SHARE

ЗЕРНО, ДИЗЕЛЬ І ВАЛЮТА

Пропонуємо разом із нами стежити за цінами на основні сільгоспкультури, дизельне пальне та за офіційним курсом валют. Графіки оновлюються раз на тиждень.

Читайте також: Ефект метелика і світова криза: що буде з агро

Жнива-2021

Згідно з даними інтерактивної карти «Урожай онлайн 2021», в Україні намолочено 82,1 млн тонн зернових та зернобобових культур при врожайності 53,1 ц/га.
 
У розрізі культур намолочено:
 
 • пшениці (озимої та ярої) — 33 млн т за врожайності 4,65 т/га;
 • ячменю (озимого та ярого) — 10,2 млн т за врожайності 4,12 т/га;
 • гороху — 583,37 тис. т за врожайності 2,4 т/га;
 • кукурудзи — 37,78 млн т з площі 4,4 млн га (92% до прогнозу) за врожайності 7,4 ​​т/га;
 • гречки — 110,7 тис. т за врожайності 1,3 т/га;
 • проса — 182,8 тис. т за врожайності 2,36 т/га;
 • соняшника — 15,8 млн ​​т за врожайності 2,45 т/га;
 • сої — 3,4 млн т за врожайності 2,64 т/га;
 • ріпаку — 2,91 млн т за врожайності 2,85 т/га.

Ціни на основні сільгоспкультури

Грудень

Від початку 2021/22 маркетингового року станом на 6 грудня Україна експортувала 26 млн т зернових та зернобобових культур. На цьому тлі ціни на зерно продовжують знижуватись. Так, дешевшають в портах продовольча та фуражна пшениця, ячмінь та кукурудза. Пшениця 2 класу наразі коштує 9,5 тис. грн/т, фуражна — 8,8 тис. грн/т, кукурудза — 7,5 тис. грн/т, ячмінь — 8,1 тис. грн/т. Ціни на соняшник та сою на початок грудня залишаються стабільними.

Листопад

Експерти прогнозують, що світові ціни на пшеницю можуть досягнути $400 за тонну. Так, 10 листопада міністр сільського господарства Росії Дмитро Патрушев повідомив, що на початку 2022 р. країна запровадить квоти на вивіз зернових культур, зокрема пшениці. Розмір квот буде визначено з урахуванням підсумкової оцінки цьогорічного врожаю та аналізу динаміки відвантажень на експорт. Крім того, він попередив, що при зростанні цін на пшеницю вище за $400 країна перегляне формулу розрахунку експортного мита на зерно.

Причиною очікуваного стрибка цін на зерно експерти називають газову кризу в Європі.

Зростання акцій на Чиказькій фондовій біржі вказує на те, що ціна сої, яка досягла піку через пандемію, наразі буде знижуватись. За даними продовольчої агенції ООН, зниження цін буде гарною новиною для споживачів після того, як світові ціни на харчові продукти злетіли до найвищого рівня за десятиліття. Проте падіння цін може загрожувати прибуткам фермерів, особливо після того, як компанії з виробництва насіння та добрив підвищили ціни на сировину.

Жовтень

Аналітики Zernotorg.ua наголошують, що знижувальний тренд на біржових майданчиках за ф'ючерсними контрактами триває, тому будь-які негативні фактори можуть обвалити фінансові та сировинні ринки, а це, своєю чергою, спровокує падіння цін зернових вже на фізичному ринку України.

Читати за темою: Світові ціни на пшеницю зросли до рекордного рівня з 2014 року

Ціни на дизель

Грудень

Міністерство економіки України 2 грудня оприлюднило середню вартість бензинів обсягом 25,88 грн/л і дизпального — 23,78 грн/л, на підставі яких обчислюється гранична ціна реалізації палива на АЗС.
 
Таким чином, з урахуванням граничних торгових націнок максимальна ціна на «звичайний» бензин для його продажу через мережу АЗС не повинна перевищувати 30,88 грн/л, на «звичайне» дизпальне — 30,27 грн/л.

Листопад

У Міністерстві економіки України 15 листопада оприлюднили середню вартість бензинів обсягом 28,18 грн/л і дизпального — 24,55 грн/л, на підставі яких обчислюється гранична ціна реалізації пального на АЗС.

Таким чином, з урахуванням граничних торгових націнок максимальна ціна пального для продажу через мережі АЗС не повинна перевищувати:

 • бензину — 33,18 грн/літр;
 • дизпального — 31,55 грн/л.

Жовтень

Експерти не виключають подальшого зростання цін на дизпаливо через висхідну тенденцію європейських котирувань.

Курс валют

Грудень

За минулий тиждень курс долара до гривні помірно зріс на всіх сегментах валютного ринку. Очікується подальше зростання курсу. Надалі долар на міжбанку може торгуватися поблизу позначки 27,5 грн, а готівковий долар у банках — близько 27,4/27,6 грн.

Листопад

За прогнозом Мінфіну, зростання певного ажіотажу щодо купівлі валюти внаслідок відкладеного попиту з боку найбільш «наляканих» покупців — призведе до подальшої гри «на підвищення» і ймовірність подальшого зростання котирувань на міжбанку дуже висока. І найближча мета міжбанку — 26,60 гривень за долар вже не пізніше кінця тижня.

Жовтень

За прогнозами експертів, гривня буде укріплюватись і надалі. Проте може відбутися різка зміна курсу після значного сплеску захворюваності на коронавірус, який спричинить швидкий вихід інвесторів з українських цінних паперів і зростання їх попиту на валюту.

Прогнозується, що протягом жовтня інфляція буде залишатися вище 10% річних, але сповільниться вже в кінці 2021 року.
© Kurkul.com, 2021 р.
Виконано за допомогою Disqus