SHARE

ЗЕРНО, ДИЗЕЛЬ І ВАЛЮТА

Пропонуємо разом із нами стежити за цінами на основні сільгоспкультури, дизельне пальне та за офіційним курсом валют. Графіки оновлюються раз на тиждень.

Читайте також: Ефект метелика і світова криза: що буде з агро

Жнива-2021

Згідно з даними інтерактивної карти «Урожай онлайн 2021», збирання зернових та зернобобових культур близьке до завершення. Воно проведене на площі 14,9 млн га при врожайності 51,6 ц/га, намолочено 76,7 млн тонн зерна.
 
У розрізі культур намолочено:
 
 • пшениці (озимої та ярої) — 33 млн т з площі 7,1 млн га (100% до прогнозу) за врожайності 4,65 т/га;
 • ячменю (озимого та ярого) — 10,2 млн т з площі 2,47 млн ​​га (100% до прогнозу) за врожайності 4,12 т/га;
 • гороху — 583,37 тис. т з площі 242,7 тис. га (100% до прогнозу) за врожайності 2,4 т/га;
 • кукурудзи — 37,78 млн т з площі 4,4 млн га (80% до прогнозу) за врожайності 7,2 ​​т/га;
 • гречки — 110,7  тис. т з площі 83,5  тис. га (99% до прогнозу) за врожайності 1,3 т/га;
 • проса — 182,8 тис. т з площі 77,6  тис. га (100% до прогнозу) за врожайності 2,36 т/га;
 • соняшника — 15,8 млн ​​т з площі 6,4 млн га (99% до прогнозу) за врожайності 2,45 т/га;
 • сої — 3,4 млн т з площі 1,3 млн га (99% до прогнозу) за врожайності 2,64 т/га;
 • ріпаку — 2,91 млн т з площі 1,02 млн га (100% до прогнозу) за врожайності 2,85 т/га.

Ціни на основні сільгоспкультури

Листопад

Експерти прогнозують, що світові ціни на пшеницю можуть досягнути $400 за тонну. Так, 10 листопада міністр сільського господарства Росії Дмитро Патрушев повідомив, що на початку 2022 р. країна запровадить квоти на вивіз зернових культур, зокрема пшениці. Розмір квот буде визначено з урахуванням підсумкової оцінки цьогорічного врожаю та аналізу динаміки відвантажень на експорт. Крім того, він попередив, що при зростанні цін на пшеницю вище за $400 країна перегляне формулу розрахунку експортного мита на зерно.

Причиною очікуваного стрибка цін на зерно експерти називають газову кризу в Європі.

Зростання акцій на Чиказькій фондовій біржі вказує на те, що ціна сої, яка досягла піку через пандемію, наразі буде знижуватись. За даними продовольчої агенції ООН, зниження цін буде гарною новиною для споживачів після того, як світові ціни на харчові продукти злетіли до найвищого рівня за десятиліття. Проте падіння цін може загрожувати прибуткам фермерів, особливо після того, як компанії з виробництва насіння та добрив підвищили ціни на сировину.

Котирування кукурудзи продовжують зниження на фоні загального просідання сировинних активів та напередодні нового звіту USDA, побоюючись потенційного збільшення прогнозів виробництва та запасів.

Котирування пшениці продовжують знаходитись у низхідному тренді через зниження активності на міжнародних ринках та спекулятивне закриття позицій учасниками ринку. Грудневий ф’ючерс на Чикаго знизився ще на $0.07/бу, на європейську на €2.25/т, а на чорноморську на $2/т. Пікове зростання цін минулого тижня знизило активність на фізичних ринках, а Пакистан не провів закупок на останньому тендері.

Жовтень

Аналітики Zernotorg.ua наголошують, що знижувальний тренд на біржових майданчиках за ф'ючерсними контрактами триває, тому будь-які негативні фактори можуть обвалити фінансові та сировинні ринки, а це, своєю чергою, спровокує падіння цін зернових вже на фізичному ринку України.

Вересень

На початку та у середині вересня ціни на продовольчу пшеницю зростали під впливом світових тенденцій, таких як зниження виробництва зернових в Канаді та Франції.

Переробний сектор коригував ціни в бік підвищення, враховуючи конкуренцію за пшеницю з трейдерами, при цьому всі зміни відбувалися в межах раніше сформованого цінового діапазону: 7,5-8,2 тис. грн/т — 2 клас, 7,45-8,15 тис. т грн/т — 3 клас.

Наприкінці вересня на українському ринку зернових спостерігалась різна динаміка. Зокрема, помічена висхідна тенденція цін на пшеницю і кукурудзу. Основна причина — стримування продажів виробниками.

Серпень

На початок серпня експортна вартість зернових перевищувала липневі ціни на $20-23/т. Таке здорожчання відбулось через зниження перспектив виробництва зернової в Росії до 76,4 млн т, коли USDA озвучував оцінку на рівні 85 млн т. Зростання цін відзначилось і на внутрішньому ринку через стримані продажі зернової аграріями, що посилювало конкуренцію. У кінці серпня спостерігалось зниження попиту імпортерів на ринку продовольчої пшениці, що призвело до зниження цін.

Читати за темою: Світові ціни на пшеницю зросли до рекордного рівня з 2014 року

Ціни на дизель

Листопад

У Міністерстві економіки України 15 листопада оприлюднили середню вартість бензинів обсягом 28,18 грн/л і дизпального — 24,55 грн/л, на підставі яких обчислюється гранична ціна реалізації пального на АЗС.

Таким чином, з урахуванням граничних торгових націнок максимальна ціна пального для продажу через мережі АЗС не повинна перевищувати:

 • бензину — 33,18 грн/літр;
 • дизпального — 31,55 грн/л.

Середні ціни на ДП по Україні на 16.11.2021 — 30,53 грн/л.

Жовтень

Експерти не виключають подальшого зростання цін на дизпаливо через висхідну тенденцію європейських котирувань.

Вересень

Через загальну тенденцію до підвищення вартості нафти у середньостроковій перспективі, ціни на паливо почали «повзти» вгору. Крім того, протягом місця Мінекономіки оприлюднило нові розрахунки середньої вартості бензину і дизпалива, згідно з якою розрахункова вартість для дизпалива була підвищена до 21,69 грн/л. Так, 1-го вересня вартість дизелю складала 27,90 грн/л, а 27-го вересня — 28,51 грн/л (зростання на понад 2%).

Серпень

У серпні середня вартість бензину у порівнянні з липнем зменшилася на 0,19 грн/л, а дизпалива — на 0,6 грн/л і склала відповідно 30,24 грн/л та 28,44 грн/л.

Курс валют

Листопад

За прогнозом Мінфіну, зростання певного ажіотажу щодо купівлі валюти внаслідок відкладеного попиту з боку найбільш «наляканих» покупців — призведе до подальшої гри «на підвищення» і ймовірність подальшого зростання котирувань на міжбанку дуже висока. І найближча мета міжбанку — 26,60 гривень за долар вже не пізніше кінця тижня.

Жовтень

За прогнозами експертів, гривня буде укріплюватись і надалі. Проте може відбутися різка зміна курсу після значного сплеску захворюваності на коронавірус, який спричинить швидкий вихід інвесторів з українських цінних паперів і зростання їх попиту на валюту.

Прогнозується, що протягом жовтня інфляція буде залишатися вище 10% річних, але сповільниться вже в кінці 2021 року.

Вересень

На початку вересня національна валюта почала знецінюватися і курс долару перетнув позначку у 27 грн/$. Однак наприкінці місяця гривня почала укріплюватись. Аналітики пояснювали, що зростати курсу долара не дозволяє недостатній попит на валюту. А помітно падати — придбання валюти НБУ при наближенні до 26,5 грн/$.

Серпень

До кінця серпня фінансисти прогнозують курс долара на рівні 26,5 грн. На 26 серпня курс валют складав 26,67 грн/$ та 31,13 грн/€. Прогноз аналітиків на початок вересня — 26,98 грн/$. Однак після кількох тижнів ревальвації долар почне відігравати позиції.
© Kurkul.com, 2021 р.
Виконано за допомогою Disqus