SHARE
Інновації, досвід та
технологічні рішення
репортаж зі з'їзду Клубу новаторів агробізнесу BASF
Клуб новаторів агробізнесу був створений компанією BASF як платформа для обміну досвідом у впровадженні інноваційних технологій у рослинництво. Протягом року учасники клубу застосовували на своїх полях передові препарати BASF, тому цілком логічним завершенням року стала зустріч учасників та представників компанії для обговорення результатів, виявлення технологічних нюансів для різних кліматичних зон та пошуку оптимальних рішень.

Тож 17 грудня у передмісті Києва відбувся з'їзд учасників Клубу новаторів. Про що говорили цього дня зі сцени та які результати з полів привезли аграрії — йтиме мова далі.

Інновації на порозі

Перша доповідь, яка задала темп усьому заходу, була присвячена інноваційному продукту компанії BASF. Сергій Чоловський та Дарія Корнійчук представили учасникам клубу новаторів фунгіцид Пріаксор™. Це двокомпонентний препарат, який компанія BASF характеризує слоганом «Мінімальні витрати — максимальна комплектація». Він складається з Піраклостробіну та інноваційної діючої речовини — Ксеміум®. Фунгіцид має реєстрацію на пшениці, ячмені та житі. Ефективний проти широкого спектру хвороб, серед яких септоріоз, піренофороз, ринхоспоріоз, сітчаста плямистість та види іржі.
Компанія BASF виділяє 3 особливості Пріаксор™: ефективний контроль піренофорозу, зменшена норма виливу робочого розчину від 100 л/га і висока лікувальна дія Ксеміум®.
«Чому ми впевнені, що Пріаксор™ ефективно контролює цей патоген? Триазоли мають недостатню ефективність в контролі цього патогена. Стробілурини ефективні, але переважно мають профілактичну дію. На відміну від попередніх сполук, саме Ксеміум® володіє як чудовою профілактичною, так і лікувальною дією, що забезпечує відмінний контроль цієї хвороби», — зазначила Дарія Корнійчук.
Дарія Корнійчук
Препарат характеризується високою лікувальною дією попри те, що в ньому повністю відсутній триазол. Як розповіла Дарія Корнійчук, технічний відділ BASF проводив у Німеччині лабораторні досліди для порівняння ефективності дії молекули Ксеміуму й азольного компонента при 100% інфікуванні спорами гриба. Результати показали 100% ураження септоріозом інфікованих рослин на 16-й день для триазольного компонента й лише 20% ураження для Ксеміум® за такий же період.
Ще одна, не менш важлива, перевага Пріаксор™ — зменшена норма робочого розчину. Препарат зареєстрований із нормою виливу від 100 л/га. Цієї кількості робочого розчину достатньо для утримання діючих речовин препарату на листовій поверхні. Такий показник досягається завдяки потужній формуляції і стосується він не лише діючих речовин, а й усіх додаткових компонентів, що входять у препарат, це зокрема адьюванти, дисперсанти тощо.

Крім того, невисокі норми 0,3–0,5 л/га дозволяють розвантажити логістичний ланцюжок, оскільки відпадає необхідність перевозити велику кількість препарату та робочої рідини. Це відчутно заощаджує час і кошти. Та окрім теорії, усіх присутніх цікавило, які ж результати даний препарат продемонстрував на практиці в українських кліматичних умовах.

Як зазначив Сергій Чоловський, поточний рік був досить нетиповим для розвитку хвороб.
Сергій Чоловський
«Для дослідних ділянок у різних регіонах України результати, зрозуміло, були різними. Десь тиск хвороб був більший, десь його майже не було взагалі. Все одно нам вдалося отримати орієнтовно 3,3-3,5 ц/га додаткового врожаю навіть за відсутності тиску хвороб. Це свідчить про те, що діючі речовини препарату сприяють збереженню вегетативної маси рослин протягом тривалого часу, кращому фотосинтезу, оптимальному наливу зерна. Тож ваші інвестиції, навіть за відсутності хвороб, повернуться гарним прибутком», — наголосив Сергій Чоловський.
Також він додав, що Пріаксор™ має широку реєстрацію: пшениця, ячмінь, жито, ярі та озимі форми й характеризується ефективною дією на рівні конкурентних продуктів преміум-сегменту при значно нижчій ціні.

Наступна доповідь була присвячена перевагам піраклостробіну, діючої речовини, що часто зустрічається у препаратах компанії BASF. Присутній він також і у фунгіциді Пріаксор™. Про нього розповіла Марія Матковська, технічний менеджер BASF із розвитку продуктів на соняшнику та ріпаку. Коротко ознайомивши представників клубу з фізико-хімічними властивостями компонента, експерт перейшла до конкретної та видимої дії піраклостробіну в полі. Адже саме цей аспект цікавить аграріїв найбільше.
«Якщо говорити про стробілурини, слід пам'ятати, що більшу віддачу від них можна отримати при застосуванні превентивно. Доки хвороба ще не «зайшла» в поле. Так, у Європі існує дуже багато незалежних організацій, які за кошти фермерів проводять дослідження. Їхні результати дають зрозуміти, що піраклостробін — це найсильніший стробілурин із цієї групи та має найвищу ефективність. Отримані результати в полі на соняшнику показують, що через 30 днів після внесення на контролі фіксується значний розвиток септоріозу, тоді як на ділянці з внесеним препаратом на основі піраклостробіну захист усе ще тримає «оборону». Це особливо актуально для Заходу України, де висока вологість провокує активний розвиток хвороб», — розповіла Марія Матковська.
Із Ксеміумом, не менш ефективною речовиною, аграріїв знайомив керівник групи Агроцентри BASF Сергій Кучеров. Молекули препарату можуть змінювати свою полярність, що дає можливість легко проникати через кутикулу рослини. Це і є найскладніший бар'єр для засобів захисту. Також це дозволяє Ксеміуму легко просуватися судинами рослини.
Сергій Кучеров
Крім того, Сергій Кучеров зазначив, що Ксеміум® закріплюється на поверхні листка у восковому шарі та поступово проникає у тканини, де й зберігається. Це формує його довготривалу та профілактичну дію.
«Препарати ж азольної групи через високу розчинність не затримуються на поверхні листка — через 3 дні вони вже повністю всередині рослини. Саме тому азоли не мають профілактичної дії», — підкреслив Сергій Кучеров.

Бур'яни? Маємо рішення!

Ще однією новинкою, яку представили учасникам Клубу новаторів, став Стеллар® Плюс. Про нього після короткої перерви на каву розповів менеджер із розвитку продуктів на бобових культурах, кукурудзі та цукровому буряку BASF Олександр Ковтуненко.
Багато присутніх гостей заходу вже використовували препарат Стеллар® на кукурудзі для захисту від бур'янів. У чому ж відмінність нової, покращеної версії препарату від попередника?
«Формуляція має дуже велике значення, якщо ми говоримо про ефективність препаратів. Це справедливо не тільки для фунгіцидів, але і для гербіцидів. Тому ми завжди прагнемо підвищити ефективність продукту не лише складом діючих речовин, а й новою, поліпшеною формуляцією для отримання максимального ефекту. Стеллар® Плюс — оновлений, потужний, зручний у використанні післясходовий гербіцид на кукурудзі, який за одне внесення забезпечує контроль усіх бур'янів протягом сезону», — наголосив Олександр Ковтуненко.
Його попередник Стеллар® — продукт, який містить 2 діючі речовини, зокрема Топрамезон і Дикамба. Це різні діючі речовини, які блокують відмінні механізми, тому ризик виникнення резистентності дуже низький.

Багато господарств використовують бакові суміші, щоб створити певну унікальну комбінацію для забезпечення максимальної ефективності. За словами Олександра Ковтуненка, компанія BASF створила новий продукт, який не потребує додавання нових ад'ювантів, адже всі прилипачі й комплекси допоміжних речовин вбудовані вже безпосередньо у формуляцію, що робить його набагато зручнішим від Стеллара.
Крім того, у порівнянні зі старшим «братом», вартість Стеллар® Плюс на 4% нижча, що значно покращить логістичний ланцюжок у період польових робіт.

Для наочного прикладу Олександр Ковтуненко запропонував розібрати результати дослідів Стеллар® Плюс на кукурудзі, що проводили учасники Клубу новаторів.

Так, у ТОВ «Преображенське», що на Запоріжжі, застосували Стеллар® Плюс у максимальній нормі 1,25л/га. У порівнянні з ділянкою, де застосовували конкурентний продукт, вдалося отримати додатково 3 ц/га. Це разом із затратами на обробіток для Стеллар® Плюс $37,5/га (для конкуренту на основі сульфонілсечовин цей показник становив $44,4/га) дозволило отримати $50/га додаткового заробітку.

Наступним гербіцидом, запропонованим до обговорення Олександром Ковтуненко, став Корум®.
«Чому саме Корум®? Тому що це — контроль перерослих дводольних бур'янів, включно з Лободою білою. На сьогодні це, мабуть, найбільша проблема, з якою стикаються агровиробники, які вирощують сою. Крім того, це поєднання системної та контактної діючої речовини, яке дає можливість контролювати широкий спектр бур'янів та дозволяє уникати небезпечного явища резистентності», — повідомив Олександр Ковтуненко.
Експерт додав, що Корум® характеризується широким вікном застосування від 1-го до 5-го листка й водночас ефективно контролює великий спектр таких злакових, дводольних та перерослих бур'янів, як лобода.

І знову не обійшлося без конкретних результатів із полів учасників Клубу. Так, у ТОВ «Подільський бройлер» завдяки застосуванню Коруму в максимальній нормі отримали прибавку врожайності 3 ц/га в порівнянні зі стандартною технологією господарства. У грошовому вираженні цей показник становить додаткових $90/га.

Найбільшу прибавку врожайності серед учасників Клубу новаторів отримали в ПП «Агрофірма Лугове» на Львівщині. Тут додаткові 4 ц/га забезпечили понад $100 різниці в порівнянні зі стандартною технологією господарства.
Валерій Ліневич
«Серед препаратів, що ми тестували в рамках Клубу новаторів, найбільше нам сподобався Корум®. Сою ми сіємо на найгіршій землі, щоб підвищити родючість. І, звісно, на такій землі ми мали проблему з лободою. Там, де ми внесли Корум — проблем із лободою не було взагалі. Це дозволило нам отримати 36 ц/га сої. Де не вносили — отримали 28 ц/га», — поділився результатами керівник СВК «Вівсянецький» Валерій Ліневич.

Технологічний соняшник

Гібриди Clearfield® Plus були темою доповіді наступного спікера — Тараса Костини, керівника напряму маркетингу насіння BASF. З 2018 року компанія BASF зі своїм портфелем насіннєвого напряму і сьогодні входить у десятку світових виробників насіння. Основні культури — ріпак ярий та озимий, гібридний бавовник, соя та відтепер і соняшник.
«У 2020 році компанія BASF входить у новий сегмент — ми розпочнемо продажі своїх перших гібридів соняшнику в країнах Європи і, звісно, в Україні. Також ми багато інвестуємо в програму гібридної пшениці, а найближчим часом, сподіваємося, і ви зможете протестувати наші гібриди озимої пшениці на своїх полях», — поділився планами з учасниками Клубу новаторів Тарас Костина.
Огляд гібридів соняшнику йшов у розрізі обговорення вовчка, який, за статистичними даними, вражає 60% світових посівів цієї культури. Тож сьогодні ефективним рішенням у боротьбі з ним є використання гібридів, що мають селективну стійкість до 7 та вище рас вовчка, а також використання гербіцидів. У портфоліо компанії BASF присутні 2 гібриди під технологію Clearfield® Plus. Це гібрид ЕС Лоріс СЛП середньо-ранньої групи стиглості з високим показником урожайності в стресових умовах засухи та ЕС Каприз СЛП, пластичний гібрид, що демонструє кращі результати в умовах достатнього зволоження.
Підсумовуючи доповідь, Тарас Костина зазначив, що поєднання пластичних високоврожайних гібридів соняшника з технологією Clearfield® Plus забезпечить відмінний результат у полі.

Тему технологій для успішного вирощування соняшника підтримала Марія Матковська, розповівши про переваги Пульсар® Плюс, також призначеного для Clearfield® Plus соняшника BASF.
Це продукт, що містить меншу кількість діючої речовини та характеризується вищою ефективністю завдяки відмінній формуляції. Цей гербіцид буде актуальним у зонах недостатнього зволоження, оскільки знижена кількість діючої речовини дозволяє зменшити пестицидне навантаження на ґрунт та знизити ризики післядії на наступні культури.
Марія Матковська
«Це системний продукт, діюча речовина якого — імазамокс, що проникає як через листя, так і через кореневу систему. У чому його особливість? За рахунок ефективної формуляції ми отримуємо швидкий стоп-ефект на бур'янах та контроль вовчка соняшникового. Багато наших досліджень підтверджують, що саме формуляція забезпечує перевагу нашого рішення порівняно з генеричними продуктами», — розповіла Марія Матковська.
Після обідньої перерви учасники заходу з новими силами приступили до обговорення морфорегулятор-фунгіциду Архітект™ для соняшника. Модерувала обговорення Марія Матковська. У ході представлення препарату Архітект™ вона зазначила, що сьогодні Україна — єдина країна у світі, яка має можливість протестувати його на своїх полях соняшнику, фактично будучи першопрохідцем.

Архітект™ знижує рівень гіберелінів, що впливає на кращий розвиток кореневої системи. Відбувається краще поглинання вологи, краще зчеплення з ґрунтом, що забезпечує стійкість до вилягання, краще засвоєння мінеральних компонентів.

Як результат — товще стебло, яке буде кращим транспортом поживних речовин до кошика соняшника. Кращий розвиток листкових пластинок, які затіняють міжряддя, запобігають випаровуванню та створюють конкуренцію для бур'янів. Усі ці ефекти працюють у синергії — і коренева система, і вегетативна маса, забезпечується кращий фотосинтез і отримання високої врожайності, що відображається в масі тисячі, більшому діаметрі кошика, натурі зерна й кінцевому результаті в бункері.
Роман Папроцький, ПП «Агрофірма Лугове»
та Василь Книшук, ФГ Прометей»
«Цього року ми випробували в себе на соняшнику Архітект™ в максимальній дозі 1,5 л/га й були вражені отриманим результатом. Регуляція росту спрацювала відмінно, незважаючи на велику кількість опадів, висота соняшника не перевищувала 1,5 м. Загалом серед препаратів BASF що були використані, я не можу виділити конкретний препарат, який вразив мене найбільше. Сподобались усі, і те, що в нас у господарстві 70% препаратів саме BASF, лише підтверджує високу ефективність засобів захисту цієї компанії», — розповів Василь Книшук, ФГ «Прометей».

Агродіджиталізація

Іноземним гостем з'їзду Клубу новаторів був Генріх Маєр, відповідальний за комерційні рішення в країнах Європи проекту xarvio™. Він ознайомив учасників заходу з новими функціями цифрового рішення для аграріїв xarvio™ FIELD MANAGER, що чекає на користувачів уже в 2020 році.
Так, до поточних можливостей додадуть можливість управління поживними речовинами у xarvio™ FIELD MANAGER та створення карт диференційованого внесення, що базується на внутрішніх картах біомас для N та на внутрішніх картах зон живлення для P та K.

У подальшому додадуться:
Інтеграція метеостанції ARABLE
Можливість візуалізувати такі показники, як опади, температура повітря, відносна вологість тощо. Крім того, дані з метеостанції ARABLE Labs вдосконалять модель розвитку ризиків у xarvio™ FIELD MANAGER.
Автоматизована відправка даних
Відправка карт внесення безконтактно на термінал за допомогою Agrirouter Cloud (для ЄС) або за допомогою myJohnDeere (глобально) до тракторних терміналів.
Можливість керувати кількома господарствами
Для керівників та агрономів нова інформаційна панель для управління кількома господарствами одночасно.
«Мобільний додаток xarvio™ ми встановили ще торік та активно ним користувалися. Плануємо й наступного року використовувати, навіть якщо він стане платним продуктом. Звісно, не слід говорити, що це панацея, яка дозволить взагалі не виїжджати в поля. Показники все одно слід звіряти. Та все ж це потужний помічник у роботі, оскільки маючи 10 тис. га землі та двох агрономів у штаті, я розумію, що вчасно об'їхати всі поля та діагностувати хвороби й інші негативні чинники не завжди реально. Тому для планування це незамінна програма», — поділився враженнями від використання xarvio™ Юрій Бєлінський, керівник ФГ«Альфа».
Відразу після огляду нових можливостей xarvio™ FIELD MANAGER Генріх Маєр представив українським аграріям ARABLE Labs — метеостанцію від xarvio™.
Генріх Маєр
Основні переваги — легкий запуск та підтримка, демократична ціна. Для встановлення метеостанції не потрібно додаткових інструкцій чи навчання — достатньо натиснути кнопку. Також немає необхідності в постійному калібруванні. І, як зазначив Генріх Маєр, ціна метеостанції від xarvio нижча від конкурентних пропозицій з аналогічним функціоналом.
У 2019 році метеостанція була на стадії пілотного проекту, та вже у 2020 році стартують продажі в Німеччині, Франції, Великобританії, Польщі та Україні.
Вадим Потьомкін
На завершення президент «Клубу новаторів агробізнесу» та керівник відділу по роботі з ключовими клієнтами BASF Вадим Потьомкін обговорив із присутніми успіхи Клубу та напрями, у яких слід працювати для подальшого поглиблення співпраці та зворотного зв'язку з фермерами.
«Ми — команда професіоналів, і для нас дуже важлива співпраця з такими ж професіоналами. Важливо, щоб ті продукти, які ми виводимо на ринок, застосовувалися правильно, й інформація про їхнє використання була правильно донесена до інших споживачів. У кооперації з передовими господарствами ми можемо запропонувати ринку найкращі рішення, адаптовані під конкретні умови кожного регіону», — підкреслив Вадим Потьомкін.
Насичений та інформативний день для учасників Клубу новаторів агробізнесу закінчувався під звуки джазу. Проте навіть приємна музика та неформальна атмосфера не завадили й надалі жваво обговорювати почуте протягом дня та порівнювати результати, отримані на своїх полях.

Андрій Яцина, Kurkul.com, 2019 р
Выполнено с помощью Disqus