SHAREЯк створити успішну свиноферму, що приносить прибуток — показуємо на прикладі свинокомплексів VITAGRO.
ДАЛІ
БУДЕ
ДАЛІ
БУДЕ
Торік Державна служба статистики оцінила приріст промислової пропозиції свинини у 25,8 тис. т (до 470,7 тис. т). Загалом за цей період на забій направили 4,3 млн голів свиней. Хоча ціна на живець свиней в Україні з 2017 року й тримається на рівні 1,4 €/кг, та ситуація з АЧС суттєво впливає на свинарів — поява вірусу на свинокомплексі може призвести навіть до банкрутства. Тут має втрутитися держава та підтримати виробника, що постраждав від АЧС. Така підтримка стимулюватиме галузь, адже споживання свинини внутрішнього ринку України зараз перевищує виробництво і виробники свинини мають ринок який потребує збільшення продукції.

Також виробники свинини мають великий експортний потенціал. За перший квартал поточного року вітчизняні оператори відправили за кордон 0,62 тис. т свіжої, охолодженої та замороженої свинини на $1,8 млн. Це вдвічі більше, ніж у першому кварталі 2019 р., і виручка від операцій виросла у 2,6 раза. Для порівняння, лідер рейтингу – Іспанія за 2019 рік експортувала свинини на $5,2184 млрд. Як бачимо, рости є куди, і можливості для цього в нас також є.
Аналітики прогнозують, що до 2027 року світове споживання свинини зросте до 131 млн т, тож перспективи для розвитку експортних поставок існують. Чи вийде їх реалізувати — залежить від епізоотичної ситуації, підтримки галузі державою та, звісно, від самих операторів ринку. В Україні є господарства, чий підхід до технологій та застосування міжнародного досвіду у свинарстві забезпечує стабільність і прибутковість бізнесу, попри непросту ситуацію з АЧС. Серед них — група компаній VITAGRO. Відповідно до рейтингу Latifundist.com, їхній тваринницький підрозділ входить у ТОП - 15 виробників свинини України.

Щоб показати на прикладі прибуткового свинокомплексу вплив передових технологій на рентабельність галузі, Kurkul.com спільно з групою компаній VITAGRO запускає проєкт PROFITна свиноферма.
Наш експерт — головний технолог департаменту свинарства компанії VITAGRO Іван Варварчин. Після здобуття освіти біотехнолога поїхав за закордонним досвідом у Данію. Повернувшись в Україну та оцінивши, за його словами, не надто високий рівень вітчизняного свинарства, Іван вирішив залишитися та розвивати цей напрям тваринництва.

Тут мета нашого експерта повністю збіглась із метою VITAGRO, й Іван Варварчин влаштувався у департамент свинарства компанії зоотехніком.

Група компаній VITAGRO — це потужний агрохолдинг, що нараховує понад 20 напрямів, один із яких — свинарство. Сьогодні цей напрям компанії може похизуватися поголів'ям у 6 тис. свиноматок та 80 тис. свиней. Уже до кінця поточного року планується збільшення до 7,5 тис. свиноматок і понад 110 тис. загального поголів'я.


Тут данський досвід і знадобився. Сьогодні Іван Варварчин — провідний технолог по розведенню свиней в Україні та отримує задоволення від роботи в компанії, оскільки завжди бачить перед собою постійний розвиток, самовдосконалення та нові цілі.
Тварини свинокомплексу VITAGRO представлені данською генетикою — використовуються породи йоркшир та ландрас – гібрид, який отримується при схрещуванні цих двох порід покривається термінальним хряком породи Дюрок. В результаті є трьохпородний гібрид, який показує чудові результати в таких показниках, як приріст ваги, конверсія корму, якість м'яса.

Один свинокомплекс на 1,3 тис. свиноматок та 12 тис. поросят обслуговують 11 працівників: зоотехніки, ветлікар, керівник ферми та оператори. Система повністю автоматизована, підтримуються оптимальні показники вентиляції та необхідний мікроклімат залежно від віку тварин.

Годівля також автоматизована — корм накопичується в годівницях із дозатором, де регулюється подача корму залежно від цеху. Наприклад, для цеху опоросу годівля триразова.
Запорука успіху у тваринництві — високий рівень біобезпеки в господарстві. Найбільшу небезпеку для свинарства сьогодні становлять інфекційні захворювання. Це чудово розуміють у VITAGRO. Свинокомплекси компанії — це режимні об'єкти. Руки та взуття дезінфікуються ще на КПП. Наступний етап — санпропускник, де на працівників та відвідувачів чекає душ та повний комплект одягу.

Харчові продукти вносити на територію заборонено. Їжа для персоналу готується на тамтешній кухні. Транспорт, що потрапляє на територію свинокомплексу, дезінфікується та відстоюється. По всій території — перед входом у виробниче приміщення, перед кожним цехом лежать дезінфекційні килими, засоби для рук, як у лікарні.
Усі ці заходи дають зрозуміти, що до біобезпеки у VITAGRO ставляться максимально серйозно. Це ж стосується й роботи ветеринарів. За словами Івана Варварчина, стратегія департаменту полягає в попередженні проблем, а не в усуненні, у міру їх виникнення. Цьому слугує вакцинація від різноманітних хвороб.
Огляд умов утримання та вирощування на свинокомплексі VITAGRO ми розпочнемо з ремонтного молодняку. Ця вікова категорія, поки не набере 80 кг, годується вволю та потребує простору орієнтовно 1,2 м² на голову. При досягненні позначки у 80 кг свиней оглядають, оцінюють по екстер'єру, кількості сосків, стану ніг, і якщо всі параметри відповідають вимогам, переводять у цех нормованої годівлі.
У відділі ремонту вище 80 кг раціон відрізняється. Енергетична цінність корму тут нижча, але вітамінів та мінералів у ньому повний спектр — згідно з рекомендаціями данських фахівців. Загалом, на думку Івана Варварчина, індикатором оптимальної годівлі повинна бути сама свинка. Якщо вона гарно виглядає — значить, рецептура підібрана вірно й корм якісний.

Тут же, у цеху з ремонтним молодняком понад 80 кг, проводиться виявлення першої охоти. Коли оператори визначають потрібні кондиції у свині, вони маркують її для проведення всіх необхідних ветеринарних маніпуляцій — дегельмінтизації, вакцинації тощо. Вже після першої охоти, якщо свиня досягла відповідної ваги й віку, вона переводиться в цех осіменіння.
У наступному випуску PROFITної свиноферми ми побачимо, як відбувається процес осіменіння, які умови потрібні свиням у період очікування та як з'являються на світ поросята.
Виконано за допомогою Disqus