SHARE

МОРОЗОВА

Український часник — це гламурно

Анна
Енергетику цієї героїні можна порівняти з маленькою електростанцією. Анна Морозова встигає керувати автівкою серед київських заторів, давати телефоном вказівки механізаторам, які садять часник, перевіряти справи в офісі, цікавитись планами сина і паралельно спілкуватися з командою журналістів та операторів Kurkul.com. Сьогодні засновниця часникового кооперативу UkrUp — героїня проекту «Жінка в агро до щастя». Аби дізнатися, як бути жінкою в агробізнесі, ми проведемо один робочий день разом із нею в офісі та на полі.

Про 38 спроб підкорити столицю та шлях в агро

Щойно ми прибули до офісу, Анна Морозова розпочала показувати нам частину часникової колекції, зібраної з усього світу.

Як красива молода жінка раптом вирішила вирощувати не квіти чи ягоди, а спецію? Анна Морозова відповідає, що часник — це дуже гламурно, красиво, корисно, вигідно. І тут же приміряє на себе вінок в українському стилі та бутоньєрку із зубочками спеції, демонструє тематичні блокноти, сувенірну продукцію та починає розповідати про свій шлях в агро і любов до цієї культури.

Перш ніж стати засновницею українського часникового кооперативу UkrUp уродженка Чернігова, після економічної освіти Чернігівського державного технологічного університету, вирішує спробувати свої сили у підкоренні столиці. Аби отримати роботу своєї мрії, вона проходить 38 співбесід впродовж року.

Всю гендерну упередженість роботодавців Анна Морозова відчула на собі, коли шукала роботу в Києві.
«Коли я починала діяльність, мені давали дуже багато запитань: «Чи будете ви з нами працювати більше 3−5 років, тому що ви молода, ви жінка, захочете мати чоловіка, дітей?». І це реально була така тема. Я хіба не людина, не професіонал? Якщо ти — жінка, то в тебе заробітна плата має бути меншою. Це було просто. Говорила: «Ні, все, шукайте далі, до побачення»

Анна Морозова
Саме тоді їй у пригоді стають дві риси — наполегливість та комунікативні навички. Героїня своїм козирем називає хист до переговорів та вміння домовитися з будь-ким про будь-що.
«Просто підлаштовуюся під співрозмовника і даю йому виговоритись 10 хвилин. За цей час відмічаю точки дотику і починаю налагоджувати ділову розмову»

Анна Морозова
Інвестор, у якого працювала Анна Морозова фінансистом, вирішив придбати занедбаний колгосп. Так вона почала працювати фінансовим директором у «Кіс-Агро» з 2009 по 2013 рр. Спершу сільське господарство було у дивину героїні, як і сільський побут. Їй, міській жінці, разом із маленькою дитиною на руках довелося перебиратися на виробництво в село, жити в хатині з грубою та водою з колодязя. Ті випробування зараз згадує, як важкий, але цікавий етап життя.
«Перші пів року я, фінансист, заглиблювалася у справу. Наприклад, у будівництві, де я працювала до того, спершу потрібно вкласти гроші, які повернуться через кілька років. А тут навесні скупили посівний матеріал, добрива, пішли в посівну. Сіяли ярі зернові, технічні культури, соняшник, ріпак, сою, цукровий буряк, сорго. Почали збирати врожай і рахувати прибутки. Для мене то було незвично, що інвестиції окупилися вже за 6 місяців. О, думаю, сільське господарство — нормальна справа»

Анна Морозова
Наступною сходинкою в агро стала посада директора ТОВ «Агрохімікат» з виробництвом у Луганській області.
«Коли приїжджаєш вперше на такий завод, який займає 100 га, на цю махіну, де тисячі працюючих, серед яких 99% штату — чоловіки, аж дух захоплює.

Як зараз пам'ятаю, що перша нарада була. Заходжу у величезний зал для нарад, де самі чоловіки. Починають сипатись десятки запитань, які потрібно вирішувати негайно. Вони ж якось працювали до мене? »
«Коли приїжджаєш вперше на такий завод, який займає 100 га, на цю махіну, де тисячі працюючих, серед яких 99% штату — чоловіки, аж дух захоплює.

Як зараз пам'ятаю, що перша нарада була. Заходжу у величезний зал для нарад, де самі чоловіки. Починають сипатись десятки запитань, які потрібно вирішувати негайно. Вони ж якось працювали до мене? »
Вже через пів року героїня оперувала хімічними термінами, знала, для чого потрібна та чи інша діюча речовина. Проте з початком воєнного конфлікту на Сході, повернулась до столиці

Вирішивши спробувати вирощувати часник, почала шукати однодумців-часниководів, а згодом і просувати український часниковий бренд у світі. Так з'явилися кооператив UkrUp, тематичний сайт, виставки, семінари, закордонні відрядження.

Серед численних семінарів для учасників кооперативу, вирощування овочів, переговір із мережами супермаркетів, пошуків іноземних клієнтів героїні вдається викроювати час на навчання. Анна Морозова вже має 4 освіти: економічна, фінансова, юридична, МВА освіта. Навіть освоїла напрям дитячої психології, аби краще розуміти сина у підлітковому віці.
«Ще я малюю і вишиваю хрестиком. Колись ходила до художньої школи, тому під настрій можу писати картини. А так я — професійна танцівниця. З дитинства займалася народними танцями. За відсутності фінансової можливості в дитинстві завдяки цьому хобі й керівнику гуртка мені вдалося побачити світ, познайомитись із культурою інших країн»

Анна Морозова

Секрети ділової комунікації

Героїня згадує, що завойовувати авторитет серед чоловіків-скептиків із малою дитиною на руках було нелегко. Проте вистояла і зараз на рівні працює із сильною статтю. Секрет: кожен займається своїм сектором. Хтось розв'язує фінансові питання, на іншому — виробництво і технологія, третій працює з клієнтами, шукає ринки збуту.
«Але я все-таки вважаю, що на керівних посадах, фінансових, юридичних нехай працюють жінки, але чоловіки мають допомагати»

Анна Морозова
Зізнається, що отримує задоволення щоразу, коли незнайомці, які оцінювали її як просто гламурну блондинку, відкривають роти від потоку цифр, фактів, бізнес-стратегій та маркетингових ходів.
Цікаво, от із ким легше домовлятися: з чоловіками чи жінками?
«Для розв'язання побутових ситуацій простіше комунікувати з жінками. У сфері бізнесу чоловіки швидше приймають рішення, легше визначаються із «так» чи «ні». Просто секунда, і вони вже, в принципі, прийняли рішення, коли до тебе йдуть. Чоловік вже знає, що і як робитиме. А жінці треба «переварити» цю тему. Тому з чоловіками бізнес вести легше»

Анна Морозова
Поспілкувавшись в офісі, виїжджаємо на поля, де зараз висаджують озимий часник.

Агро — це єднання людей та природи

На під'їзді до поля вже очікує батько героїні. Колишній будівельник не зміг сидіти без роботи. Тож Анна Морозова взяла батька до себе в команду. Тепер він — її очі, руки й тил на полі. Героїня зізнається, що завжди була батьковою донькою. Тому разом працювати комфортно і надійно. Хоча бувають і напружені періоди, коли навіть не до родинного спілкування.
«Минулий сезон був випробуванням для нас. Уявіть: 8 супермаркетів, 6 культур, логістика, холодильники, партії, поставки. То хтось із партнерів ногу зламає, то я зляжу із хворобою на два тижні. Дуже все нервово було. Тому як закінчився сезон, то до Нового року з батьком не спілкувались. «Відходили» та «остигали». А зараз, як бачите, знову разом»

Анна Морозова
Попри всі труднощі, Анна Морозова і не думає покидати аграрну справу. До того ж вона постійно у ній знаходить задоволення. Наприклад, коли іноземні партнери пропонують співпрацю на наступний сезон чи бажають замовити додаткову партію товару, коли робота вирує в режимі нон-стоп.
«Розумієте: це кайф, коли йдеш по зеленому полю і розумієш, що все це — результат власної праці. Тобі в задоволення спостерігати, як рослини ростуть, змінюються пори роки на твоєму полі. Взагалі сільське господарство — це єднання з людьми та природою. Ти просто живеш, дихаєш цим повітрям, спілкуєшся з фантастичними людьми й почуваєшся щасливим тут і зараз»

Анна Морозова
Щодо аграрної мрії, то тут все просто. Анна Морозова хоче, аби бренд made in Ukraine знали в усьому світі, а український часник конкурував із китайськими та єгипетськими «колегами».
«Я не маю конкурентів серед овочівників. Бо ми всі — колеги, партнери. Світ неймовірно великий. І всім вистачить у ньому місця, аби просувати, пропагувати, продавати свої товари, вирощені овочі чи фрукти. Ми ж разом просуваємо український бренд у світі, розкручуємо його. Не важливо, який саме часник чи інший овоч вподобають іноземні споживачі. Головне, аби це був український продукт», — коментує агроледі
«Я не маю конкурентів серед овочівників. Бо ми всі — колеги, партнери. Світ неймовірно великий. І всім вистачить у ньому місця, аби просувати, пропагувати, продавати свої товари, вирощені овочі чи фрукти. Ми ж разом просуваємо український бренд у світі, розкручуємо його. Не важливо, який саме часник чи інший овоч вподобають іноземні споживачі. Головне, аби це був український продукт»
Повертаючись до столиці з полів, Анна Морозова в дорозі ділиться секретами вирощування та зберігання часнику, кумедними випадками з життя овочівників і планами на майбутнє. Лунає дзвінок сина. Героїня моментально переключається на роль мами, а завершивши розмову, знову стає асом часникової справи.
Прощаючись із журналістами, Анна Морозова запрошує приїхати влітку на часникове поле, аби оцінити результати посадки. Цікаво: в які країни поїде часник цього врожаю? Сподіваємось довідатися про це наступної зустрічі. Бо з такою енергійною бізнеследі шляхи ще неодноразово перетинатимуться.
Проект створений за підтримки
компанії
«Лімагрейн Україна»
Текст: Марина Солонар
Фото та відео: Latiproduction.com

Виконано за допомогою Disqus