SHARE
Брати Горобці
Катя Капустіна
05.10.2019
про інноваційний та високоприбутковий
агробізнес
Я — КУРКУЛЬ
Я — КУРКУЛЬ

Брати Горобці

про інноваційний та
високоприбутковий агробізнес
Робота на землі навіть у 21 столітті досі оповита стереотипами. Це пов'язано з давніми підходами до ведення сільського господарства на зразок «посіяв-зібрав-продав» серед малих і середніх фермерів.

Проте нині Україна упевнено посідає ТОПові місця за обсягами виробництва та експорту сільгосппродукції. Вітчизняні фермери вже давно стали невід'ємною і важливою частиною ринку світового продовольства. Але, як каже заступник голови СФГ «АСТРА» Роман Горобець, більшість самих сільгоспвиробників не до кінця розуміють, як свою роль у світовому агровиробництві, так і те, як формується глобальний ринок сільськогосподарської продукції.
У господарстві «АСТРА», що розташоване в селах Вербки та Жуки на Полтавщині, родина Горобців руйнує давні підходи до ведення аграрного бізнесу. У 1999 році це підприємство заснували досвідчений аграрій Іван Миколайович Горобець та його дружина Оксана Пилипівна. А віднедавна до справи їхнього життя долучилися два сини — Роман та Андрій.

Астра — це зірка першої величини. Назву придумала наша мама і з нею ніхто не сперечався
Свого часу Роман Горобець здобув економічну освіту в Національному аграрному університеті. Деякий час працював аналітиком в одній із найбільших аграрних компаній — «Миронівському хлібопродукті» (МХП). Потім здобув освітній рівень MBA у бізнес-школі Сойєра (Sawyer Business School) при Університеті Саффолк (Suffolk University) міста Бостон, штату Массачусетс. А з 2014 року став частиною сімейного бізнесу. І тепер він — заступник голови СФГ «АСТРА».
Часто спілкуємося з одногрупниками з-за кордону, питають, як мені «робота фермером». Кажу, що агро — це не просто нормальна сфера. Агро — це круто! Це вже не просто робота на землі, а справжнє поєднання IT, фінансів, стрімкого розвитку новітніх виробничих технологій, розробок в агрономії, хімії, генетиці!
Часто спілкуємося з одногрупниками з-за кордону, питають, як мені «робота фермером». Кажу, що агро — це не просто нормальна сфера. Агро — це круто! Це вже не просто робота на землі, а справжнє поєднання IT, фінансів, стрімкого розвитку новітніх виробничих технологій, розробок в агрономії, хімії, генетиці!
Менший на півтора роки брат Романа теж пов'язав своє життя із сільським господарством. Андрій Горобець, як і старший брат, вступив до Національного аграрного університету. Але спеціалізацію обрав «Захист рослин». Далі – аспірантура в Інституті біоенергетичних культур і цукрових буряків НААН України. Також, Андрій проходив стажування в лабораторії Міністерства Сільського господарства США (USDA) при Університеті штату Мічиган. З весни 2012 року він працює в родинному підприємстві операційним директором і разом із братом розвивають родинний бізнес.

Астра засяє по-новому

А
Астра засяє по-новому
Наприкінці 1990-х років Іван Миколайович Горобець вирішив залишити посаду директора сільгосппідприємства в іншому селі на Полтавщині і створити своє фермерське господарство. Разом із дружиною вони починали з одного трактора і 50 га землі. Нині ж, завдяки старанням фермерської родини, земельний банк СФГ «АСТРА» зріс до 2,3 тис. га.

Із часом ведення агробізнесу вимагало більш комплексного та системного підходу, тож сини вирішили, що сімейному господарству потрібна «молода кров». Так обидва хлопці увійшли у курс батькових справ і стали молодими фермерами. Однак їхній прихід був не просто допомогою у веденні господарської діяльності. Андрій і Роман, маючи за плечами знання та досвід в управлінні бізнесом й наукових розробках, майже докорінно змінили підхід до роботи в сімейному господарстві.
Ми не були якимись «небожителями», яким довелося з нуля освоїти аграрну справу. Наш батько майже все життя працював у сільському господарстві, в дитинстві часто їздили з татом на роботу, трохи згодом підробляли вже на току, а в студентські роки разом із Андрієм працювали як один екіпаж на комбайні

Роман Горобець
Безпосереднім управлінням СФГ «АСТРА» наразі займаються саме обидва брати-фахівці. Роман узяв на себе основні функції керівника, включаючи контроль над фінансово-комерційною діяльністю, бухгалтерією та юриспруденцією, а от Андрію ближче організація операційної діяльності — він займається агрономічним супроводом та виробничими процесами. Проте, чіткого розмежування обов'язків у хлопців немає. Кожен орієнтується у загальному стані справ на підприємстві та може «підстрахувати» один одного. Засновник і батько Іван Миколайович так і є незмінним керівником господарства. Отож, найважливіші рішення тут проходять серйозні обговорення цього фермерського тріумвірату й іноді приймаються «в запеклих дискусіях», як жартують самі хлопці.

Основний напрям роботи господарства — рослинництво. Структура сівозміни із року в рік змінюється, залежно від коливань рівнів виробництва тієї чи іншої культури на вітчизняному та світовому ринках. Саме адаптація бізнес-моделі господарства до вимог ринку була одним із найперших нововведень молодого заступника голови Романа Горобця.
Близько 50% посівних площ в агрофірмі займає найбільш рентабельна, а відтак улюблена культура сім'ї Горобець — кукурудза. Щороку їй виділяють від 750 до більше 1 тис.га. Середню врожайність цієї культури Андрій планує на рівні 8 т/га в заліку. А Роман, у свою чергу, додає, що водночас кукурудза є і однією із найбільш затратних. На вирощування 1 га господарство витрачає більше 18 тис. грн прямих витрат. Але самі фермери кажуть, що не відштовхуються від кількості затрат, а більше рахують планову прибутковість.
Ми дуже активно спостерігаємо за тим, які події відбуваються у світі, які фактори впливають на формування попиту і пропозиції для різних сільгоспкультур. Але кукурудза — це «цариця полів», як казав Хрущов. І найголовніше — це зерно, якого найбільше споживають у світі

Роман Горобець
Однак повністю покладатися на такий прогноз фермери не можуть. На наступний рік переглядатимуть площі посіву під кукурудзою, залежно від кон'юктури ринку та руху ціни на неї.

Також близько 500-600 га щороку СФГ «АСТРА» відводить під озиму пшеницю і ячмінь, ще 200-300 га — під сою, 250-350 га виділяє під соняшник. А останні два роки експериментує із вирощуванням озимого ріпаку.
План на найближчий рік по культурах я можу коригувати разів зо п'ять і це для нас нормально. Ми шукаємо найбільш вдалі комбінації сівозмін, що допоможуть утримати бажаний фінансовий рівень господарства

Андрій Горобець
Крім товарного виробництва зерна, господарство у Вербках надає послуги провідним компаніям із вирощування ділянок гібридизації соняшнику. Ця робота вимагає багато зусиль і витрат, але насінництво Роман і Андрій не ставлять у пріоритет для розвитку. Кажуть, що це є не настільки прибутковою справою, як того вимагає ефективний менеджмент.

До речі, колись у СФГ «АСТРА» було тваринництво, але брати порахували і зробили досить невтішні висновки. За словами Романа, на 1 зароблену гривню припадає 2 гривні витрат. Тому поки від вирощування ВРХ та свиней довелося відмовитися.

Криза, як старт

К
Криза, як старт
Жоден робочий день Романа Горобця не проходить без аналітики та прогнозів ринку сільськогосподарської продукції. У закладках на його робочому комп'ютері та підписках у месенджерах і соцмережах — десятки іноземних і вітчизняних сайтів з аналітикою, графіками, моніторингами цін та прогнозами. Саме це допомагає йому і братові знаходити ефективні рішення в управлінні сімейним бізнесом.

Мінімум 75% агровиробників із земельним банком до 10 тис. га, практично не відстежують глобальної кон'юктури ринку. Але сучасним фермерам потрібно адаптуватися до нових правил гри в агробізнесі

Роман Горобець
Заступник голови СФГ «АСТРА» каже, що українські аграрії давно звикли працювати згідно стратегії №1: зібрав восени — продав навесні. Такий підхід, на думку Романа Горобця, непогано працює з року в рік. Але дана стратегія працює не завжди, і не по всіх культурах.

Молодий фермер пояснює: у більшості випадків, керівник (основний центр прийняття рішень) в середньостатистичному фермерському господарстві — не спеціаліст в економіці або фінансах. В основному, це може бути інженер, зоотехнік, агроном за фахом. Тобто люди які звикли акцентувати увагу на натуральних показниках, в основному концентруючись на підвищенні врожайності, а не на ефективному фінансовому управлінні господарством.
Щоб досягнути успіху, вітчизняні фермери мають оптимізувати виробництво сільгосппродукції, її логістику, збут, зробити ці процеси максимально ефективними. Бажано розпочинати вчитися аналізувати ринки, або використовувати консультаційні послуги якісних аналітичних агенцій. Я не кажу, що потрібно ставати великим аналітиком, але обов'язково потрібно цікавитися станом справ на глобальних товарних ринках

Роман Горобець
Своєрідний аналітичний підхід управлінців дозволив господарству не тільки пережити кризу 2014-2015 років і шалений стрибок долара. Цей період родина Горобців використала як прекрасну можливість для нового етапу розвитку свого підприємства.

Роман та Андрій вкотре нагадали собі: український агробізнес усе більше інтегрується у світове виробництво. Непрямим, але великим плюсом для українських фермерів залишається те, що вони отримують валютну виручку (або її гривневий еквівалент), але витрати на вирощування продукції все ще рахують у гривнях. Отож, ріст долара вони розцінили як шанс для того, щоб покращити фінансовий стан СФГ «АСТРА» і пустити кошти у його розвиток. А як стратегічний пріоритет Роман і Андрій визначили зменшення кредитного навантаження і оптимізацію витратної частини.
Нам казали: «От у людей грошей немає, чому ви будуєтесь?». На що ми відповідали: «Зараз на одну гривню інвестицій отримуємо значно більшу кількість умовного об'єкту готового будівництва, ніж це буде через 2 чи 3 роки». Тому що чітко розуміли, що криза – це можливість. Локальна криза гальмує попит на будівельні послуги, дешевшає робоча сила, зменшується ціна на товари на внутрішньому ринку. А коли ніхто не будує, що треба робити? За можливості, будувати

Роман Горобець
Зрештою, господарство протягом кількох останніх років встигло на 80% оновити свій парк техніки і обзавестися потужними тракторами та комбайнами John Deere, Claas та New Holland. Сучасними новими жатками, сівалками та ґрунтообробною технікою. Також провели реконструкцію елеватору. Нещодавно завершили роботи на новенькому автоматизованому автозаправному комплексі і майже закінчили його сертифікацію згідно чинних вимог законодавства. А невдовзі тут буде новий сучасний офіс. Наостанок Роман додає, що у 2019 році вартість будівництва таких об'єктів фактично зросла у три-п'ять разів порівняно з кризовими 2014-2016 роками. Тому ці інвестиції Горобці вважають справді ефективними і вигідними.
Нове сяяння зірки-господарства також ознаменувалася діджиталізацією виробництва — була впроваджена система телематики на техніці та дистанційного контролю за угіддями Cropio. Впроваджено ряд заходів із автоматизації та контролю якості процесів виробництва. Не стоїть осторонь господарство й від використання методів точного землеробства, використовуючи обладнання та програмний комплекс компанії AgLeader.

А от наукова натура Андрія Горобця дуже тяжіє до вивчення і випробування новітніх технологій у вирощування сільгоспкультур. У нього є навіть кілька власних дослідних ділянок, де проводить різні агрономічні експерименти.
Щороку по кожній культурі, яку вирощуємо, ми закладаємо досліди. Пробуємо різні сорти, гібриди, добрива, засоби захисту, тестуємо різні технології обробітку ґрунту

Андрій Горобець
Брат-партнер Роман доповнює, що їхнє господарство віддає перевагу лише якісному насіннєвому матеріалу, добривам та засобам захисту рослин.

Саме роками доведена ефективність дозволяє підприємству родини Горобець отримати заплановані результати. Так, наприклад, близько 40% у загальній системі живлення культур у СФГ «АСТРА» складають добрива Yara.
Уперше ми познайомилися з добривами компанії Яра в 2013 році — майже відразу на пробу замовили 46,8 т. Тоді найбільше оцінили гарну якість гранули. Це було добре розсипчасте добриво, із яким було набагато краще працювати, ніж із виробленими добривами на теренах колишнього СНД
Уперше ми познайомилися з добривами компанії Яра в 2013 році — майже відразу на пробу замовили 46,8 т. Тоді найбільше оцінили гарну якість гранули. Це було добре розсипчасте добриво, із яким було набагато краще працювати, ніж із виробленими добривами на теренах колишнього СНД
Від того часу маленький експеримент із європейськими добривами переріс у дещо більше: за 6 років добрива Yara міцно завоювали долю 40% у закупівлях для живлення рослин і довіру молодих фермерів. Адже приріст урожайності від 200 кг на гектарі, відмінний сервіс постачальників та кваліфікований агрономічний супровід спеціалістів Yara Україна — це те, що спонукало Андрія і Романа зупинити свій вибір саме на цих добривах.
Ми регулярно робимо аналіз ґрунту, а потім формуємо потребу в добривах залежно від результатів аналізу та потреби в поживних речовинах тієї чи іншої культури. Тобто підбираємо оптимальну формулу саме для наших умов вирощування: скільки потрібно азоту, фосфору, калію. І, звичайно, звертаємо доволі велику увагу на те, які саме мікроелементи містяться в мінеральних добривах

Роман Горобець
Роман каже, що ринок добрив в Україні зараз дуже насичений. Є багато продуктів вітчизняного та імпортного виробництва, проте цінова політика українських виробників та якість їхніх добрив вкотре переконують його і брата купувати вже давно перевірені і якісні іноземні добрива. І чи то жартома, чи то всерйоз додає, що добре було б мати виробництво добрив Yara безпосередньо на території України — це дозволило б оптимізувати логістику та знизити ціну на них.

Насправді для того, щоб аграрії Полтавщини могли створити продуктивну і економічно обґрунтовану систему живлення рослин, їм треба врахувати ще один надзвичайно важливий фактор — кількість опадів. Регіональний консультант по роботі з клієнтами (Схід) Yara Україна Ярослав Жаловага відмічає, що в умовах зміни клімату це є ключовим лімітуючим фактором. Отож, при дефіциті вологи в усіх областях фермерам варто працювати не лише з результатами аналізу ґрунту, розуміти навантаження на нього і коригувати норми внесення всіх видів добрив.
Можна використати підвищені норми, покращити валовий збір зерна, але в такому випадку далеко не завжди економіка покаже окупність інвестицій. Якщо підходити до цього нераціонально, то на кожне додаткове залучення якогось об'єму засобів живлення господарство може втрачати економічну привабливість від використання цих добрив
Ярослав Жаловага
регіональний представник компанії Yara Україна
Експерт пояснює, що знайти свою «золоту середину» у використанні добрив, як це роблять в СФГ «АСТРА», вдасться лише за допомогою постійних експериментів та розрахунків. Наприклад, можна закладати різні норми добрив в кожному господарстві, різні варіанти розміщення цих добрив на глибинах, тобто мається на увазі диференційоване внесення, спробувати припосівне внесення на одну глибину. Але все це варто робити на основі детальної інформації про стан і якість ґрунтів.

Отож, Роман та Андрій Горобці на власному прикладі показують, що в 21 столітті сільське господарство стало не просто роботою на землі, а високотехнологічним і прибутковим бізнесом. Головне — дозволити собі робити мініреволюції у власному баченні та управлінні своєю справою.
Більше героїв проекту Я — Куркуль:
Анатолій Небоженко
Ми щодня вчимося більше заробляти
Читати
Євген Заквацький
Я вже як ведмідь, прив'язаний до дерева
Читати
Василь Кравченко
Я уявив, як красиво тут може бути, і це мене надихнуло
Читати
Анатолій Небоженко
Яблунева мрія тривалістю в 10 років
Читати
Юлій Коновальчук
Душа болить за українське овочівництво
Читати
Я — Куркуль
Прогресивний сад Леоніда Макаренка
Читати
Left
Right
Виконано за допомогою Disqus