SHARE
На варті

посівів
або Головне про фахівця із захисту рослин
Кожен аграрій знає, що без добре обгрунтованої та ефективної технології захисту вирощування можна взагалі не починати. Бур'яни, хвороби та шкідники тільки й чекають, поки агрономи втратять пильність, щоб всмак «поласувати» культурою. Тому настільки важлива наявність спеціаліста з захисту рослин, який допоможе скласти схему захисту полів, розрахувати норми внесення тих чи інших препаратів, порахує їхню вартість і докладе всіх зусиль для того, щоб отримати максимальний урожай і захистити його від будь-яких шкодочинних об'єктів. При цьому, якщо правильно і відповідально вносити ЗЗР – це безпечно як для довкілля, так і для людей. Про цих важливих фахівців і піде мова у черговому випуску проекту «Агроосвіта».
Досьє спеціальності
Підготовку спеціалістів із захисту рослин проводять на кафедрі захисту і карантину рослин. Тож загалом професійні знання фахівців цього напряму охоплюють:
1
знання систематики, біології та екології збудників хвороб, шкідників та бур'янів;
2
вміння прогнозувати, проводити фітосанітарну діагностику й аналіз ризиків (біологічних, екологічних, економічних), що можуть виникнути внаслідок занесення чи поширення регульованих шкідливих організмів;
3
розробляти рекомендації стосовно доцільності використання хімічних, біологічних ЗЗР, регуляторів росту та особливостей їх застосування;
4
впроваджувати інтегровані системи захисту рослин для основних і нішевих культур;
5
вивчати застосування пестицидів та інших ЗЗР, нових технологій захисту рослин від шкідливих організмів на дослідних ділянках і у лабораторії.
Загалом, отримуючи спеціальність, випускник має навички проведення фітосанітарної діагностики хвороб рослин, комах, кліщів, нематод, гризунів та бур'янів за новітніми принципами і методами; інспектування об'єктів регулювання з метою забезпечення дотримання фітосанітарних заходів у процесі їх виробництва, зберігання, транспортування, реалізації під час експорту, імпорту, транзиту продукції рослинного походження; може розробити та впровадити комплексну механізацію і прогресивну форму організації праці на роботах, пов'язаних із захистом рослин.

Можливості та
оплата праці

Загалом престиж фахівця захисту рослин збільшується. Амбітному спеціалісту з таким фахом є де себе реалізувати. Є такі напрями професійної діяльності:
  • агроном господарства, управління;
  • інспектор із захисту рослин;
  • науковий співробітник;
  • співробітник контрольно-токсикологічних лабораторій;
  • спеціаліст біологічного захисту рослин;
  • дорадник, дорадник-експерт;
  • менеджер-консультант представництв провідних маркетингових фірм, які діють на аграрному ринку України;
  • кредитний та страховий експерт.
Сьогодні чимало місць для успішної кар'єри — провідні світові компанії, виробники засобів захисту рослин і їхні численні дистриб'ютори, інспекції з захисту і карантину рослин, митниця.

Розмір заробітної плати, як у більшості спеціальностей, залежить від місця працевлаштування. Звісно, якщо це державні або наукові заклади, то оплата починається з мінімальної у розмірі 4173 грн з доплатами за участь у наукових дослідницьких темах. З часом до зарплати можуть додаватися премії і надбавки.
Зовсім інші цифри у працівників на цій посаді у приватних фірмах та міжнародних кампаніях. Заробітна плата молодого фахівця стартує від 8-10 тис. грн. З досвідом ця цифра може вирости втроє — до 30 тис. грн. Якщо спеціаліст працює у дистриб'юторській компанії, яка реалізує різноманітні ЗЗР, то тут рівень заробітної плати може залежати від кількості і величини клієнтів.

Щодо можливості працевлаштування, то вакансій багато. Роботодавці готові брати і навчати молодих спеціалістів, які мають високий рівень теоретичних знань. Станом на серпень 2019 року на сайті Аgrorobota.com.ua є 56 вакансій для спеціаліста з захисту рослин і суміжних спеціальностей.

Ще одним плюсом такої роботи є те, що господарство чи фірма часто надає службовий автомобіль, оплачує мобільний зв'язок, харчування. При переїзді можуть давати службове житло або допомогти з придбанням власного. Спеціалістам цієї сфери важливо завжди бути в курсі всіх новинок, тому роботодавці організовують навчання та семінари і дбають про освіту своїх працівників.

ТОП 5 якостей, якими повинен володіти спеціаліст ЗЗР

Аналітичний склад розуму
Шкідники, хвороби і бур'яни бувають дуже непередбачувані у своєму розвитку, а їхня шкодочинність залежить від різних факторів. Тому тут спеціалісту потрібно вміти швидко аналізувати ситуацію на полі і примаймати оперативне рішення щодо тих чи інших дій.
Постійне навчання
Як ми писали вище, бур'яни пристосовуються до гербіцидів, шкідники мутують і стають стійкими до діючих речовин. Тому фахівець повинен бути в курсі новітніх розробок і постійно вдосконалювати методи роботи, вивчати та відпрацьовувати сучасні технології і новинки на ринку.

Водійська вправність
Поля потрібно оглядати систематично, а це десятки і сотні кілометрів дистанції, тому машина — це мобільний офіс спеціаліста із захисту.
Уважність
Правильно розраховувати концентрацію препаратів, витрати і норми внесення — все це потрібно робити чітко і уважно.
Орієнтація на ринку ЗЗР
Уміти проаналізувати ринок продукції, відслідкувати тенденції, зробити аналіз ціни та ефективності препаратів — це теж є компетенцією нашого спеціаліста.
Семен Гоголь, агроном ЗЗР компанії МХП, серед найголовніших рис молодого спеціаліста визначає уміння швидко прийняти рішення в критичній ситуації, терпіння та готовність самостійно здобувати практичні знання.
Я — випускник агрономічного факультету Полтавської державної аграрної академії. Мій перший робочий день на посаді агронома був 3 вересня 2011 р. в ТОВ «Урожайна Країна» МХП. Після академії зіткнувся з тим, що теорії вистачало, а от практичних знань катастрофічно бракувало. Розумів, що потрібно швидко опановувати матеріал та вчитися вже на роботі. Зараз згадую цитату головного агронома холдингу: «Запізно прийняте правильне рішення вважається помилкою». В агрономії немає часу. Необхідно тут і зараз визначити шкідника, продумати спосіб боротьби з ним, підібрати оптимальні препарати. І це в полі, де немає інтернету, де не підкаже Google чи колеги.

З 2018 р. працюю агрономом ЗЗР всієї компанії. В компанії подобається все. У цій справі, якщо стараєшся та вкладаєшся у справу, то буде і кар'єрний ріст, хороша заробітна плата, перспективи.

Семен Гоголь, агроном ЗЗР компанії МХП

Тривалість навчання
та умови вступу

Щоб поповнити ряди спеціалістів із захисту, необхідно:
1
Здати ЗНО з обов'язкових предметів.
Для бюджетної форми навчання потрібні українська мова та література, біологія, хімія або математика. Для контрактної форми навчання — українська мова та література, історія України, математика або біологія.
2
Обрати ВНЗ
Тривалість навчання залежить від освітньо-кваліфікаційного рівня: «Бакалавр» — 3 роки і 9 місяців на базі повної середньої освіти, «Магістр» — 5,5 років.
Спеціальність «Захист і карантин рослин» можна отримати у таких академіях та університетах:
м. Дніпро, вул. С. Єфремова, 25
Дніпровський державний аграрно-економічний університет
м. Житомир, бульвар Старий, 7
Житомирський національний агроекологічний університет (ЖНАУ)
Львівська обл., Жовківський р-н., м. Дубляни, вул. Володимира Великого, 1
Львівський національний аграрний університет (ЛНАУ)
м. Миколаїв, вул. Георгія Гонгадзе, 9
Миколаївський національний аграрний університет (МНАУ)
м. Київ, вул. Героїв Оборони, 15
Національний університет біоресурсів і природокористування України (НУБПУ)
м. Рівне, вул. Соборна, 11
Національний університет водного господарства та природокористування (НУВГП)
м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 13
Одеський державний аграрний університет (ОДАУ)
Хмельницька обл., м. Кам'янець-Подільський, вул. Шевченка, 13
Подільський державний аграрно-технічний університет (ПДАТУ)
м. Полтава, вул. Сковороди, 1/3
Полтавська державна аграрна академія (ПДАА)
м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 57
Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (ПНУ)
м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 160
Сумський національний аграрний університет (СНАУ)
Запорізька обл., м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, 18
Таврійський державний агротехнологічний університет (ТДАТУ)
Черкаська обл., м. Умань, вул. Інститутська, 1
Уманський національний університет садівництва (УНУС)
Харківська обл., Харківський р-н, п/в "Докучаєвське-2", навчальне містечко ХНАУ
Харківський національний аграрний університет ім. Докучаєва (ХНАУ)
м. Херсон, вул. Стрітенська, 23
Херсонський державний аграрний університет (ХДАУ)
м. Кропивницький, пр. Університетський, 8
Центральноукраїнський національний технічний університет (ЦНТУ)
м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2
Чернівецький національний університет ім. Федьковича (ЧНУ)
м. Чернiгiв, вул. Стрiлецька, 1
Чернігівський державний інститут економіки і управління (ЧДІЕУ)
м. Чернігів, вул. Шевченка, 95
Чернігівський національний технологічний університет (ЧНТУ)

Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р
Виконано за допомогою Disqus