SHARE
Математика агробізнесу

Вирощування
фундука

На думку експертів, аграрії можуть зіткнутися з проблемою перевиробництва деяких плодових і ягідних культур в найближчі роки. Але для фермерів, які мають намір вирощувати фундук, внутрішній і зовнішній ринки будуть відкриті на кілька десятиліть вперед.

Кліматичні умови і якість наших земель дозволяють вирощувати інтенсивні сади фундука практично на всій території країни. До того ж протягом останніх п'яти років спостерігається тенденція закладання молодих насаджень цієї рослини, тому експерти рекомендують аграріям звернути увагу саме на таку високомаржинальну культуру, як фундук.

Огляд ринку фундука в Україні та світі

Чому варто вирощувати фундук?
 • Висока врожайність. З одного куща можна зібрати 5-8 кг горішків. Ще одна не менш важлива перевага — це висока ціна плодів, адже вони мають великий попит у кондитерів всього світу.

 • Простота вирощування. Основний догляд за рослинами полягає у вирізанні кореневої порослі, зборі врожаю та поливі у сильну посуху. Фундук не примхливий, до ґрунту для його вирощування особливих вимог немає, хоча виняток становлять сухі піщані й глинисті ґрунти. Фундук добре росте навіть там, де інші рослини гинуть.

 • Поживність і користь плодів. У горіхах фундука міститься величезна кількість макро- і мікроелементів, амінокислоти та вітаміни. Лікувальними властивостями володіють не тільки ядра, але і шкаралупа, листя і навіть кора рослини.

 • Тривалий термін зберігання. Горішки можна зберігати до 2 років без втрати смакових якостей. Головне — добре висушити й зберігати плоди за належних умов.
ТОП-5 виробників фундука у світі
Загалом у світі вирощується близько 743,5 тис. тонн фундука на рік. Найбільшим виробником цього горіха вже не перший рік є Туреччина, яка вирощує понад 420 тис. тонн горіхів на рік.

Перспективи вирощування фундука в Україні

Горіхівництво — одна з найрентабельніших галузей виробництва, адже до вирощування горіхів придатні майже всі українські ґрунти, в тому числі схили та еродовані землі, а для того щоб розпочати бізнес, вистачає мінімальної площі — 0,5 га. Деякі виробники прирівнюють горіхові сади до нерухомості, адже живуть вони 100-150 років, і завдати шкоди їм досить важко.

Читати за темою: Горіховий бізнес: ТОП-11 питань про вирощування пекану
«Стати Українськими Горіховими Еміратами — це реально! Тільки у нашому районі можемо засадити не десятки, а сотні гектарів горіхових садів. І забезпечити роботою не менше 1000 осіб. За нашими підрахунками, з 10 га насаджень горіха за 10 років можна отримати близько мільйона гривень».
— Борис Кухар, голова громадської організації «Горіхівництво Сквирщини»
Необхідно також зазначити, що додатковим заохочувальним імпульсом для подальшого розвитку промислових горіхових садів стала державна програма компенсації вартості посадкового матеріалу. Уже другий рік поспіль частка промислових горіхових садів складає практично половину від площі всіх садів, закладених із державною підтримкою: у 2018 році — 1917 га або 49% від площі всіх садів, у 2019 році — 1877 га або 45% від площі всіх садів в Україні.

Щоб почати вирощувати фундук, не потрібно інвестувати в будівництво дорогих холодильників, установку шпалер і антиградових сіток, як при вирощуванні яблук, груші, черешні та інших культур. Немає потреби й у швидкій реалізації горіхів одразу після збору. Вони можуть тривалий час зберігатися без втрати якості при дотриманні температурного режиму і вологості.

Експерти наголошують, що урожайність фундука можна зробити стабільною і прогнозованою, що дозволить навіть невеликим господарствам отримувати прибуток на рівні 6-8 тис. євро з 1 га протягом багатьох десятків років.
Ціни на горіх і продукти його переробки
Ціна на горіхи в Україні щорічно збільшується завдяки їх гастрономічним та лікувальними властивостям, незважаючи на розширення площ під фундуком в Європі, зокрема у Польщі. Ціна цього горіхів становить від 250 до 350 грн/кг, олію — понад 800 грн/л, пастуа фундука — 500-600 грн/кг, борошно — в межах 400 грн/кг.
Світові тенденції
За даними The International Nut and Dried Fruit Council Foundation (INC), світове виробництво горіхів демонструє високі темпи зростання. За 10 років виробництво фундука в світі збільшилося в 1,3 раза, мигдалю — в 2,7 раза, волоських горіхів — в 2,6 раза, а фісташок — втричі. Збільшення валових зборів горіхоплідних є наслідком загальносвітової тенденції до зростання споживання здорової їжі. Так, кількість споживачів волоських горіхів, фундука, мигдалю й інших горіхів складає близько 1 млрд чоловік, але, за прогнозами експертів, до 2030 року вона збільшиться вдвічі і досягне 2 млрд. Необхідно зазначити, що 2026 року світовий ринок фундука буде оцінюватись у $12 млрд, з огляду на щорічний темп зростання 5,9%.

Технологія вирощування фундука

Ґрунт і вибір місця для посадки
Найкращими ґрунтами для фундука є чорноземи різних типів, сірі лісові ґрунти, темно-каштанові супіщаного і суглинистого механічного складу. Сухі піщані та перезволожені, заболочені ґрунти не придатні для закладання плантацій.

Поле, призначене під посадку плантації фундука, має бути очищене від бур'янів, особливо багаторічних. Рекомендується почати підготовку поля за два роки перед посадкою саду. На полях, які оброблялися (використовувалися), досить механічної обробки ґрунту, але на занедбаних ділянках, які були порожні, слід використовувати гербіциди. Гарними попередниками фундука є багаторічні трави та бобові за умови внесення перегною (40 т/га). Ці рослини найкраще сприяють знищенню бур'янів, збагаченню ґрунту азотом та іншими поживними речовинами.

При закладці плантації з великою відстанню між кущами та якщо в майбутньому ви не плануєте ущільнювати рослини в міжряддях немає потреби застосовувати перегній на всій площі поля. Адже на той час, коли розростеться коренева система кущів, перегній мінералізується і рослини не матимуть із цього великої користі. Досить буде тоді застосувати перегній або компост тільки в рядах висаджених дерев або безпосередньо навколо дерев у діаметрі 1,5-2 м.
Сорти фундука
* рс - ранньостиглий, рсдн - ранньо-середній, сс- середньостиглий, сп - середньо-пізній, пс - пізньостиглий
Посадка: схеми посадки, коли і як садити
Посадку фундука можна проводити восени (вересень-жовтень) або ранньою весною, одразу після відтавання ґрунту і до кінця квітня.

На родючих ґрунтах слід використовувати схему з великими інтервалами, а на слабких — з меншими. Відстань посадки залежить від форми вирощування фундука, а також від того, які машини та знаряддя використовуються при догляді й збиранні врожаю. Саджанці, які планується вирощувати у формі куща, вимагають більше місця, а в формі дерева — менше. Стандартна схема посадки 5 м між рядами і 4 м між деревами в ряду на родючих ґрунтах або 5 м між рядами і 3 м між саджанцями на слабких ґрунтах.

Дворядні смуги зі схемою посадки 3,5х1,5х1,75 або зі схемою посадки 3,5х1,75х2,0 також можливі, але через кілька років доведеться видалити кожен 2-й саджанець у рядах, а надалі — видалити один із рядів.
Формування та обрізка фундука
Тип формування рослин буде залежати від ваших пріоритетів, вимог технології, розміру садової ділянки, кліматичних умов, схеми посадки, механізації та наявності людського ресурсу. Одно- або двоштамбове формування дозволяє повністю механізувати процеси догляду за садом і збір врожаю. Для невеликих ділянок, а також схилів, де більше використовується ручна праця, характерним є формування кущем.

При формуванні в вигляді дерева потрібно залишити штамб від 20 до 60 см, залежно від використовуваної технології й сорту, та сформувати 4-6 основних гілок. З огляду на те, що фундук — світлолюбна і вітрозапильна культура, крону рослини необхідно проріджувати та надавати їй при формуванні найбільш поширену чашоподібну форму, вирізаючи середину. До початку плодоношення необхідно закласти 6-7 скелетних гілок, однорічні прирости щорічно вкорочувати наполовину (для поліпшення галуження), а також проводити зниження крони. Протягом наступних 5-6 років потрібно видаляти провідники з основних гілок, а бічні пагони обрізати на 4-5 бруньок (до першої бруньки, повернутої назовні). Така схема формування фундука характерна для американських садів, оскільки в США прагнуть досягти максимальної механізації. Щоб це було ефективно, рослини формують під можливості техніки. Плюси формування дерева полягають у зручності догляду за рослиною, і при цьому можна на цій площі посадити більше рослин, ніж при формуванні кущем. На жаль, є і мінус — будь-яка травма штамба (пошкодження тваринами, технікою і т. д.) може призвести до загибелі дерева, і до того ж потрібно володіти професійними навичками.

Другий спосіб формування відповідає природним перевагам рослини, адже фундук у дикій формі зростає кущем. Наприклад, у Туреччині сади фундука в переважній більшості розташовані на схилах, що ускладнює механізацію, а ручна праця не така дорога, тому частіше тут віддають перевагу кущовому формуванню. Збір врожаю при такому формуванні проводиться вручну. Чагарнику необхідно дати можливість зростати як вгору, так і в сторони. Крім того, потрібно сильно проріджувати пагони. У перші два роки необхідно видаляти верхівки основних пагонів, щоб кущ розростався в сторони бічними пагонами. На третій-четвертий рік, залежно від сорту, починає активно розростатись коренева поросль, з якої надалі й формується сам кущ.
Оптимальна кількість стовбурів, які залишаються в кущах при формуванні, коливається від 3 до 12, залежно від густоти посадки, агрофону, сорту, наявності зрошення та інших факторів. Наприклад, при використанні схеми посадки 6х6 м кущ можна сформувати з дев'яти-дванадцяти стовбурів, за схемою 5х5 м — 6-8 стовбурів, 4х4 м — 4-5 шт., згущена посадка в ряду 3 м передбачає 3-4 стовбури.

Однак, при надмірній згущеності кущів знижується запилення та збільшується ризик захворювань, а недостатня освітленість призводить до зниження врожаю. Є сорти, які володіють слабким або сильним утворенням прикореневої порослі. В тому чи іншому випадку поросль необхідно системно видаляти. Обрізку необхідно проводити якомога ближче до місця утворення пагона, інакше залишені пеньки утворять ще більше порослі.

При загущеному вирощуванні кущів, висаджених в один ряд, можна застосовувати шпалерну підв'язку. Для цього по обидва боки куща натягують шпалеру і підв'язують до неї пагони. Верхівки обрізають на одну третину до бруньки, спрямованої назовні. Зріз може бути прямим або на 2-3 пальці вище бруньки.

У південних районах основних гілок залишають до 12, а в північних 6-8. З центру краще видалити всі пагони, з периферійних залишити тільки сильні. Обрізку краще проводити до початку цвітіння. Важливо щорічно проріджувати кущ для кращої освітленості та одразу видаляти пошкоджені, засохлі, хворі, а також сильно затінюючі гілки. У загущених кущах порушується циркуляція повітря і зменшується освітленість, що може призвести до розвинення хвороб, особливо плісняви. Для поліпшення освітленості куща та кращого визрівання нижніх бруньок можна застосувати метод присушування, який полягає в надломленні наполовину однорічних гілок, що проводиться в серпні. За такого методу сонячне світло легко проникає вглиб куща, бруньки краще визрівають, а плодоносні пагони формуються сильнішими. Наступної весни під час цвітіння присушені пагони та їх надламану частину необхідно видалити. Частину пагонів укорочуємо до 3-4 бруньок, зберігаючи бруньки з жіночими квітками.

Усі гілки на стовбурі при правильному обрізанні зазвичай обростають гілками по всій довжині. Ці гілки недовговічні та невеликі за розміром. На них зазвичай утворюються квіткові бруньки та формується урожай. Такі гілочки живуть майже 7-10 років, потім вони всихають і видаляються за допомогою обрізання.
Догляд за фундуком
Догляд за фундуком, окрім обрізки, включає в себе прополювання, полив, мульчування, підживлення та обробку проти шкідників.

Так, ґрунт у пристовбурних колах потрібно періодично рихлити на глибину 10-15 см, знищуючи при цьому бур'яни, та мульчувати сухою травою, торфом або тирсою.

Полив фундука важливо проводити в посушливі періоди з розрахунку 10 л води на кожну рослину. Особливо необхідно забезпечити фундук вологою в червні-липні, коли закладаються генеративні органи врожаю наступного року.

Добрива. Органічні добрива (5 кг перегною або компосту на кожну рослину) вносять один раз у 2-3 роки. Хороші результати для підвищення врожайності дають азотні підживлення сечовиною або аміачною селітрою (100 г на кущ) навесні та на початку літа. Комплексні добрива з повним набором макро- і мікроелементів вносять 2 рази на сезон.

Пристовбурне мульчування є важливим агротехнічним прийомом, що дозволяє забезпечити рослині збереження вологи й доступ повітря. Можна використовувати пристволову землю в комплексі з тирсою, бажано не хвойних порід дерев, у співвідношенні 50:50. Можна так само застосовувати перегній у комплексі з тирсою в співвідношенні 50:50.
Розміщення запилювачів
Переважна кількість сортів фундука не є самозапильними. Це означає, що жіночі суцвіття не запилюються пилком того ж сорту. Саме тому не можна закладати плантації фундука тільки з одного сорту або сортів, які запилюються взаємно.

Раніше вважалось, що на плантації фундука необхідно мати ранньо-, середньо- і пізньоквітучі запилювачі, щоб існувала можливість запилення всіх сортів. Проте останні дослідження довели, що в наших кліматичних умовах жіночі суцвіття фундука здатні до приймання пилку від чотирьох до восьми тижнів. Тож, оскільки кожна жіноча квітка здатна до запилення протягом такого тривалого періоду часу, то практично кожен хороший сорт-запилювач здатен запилювати кілька інших сортів. Приклади сортів та їх запилювачів:

 • Барселонський — Галле, Сирена.
 • Косфорд — Ламберта червонолистий, Галле, Сирена.
 • Каталонський — Барселонський, Сирена.
 • Галле — Барселонський, Косфорд, Сирена.
 • Королівський та Трапезунд — Косфорд, Сирена.

Шкідники і хвороби фундука

В Україні сорти фундука пошкоджуються горіховою попелицею (переважно листя і пагони) і горіховим довгоносиком (плоди), а з хвороб значні ураження викликають збудник борошнистої роси та збудники плямистостей листя і плодової гнилі.

Горіховий довгоносик. Основним шкідником фундука є горіховий довгоносик, що викликає передчасне осипання горіхів і зараженість плодів личинками. Найбільш ефективним заходом боротьби з довгоносиком є дворазова обробка рослин препаратами системної дії, такими як Актара, Енжіо, Каліпсо. Обробку проводять при появі жуків навесні (зазвичай на початку травня) і в момент відкладання самками яєць (як правило, це відбувається в середині червня в момент звільнення горіха від плюски).
З моменту виходу довгоносика з ґрунту слід провести першу обробку одним із таких препаратів*:

 • Актара, 25 WA, в.г. - 140 г/га;

 • Каліпсо, 480 SC, к.с. - 250 мл/га;

 • Конфідор, в.р.к. - 250 мл/га;

 • Маврик, 2Ф 22,3% ФЛО - 500 мл/га;

 • Регент, в.г. - 20 г/га.

*Необхідно зазначити, що перелік дозволених для використання препаратів в Україні постійно змінюється, тому деякі з них можуть вилучати зі списку і замінювати новими аналогами.

У разі необхідності (перевищення порогової кількості шкідників) обробку повторюють. З початком яйцекладки використовують ще одну-дві обробки, що забезпечує очікуваний ефект.

Серед багатьох видів попелиці, які ушкоджують лісові та плодові насадження, рослини фундука переважно пошкоджують жовта попелиця, яка заселяє нижню частину листя, і зелена попелиця, яка може повністю вкривати молоді пагони. Самка жовтої попелиці відкладає яйця на стовбури або скелетні гілки, які у місці яйцекладки й зимують. З розпусканням листя яйця починають вилуплюватись, і, залежно від метеорологічних умов, через 3-4 тижні на листках фундука можна побачити молодих комах, які утворюють невеликі колонії.

Борошниста роса, яка утворюється на листі в результаті функціонування жовтої попелиці, є хорошим субстратом для міцелію збудників сажкових хвороб, що збільшує шкоду від життєдіяльності попелиць.

Заходи захисту від попелиці схожі на ті, що застосовують проти довгоносика. У разі знищення горіхового довгоносика загроза пошкодження попелицею в основному зводиться до мінімуму, проте в разі швидкого розмноження попелиці необхідно застосувати системний афіцид, щоб запобігти ураженню рослин вірусами й зменшити пошкодження листового апарату та плодів збудниками хвороб.
Борошниста роса проявляється на обох поверхнях листа фундука у вигляді жовтуватих плям діаметром близько 3 см. Поступово вони розростаються, покривають всю листову пластинку і набувають білого забарвлення.

Плями складаються з гіфів (ділянок міцелію) гриба-збудника, які диференціюються в кінці сезону в перитеції, що можна побачити на листках, як численні чорні крапки. Попри видимий прояв борошнистої роси, більшість сортів фундука є досить витривалими проти збудника цієї хвороби і тому нема потреби в систематичних обробках плантації фунгіцидами. Але при сильному ураженні застосовують такі фунгіциди, як Флінт 50 в.г. — 150 г/га або Еупарен М 50 з.п. — 2 кг/га.

Ефективних прямих засобів захисту рослин фундука від вірусів поки що не існує. При необхідності вегетативного розмноження фундука, цінного за генотипом, але інфікованого вірусами, можна використовувати методи термотерапії. Для цього інфіковану рослину вирощують в спеціальній кліматичній камері з температурою повітря 38 °C. За таких умов гальмується розмноження і, відповідно, поширення вірусу. А рослини фундука ростуть швидко, формуючи вільні від вірусу пагони. Такі пагони, особливо їхні апікальні (верхівкові) частини, можна використовувати в якості матеріалу для вегетативного розмноження та отримання знезараженого потомства.

Збирання врожаю

Горіхи фундука добре зберігаються за умови їх збору у фазі повної стиглості. Зараз переважно застосовують ручне збирання горіхів після того, як вони повністю осипаються на землю. Дуже мало фермерів обривають горіхи безпосередньо з кущів або дерев.

До початку збору плантацію потрібно ретельно очистити від бур'янів і будь-якого сміття. При дерновій або дерново-перегнійній системі утримання ґрунту траву в саду низько скошують і вивозять. Така підготовка плантації полегшує як ручне, так і механізоване збирання врожаю. Горіхи краще не струшувати, а дочекатися повної стиглості й природного опадання.

Дозрівання горіхів фундука починається з третьої декади серпня і триває до середини жовтня. Оптимальна дата збору врожаю може бути визначена на підставі зміни кольору шкаралупи, потемніння оболонки та легкого відділення від неї горіха. Збирання може бути виконане за один або кілька разів.
Все частіше аграрії звертають увагу на механізований збір фундука, оскільки існує необхідність прискорення збору горіхів і зниження витрат на робочу силу. Можливостей механізованого збирання дуже багато — від простих вібруючих механізмів для струшування до комбайнів для збору опалих плодів під деревами. Використання таких машин є економічно виправданим на плантаціях загальною площею від 3-4 га і більше.

Наразі виробники тестують різні способи збору, використовуючи доступні механізми. Проте частіше за все фермери використовують вентилятори, за допомогою яких можна видаляти як листя, так і оболонки горіха. При цьому опалі горіхи видувають з машини в міжряддя на вали та збирають вручну або завантажують на причіп.

На великих плантаціях часто зустрічаються горіхові комбайни зі всмоктувальними соплами, що працюють за принципом пилососа. Це такі машини, як CIMINA 120 і CIMINA 200, з продуктивністю 200 кг/год. Збір ґрунтується на всмоктуванні горіхів, а з ними й оболонок, листя та іншого сміття соплами. Після цього вся ця маса підлягає попередньому очищенню за допомогою провіювання. Після очищення горіхи подають на причіп або пакують у мішки.

Додатковим рішенням є комбайни для збирання та очищення горіхів італійської компанії GF Costruzioni Macchine Agricole, JOLLY 1800, JOLLY 2800 і самохідний SUPER JOLLY. Першим двом потрібен трактор із потужністю не менше 40 к.с.
Комбайни типу JOLLY можуть бути розміщені в передній або задній частині трактора і приводяться в рух за допомогою вала відбору потужності.

Вони вигрібають горіхи з рядів у міжряддя за допомогою барабанів із гумовими лопатями, а обертові пластикові гребінці згрібають плоди та подають їх на металеві ролики для очищення. На роликах виконується відділення залишків оболонок від горіхів, далі горіхи транспортуються в контейнер або на причіп.
Зберігання та доробка плодів
Зібрані горіхи розстеляють на сонці або в добре провітрюваному сухому приміщенні. Після підсихання плеска легко відділяється. Якщо немає спеціальної машини, то горіхи відокремлюють від плески на молотарці, великі шматки плески вичісують граблями, а дрібні провівають. Очищені горіхи висушують до стандартної вологості, яка не повинна перевищувати 12%. При температурі 15-22 °C і щодобовому перемішуванні для досягнення такої вологості знадобиться трохи більше тижня.

При вологій погоді горіхи сушать у сушарках з активною вентиляцією. Температура повітря в сушарці не повинна перевищувати 40 °C. Висушені горіхи зсипають у мішки для реалізації або перевезення в переробні цехи та на підприємства.
Висушені нелущені горіхи зберігаються значно краще, ніж лущені. За умови правильного зберігання (при постійній низькій вологості) горіхи не втрачають смакові якості до 3 років.

Після повного дозрівання фундук в ідеальному стані зберігають в шкаралупі при температурі від 3 до 12 °C в сухому і темному місці (протягом року) за умови сухості повітря або при ще більш холодних температурах — від 0 до 3 °C (до 3 років). Зберігати фундук у шкаралупі краще в паперових або тканинних мішках і пакетах.

При зборі врожаю ґрунт під рослинами сильно ущільнюється. Тому необхідно його одразу ж розпушити. Також можна додатково полити та підживити фосфором і калієм (або деревною золою), адже фундук до морозів буде продовжувати вегетацію, зокрема продовжувати диференціацію бруньок і готувати урожай майбутнього року.


Витрати на вирощування фундука і маржа: досвід Польщі

Виходячи з аналізу моніторингу 10 господарств у Польщі, для посадки 1 га фундука знадобиться близько $3-3,5 тис.
Додатково за наступні 3 роки експлуатації потрібно ще близько $500 вкладень. Разом за 4 роки інвестиційного періоду на 1 га потрібно інвестувати від $3,5 до 4 тис.
Догляд за плантацією в перші 3 роки
У період плодоношення і збору на 1 га потрібно понести витрат на суму близько $1500.
Витрати в період плодоношення кущів
При середній урожайності 2140 кг/га і ціні горіха близько $2 кг і при витратах на вирощування й збирання на рівні $1500 чистий дохід становив $2500.
Розрахунок валового прибутку
Якщо взяти витрати щодо польських джерел (ціни на паливо і зарплати у нас значно нижчі), то при врожайності 3 т/га валовий дохід з 1 га складе приблизно $7500 тис. Маючи в рік витрати на рівні $1500 (включаючи амортизацію прямих витрат в інвестиційний період), чистий прибуток складе близько $6000 на рік з 1 га.

Необхідно зазначити, що ці розрахунки наведені саме для умов Польщі, тому, в залежності від особливостей клімату, якісних показників ґрунтів, оплати праці окремого регіону та інших факторів, затрати на вирощування можуть варіюватись. Особливо це стосується південного регіону, де кліматичні умови різко відрізняються, тому показники урожайності та маржинальності будуть іншими, а також тих регіонів, де землі потребують меліорації та зрошення.

Отже, ми можемо бачити високу маржинальність вирощування фундука навіть для невеликих сімейних фермерських господарств площею від 5 до 20 га.

© Анастасія Герасименко, Kurkul.com, 2020 р.
Виконано за допомогою Disqus