуванні зерна. Водночас, ряд господарств повертається до гібридів з низьким ФАО, щоб не потрапити в спеку, отримати сформований урожай і, завдяки ранньому дозріванню, не затягувати строки збирання-початку осінньої посівної кампанії.
Сумська область залишається серед лідерів з вирощування кукурудзи і завдяки досить високому рівню господарств регіону (структур агрохолдингів і приватних підприємств). Ніхто не експериментує з технологіями і намагаються виконати всі операції на максимальному рівні. А грунти і погодно-кліматичні умови, на мою думку, є найбільш сприятливими для вирощування кукурудзи поряд з Черкаською, Житомирською, Вінницькою областями. Так що Сумщина має всі шанси як утримати свої позиції, так і поліпшити їх у валовому виробництві зерна кукурудзи. А хто з весни пішов у напрямку соняшнику, теж не прогадали

регіональний представник компанії «MAS Seeds Україна» в Чернігівській і Сумській області

«Урожайна країна» МХП

Першою точкою в сумському маршруті агроекспедиторів стало підприємство «Урожайна країна». Компанія була сформована у 2010 році, обробляє землю в 6-ти районах Сумської області і входить у структуру агроіндустріального холдингу «Миронівський Хлібопродукт» (МХП). Загальний земельний банк агропідприємства становить 32,19 тис. га. Основні культури: кукурудза на зерно (14 тис. га), соняшник (6,5 тис. га), соя (5,6 тис. га), озима пшениця (4,5 тис. га), озимий ріпак (1,2 тис. га), ярий ріпак (170 га) і горох (1 тис. га). Від останньої культури вирішили повністю відмовитися і у 2020 залишити тільки 4 культури.

Через жорстку посуху сівбу озимого ріпаку сезону 2019-2020 рр. теж не проводили. Показуючи на посіви кукурудзи біля с. Вовківці Пустовійтівського підрозділу (12 тис. га), головний агроном підприємства Олексій Омельченко нарікає на погоду.
Олексій Омельченко, головний агроном господарства «Урожайна країна»
Червень пройшов повністю без дощів, за липень, у залежності від району, випало від 40 до 80 мм опадів, в метровому шарі грунту запаси вологи наближені до нуля. Перші ознаки вологи з'являються на глибині 1,7 м і глибше. Коренева система розвинена десь на 60% від потенціалу, високої вегетативної маси ми у цьому році не отримали. Бачимо пухкі качани, особливо на зубовидних формах

Олексій Омельченко
головний агроном господарства «Урожайна країна»
Метеодані по Cумській області за даними «Метео Фарм»
У порівнянні з минулим роком посіви кукурудзи в «Урожайній країні» тільки з міркувань сівозміни збільшили на 500 га. Стандартно цариця полів у господарстві займає 40-45% у структурі посівних площ. У 2018 році на підприємстві були проблеми за масою тисячі кукурудзи, але якщо порівнювати біологічну урожайність 2019 року і фактичну врожайність 2018 г. (9,3 т/га в заліку), то в поточному році ситуація повинна бути краще.

Максимальну врожайність по кукурудзі вдалося отримати в 2017 році — 15 т/га. Повторити успіх у компанії збиралися і у нинішньому році, тому ретельніше поставилися до підбору гібридів. Відмовилися від насіння з ФАО 300 і більше на користь гібридів з кременистим типом зерна (ФАО 220-280).

На думку Сергія Короля, у нинішньому складному сезоні саме гібриди з низьким ФАО у фазі цвітіння не потрапили під спеку на початку літа і повністю запилились. Такий підхід дозволяє аграріям вчасно збирати повністю сформований урожай з оптимальною вологістю зерна і розв'язує руки для виконання інших агротехнічних операцій.
Кукурудза на полі господарства «Урожайна країна»
Ми маємо потужні демонстраційні ділянки по кукурудзі, більше 90-та різних гібридів компаній-оригінаторів. Виділяємо кращі по ФАО, вологовіддачі й за потенційною врожайністю. У товарних посівах гібриди MAS Seeds з біології показують себе добре. За фракції, протруєння, стартовому росту, якості посівного матеріалу теж питань немає. Про обсяги можемо сказати пізніше, коли тут вже пройде комбайн.

Олексій Омельченко
головний агроном господарства «Урожайна країна»
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Урожайна країна» можна на сайті SuperAgronom.com.
За витратною частиною у цьому сезоні істотну роль зіграла цінова політика на мінеральні добрива і ЗЗР. Насіння залишилися майже на тому ж рівні, що і в попередні роки. Олексій Омельченко зазначив, якщо на момент збирання кукурудза знаходиться на рівні врожайності 9+ т/га і вологість зерна становить 22% і нижче — це добрий результат для рентабельності в «Урожайній країні» — показник EBITDA від $400/ га.

Після вимірювання влагоміром на 6 вересня вологість зерна гібридів MAS 30.M (ФАО 310) становила 34,9%. За словами експертів, це оптимальний результат. Рослина ще проходить вегетацію. З урахуванням всіх вищеназваних чинників головний агроном підприємства розраховує в поточному сезоні отримати по кукурудзі 10,3 т/га у загальному заліку.

Агрофірма «Семенівська»

Якщо у МХП весь бізнес орієнтований на отримання максимального прибутку, то сільськогосподарський виробничий кооператив «Агрофірми» Семенівська» можна назвати підприємством з соціально-аграрною орієнтацією. Історія господарства почалася з часів колгоспу «Червоний Лан», який працював на територій Липоводолинського району Сумської області. З того часу і ось уже 40 років підприємство очолює Василь Іванович В'юн — голова правління агрофірми.

Нині господарство обробляє 2400 га ріллі, має 1000 ВРХ (500 голів дійного стада), комбікормовий завод, власні потужності зберігання і доробки зерна. А ще дає роботу 150 працівникам, «тягне» на собі збиткове тваринництво і соціалку. Завдяки тваринницькому напряму в СПК «Агрофірма» Семенівська» можуть вносити органіку — 15 тис. т в рік.
Василь Іванович В'юн, голова правління «Агрофірми «Семенівська»
для потреб тваринництва вирощують силосну кукурудзу (200 га) і багаторічні трави (300 га), у сівозміні агрофірми представлений ярий ячмінь (100 га) і соя (230 га).

Головний агроном господарства Петро Коваленко розповів, що ще 5 років тому в 10-пільній сівозміні агрофірми були просо, гречка, кормові, цукровий буряк та інші культури, але в подальшому від такої системи змушені були перейти до більш рентабельних культур.

У структурі посівних площ кукурудза стабільно займає в господарстві 25%. Поки є тваринництво, в агрофірмі ця культура залишатиметься затребуваною. Петро Іванович згадує, що за радянських колгоспних часів і кількості площ (50-80 га), врожайність зернової кукурудзи у них була невисокою — 3-5 т/га. Цьогоріч же отримали з 500 га кукурудзи на зерно імпортної селекції на круг 8,5 т/га. З деяких полів отримували максимальну врожайність на рівні 10 т/га.

Агроекспедиторам показали два поля з гібридами Corteva Agriscience ПР39Р76 ФАО 250 і Monsanto ДКС 3939 ФАО 320, де можна було наочно побачити наслідки недозапилення качанів.
Качани кукурудзи
Густота посівів на полі з гібридом ДКС, за словами агронома, становить 80 тис./га. Посіви однорідні, вчасно була проведена обробка гербіцидом з д.р. тіенкарбазон-метил, засміченості немає. Агротехнічні вимоги виконані своєчасно і на високому рівні. Але гібрид потрапив під час цвітіння під аномальну для Сумського регіону спеку, качан до кінця не запилений. Недозапилення десь 25-30%, і недобір урожайності близько 3 т/га. Зараз ці гібриди знаходяться у фазі дозрівання. Виходячи з цього, вважаю, що тут буде врожайність не менше 8 т/га

керівник Полтавського регіонального структурного підрозділу «Бізон-Тех»
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в Агрофірмі «Семенівська» можна на сайті SuperAgronom.com.
Цього року ціни на кукурудзу немає (3500 грн/т). Після зняття спецрежиму ПДВ ціна на сою впала з 13 тис. за тонну до 8 тис. Але все ж збитковості у нас в рослинництві немає. Рентабельність доходить до 70%, хоча за витратами до 10 тис. грн/га треба закладати. А ось тваринництво збиткове. Ціна 8 грн за літр молока не дозволяє цим напрямком навіть виходити на нуль. Щомісяця з рослинництва потрібно виділити мільйон на тваринництво

Петро Коваленко
головний агроном СПК «Агрофірма» Семенівська»
Детальніше про соціальне тваринництво агрофірми, спілкуванні з генсеком Михайлом Горбачовим і спробах відняти господарство читайте в інтерв'ю з головою правління СВК «Агрофірма» Семенівська» Василем В'юном на Kurkul.com.

Стан кукурудзи у Вінницькій області

Заключний день АгроЕкспедиції наша команда вирішила провести на Вінниччині. У минулому році аграрії області зібрали понад 3,7 млн т. Зерна з площі 378,9 тис. га. Середня врожайність кукурудзи становила 9,9 т/га. Вінницька область показала третій результат, поступившись лише Волинській і Хмельницькій. У поточному ж році сільгоспвиробники області вирішили майже на 10% збільшити посівні площі під культурою до 418,9 тис. га. Як відзначають аграрії, це найвищий показник за всі роки. До того ж, період значного збільшення суми активних температур і зменшення кількості опадів на території області сприяє тому, що кукурудза поступово перетворюється в основну культуру більшості сільськогосподарських підприємств Вінниччини. Сьогодні кукурудза становить чверть посівних площ Вінниччини (25,8%).
354,6 тис. га
2017 р.
381,3 тис. га
2018 р.
418,9 тис. га
2019 р.
Затримка посівної
Поточний сезон для аграріїв області виявився дуже непростим. Погодні умови на більшій частині території Вінницької області були дуже складними для своєчасного проведення посіву і догляду за більшістю ярих культур, серед яких і кукурудза.

У період оптимальних строків сівби практично на всій території області пройшли зливи і град, що значно затримало проведення посіву кукурудзи. У Барському, Жмеринському, Чернівецькому та кількох інших районах за годину випала місячна норма опадів, що суттєво ущільнило грунти.

Температури зростають, а вологи немає
Подальше різке підвищення температур теж не сприяло зростанню і розвитку культури. Кукурудза пізніх строків сівби значно поступається у розвитку посіяній у ранні та оптимальні терміни. Недостатня кількість опадів і екстремальні температури останніх двох декад серпня негативно вплинули на рослини. Стрес, в якому зараз знаходяться рослини, призводить до зменшення розміру і ваги сформованих зерен, загрожує припиненням наливу верхівки качанів, які залишаться без зерен, або сформують недорозвинене зерно. За інформацією фахівців наукових установ і господарств області, при таких погодних умовах, потенційна врожайність прогнозовано може зменшитися з 9,9 т/га в минулому сезоні до 8,2-8,5 т/га в поточному.

У «Колос» на кукурудзу

День команди Агроекспедиторів почався в Шаргородському районі Вінниччини в с. Хоменки на землях підприємства «Колос». Компанія веде свою історію ще з повоєнних років. Сьогодні тут обробляють 1540 га, з них 500 га займає кукурудза, 400 га — соняшник, 337 га — озима пшениця, 119 га — ярий ячмінь, 70 га — озимий ячмінь. Одним з напрямків діяльності компанії є свинарство. Однак поголів'я свиней зараз не дуже велике — 200-300 голів (раніше було 6 тис. голів).

Євген Матейчук працює тут з 1989 р і вже 19 років на посаді агронома. Каже, що за 30 років своєї роботи у цій сфері, однозначно, рік на рік не схожий. Поточної же сезон називає не надто сприятливим.
Євген Матейчук, агроном підприємства «Колос»
За травень-червень у нас випало 164 мм опадів, причому дощі були проливні. До 20% соняшнику та кукурудзи просто змило разом з родючою землею. Якщо густота посівів спочатку становила 72 тис. зерен на гектар, то зараз тут налічується 58 тис./га. Тобто можна вже зараз говорити про недобір врожаю. Раніше було тваринництво, площі засівалися багаторічними травами і такої проблеми не було. Тому доведеться переглядати структуру сівозміни, будемо висівати культури, які не змиваються: пшеницю, ячмінь

Євген Матейчук
агроном підприємства «Колос»
Практично весь серпень, за словами фахівця, температура повітря просто «зашкалювала» за 30 °C. За останній місяць літа та початок осені випало всього лише 12 мм опадів, що підтверджується і даними «Метео Фарм».
Метеодані по Вінницькій області за даними «Метео Фарм»
У поточному сезоні, за словами сільгоспвиробника, тільки погода стала лімітуючим фактором для отримання максимального врожаю. З бур'янами проблем не було. Як зазначив Євген Матейчук, завдяки гербіцидам «Океан Інвест» поля кукурудзи і соняшнику чисті. Що стосується шкідників, спостерігався тільки стебловий кукурудзяний метелик, але особливої шкоди він не завдав. Тому аграрії відмовилися від обробки поля. До того ж, за їх словами, у господарстві немає Обприскувача з високим кліренсом. Можна було б вносити трихограму, але, як показала практика, бажаних результатів вона не дала.

На полі, де побувала наша команда, висіяно 113 гібридів кукурудзи різної селекції з ФАО від 180 до 430. Близько 7 років тому одними з перших в районі почали використовувати посівний матеріал компанії MAS Seeds. Як каже агроном, особливої різниці з більш дорогими насінням немає, тому віддають перевагу саме цьому виробникові. На 100 га товарних посівів висівають такі гібриди, як МАС 35К, МАС 50, МАС 48, МАС 44А. Середня врожайність тут в заліку була близько 12,5 т/га. Максимальна — 16 т/га отримували на демо-посівах. У минулому році компанія отримала 13 т/га. На поточний сезон плани менш оптимістичні — близько 10 т/га.
Кукурудза на полі господарства «Колос
За травень-червень у нас випало 164 мм опадів, причому дощі були проливні. До 20% соняшнику та кукурудзи просто змило разом з родючою землею. Якщо густота посівів спочатку становила 72 тис. зерен на гектар, то зараз тут налічується 58 тис./га. Тобто можна вже зараз говорити про недобір врожаю. Раніше було тваринництво, площі засівалися багаторічними травами і такої проблеми не було. Тому доведеться переглядати структуру сівозміни, будемо висівати культури, які не змиваються: пшеницю, ячмінь.

Микола Розумнюк
представник компанії MAS Seeds
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Колос» можна на сайті SuperAgronom.com.

«Імпульс плюс»

Завершальним етапом АгроЕкспедиції по Вінницькій області стало підприємство «Імпульс плюс». Засноване воно було у 2012 р. крім рослинництва, займається ще переробкою — має комбінат хлібопродуктів, де з власного зерна виробляє борошно під торговою маркою «Королівське борошно». Три роки тому на підприємстві заклали 1 га яблучного саду, де висадили 6 сортів яблук.

На даний момент обробляє близько 6 тис. га землі 1720 га з яких розташовані на Вінниччині. Компанія займається вирощуванням озимого ріпаку (330 га), озимої (380 га) і ярої пшениці (410 га), соняшнику (240 га), кукурудзи (280 га). Раніше у структурі сівозміни були цукрові буряки і соя. Але від них відмовилися через нерентабельность. В якості гарного попередника під озиму пшеницю висівають також горох (60 га). У наступному році планують збільшити площу під посів до 100 га.
Кукурудза на полі господарства «Імпульс плюс
Як каже агроном підприємства Іван Підгрушний, за планом підприємство має отримувати кукурудзи 9-10 т/га. Сьогодні «Імпульс плюс» на демо-ділянках висіває гібриди MAS Seeds, Syngenta, Limagrain, Caussade. Однак на товарних посівах основними є гібриди компанії KWS, DEKALB, Pioneer з ФАО 320-350. На сьогоднішній день біологічна врожайність П9578, який висівали з густиною 80 тис. зерен на гектар, становить близько 13 т/га, у заліку аграрії планують отримати не менше 10 т/га. Треба сказати, що в минулому році середня врожайність кукурудзи становила 13 т/га у сухій фазі.
Посіяли ми, можна сказати, вчасно — 20 квітня. У період цвітіння кукурудзи йшли дощі. Причому, якщо раніше ми прибирали ранню групу за 10-14 днів, то в цьому році жнива тривали 44 дні. Для кукурудзи умови були сприятливі, опадів вистачало, так що в кукурудза повинна бути достойна.

Іван Підгрушний
агроном «Імпульс плюс»
Метеодані по Вінницькій області за даними «Метео Фарм»
Незважаючи на рясні дощі, інсектицидні і фунгіцидні обробки на кукурудзі не проводили. Єдине, що через опади було промивання ґрунтових гербіцидів. Тому довелося вносити страхові гербіциди.
Ще три роки тому, коли довелося боротися зі злаковими бур'янами на буряках, нам порадили спробувати ЗЗР компанії «Океан Інвест». Треба сказати, що вони нічим не гірші за більш дорогі препарати. Використовуємо їх ЗЗР на пшениці, ріпаку. На кукурудзі застосовували Поляріс БТ, Баал БТ, Страйк БТ, Ріттер БТ.

Іван Підгрушний
агроном «Імпульс плюс»
У цілому, «Імпульс плюс» використовує 35-40% продуктів компанії «Океан Інвест» від загальної потреби.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Імпульс плюс» можна на сайті SuperAgronom.com.
Експерти все ж вважають, що умови для вирощування кукурудзи на Вінниччині в поточному сезоні були занадто нестійкі.
Відразу було досить багато опадів, ґрунтові гербіциди промили. Особливо це стосується горбистих місцевостей. Там аграрії не дораховуються 10-12 тис. рослин на гектар. У цілому, у всіх районах області кукурудза виглядає гірше, ніж в минулому році. До того ж, культура потрапляла в перепади температур, коли днем було до + 25 °C, а вночі - + 8- 10 ° C. На цьому стресові ситуації не закінчилися. Коли кукурудза запилюють, почалася спека — понад + 30 °C У будьякому разі, думаю, що в заліку аграрії отримають 8 т/га.

Анатолій Дацько
представник компанії «Океан Інвест»

Тенденції сезону-2019 для кукурудзи Хмельницької області

Пригоди команди АгроЕкспедиторів тривають. Дорога завела нас в Хмельницьку область. Площі під кукурудзу на зерно останні кілька років коливаються то трохи збільшуючись, то знову зменшуючись. Так в поточному році цією культурою було засіяно 195,5 тис. га, що склало 93,4% від показника попереднього року. У 2018 р. аграріям області вдалося зібрати 2,1 млн т зерна з середньою врожайністю трохи більше 10 т / га. За цим показником Хмельниччина серед областей України зайняла почесне друге місце.
186,5 тис. га
2017 р.
205,8 тис. га
2018 р.
195,5 тис. га
2019 р.
Стрес за стресом
Велика кількість опадів в період посіву та їх відсутність у період вегетації не могли не позначитися на стані культури. Не надто спекотні дні і досить холодні ночі додавали кукурудзі стресу. За даними фахівців, такі погодні умови негативно позначаться на врожайності. Аграрії Хмельницької області можуть отримати близько 8 т/га замість 10 т/га, які були в минулому році.

Чим якісніше, тим здоровіше
Якісне і добре протруєне насіння — запорука здорової культури в майбутньому. Як і в минулому році, аграрії відзначають, що захворювань на кукурудзі практично немає. А якщо такі випадки фіксуються, то це не є шкідливим для культури. Відповідно, немає необхідності в обробках ЗЗР, і у збільшенні затратної частини при вирощуванні кукурудзи.

І знову привіт, діабротика!
Ще під час АгроЕкспедиції Кукурудза 2018 аграрії Хмельницької області говорили, що західний кукурудзяний жук все частіше зустрічається на полях регіону. Поточний сезон не став винятком. Поки що він не приносить великої шкоди культурі. Але це не означає, що аграріям можна розслабитися і не тримати руку на пульсі. Фахівці радять вже зараз думати про засоби боротьби з шкідником.

«Маяк»

Напевно, в будь-якому регіоні можна знайти підприємство з великою історією. Саме в такий і вирушила наша команда. «Маяк» був створений ще в 60-ті роки шляхом об'єднання двох колгоспів - ім. Калініна і ім. Ворошилова. Згодом він став називатися агрофірмою. Але цілі залишаються такими, як і багато років тому — тут намагаються триматися на рівні передових підприємств Хмельницької області та відповідати імені.

Агрокліматичні умови районів вирощування кукурудзи в яких побувала АгроЕкспедиція, характеризуються надзвичайною різноманітністю, зі своїми ґрунтовими та температурними особливостями, режимом вологозабезпечення. Це все істотно впливає на ріст і розвиток рослин. Не виключенням стало і підприємство «Маяк», в якому до технології вирощування ввели додаткову, забуту в багатьох господарствах, технологічну операцію — рихлення міжрядь. Вона дозволяє дати доступ повітря до коріння рослин, покращити вбирання вологи, коли це вкрай необхідно культурі. щороку агрономи мають свої специфічні виклики і повинні вчасно на них реагувати, щоб мати змогу отримати максимально можливу урожайність при даних умовах.
Костянтин Рогожинський, агроном підприємства «Маяк»
Якщо говорити про пшеницю, то ми отримуємо 6-8 т/га, 5,5-7 т/га ячменю, 3-4 т/га сої. Ріпак у нас на рівні 4 т/га в останні роки. Що стосується кукурудзи, то 9 т/гаце вже не дуже хороший показник для нас.

агроном підприємства «Маяк»
Сьогодні земельний банк компанії становить близько 4,5 тис. га. Кукурудза на зерно при цьому займає 600 га. Треба сказати, що її почали вирощувати тут ще в 80-і роки, коли господарство почало займатися свинарством. На підприємстві намагаються підбирати гібриди з ФАО 300-330, які краще віддають вологу. Пов'язано це, перш за все, зі зменшенням витрат на сушку зерна. У минулому році найбільша врожайність гібридів була в межах 14 т/га.

У господарстві наша команда побувала на кількох полях кукурудзи. На останньому висіяли гібрид МАС 30.М з густотою посіву 80 тис. зерен. Пробували і збільшувати до 85 тис., Але зупинилися на першому варіанті, так як вважають його більш виправданим.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Маяк» можна на сайті SuperAgronom.com.
Фахівці також підкреслили, що важливо створити оптимальну щільність стеблостою.
Недостатня щільність є однією з причин неповної реалізації потенціалу гібрида. Надмірнаобумовлює ряд наслідків, які ведуть до недобору врожайності і якості продукції. Зокрема, при нестачі вологи зростає конкуренція за воду і поживні речовини. Можна спостерігати низькорослість рослин, ослаблений розвиток качанів, їх прискорене дозрівання. При достатньому вологозабезпеченні зростає конкуренція за світло, посилюється вегетативний ріст, пригнічується розвиток качанів, гальмується дозрівання

менеджер з продажу компанії «Океан Інвест» в Хмельницькій області
Кукурудза на полі господарства «Маяк»
Густоту стояння кукурудзи можна збільшувати в умовах вирощування на силос, при використанні геліотропних, короткостеблових і посухостійких гібридів, ранніх термінів сівби при гарній вологозабезпеченості, сівбі на землях з високою родючістю і добре заправлених добривами. І, навпаки, на бідних грунтах з низькою забезпеченістю вологою густоту рослин зменшують.

Орієнтовна густота стояння кукурудзи на зерно в період збирання:
У поточному році, за словами агронома, спостерігалася величезна міграція чортополохівки на посівах сої. Тому довелося двічі проводити обприскування. А ось з кукурудзою пощастило більше. Кукурудзяна вогнівка, як і попелиця, хоч і були, але суттєвої шкоди не завдали. Тому інсектицидна обробка не проводилася. У Хмельницькій області вже зафіксовані вогнища діабротики. У «Маяку» поки не зафіксовано. Однак для підстраховки фахівці розставляють пастки з феромонами. З бур'янами особливих проблем теж немає, адже є достатньо різних гербіцидів для їх усунення.
Кукурудза на полі господарства «Маяк»
Бур'янице негативний фактор, але контрольований. Сьогодні надзвичайно широкий спектр ЗЗР, зокрема, гербіцидів. Залишається тільки вибрати потрібний. Тут уже кожен вибирає на свій розсуд. В першу чергу, сільгоспвиробника цікавить питання ціни / якості. Практика показує, що не завжди варто купувати дорогі бренди. Є фірми набагато скромніші. Сьогодні, наприклад, непогано працюють наші вітчизняні виробники. І в порівнянні зі світовими брендами є відчутна економія. Як на мене, ми часто переплачуємо тільки за бренд.

агроном підприємства «Маяк»
З погодою ж не все так просто. Контролювати її, як бур'яни і шкідники, навряд чи вдасться. Поки що лише можна спостерігати за її капризами. Так, травень поточного року в перший період росту і розвитку кукурудзи супроводжувався рясними дощами. Було перезволоження і похолодання. Посівна дещо затягнулася. А ось друга половина літа і початок осені відзначилися дефіцитом вологи. Це підтверджують і дані «Метео Фарм».
Метеодані по Хмельницькій області за даними «Метео Фарм»
Костянтин Юрійович працює в агрофірмі «Маяк» вже 35 років. За цей час, за його словами, кліматичні умови змінилися в бік більшого дефіциту вологи. Сьогодні, в основному, зими в регіоні безсніжні, або малосніжні. А у весняно-літньо-осінній період проходить все менше дощів. Сам же клімат змістився в бік потепління.

«Пролісок»

Наступним підприємством, яке відвідала АгроЕкспедиція став «Пролісок», який трохи молодше «Маяка» — йому 25 років. Тут висівають близько 700 га пшениці, по 600 га кукурудзи і соняшнику, 540 га озимого ріпаку, 200 га сої, більше 180 га ярого і 100 га озимого ячменю. Мають також 20 га яблуневого саду.

Нинішній сезон, як зазначив агроном підприємства, був для сільгоспвиробників досить важким.
Кукурудза на полі господарства «Пролісок»
Опадів було дуже багато. Найбільше - випадало 52 мм за 3 години. І таких днів було 5 або 6. В результаті чого на полях утворювалися рови. Але дощі були не тоді, коли були потрібні. Навесні і на початку літаце було добре, але потім дощі сильно забили землю, вона почала тріскатися. В даний момент опади потрібні, але на жаль, їх немає.

агроном ФГ «Пролісок»
Метеодані по Хмельницькій області за даними «Метео Фарм»
Рясні опади не дали зайти обприскувачам в поле, тому від інсектицидної обробки довелося відмовитися. У минулому році трихограму використовували двічі. У поточному ж сезоні не встигли, та й особливих проблем на кукурудзі не було. За словами агронома, був стебловий метелик, блішки, попелиці. Але останніх після рясних дощів стало менше.

У минулому році сіяли гібриди з ФАО 310, в поточному взяли з ФАО 360. В цілому ж намагаються брати з ФАО 240-280. Якщо для попереднього підприємства отримати 9 т/га — не дуже хороший результат, то для фермерського господарства «Пролісок» - більше, ніж очікували. З гібрида МАС 25 тут планують отримати 8-8,5 т/га «мокрої ваги», або 7,5-7,6 т/га в заліку. Хоча при цьому уточнюють, що люблять трохи занижувати цифри. Як кажуть, роблять це для того, щоб був запас, і щоб не радувати себе надіями.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Пролісок» можна на сайті SuperAgronom.com.
За прогнозами експертів, врожайність кукурудзи в Хмельницькій області очікується на 2 т/га менше, ніж торік. Однак незважаючи на це, а також подорожчання добрив, ЗЗР, збільшення транспортних витрат і ціни на газ, і при цьому зменшення ціни на зерно, культура все ж таки залишається однією з найбільш рентабельних в регіоні.

Стан кукурудзи в Житомирській області

На часі екватор АгроЕкспедиції Кукурудза 2019, на карті — Житомирська область. Регіон закриває 10-ку лідерів за посівними площами кукурудзи на зерно з показником 199,8 тис. га (для порівняння, в 2010 р. культурою було засіяно 75 тис. га). Це на 20% більше показника минулого року. Більша частина — 182 тис. га зосереджена на землях сільгосппідприємств. У 2018 р. аграрії Житомирщини зібрали з 165,5 тис. га 1,5 млн т кукурудзи. Область посіла 8 місце по врожайності — 9,1 т/га.
Одна причина — кілька наслідків
На початку вегетації (кінець квітня — початок травня) погодні умови характеризувалися наявністю рясних дощів. Це заважало вчасно провести сівбу та внести засоби захисту. У частині господарств не встигли внести грунтові гербіциди. У тих же, хто все-таки провів обробку, спостерігалося їх промивання. Оскільки дощова погода трималася до кінця травня, на полях утворилися заливні озера, що заважало руху техніки і боротьбі з падалицею соняшнику та іншими бур'янами, які забирають поживні речовини у культури і тим самим знижують її врожайність.

Спекотне літо не щадить
Не встигли культури відійти від рясних опадів, як виникло нове випробування — спека. Уже з червня по всій області спостерігалася висока температура повітря, що вплинуло на стан посівів. Вони почали горіти.

А ночі зовсім холодні
Незважаючи на те, що температура повітря вдень зашкалювала за +30 °С, ночі вирішили зіграти на контрасті і були досить прохолодними. Місцями це вплинуло на запиленість качанів. Однак такі температурні перепади не дали стебловому метелику розвиватися і сильно нашкодити культурі.

Кукурудза в підприємстві «Агровіва»

Історія господарства, в якому вже чекали нашу команду агроекспедиторів, розпочалася 1 січня 2013. Примітно, що землі, на яких планували працювати агрономи підприємства, не оброблялися тут близько 13 років. Тому, перш, ніж зайти в поле і посіяти перше насіння, довелося чимало потрудитися.
Ми зайшли 23 квітня. На полях росли дерева. Щоб підготувати їх під посів і задискувати, нам довелося вирізати стільки самосійних дерев, що ми забезпечили людей дровами на зиму. За перший місяць ми підготували 400 га і засіяли їх. Останній посівний день у нас був у середині травня. Здавалося б, що це пізно, ні до чого не приведе. Але все одно природа і погодні умови сприяли тому, що ми все ж отримали урожай

виконавчий директор «Агровіва»
Сьогодні земельний банк компанії становить 2,4 тис. га. На полях можна зустріти тільки дві культури — кукурудзу (70%) і соняшник (30%). До речі, олійна з'явилася в компанії лише останні три роки. Такий вибір пояснюють достатньою кількістю вологи в регіоні. Хоча з роками, додають тут, клімат змінюється.
Алла Рогова, виконавчий директор «Агровіва»
Коли ми тільки починали, важко було, бо поля були занедбані. І плюс роки були дощові. Іноді, ми ледь встигали витягнути трактор з поля, не завжди вдавалося зробити обробку, зібрати урожай. Але за весь період нашої роботи на полі залишилося тільки 10 га кукурудзи. Зараз пішла зміна клімату, дощів стало набагато менше

виконавчий директор «Агровіва»
У 2015 р. в компанії вдалося отримати 16 т/га, причому, на полі, яке вважалося не найкращим. У середньому ж, тут отримують 8-9 т/га. У поточному сезоні очікують стільки ж.
Кукурудза на полі господарства «Агровіва»
Рік складний. Зокрема під час наливу зерна була посуха. І незважаючи на те, що візуально качан виглядає наповненим, він не отримав тієї кількості опадів, яка йому потрібна. Потенціал цього гібрида з ФАО до 300 може дати і 12 т/га, але все залежить від умов вирощування. Ми в поточному сезоні очікуємо отримати тут близько 9 т/га.

агроном «Агровіва»


Метеодані по Житомирській області за даними «Метео Фарм»
До вибору технології тут підходять грунтовно, проводять аналіз грунту і листової поверхні рослин. Намагаються не погіршувати якісні характеристики грунту, на якому працюють, а навпаки вносити у нього все необхідне. Кажуть, що якщо будуть на чомусь економити і не додавати, земля все одно забере своє, а ось урожай виявиться під питанням.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Агровіва» можна на сайті SuperAgronom.com.

Український Харчовий Альянс Еко

Як показала практика, аграріїв може здивувати не тільки погода, а й грунт, на якому планується вирощувати культури. Часом саме він кидає аграріям виклики, а ті, у свою чергу, намагаються знайти найбільш вдале рішення для отримання врожаю. Такий приклад ми зустріли в Коростенському районі Житомирської області на полях компанії «Український Харчовий Альянс Еко». Земельний банк компанії — 4,3 тис. га, але в обробці трохи менше, адже ці площі заліснені. До того ж, тутешні грунти складно назвати хорошими через низький вміст фосфору, міді, марганцю, цинку. Як і в попередньому господарстві, вирощують тут кукурудзу (1,5 тис. га) і соняшник (2,4 тис. га). Специфіка грунтів така, що якщо восени проводиться глибоке рихлення, навесні практично цього не видно.
Василь Гунько ,головний агроном компанії «Український Харчовий Альянс Еко»
Орний шар тут 22-25 см, місцями і 20 см. Далі йде промивний, як кажуть грунтознавці чистий силіцій, тобто пісок від 15 см до 25 см. І алювіальний шар в 15 см, який ломом НЕ проб'єш. Зараз якраз думаємо, як боротися з цим. Один з варіантів - насичувати органікою, але поки її немає.

головний агроном компанії «Український Харчовий Альянс Еко»



За словами фахівців, така структура грунту разом з посухою заважає розвиватися кореневій системі кукурудзи. Тому тут практикують міжрядне розпушування, щоб змусити рослини закладати стрижневі корені. Вплив змін температурного режиму також позначається на розвитку рослини.
Коли культурі достатньо вологи, а її навесні вистачало, плюс живлення достатньо, вона вважає, що здатна на більше і починає викидати ще по 2-3 качана. Однак зниження нічних температур влітку викликало стрес у кукурудзи. Тому другий качан начебто і розвинений, але нерівномірно.

консультант, агроном-технолог «Океан Інвест»

Регіон сьогодні відноситься до зони з нестабільними опадами. При цьому, як кажуть аграрії, до кінця травня неможливо було влізти в поле. А після травня різко настає посуха.
Метеодані по Житомирській області за даними «Метео Фарм»
Частково вирішити питання, як кажуть тут, допоможе введення сівозміни та розтягування термінів посіву певного набору культур. Тому планують вводити ріпак і озиму пшеницю. Що ж стосується вибору кращих гібридів кукурудзи для даних умов, фахівці радять віддавати перевагу тим, що з ФАО 250-260.

На поле «Українського Харчового Альянсу Еко» ми побачили гібрид МАС 30К компанії MAS Seeds. Їм засіяно 400 га. За словами агронома, його біологічна врожайність 8,6 т/га. Який урожай він дасть у поточному сезоні, поки говорити рано, але не менше 7 т/га, що при таких умовах не може не радувати.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в «Українському Харчовому Альянсі Еко» можна на сайті SuperAgronom.com.

Тенденції сезону-2019 для кукурудзи в Чернігівській області

Отже, АгроЕкспедиція рухається запланованим маршрутом. У планах — відвідати регіон, який займає друге місце у списку лідерів за посівними площами кукурудзи у країні. А значить, ми вирушаємо у Чернігівську область. У 2019 р. під культуру було виділено 499 тис. га, що на понад 20% більше, ніж у попередньому сезоні.
169,2 тис.га
2009 р.
499 тис. га
2019 р.
Раніше Чернігівщина не вважалася зоною ризикованого землеробства і вологи тут було досить. Однак тенденція така, що з кожним роком її стає все менше, а область переходить у зону ризику. Як відзначають фахівці, отримати 6 т/га можна було навіть на тутешніх піщаних ґрунтах і за найгірших погодних умов.

У 2018 році тут з площі 409,3 тис. га було зібрано майже 3,85 млн т кукурудзи із середньою врожайністю 9,4 т/га. Однак, треба зазначити, що показник у сільгосппідприємствах склав 9,57 т/га, тоді як у господарствах населення тільки 5,57 т/га.
Поточний рік для аграріїв Чернігівщини, за прогнозами фахівців, буде не таким продуктивним. При цьому аграрії поки не наважуються скорочувати площі під посівами кукурудзи, а навпаки, збільшують їх. Під «скорочення» потрапляють озимі, на які потрібно витратити більше грошового ресурсу, але при цьому рентабельність у культур виявляється практично однаковою.

Дощі не приносять радість
Рік для кукурудзи на Чернігівщині видався специфічним через погодні умови. Часті дощі не дозволяли вчасно посіяти кукурудзу (деякі господарства закінчували операцію на початку червня). По-друге, рясні опади стали причиною промивання ґрунтових гербіцидів. Що у рази знизило захист рослин від бур'янів. Град, який випав місцями, пошкоджував рослини, а іноді це приводило до пасинкування кукурудзи.

«Стрибки» температури
Низька температура, яка спостерігалася після сходів кукурудзи, як, втім і надлишок вологи, заганяли рослини в стрес. А перепади від + 35 °С вдень до + 18 °С вночі не могли не позначитися на розвитку качанів, що викликало їх недозапилення.

Не багато, але є
Останнім часом аграрії Чернігівської області, зокрема південної її частини, стали спостерігати на своїх полях поширення діабротики. І хоча шкодочинності від комахи на посівах не виявлено, але все ж не варто ігнорувати дане явище. Як кажуть фахівці, це перший дзвіночок. Після 10 листа на деяких масивах була присутня попелиця. Однак боротьбу з нею, по суті, ніхто не проводив, бо великої шкоди посівам вона не заподіяла.
На початкових стадіях вегетації й аж до 6 листа погодні умови були сприятливими й прогнози на урожай позитивними. Але надалі — у фазу 10 листа на полях деяких господарств взагалі не було опадів. Наприклад, у Семенівському районі дощів не було 50 днів. Там кукурудза згоріла повністю. Якщо буде урожай 2-3 т/га, то це добре

Олександр Захаренко
представник «Океан Інвест»

Зранку до «Зорі»

Не сказати, що на підприємство «Зоря» команда АгроЕкспедиторов вирушила зі сходом сонця, але саме воно було першим у списку відвідувань. Як і в Полтавській області, для підприємств Чернігівщини найбільш рентабельними на даний момент залишаються кукурудза і соняшник. Саме тому під ці культури відводять чимало площ, і з року у рік збільшують їх.

У поточному сезоні кукурудзою в «Зорі» було зайнято 400 га, соняшником і пшеницею — по 300 га, соєю — 160 га, ячменем — 150 га, картоплею — 85 га і вівсом — 30 га.

На думку регіонального представника компанії MAS Seeds в Чернігівській області Сергія Короля, хто зробив ставку на соняшник, той виграв. Хто ж віддав перевагу кукурудзі, може бути у програші. Такої ж думки фахівці компанії «Океан Інвест».
Кукурудза бренду MAS seeds на полі господарства «Зоря»
Якщо брати Чернігівську область, найбільше постраждали Сновський, Корюківський, Семенівський і північна частина Сосницького району, в якому ми зараз знаходимося. Тут досить легкі грунту. А опади, які проходили протягом сезону, йшли смугою, були дуже нестабільними й локальними. В даних районах через нестачу вологи немає врожаю ні по пшениці (1,3-2 т/га), ні по гороху (0,5 т/га), ні по соняшнику, що не буде тут і по кукурудзі. У цілому, половина посівів по області недоотримає урожай

менеджер Київського регіонального підрозділу компанії «Бізон-тех» в Чернігівській області
Хоча ті, хто все ж залишиться з урожаєм в 7 т/га, як зауважують експерти, свої $400 з гектара отримають. Що ж стосується витратної частини, то сьогодні в регіоні вона становить в середньому 17-18 тис. грн на гектар.

На одному з полів сільгосппідприємства «Зоря», яке відвідала наша команда в рамках АгроЕкспедиції, аграрії нарахували 18 рядів в качані кукурудзи й, в цілому, залишилися задоволені побаченим. Ця територія якраз одна з тих, які не потрапили під смугу посухи й повної відсутності опадів.
Метеодані у Чернігівській області за даними «Метео Фарм»
Останнім часом за словами представників компаній-постачальників насіння і ЗЗР, деякі аграрії відмовляються від застосування ґрунтових, досходових гербіцидів щоб здешевити процес вирощування культури. Однак це має свої наслідки, зокрема, засміченість бур'янами й конкуренція їх з культурами. А остання — це, по суті, шлях в нікуди й штучне зменшення потенціалу гібрида.

Як боротися з посушливими умовами регіону, аграрії поки не знають. Вибирати найбільш вдалі гібриди можна, але це виправдано, коли мова йде хоч про якісь опади. Якщо ж їх зовсім немає, ніякий гібрид від цього не врятує.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Зоря» можна на сайті SuperAgronom.com.
Сьогодні ніхто не знає, що робити далі. Аграрії намагаються знайти якісь альтернативи. Багато хто почав вивчати питання про переведення полів на полив. Але це потребує великого обсягу води. Є вихід — бурити свердловини, копати ставки, качати з них воду і поливати. Але поки що питання залишається відкритим

Олександр Захаренко
представник «Океан Інвест»

Дійдемо і до «Прогресу»

Час рухатися далі. Наступна зупинка — підприємство «Прогрес», в розпорядженні якого знаходиться 2,2 тис. га. Основними культурами є соняшник і кукурудза, які займають 800 га і 750 га відповідно. У минулому році в господарстві на 9 га землі висіяли демо-ділянки з гібридами кукурудзи компанії MAS Seeds з ФАО від 180 до 400. У результаті отримали максимальний результат 15,6 т/га (MAS 44.А). І вже в поточному році на площі 200 га розмістилися товарні посіви цього гібриду з ФАО 380.

Він, на відміну від інших, у посушливих умовах виглядає набагато зеленішим. Дистриб'ютором насіння стала компанія «Бізон-тех». До слова сказати, з цією компанією аграрії підприємства працюють вже не один рік.
Микола Андріяш, головний агроном підприємства «Прогрес»
Це пізній гібрид, відповідно там велика кількість рядів (14-16), максимальна кількість зерен в ряду (до 38) і маса 1000 зерен до 360 м MAS 44.А є високоврожайним гібридом. Єдине, що нас трохи стримує в прийнятті рішень на користь гібридів з високим ФАО, це клімат. Він не південний, і чи вистачить даній культурі сумарних температур при вегетації для розкриття всього потенціалу?

головний агроном підприємства «Прогрес»
У цілому, у регіоні, на думку агронома, сільгоспвиробники зазнають втрат врожайності в розмірі як мінімум 10% через нестачу вологості.
Метеодані у Чернігівській області за даними «Метео Фарм»
У «Прогресі» частина втрат буде пов'язана ще і з тим, що не було проведено інсектицидного захисту, бо немає висококліренсний обприскувача. І як результат — качани були пошкоджені гусінню стеблового метелика. Скільки вийде кукурудзи на круг, поки говорити рано. Збір її почнеться тільки в кінці жовтня.

Фахівці, у свою чергу, відзначили, що щоб повністю розкрити потенціал гібрида й отримати максимальний урожай з культури, необхідно дотримуватися всіх етапів технології вирощування. А також додали, що сьогодні вже немає такого поняття, як інтенсивна чи екстенсивна технологія. Вже майже всі перейшлина інтенсивний спосіб вирощування кукурудзи.
Люди стають все більш заточеними під результат. Вони намагаються не займатися дурницями й не думати навмання. Усвідомленість зростає. Не так швидко, як хотілося б, тому що все одно починаються якісь пісні-танці. Часто прописуєш якусь технологію: ось це треба внести тоді-то, це — тоді, а це — тоді. А люди, як зазвичай, — то забув, то переплутав, посіяв, вніс не тоді, не в тій нормі і т.д.

Иван Трохименко
менеджер Київського регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех» у Чернігівській області
Ті ж, хто прислухається до думки постачальників і не економити на насінні й ЗЗР, в результаті отримують на 1 т більше врожаю.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Прогрес» можна на сайті SuperAgronom.com.

Стан кукурудзи в Полтавській області

Полтава залишається лідером за посівними площами кукурудзи — приблизно 13% від загального обсягу по Україні. Ще у квітні поточного року директор департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов заявляв про те, що навесні планувалося засіяти 1,4 млн га. Зокрема, під кукурудзу на зерно — понад 590 тис. га. У підсумку, відповідно даних Держстату, культура була висіяна на площі 660,1 тис. га, що майже на 10% більше, ніж у минулому році (коштом збільшення площ у сільгосппідприємствах).

Результат торішнього сезону — аграрії Полтавщини зібрали понад 4,9 млн т кукурудзи з середньою врожайністю 8,2 т/га, водночас в Україні вона була 7,8 т/га. У поточному ж році сільгоспвиробники налаштовані оптимістично і сподіваються, що попри деякі нюанси, пов'язані з погодою, показники будуть не гірші, ніж у 2018 р. Але, як люблять вони повторювати, комбайн і бункер покажуть.
Полтавська область, як відзначають аграрії, умовно розділена на два регіони. Північна її частина відноситься до лісостепу. Інша, де побували агроекспедитори, є степом з відповідними кліматичними умовами — дефіцитом вологи, посухою і суховіями.
Ми знаходимося у регіоні степу, де кукурудзу будуть витісняти інші культури — той же соняшник або озимі. Зернова група виживає шляхом зимової вологи, яка дозволяє сформувати повноцінний урожай

Євген Ігнатенко
регіональний менеджер компанії «Океан Інвест» у Полтавській і Дніпропетровській області
Посівна зсувається
Рясні дощі під час посівної стали причиною її зміщення у деяких районах області. Як відзначають фахівці, кукурудза досить чутлива до термінів посіву. І найкращий варіант — висівати її до 1 травня. Інакше культура через нестачу вологи може не отримати хороший старт і розвиток. До того ж, є ризик потрапити під запал. У сумі ж все це негативно відіб'ється на майбутньому врожаї.

Час вегетації, а вологи немає
За словами експертів, час посівів кукурудзи супроводжувався опадами. Однак після дощів у травні, вологи було мало, причому опади були епізодичними. Тому вегетаційний період пройшов під гаслом «посуха», а значить, аграрії можуть недорахуватися центнерів при зборі врожаю.

Нова королева полів
Ситуація з бур'янами на Полтавщині, на думку фахівців, стандартна для даної області — аграрії з року в рік борються зі злаковими і дводольними бур'янами. Однак амброзія, яка все більше просувається на північ, за їхніми словами, стає королевою полів, конкуруючи з культурними рослинами. Згодом це може викликати проблеми зі збором врожаю та його якістю.

А ночі щось прохолодні
У деяких господарствах кукурудза є монокультурою. І це, по суті, мало б призвести, наприклад, до проблем зі шкідниками. Однак у поточному сезоні цього не сталося. Завдяки тому, що літні ночі виявилися досить холодними, що не сприяло поширенню кукурудзяної вогнівки. Однак є й інша сторона медалі. Нічна прохолода позначилася, по суті, на розвиток і розмір качанів кукурудзи — вони стали трохи менше ніж зазвичай.

«Златопіль»

Першим підприємством, яке відвідали агроекспедитори, стало фермерське господарство «Златопіль», яке знаходиться в селі Устимівка Глобинського району. Йому без малого 25 років. Свій ювілей компанія відзначить буквально через два роки. Земельний банк за цей час збільшився з 65 га до 1100 га.

Спочатку підприємство займалося насінництвом овочевих культур для тодішнього Ленінграду — перцю, помідорів, інших культур. Сьогодні ж «Златопіль» займається вирощуванням кукурудзи, пшениці, ячменю, сої, ріпаку, гороху. Є ділянки гібридизації кукурудзи і соняшнику.
Кукурудза на полі господарства «Златопіль»
Займатися рослинництвом на даній території, за словами керівника підприємства Михайла Колесника, непросто, адже чорноземи у регіоні важкі, слабосолонцюваті, схильні до запливання. Саме тому тут застосовують традиційну обробку ґрунту.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в господарстві «Златопіль» можна на сайті SuperAgronom.com.
У фермерському господарстві не так давно вирішили змінити постачальників насіння гібридів кукурудзи та віддати перевагу компанії MAS Seeds. Як кажуть тут, цей посівний матеріал фактично в два рази дешевше, ніж той, що купували раніше і нічим не поступається за якістю.
Співпрацюючи з фірмою MAS Seeds і використовуючи програмне забезпечення від компанії Syngenta FarmShots ми за допомогою супутникових знімків бачимо, що дане поле є найкращим серед усіх полів кукурудзи у нашому господарстві. Ми плануємо зібрати тут від 7,5 т/га до 9 т/га

вчений агроном ФГ «Златопіль»
У поточному році під кукурудзу було відведено 400 га землі. 50 га — під ділянками гібридизації і стільки ж знаходяться під зрошенням.
Дмитро Колесник, вчений агроном ФГ «Златопіль»
У нас врожайність 10 т/га, і це на 10 ц більше, ніж в сусідньому господарстві. При цьому ми знаємо, що якщо ми отримали 10 т/га в качанах, значить це буде 5 т в зерні в мішках

Дмитро Колесник
вчений агроном ФГ «Златопіль»
Як зазначає керівник регіону Північно-Східної України компанії MAS Seeds Павло Зайцев, тут з 350 га товарних посівів кукурудзи 200 га займає гібрид МАС 30М з ФАО 310. Він, за його словами, показує досить непогані результати по врожайності і плюс до всього — у гібрида гарна якість дозрівання і вологовіддача.
Потенціал цього гібрида близько 17-18 т/га в оптимальних умовах. На території Полтавської області в демо і товарних посівах в минулому році ми мали 8-12 т/га, іноді і 14 т/га. Збирався він практично скрізь із заліковою вологою від 12,5 до 14%. У північних районах Полтавської області від 16 до 18%. Тобто в тутешніх умовах без проблем можна отримати 10 т із збиральною вологою 14%. Це завдання цілком здійсненне.

Павло Зайцев
керівник регіону Північно-Східної України компанії MAS Seeds
Кукурудзяне зерно
У господарстві сподіваються отримати в поточному сезоні 9 т/га. З одного боку, за їхніми словами, цьому сприяло наявність вологи під час сівби і на початку вегетації рослин. Однак низькі нічні температури під час цвітіння культури зіграли свою негативну роль.
У фазі 5-го листа на всіх вилках закладено від 18 до 20 рядів насіння. 14-16 в цьому полі ми не зустрінемо. Однак ми бачимо погане запилення верхньої частини качана. Це пов'язано з низькими температурами повітря у момент цвітіння, точніше в нічний час.

Дмитро Колесник
вчений агроном ФГ «Златопіль»
Метеодані по Полтавській області за даними «Метео Фарм»

ПП ім. Зубковського

Другим підприємством на мапі агроекспедиторів стало ПП ім. Зубковського. На ринку воно існує вже 13 років. Нині обробляє близько 2 тис. га, займається тваринництвом (загальне поголів'я ВРХ — 350 голів, з них дійного — 180 голів). Має власну сушарку і елеватор. На очищенні за годину обробляють 200 т зерна, досушити за цей же час можуть 50 т. Компанія також надає ці послуги і сусіднім сільгоспвиробникам.

У сівозміні 400 га соняшнику, стільки ж відводиться під сою, озиму пшеницю та багаторічні трави. Кукурудза тут в йде в монокультурі і займає 1,2 тис. га. Представники підприємства говорять, що соняшник хоч і є найбільш рентабельною культурою, однак засівати ним великі площі не планують.
Кукурудза на полі господарства ім. Зубковського
Витрати на вирощування кукурудзи обходяться в 15-20 тис. грн на гектар. Для свого регіону агрономи намагаються підбирати гібриди з ФАО від 300 до 440. У середньому стабільно отримують близько 10 т/га. Найбільший показник середньої урожайності був зафіксований в господарстві в минулому році і склав 13,8 т/га. У цілому ж аграрії зібрали 11,5 тис. т кукурудзи. Невелика частина йде на власні потреби для ВРХ, інше, в основному, закуповує «Нібулон».
Минулий рік був більш урожайний. Ми зібрали близько 9,8 т/га. З огляду на те, що у поточному році ранні посіви встигли набрати своє, адже весняної вологи було достатньо, хоча у липні і серпні випало всього 12 мм, думаю, що ми не гірше спрацюємо, ніж в минулому році. На круг 9,5-9,6 т/га точно отримаємо.

Геннадій Кривчун
агроном ПП ім. Зубковського
Геннадій Кривчун, агроном ПП ім. Зубковського
З шкідниками тут останні кілька років, за словами агронома, особливих проблем немає. А ось погодні умови могли і зіпсувати, так би мовити, картину. Так, у позаминулому році практично перед збиранням, градом було викладено 300 га посівів кукурудзи. До того ж, опадів випадає у рік не так багато, як хотілося б — 300-350 мм. І так вже відбувається близько 10 років. Утім, поточний сезон, обійшовся без подібного роду неприємностей.
Метеодані по Полтавській області за даними «Метео Фарм»
Прибирати кукурудзу планують відразу після соняшнику, коли вологість її буде 25%. Наразі вона складає від 27% до 38%.
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ
Ознайомитися з технологією вирощування соняшнику в агрофірмі «ім. Зубковського» можна на сайті SuperAgronom.com.

Стан кукурудзи в Україні

Якщо ви думали, що знали вже практично все про кукурудзу, можемо запевнити, що це не так. Як виявилося, вона вже не тільки цариця полів. Краще! В екстрених випадках саме ця культура може врятувати життя сотням людей. Випадок у середині серпня довів, що кукурудзяне поле — досить вдалий майданчик для екстренної посадки літаків.
І сьогодні на зліт зібралася наша команда агроекспедиторів. Разом із представниками Credit Agricole, Ocean Invest і MAS Seeds відправимося по дорозі з хмарами вивчати кукурудзяні простори країни. Розгін беремо на злітній смузі у Києві, політ же пройде над землями Полтави, Чернігова, Житомира, Вінниці та Хмельницького.
Площі під кукурудзою в Україні
млн га
5
2016 р.
4,48
2017 р.
4,6
2018 р.
4,97
2019 р.
Виробництво ріпака в Україні

Урожайність і прогнози

По суті, половину рекордного врожаю у минулому році склала саме кукурудза. Аграріям вдалося намолотити 35,8 млн т (для порівняння, в 2017 р. 24 млн т). Такі показники стали можливими завдяки збільшенню врожайності з 5,51 т/га в 2017 р. до 7,84 т/га у 2018 році.
Виробництво ріпака в Україні
Виробництво кукурудзи в Україні
На думку аналітиків УЗА, далеко не останню роль в цьому відіграли сприятливі погодні умови.
«Формування врожаю кукурудзи 2018 р. забезпечене рядом несподіваних, але позитивних факторів. Рясні опади в липні-серпні дозволили сформувати високий потенціал врожайності культури, а сприятлива осіння погода дозволила планомірно здійснювати збиральну кампанію без істотних ризиків зриву прибирання і втрати якості зерна», — зазначив аналітик українського ринку зернових ІА «АПК-Інформ» Андрій Купченко.
У березні поточного року прес-служба УЗА повідомила про можливе зменшення виробництва кукурудзи в 2019/20 МР до 27,4 млн т. Тоді ж у своєму звіті Міністерство сільського господарства США (USDA) озвучило прогноз врожаю кукурудзи в Україні в 2018/19 МР на рівні 35,5 млн т. Але вже в квітні збільшили його на 0,31 млн т (1%) до 35,81 млн т. У липні поточного року USDA в своєму звіті відзначило зниження виробництва кукурудзи в Україні на 1 млн т в порівнянні з червневим прогнозом. Передбачалося, що в країні зберуть 34 млн т замість раніше очікуваних 33 млн т. Проте збільшиться експорт української кукурудзи: з 27 до 28 млн т. Серпневий же звіт USDA, на думку експертів, показав завищені прогнози щодо врожаю кукурудзи в Україні. Український ринок здебільшого працює з урожаєм на рівні 34 млн т.
Виробництво ріпака в Україні
«Звіт USDA показав досить оптимістичні очікування щодо врожаю кукурудзи в Україні, піднявши планове виробництво до 36,5 млн т і експорт - 30 млн т (відповідно на 2,5 і 2 млн т більше, ніж було в попередньому звіті). Вважаю цей показник завищеним. Український ринок переважно працює з цифрою 34 млн т », - прокоментував трейдер компанії Spike Trade Юрий Гаврилюк.

Експорт

У 2018 р. аграрна Україна, серед інших, встановила рекорд з експорту кукурудзи, відправивши за кордон понад 21 млн т (у 2017 р. - 19,4 млн т). В цілому, за останні 10 років експортери кукурудзи практично в 8 разів наростили обороти. Сама ж Україна за обсягами поставок кукурудзи займає третє/четверте місце на світовому ринку.
Виробництво ріпака в Україні
Незважаючи на те, що соняшникова олія займає лідируюче місце в українському експорті - близько 8% всіх поставок за кордон, її поставки в 2018 р. також зменшилися на 4% (для порівняння, в 2017 році експорт олії збільшився на 14%) за рахунок скорочення на 8% обсягів внутрішнього виробництва. За словами аналітика олійного ринку ІА «АПК-Інформ» Юлії Іваницької, експортний потенціал соняшникової олії на 2018/19 МР становить 5,9 млн т.

За даними ДФС, за два квартали 2019 року було експортовано майже 63,2 тис. т насіння соняшнику ($25,4 млн), 3,24 млн т соняшникової олії ($2,2 млрд).
Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
Найбільші виробники й експортери/імпортери кукурудзи в 2017/18 МР
«Цей рік видався щедрим на різноманітність викликів перед виробниками сільськогосподарської продукції в світі і, в тому числі, в Україні. Тут і африканська чума свиней, і «дивом залагоджена» ситуація з неврожаєм кукурудзи в США, і геополітичні виклики, як торгова війна США і Китаю, і зміцнення курсу гривні. Сьогодні ж одне з головних питань: чи повторить або чи поб'є Україна торішній рекорд виробництва кукурудзи? Зокрема, USDA вірить в це. Але в разі реалізації сценарію з черговим рекордним урожаєм кукурудзи, а також з урахуванням рекорду виробництва пшениці в цьому році, ми знову приходимо до головного питання: чи впораються «Укрзалізниця» і портові потужності з таким високим потоком зерна на експорт?», — прокоментував ситуацію аналітик компанії Agritel Олексій Єрьомін.
У минулому році 75% від загального обсягу продукції, що постачається на зовнішні ринки, припадало на десятьох найбільших експортерів. У трійці лідерів — Kernel, COFCO і ADM. Географія відправок зернової фактично залишилася без зміни. В країни Європи було поставлено 11,8 млн т кукурудзи ($1,9 млрд), в Азію - 6,1 млн т, в країни Північної Африки - 3,5 млн т.

Читати по темі: ТОП-10 українських компаній-експортерів кукурудзи 2018
Згідно з даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, на 22 серпня на зовнішні ринки з початку 2019/2020 МР було поставлено 6,975 млн т зернових, з яких 1,678 млн т - кукурудза. У порівнянні з аналогічним періодом 2018/2019 МР, це на 635 тис. т більше.
Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
Експорт сільгосппродукції з України

Ціни і прогнози

За даними аналітиків, останні три роки різниця на ціну кукурудзи коливається в межах коридору $10-20 за тонну. З ростом посівних площ під культуру в США цінова політика в поточному році, за прогнозами експертів, повинна була зазнати деяких змін. Однак рясні опади під час посівної внесли свої корективи.
«Сильна затримка посівної в Сполучених Штатах призвела до того, що всього за два тижні котирування кукурудзи на Чиказькій біржі зросло більш ніж на 20%. Дане підвищення відбилося і на цінах української кукурудзи. Вартість зернової старого і, особливо, нового врожаю пішла вгору. З 14 травня по 4 червня середня ціна CPT на кукурудзу врожаю 2019 року в порту Одеса злетіла на $20/т: зі 149 до $169/т. А деякі трейдери навіть були готові купувати зернову по $170-171/т», — зазначила аналітик зернових ринків Agritel International Вікторія Блажко.
Динаміка цін на кукурудзу в портах в 2018/19 МР (за даними Zernotorg.ua)
За червневим прогнозом екс-генерального директора GrainCorp Ukraine LLC Олега Левченка, через ситуацію з посівною Штати недоотримають за оптимістичними оцінками від 25 млн т кукурудзи. У гіршому випадку — 40-45 млн т. Спостерігалося вимокання чималих площ перших посівів кукурудзи. Що ж стосувалося наступних посівів, то вони ризикували щодо недотримання термінів вегетації відповідно до ФАО гібридів.
Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
«Вважаю, що ринок вже відіграв цю історію. Багато українських аграріїв законтрактувалися по форварду на жовтень-грудень в межах $170-171 на СРТ. Хто хотів продати кукурудзу, той це вже зробив, хоча і не в таких обсягах, як минулоріч. Зараз переважно притримують в очікуванні цін. До того ж зараз хороші погодні умови. Водночас треба тримати руку на пульсі. Якщо вдарить спека, все може різко погіршитися. Але якщо брати в цілому, то більше чинників сприяють підняттю ринку», — додав фахівець.
Читати по темі: Тримати або продати: що роблять агрохолдинги з кукурудзою

За словами Олексія Єрьоміна, в середньому по Україні рентабельність кукурудзи, за різними даними, в минулому році перевищувала 50%. У 2019/20 р. говорити про це ще рано. Але очікується, що ситуація буде близька до минулорічної. При цьому експерт відзначає, що зміцнення курсу гривні вдарить по рентабельності виробництва, так як основний ринок збуту для української кукурудзи це, звичайно, експорт. І якщо витрати на посівну виробник ніс при курсі в 27-28 грн/долар, то виручку від продажу буде отримувати вже орієнтовно при курсі 25-26 гривень/долар. До того ж рентабельність виробництва серйозно залежить і від регіонів вирощування кукурудзи. Найбільш високу прибутковість виробництво показує в північних і північно-західних регіонах, де погодні умови сприяють отриманню високих врожаїв. Крім цього, одну з головних ролей у підвищенні рентабельності в сьогоднішніх реаліях грають нові технології. Використання високоякісного насіння і ЗЗР, а також дронів у рослинництві значно підвищує ефективність і віддачу від виробництва.
«На даний момент ми можемо говорити тільки про форвардні ціни на кукурудзу нового врожаю, які на сьогодні становлять трохи менше $150 за тонну на умовах CPT. Водночас у червні 2019 р. ціни форвардних контрактів досягали позначки $180 за тонну на хвилі побоювань за урожай в США. Але лише невелику кількість майбутнього врожаю продали за такими цінами», — прокоментував експерт.
Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
Він також додав, що останні звіти USDA розсіяли тривоги, і ринок перемкнув увагу на очікуване високе виробництво в інших країнах, зокрема в Аргентині і Бразилії. Але тут слід враховувати важливість валютних курсів. Так, зараз Аргентина є найбільш конкурентоспроможною на ринку кукурудзи і активно продає її на експорт за ціною FOB $147 за тонну, завдяки різкій девальвації аргентинського песо. І при цьому темпи відвантажень перевищують минулорічні більш ніж на 30%. Не відстає від неї і Бразилія, яка в першій половині серпня відправила на зовнішні ринки близько 6 млн т кукурудзи, що на 200% перевищує показники минулого року. Ціна бразильської кукурудзи коливається близько $155 за тонну FOB. Американська кукурудза на FOB-Gulf знаходиться на рівні близько $165 за тонну. Таким чином, за словами аналітика, українська кукурудза зіткнеться з високою конкуренцією на ринку, проте є надія, що з урахуванням таких високих темпів відвантаження з Південної Америки вона зможе знайти «вікно» на ринку, коли Аргентина і Бразилія вже значно розпродадуться.
Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
Ціни на ріпак на зовнішніх ринках
Динаміка зміни цін на кукурудзу. Джерело: S&P Global Platts
Аналітики Refinitiv Agriculture вважають, що український ринок завмер в очікуванні нового врожаю, а оператори взяли паузу в торгівлі кукурудзою або ж переключилися на інші культури.
«Український ринок кукурудзи як старого, так і нового врожаю поки залишається малоактивним на тлі різкого зниження світових цін. Експортні котирування на українську кукурудзу нового врожаю з поставкою в жовтні-грудні втратили $3-4 за тонну в порівнянні з попереднім тижнем. Трейдери очікують невеликого зниження майбутнього врожаю кукурудзи внаслідок спекотної погоди та зниження запасів вологи, що, ймовірно, призведе до незначного скорочення врожайності. Поліпшити перспективи врожаю могли б дощі, яких очікують оператори ринку», — відзначають експерти.
Як зазначила керівник відділу аналітики і даних «Marcopolo Commodities» Олена Нероба, поки що фундаменту для зростання ціни на кукурудзу немає.
«Незважаючи на багатообіцяючий для наших виробників старт посівної в США, сьогодні ринок вже «переварив» цю новину, і графік на біржі більше схожий на пульс небіжчика. Готівковий ринок також млявий, і якщо сюди не принесе ніяких сюрпризів (швидше за все — не принесе), то ми увійдемо в жнива з цінником близько $150, і під навалою врожаю складно буде продати дорожче. У будь-якому випадку українська кукурудза найдешевша на наших традиційних платформах», — додала експерт.
Виконано за допомогою Disqus