SHARE

ЗЕРНО, ДИЗЕЛЬ І ВАЛЮТА

Невідворотні кліматичні зміни, економічна криза у світі та Україні, локдауни через пандемію коронавірусу стали звичним явищем для бізнесу у 2020 році.

Спочатку почало «штормити» ринок нафти, подальші події лише посилили падіння цін. Епідемія коронавірусу в Китаї, що спалахнула в січні 2020 року, уповільнила економіку країни — це позначилося на ситуації у світі. Першими відреагували фондові біржі та сировинні ринки, зокрема агропродовольства. Експерти додають, що ринок с/г продукції з кінця січня поточного року кожного тижня оновлює свої мінімуми.

Нині Україна виробляє та постачає мільйони тон зерна в різні країни, а вітчизняні фермери розпочали посівну і планують виростити та якомога вигідніше продати свій урожай.

Читайте також Ефект метелика і світова криза: що буде з агро

Ціни на основні сільгоспкультури

У березні український ринок зерна відреагував на події у світі. Ціни на зерно в Чорноморському регіоні почали падати слідом за котируваннями на світових біржах через коронавірус Covid-19. Однак таке падіння змінювалося періодичними відкатами до вищих цін. Зрештою, у квітні 2020 року простежувався повільний ріст цін на деякі основні культури.

До кінця літа ціни на сільгоспкультури досягнули своїх кількарічних максимумів і вже восени тримаються на досить високих позначках.

Ціни на основні с/г культури, показані в графіках нижче, наведені на основі даних CPT — умов доставки до воріт порту. Це реальні ціни, за якими укладають угоди постачальники та закупівельники.

Основні порти, що закуповують с/г культури, знаходяться в Одеській та Миколаївській областях. Дані надані ресурсом Zernotorg.ua.

Читайте також: Посівна Онлайн 2020: ситуація на полях та прогнози врожаю

Ціни на дизель

Роздрібні й оптові ціни на дизельне пальне в Україні почали падати ще з грудня 2019 року року. Роздрібні мережі почали знижувати ціни на пальне 5 грудня. Саме в цей день Антимонопольний комітет України (АМКУ) надав обов'язкові до виконання рекомендації для WOG, ОККО, «Укрнафти», Amic, Shell, Socar, UPG і Glusco — переглянути ціни на бензин і ДП.

Усереднена ціна дизельного пального на АЗС у регіонах України до середини березня опустилася до 25,76 грн/л, у дрібнооптовому сегменті — 18,31 грн/л. Постачальники пропонували дизельне пальне у середньому по 18,19 грн/л. Улітку ціна пального на АЗС досягла свого мінімуму і складала в середньому трохи більше 21 грн/л. Ближче до осені і одночасно зі стартом посівної кампанії дизель зріс у ціні до 22,30 грн/л. У жовтні 2020 року пальним на АЗС торгують по 22,50 грн/л.

Курс валют

Фінансові експерти кажуть, що гривня дешевшає на тлі паніки, яка викликана пандемією коронавірусу. Нацбанк україни намагається стримувати валютні коливання і при цьому щодня продає валюту — за першу половину березня НБУ на ці заходи витратив близько $1млрд.

Для порівняння: на початку березня долар коштував по 24,59 грн, євро — по 26,98 грн. Поступово курс валют почав рости і вже восени долар коштував по 28+, а євро — уже по 33+ грн.
Близько 28% опитаних читачів у фермерському каналі Я-Куркуль відзначили, що через коронавірус та економічну кризу-2020 уже мають проблеми із цінами на засоби захисту рослин, насіння та добрива. Ще 25% респондентів вказали про проблеми з поставками товарів і послуг для свого бізнесу, а 18% — узагалі з логістикою. Також 22% опитаних зазначили, що наразі є певні особливості роботи з експортними контрактами.

Дистриб'ютори припускають, що через поширення коронавірусу та обмежувальних заходів в Україні можуть зрости закупівлі ЗЗР та насіння через інтернет. Фермери все частіше надають перевагу онлайн-ресурсам завдяки зручності замовлення та оплати.
Виконано за допомогою Disqus