SHARE

ЗЕРНО, ДИЗЕЛЬ І ВАЛЮТА

2021 рік приніс багато несподіванок аграріям, починаючи від пізніх строків посіву, закінчуючи весняними дощами та коливаннями вартості тонни зернових та олійних.

Пропонуємо разом із нами стежити за цінами на основні сільгоспкультури, дизельне пальне та за офіційним курсом валют. Графіки регулярно оновлюються.

Читайте також: Ефект метелика і світова криза: що буде з агро

Прогнози врожаю

За прогнозами ННЦ «Інституту аграрної економіки», валовий збір зернових і зернобобових культур у 2021 році складе 70,7 млн ​​т, що на 8,8% перевищить показник попереднього року (65 млн т) і стане другим рекордом після 2019 року.

Вчені зазначають, що збільшення валового збору відбудеться, переважно, внаслідок отримання рекордних врожаїв озимої пшениці — на рівні 28,5 млн т і озимого ячменю — 3,95 млн т, а також збільшення валового збору кукурудзи на зерно з 29,8 млн до 31,1 млн т.

Обсяги виробництва озимих зернових збільшаться на 15,9% в порівнянні з торішніми результатами. При цьому зростання ярих зернових очікується на рівні 3,1%, а зернобобових — 8,7%.

Українська зернова асоціація у своєму прогнозі оцінює майбутній сукупний урожай зернових та олійних культур на рівні 96,25 млн т. Врожай пшениці в асоціації оцінюють у 27,7 млн т, кукурудзи — 35,5 млн т, ячменю — 8,2 млн т, соняшнику — 16,56 млн т.

Згідно з прогнозами аналітиків ІА «АПК-Інформ», виробництво зернових культур в Україні у 2021 році складе 73,8 млн т, що на 13% перевищує валовий збір 2020 року (64,9 млн т). Урожай пшениці складе 27,3 млн т, ячменю — 7,9 млн т, кукурудзи — 36,2 млн т.

Експерти наголошують, що валовий збір ріпаку в Україні у 2021 році може стати мінімальним за останні 4 роки. Відповідно до оновлених оцінок, аграрії зберуть 2,4-2,5 млн т, що на 6% менше за торішній показник.

Таке зменшення урожаю обумовлено скороченням посівних площ під культурою (-21% до показника 2020 року), але, певною мірою, буде компенсовано очікуваним збільшенням урожайності (+11%).

Станом на кінець червня, збір урожаю зернових розпочато у Херсонській та Запорізькій областях. Аграрії Херсонщини намолотили понад 3 тис. т озимого ячменю при середній урожайності 3,25 т/га.

На думку експертів, якщо бездощова погода збережеться, жнива пшениці в Україні можуть розпочатися з 1 липня. Однак повноцінний початок збиральної кампанії в Причорноморському регіоні ймовірно почнеться не раніше 5-10 липня.

Ціни на основні сільгоспкультури

Травень
У травні ціни на пшеницю продовжили знижуватись. За словами аналітиків, у тому числі Zernotorg.ua, здешевленню сприяла аналогічна цінова ситуація на експортному ринку, а також низька активність покупців. Вартість зернової в портах коливалась у межах $250-257 за тонну.

Вперше за тривалий час у травні почали падати ціни на соняшник. Це було спричинено зменшенням цін рослинних олій як на українському, так і на світових ринках. Крім того, за словами аналітиків, на вартість олійних впливала затримка посівної кампанії.
Червень
В червні ситуація на зерновому ринку кардинально не змінилась. Ціни продовжували знижуватися, але меншими темпами. Фермери були змушені‎‎ продавати зерно, готуючись до нового сезону. Переробники, своєю чергою, також не проявляли активного інтересу до закупок. Всі «‎завмерли» в очікуванні нового врожаю. ‎

Що стосується ціни на соняшник, то світові ринки рослинної олії продовжували «‎тиснути» на цінник. ‎Так, початок червня запам'ятався значним падінням цін. Протягом місяця соняшник декілька разів намагався відновити свої позиції, але мала його кількість і незначний попит зі сторони експортерів зробили свою справу. Лише в кінці місяця ріст вартості нерафінованої олії на експортному напрямку «‎потягнув» за собою і ціни на українському ринку.
Липень
Аналітики зазначають, що рясні опади на Півдні і Сході України можуть негативно позначитися на стані посівів і на його якості. Вартість основних сільгоспкультур залежатиме здебільшого від попиту переробників та тенденцій на експортному ринку.

Ціни на дизель

Травень
У травні було прийнято зміни до урядової постанови №1236 від 9 грудня 2020 року, які встановлюють на період карантину граничні рівні торговельної надбавки до середньої ціни дизельного палива (не вище 7 грн/л) і бензину (не вище 5 грн/л). Держрегулювання передбачало розрахункову ціну бензину А-95 28,4 грн/л, а на дизельне паливо — 27,4 грн/л. Після коригування цін мережами АЗС, вартість дизпалива почала знижуватись та досягла позначки 27,36 грн/л.
Червень
Від початку червня вартість дизпалива трималась травневого рівня. Проте 15 червня ціна зросла на понад 1,3% — до 27,71 грн/л. До кінця місяця цей показник досяг 28,18 грн/л. Таке зростання стало результатом коригування вартості палива відповідно до постанови уряду про граничну торговельну націнку.
Липень
Гранична роздрібна ціна на бензин і дизельне паливо до 3 липня становитиме 30,84 грн/л і 29,23 грн/л відповідно.

Курс валют

Травень
В перший тиждень травня курс долара досяг позначки 27,5-27,5 грн/$. На вартість валюти вплинув цілий ряд причин: мінімізація загрози військової агресії з боку РФ, свята та зростання цін на українську сировину за кордоном.

Так, протягом останнього тижня квітня вартість валюти знизилася з 28,06 до 27,79 грн (-1,0%). Середній курс долара у травні коливався у межах 27,65-27,95 грн, а євро — 33,5-33,84 грн.
Червень
За останні два тижні червня гривня втратила в ціні понад 40 копійок: після річного мінімуму у 26,94 грн/$, встановленого 14 червня, долар послідовно дорожчав. На піку двотижневої девальвації курс досяг 27,56 грн/$. Вартість євро коливалась у межах 32,7-33 грн.
Липень
Базовий сценарій фінансистів передбачає, що курс валют в липні повернеться до позначки 27 грн/$. Зміцнення гривні ближче до 26,5 грн/$ також можливе, але за умови активних покупок ОВДП з боку нерезидентів. До 2-го липня, за прогнозами експертів, курс коливатиметься у межах 27,1-27,35 грн/$.

Проте, варто зазначити, що вплив сільського господарства на ВВП дуже значний і навіть незначні відхилення термінів жнив від норми можуть згубно вплинути не тільки на курс валют, але і на економіку країни в цілому, як було у 2020 році. Тоді через пізніший початок жнив та гіршу врожайність ВВП України у другому кварталі скоротився на 0,9%.
Виконано за допомогою Disqus