SHARE
АСИ ТЕХНіКИ:
спеціальність «Агроінженерія»
Наскільки близькі поняття сільського господарства та сучасних інновацій? Які перспективи на ринку праці мають випускники факультету «Агроінженерія»? І що їм потрібно знати, окрім креслення та механіки? Про це поговоримо в черговому випуску «АгроОсвіта».

Сучасний агросектор давно відійшов від сохи і рала. Нині надпотужні трактори, інноваційні зрошувальні системи та дивовижні агрегати роблять все, аби виростити, доглянути й зібрати врожай. І тут не обійтись без людини, яка буде налаштовувати, обслуговувати та ремонтувати всю техніку. Саме це ― сфера роботи для агроінженера. Раніше спеціальність називали інженер-механік сільськогосподарської техніки. Назву спеціальності змінили, але сфера діяльності залишилась колишньою.
Інженер в агросфері працює з такими об'єктами:
1
техніка, яка використовується для виробництва і транспортування продукції сільського господарства;
2
нові технології та засоби АПК;
3
методи обслуговування й діагностики с-г машин та обладнання;
4
обладнання, за допомогою якого відбувається енергопостачання, водопостачання та газопостачання всіх с-г процесів;
5
комплекти для утилізації відходів сільського господарства.
Із напрямками роботи розібрались. А що там із кар'єрними перспективами? Насправді це ― одна з найбільш затребуваних на ринку праці спеціальностей, фахівців якої потребує значна частина уже діючих агропідприємств. Хороший агроінженер в Україні ніколи не залишиться без роботи та солідної зарплати. Після закінчення вузу випускники можуть обіймати такі посади:
● інженер з ремонту, технічного обслуговування та експлуатації машинно-тракторного парку;
● інженер з охорони праці;
● завідувач ремонтною майстернею;
● завідувач пунктом технічного обслуговування;
● завідувач обмінним пунктом ремонтних підприємств та структурних підрозділів агротехсервісу;
● інженер-механік з механізації виробничих процесів у тваринництві тощо.

Немає такого випускника факультету «Агроінженерія», який би не міряв стати головним інженером цілого агрохолдингу. Це реальність, головне сумлінно працювати, не боятися освоювати технічні новинки та постійно навчатися чогось нового.

Також перед агроінженером часто відкривається перспектива працевлаштування на посаду менеджера з продажу техніки у представництвах іноземних брендів.

Якщо ж мрієте самостійно створювати техніку для обробки землі, тоді потрібно вступати до аспірантури, займатися науковою діяльністю, щоб власноруч проектувати, випробовувати та презентувати вітчизняні новинки для агросектору.

Риси та навички, які
необхідні інженеру

Технічне мислення
Тут не вийде, як у вузі: один раз зазубрив принцип роботи агрегату, здав і забув. Для успішної та плідної роботи необхідно розуміти будову сівалки чи комбайна до останнього гвинтика, щоб у разі поломки швидко знайти причину проблеми.
Уважність
Агроінженер повинен орієнтуватися в нюансах роботи різних моделей більшості брендів. Досвідчені спеціалісти навіть за звуком мотора можуть оцінити стан техніки. І без уважності тут ніяк не обійтися.
Аналітичні здібності
Інженер має розрахувати скільки одиниць техніки певної потужності необхідно для обробітку поля, скільки агрегатів потрібно закупити в техпарк, аби не було простоїв під час посівної чи збору врожаю, як налагодити їх рівномірне завантаження та оптимальну продуктивність.
Допитливість
Агросфера ― один із небагатьох секторів вітчизняного виробництва, де стрімко оновлюються технології. Тому необхідно цікавитись, а що там «бігає» полями у Європі, які є дощувальні машини і т. д. Відвідини Днів поля, тематичних семінарів та презентацій повинні бути обов'язковими у робочому графіку агроінженера.
Знання іноземної мови
На Днях поля, міжнародних відрядженнях чи вивченні інструкції для налаштування землеобробного агрегату без володіння англійською, німецькою чи французькою мовою буде складно. Та і здібності поліглота дуже виручать молодого спеціаліста, бо тоді можна буде влаштуватися на роботу в представництва іноземних брендів сільськогосподарської техніки в Україні.

Про матеріальні блага:
зарплата і соцпакет

А тепер переходимо до найприємнішого пункту: скільки роботодавці готові платити інженерам? За даними сайту Work.ua, середня заробітна плата інженера з ремонту та налаштування стартує з відмітки 12 000 грн. Але це ― далеко не межа. Наприклад, працюючи у дилера техніки, агроінженер може отримувати фіксовану ставку та процент від проданої техніки. А вартість сучасних агрегатів сягає кількох сотень тисяч гривень. На посаді у великому агрохолдингу чи консалтинговій службі зарплата агроінженера стартує від 23 000 гривень.
10 -12 тис.грн
стартова заробітна плата інженера
з ремонту та налаштування
23 тис. грн
середня зарплата агроінженера у великому
агрохолдингу чи консалтинговій службі
З пошуком робочого місця також проблем не буде. Станом на червень 2019 р. на сайті Work.ua зараз відкрито 50 вакансій у агросфері для інженерів. З них на 9 вакансій роботодавці розглядають кандидатів навіть без досвіду роботи. Тож випускнику ВНЗ влаштуватися на роботу за спеціальністю буде реально.

Тим більше великі фірми пропонують чимало програм стажування для студентів факультету «Агроінженерія» з можливістю подальшого працевлаштування.
Заробітні плати по спеціальності інженерія на ринку стартують від 10-15 тис. грн, а зі здобуттям досвіду та кваліфікації можливо отримувати 30-40 тис. грн.
Інженеру необхідно мати хорошу базу знань, тому що він повинен оперативно знаходити й усувати поломки в роботі сільськогосподарської техніки. Важливо завжди удосконалювати свої знання не тільки зі своєї спеціальності, а й в агрономії, зоотехнії, знати всі виробничі процеси, щоб рухатись далі. Студенти та випускники спеціальності «Інженерія» можуть розпочати свою кар'єру з таких позицій як механік с/г, інженер с/г, інженер експлуатації техніки, сервісний інженер, надалі можуть займати керівні позиції

Юлія Дуднік, старша фахівчиня з пошуку персоналу Департаменту управління персоналом МХП

Головне на таких стажуваннях — це бажання доповнювати теоретичні знання практичними навиками. Це власним прикладом підтверджує менеджер компанії «Agristar» Олександр Литвин.
Я закінчив Луганський аграрний університет за спеціальністю «Механізація сільського господарства» у 2005 році. Звідти запросили працювати на виробництво інженером. Там я отримав перший досвід роботи з іноземною технікою. Згодом перейшов працювати до дилера Join Deere «Agristar».
Зараз постійно пропонуємо стажування для випускників інженерного факультету Харківського аграрного університету ім. В. В. Докучаєва. Щороку беремо 4-6 осіб. Якщо вони проходять стажування, то зараховуємо до штату із зарплатою від 10 000 грн.

Олександр Литвин, менеджер компанії «Agristar»
Ще своїм досвідом інженера та порадами для випускників поділився Олександр Рябоконь, провідний інженер Хмельницької філії ПрАТ Зернопродукт.
Після 9-го класу вступив до коледжу на бухгалтера. Батько був викладачем такої спеціальності як механізація і часто брав з собою у поля біля коледжу, де навчав студентів, та привив любов до техніки.
Я зрозумів, що бухгалтерія мені не так цікава, як інженерія. Тому покинув навчання у коледжі та продовжив навчання в Вінницькому аграрному університеті за спеціальністю «Інженерія». Я отримав гарну базу знань по техніці в університеті.
Про компанію МХП дізнався від знайомих, тут працюю вже 4 роки. Холдинг вражає своїми масштабами, постійно з'являються новинки, є можливість розвиватись та удосконалювати свої знання
Олександр Рябоконь, провідний інженер Хмельницької філії ПрАТ Зернопродукт
Щодо додаткових матеріальних благ, то агрофірма чи дилер надає молодому інженерові службове авто, компенсує витрати на мобільний зв'язок, у деяких випадках може допомогти з орендою житла.

Тривалість навчання
та умови вступу

Щоб поповнити ряди інженерів, необхідно:
1
Здати ЗНО з обов'язкових предметів.
Для бюджетної форми навчання потрібні українська мова та література, математика, фізика або географія. Для контрактної форми навчання необхідні українська мова та література, історія України, математика або біологія
2
Обрати ВНЗ
Тривалість навчання залежить від освітньо-кваліфікаційного рівня: «Бакалавр» — 3 роки і 9 місяців на базі повної середньої освіти, «Магістр» — 5,5 років.
Спеціальність «Агроінженерія» можна отримати у таких академіях та університетах:
Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Академічна, 20
Бережанський агротехнічний інститут (НУБіП)
м. Вінниця, вул. Сонячна, 3
Вінницький національний аграрний університет (ВНАУ)
м. Дніпро, вул. С. Єфремова, 25
Дніпровський державний аграрно-економічний університет
м. Житомир, бульвар Старий, 7
Житомирський національний агроекологічний університет (ЖНАУ)
м. Старобільськ, вул. Слобожанська, 68
Луганський національний аграрний університет (ЛНАУ)
м. Луцьк, вул. Львівська, 75
Луцький національний технічний університет (Луцький НТУ)
Львівська обл., Жовківський р-н., м. Дубляни, вул. Володимира Великого, 1
Львівський національний аграрний університет (ЛНАУ)
м. Миколаїв, вул. Паризької комуни, 9
Миколаївський національний аграрний університет (МНАУ)
м. Київ, вул. Героїв Оборони, 15
Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБПУ)
Чернігівська обл., м. Ніжин, вул. Шевченка, 10
Ніжинський агротехнічний інститут Національного університету біоресурсів і
природокористування України
Дніпропетровська обл., м. Нікополь, вул. Патріотів України, 167
Нікопольський коледж Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету
м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 13
Одеський державний аграрний університет (ОДАУ)
Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Шевченка, 13
Подільський державний аграрно-технічний університет (ПДАТУ)
м. Полтава, вул. Сковороди, 1/3
Полтавська державна аграрна академія (ПДАА)
м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 160
Сумський національний аграрний університет (СНАУ)
Запорізька обл., м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, 18
Таврійський державний агротехнологічний університет (ТДАТУ)
Черкаська обл., м. Умань, вул. Інститутська, 1
Уманський національний університет садівництва (УНУС)
м. Харків, вул. Артема, 44
Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Василенка (ХНТУСГ)
м. Хмельницький, вул. Інститутська, 11
Хмельницький національний університет (ХНУ)
м. Кропивницький, пр. Університетський, 8
Центральноукраїнський національний технічний університет (ЦНТУ)

Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р
Виконано за допомогою Disqus