SHARE

Діюча речовина чи рецептура що вирішує ефективність фунгіциду

_________________________________________________________________________________________________
Звичною справою для виробників ЗЗР є використання однієї й тієї ж діючої речовини в різних препаративних формах. І саме від формуляції залежить, наскільки ефективно спрацює діюча речовина.
У цьому матеріалі ми розберемо, чому діючої речовини без якісної формуляції недостатньо для ефективного захисту рослин, у чому перевага оригінальних препаратів над «генериками» та як визначити ефективність формуляції.

Формуляція (препаративна форма) — це суміш активних інгредієнтів (діючих речовин) з інертними. Окремі препаративні форми вже готові для використання, інші ж перед застосуванням потребують розбавлення водою або розчинниками.
Потрібно все ж зазначити, що назва препаративної форми не дасть повного розуміння потенціалу окремо взятого препарату, навіть не розкриває всіх додаткових компонентів, які він містить.

Діючі речовини — це ще не все

________________________________________________________________________________________
Попри те, що біологічна дія продукту, без сумніву, залежить від діючої речовини, а допоміжні компоненти не володіють властивостями препаратів для захисту рослин, покращення характеристик препарату завдяки правильному компонуванню рецептури допоміжними інгредієнтами істотно впливає на ефективність, фітотоксичність і токсикологічні характеристики препарату.

За повного контакту з рослинами і шкодочинними об’єктами результативність препаратів відчутно зростає. Тому, крім активної речовини, препарати містять наповнювачі (носії) для розведення діючих речовин і різні допоміжні сполуки:
● ПАР (поверхнево-активні речовини);
● прилипачі (боніфікатори);
● нейтралізатори;
● загусники;
● антифризи;
● піногасники;
● антисептики;
● змочувачі;
● дефлокулятори;
● детергенти.
Поділ на групи допоміжних речовин є досить умовним, оскільки дуже часто одна й та ж сама речовина має кілька властивостей. Досконала та багатокомпонентна рецептура дозволяє краще реалізовувати біологічний потенціал діючої речовини та вносити на одиницю площі мінімальні кількості препарату, рівномірно розподіляти їх на оброблюваній поверхні.
Три основні завдання, які стоять перед будь-яким засобом захисту — це утримання, розподіл і проникнення. Власне, реалізація цих завдань забезпечується речовинами, які не відображаються в назві препаративної форми, проте є складовими рецептури, над якою працювали науковці компанії-виробника ЗЗР.
технічний кроп-менеджер з розвитку
зернових культур BASF
Звісно, ніхто й ніколи не відкриє широкому загалу повну рецептуру оригінального препарату, в розробку якої були інвестовані значні кошти та час. Цього аспекту ми ще торкнемося трохи згодом.

Основні рідкі препаративні форми — водні розчини (ВР, ВК), концентрати суспензій (КС, СК, ТСК), концентрати емульсій (КЕ), масляні концентрати емульсій (МСЕ), водні емульсії (ВЕ),
суспоемульсії (СЕ), мікроемульсії (МЕ), концентрати колоїдних розчинів (ККР), масляні дисперсії (МД), масляні концентрати (МК), мікрокапсульовані суспензії (МКС).

Вплив формулянтів на ефективність препаратів та економію коштів

________________________________________________________________________________________
Слід розуміти, що широкий спектр розроблених формуляцій залежить і від фізико-хімічних властивостей діючих речовин. Серед них найбільш важливими факторами є температура плавлення, розчинність і хімічна стабільність.

Водночас успішна рецептура повинна бути спрямована на оптимізацію таких чинників, як склад, проникність і швидкість дії, завдяки якій активна речовина встигає повною мірою спрацювати навіть перед очікуваними опадами.

Та, як наголосив Сергій Кучеров, коли йдеться про ефективність препарату, слід пам'ятати, що ця характеристика залежить не лише від рецептури, а й від хімічних властивостей молекули конкретної речовини.
Якщо діюча речовина малорухлива, вона просто не досягне потрібних ділянок рослини в потрібний час і вони залишаться незахищеними. Або ж навпаки, якщо вона дуже рухлива, то швидко транслокується в кінчик листка рослини, викликаючи навіть некрози і підпали у цій ділянці через високу концентрацію. Решта ж ділянок листка залишиться без належного захисту через низьку концентрацію діючої речовини.
технічний кроп-менеджер з розвитку
зернових культур BASF
Для прикладу, Ксеміум® — високоефективна діюча речовина з групи карбоксамідів (SDHI), що є в складі таких препаратів компанії BASF, як Адексар® СЕ Плюс та Пріаксор®, має унікальні властивості завдяки інноваційній хімічній структурі.

Читати за темою: Агротренди: новітній захист від хвороб на
прикладі піренофорозу пшениці

Для максимального розкриття захисного й лікувального потенціалу фунгіцид повинен потрапити всередину рослини та мігрувати до місця розвитку патогена. Для цього необхідна як здатність розчинятися в жирах (для проходження через шар воску та клітинні мембрани), так і хороша розчинність у воді (для транспортування по судинах рослини та розподілення всередині клітин). Молекула Ксеміум® одночасно проявляє як ліпофільні (розчинність у жирах), так і гідрофільні (розчинність у воді) властивості, що обумовлює надзвичайну мобільність цієї сполуки. Це забезпечує надійний захист рослини, включно з ділянками, які не були оброблені фунгіцидом.

Ще один чинник, на який впливає формуляція продукту — це норма виливу робочого розчину. Такі фунгіциди, як Пріаксор® та Рекс® Плюс дозволяють аграріям заощадити на ЗЗР без фізичної втрати препарату під час внесення та, відповідно, без втрати ефективності захисту.
Препаративна форма Рекс® Плюс — суспо-емульсія (СЕ) за технологією Stick&Stay, завдяки якій забезпечується у 2–2,5 раза більша площа покриття фунгіцидом поверхні листків і стебел, у порівнянні з фунгіцидами, які виготовляються за традиційною технологією.
Розглянемо ще один препарат компанії BASF — фунгіцид Капало®. Попри ту ж препаративну форму, що й у Рекс® Плюс (це теж суспо-емульсія), в його рецептурі задіяні вже три основні діючі речовини, що потребує значно більших зусиль і майстерності для досягнення ефективної синергії трьох діючих речовин.
Візьмемо дуже простий приклад: масло, борошно та сода. Просто змішати ці інгредієнти недостатньо, щоб отримати смачний пиріг. Потрібно знати чітке співвідношення та що слід додати першочергово.
технічний кроп-менеджер з розвитку
зернових культур BASF
Епоксиконазол найефективніший триазол в історії захисту зернових культур. Діюча речовина швидко поглинається та системно й рівномірно розподіляється рослиною. Характеризується потужною лікувальною, а також довготривалою захисною дією проти іржі (бура, жовта іржа), септоріозу, ринхоспоріозу тощо.
Метрафенон речовина з групи бензофенонів, що має трансламінарні та епісистемні властивості. Забезпечує захист частин рослини, на які препарат не потрапив. Особливо ефективний у боротьбі з борошнистою росою та ламкістю стебел.
Фенпропіморф провідна системна речовина з групи морфолінів, яка швидко поглинається рослиною та транспортується її тканинами. Окрім ефективної лікувальної дії проти борошнистої роси, іржі та ринхоспоріозу, фенпропіморф також пришвидшує поглинання епоксиконазолу тканинами листа («ефект просування»), що збільшує ефективність його дії.

Правильне поєднання цих речовин в інноваційній рецептурі забезпечує якісний розподіл поверхнею, високий ступінь адгезії, стійкість до опадів та надійний захист посівів у період кущення — виходу рослин у трубку.

Як створюються ефективні рецептури

_____________________________________________________________________________________________
Ефективність препаратів встановлюється на підставі науково-обґрунтованих результатів випробувань, в яких враховуються біологічні та морфологічні особливості шкодочинних об’єктів, кліматичні умови регіону, спектр і тривалість дії засобів захисту, їхня сумісність з іншими препаратами тощо. Поглинання діючої речовини листковою поверхнею є ключовим чинником для ефективності засобів захисту.
Усі ці показники визначаються протягом кропітких і довготривалих лабораторних досліджень.
Вимірювання кута контакту та розтікання за допомогою гоніометра та мікроскопа.

Формула вибору: чому саме оригінальні препарати, а не «генерики»

_____________________________________________________________________________________________________
Є аграрії, що вважають генеричні препарати доступною альтернативою, адже ціна нижча, а діючі речовини — ті ж самі, що й в оригіналі. Однак потрібно пам’ятати, що ціна оригінальних препаратів зумовлена тим, що виробники інвестують багато часу та коштів на наукові дослідження та розробку інноваційних рецептур.

Просто змішати обрані діючі речовини — недостатня умова, щоб зробити препарат ефективним. Чудово демонструють різницю між «генериками» та оригінальними препаратами фото, зроблені під мікроскопом. Нестабільність — це головна проблема «генериків».
Помітне очевидне розшарування речовин, що порушує гомогенний стан препарату. На практиці це має вигляд осаду в каністрі, з шаром води згори.
Інша можлива проблема — утворення грудочок, кристалів. За тривалого зберігання препарату вони будуть збільшуватись у розмірі, що призведе до зменшення концентрації діючої речовини в розчині. Крім того, такі кристали можуть засмічувати форсунки оприскувача, додаючи головного болю аграрію.

До практики: результати польових дослідів

_________________________________________________________________________________________
Звісно, без лабораторних дослідів під час розробки нових препаративних форм не обійтися. Але жоден аграрій не буде спиратися на ці досліди, обираючи захист для своїх посівів. Використання дослідних ділянок на базі господарств, де аграрії на власні очі можуть оцінити дієвість того чи іншого препарату, покликані розв’язати це питання.

Так, результати виробничих досліджень засобів захисту рослин BASF, де застосовувалися інноваційні препаративні форми та компоненти, можна оцінити в агроцентрах Терезине та Денисівка.
Адексар® СЕ Плюс на ярому ячмені. Результати досліджень в агроцентрі BASF,
Денисівка, Хмельницька обл., 2019 р.
Двократне застосування Адексар® СЕ Плюс по 0,5 л/га у фази другого міжвузля та прапорцевого листка продемонструвало надійний захист ячменю від сітчастого гельмінтоспоріозу та повноцінне функціонування всього листкового апарату до кінця наливу зерна.
Пріаксор® на озимій пшениці. Результати досліджень в агроцентрі BASF,
Терезине, Київська обл., 2019 р.
Фото: Утримання крапель з Пріаксор® під час дощу одразу після обприскування (демонстрація стійкої до змивання формуляції). 2020 рік, Україна
Кліматичні зміни, різноманітність культур і способів застосування засобів захисту рослин вимагають постійного пошуку та створення нових рецептур і компонентів для досягнення максимальної ефективності препаратів. Водночас, якщо раніше основна робота R&D-компаній була спрямована саме на пошук нових діючих речовин, то сьогодні вони активно працюють і над удосконаленням рецептур вже наявних препаратів.

Адже це дозволяє відкрити ефективність багатьох діючих речовин по-новому та навіть змінити підхід до господарювання, адже безпечність препаратів — не менш важлива характеристика, ніж дієвість. Саме вдосконалені інноваційні рецептури ЗЗР, разом із новоствореними, покликані допомогти аграріям підвищити показники врожайності, заощадити кошти й, водночас, зберегти довкілля.

© Андрій Яцина, Kurkul.com, 2021 р.
Виконано за допомогою Disqus