Кількість рейдерських захоплень землі в Україні поступово зростає. У окремих областях ситуація вкрай загостюється. Фермерів витісняють, викрадають та навіть вбивають. І хоча нещодавно Президент України підписав антирейдерський закон №1666-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності», аграрії не впевнені, що це застрахує їх від беззаконня.
Збентежена ситуацією з рейдерством Асоціація фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) разом з іншими організаціями вирішила ініціювати селянський антирейдерський майдан, який відбудеться 16 листопада 2016 року в Києві. Напередодні мітингу ми поспілкувалися з президентом АФЗУ Іваном Томичем.
Kurkul.com: Іване Федоровичу, з якими вимогами йдете на мітинг і чого очікуєте?
Іван Томич: З початку року ми вели реєстр, провели цілий ряд акцій, створили штаби у областях, боролися з рейдерством як могли. Зрозуміло, що є невеличкі поступки з боку держави, наприклад, прийнятий закон. Але аналізуючи його ми розуміємо, що змін майже немає. Це призвело до того, що ми змушені провести антирейдерський селянський майдан у центрі Києва. Його мета — це перш за все, розібратися в ситуації, вирішити проблему на законодавчому рівні та у правовому полі розібратися з резонансними справами, які зареєстровані в Асоціації та обласних штабах, щодо захоплень земельних ділянок того чи іншого напрямку фермерських господарств.
Kurkul.com: Що, на Вашу думку, є причиною рейдерства в Україні?
Іван Томич: Головна причина — корупція, про яку я вже два роки говорю з усіх трибун і яка нині дає плоди, такі як рейдерство. Ця корупція, безумовно, породжує кримінал. Друга причина — нам постійно нав’язують не вирішення проблем, а їх ускладнення. Наприклад, запровадження ринку землі. Тобто ми відстояли, продовжили мораторій на рік, але мораторій на рік не дає нічого у плані комплексного вирішення проблем, які накопичуються в галузі земельних відносин. Тому ми вимагаємо 5 років мораторію — це мінімальний термін, за який можна зняти гострі проблеми і вийти на цивілізований та європейський варіант їх вирішення. Третя причина — законопроект №4010А про емфітевзис. Ми проаналізували і з’ясували, що ніде після 15 століття в цивілізованому світі не було спроби введення в дію такого законопроекту. Тільки в Стародавньому Римі емфітевзис використовувався для захоплення чужих територій. У європейській Україні приходити до такого законодавчого процесу — ганебне рішення. Треба цю чорну пляму прибрати, перестати педалювати на цій темі і заспокоїти суспільство. Ці основні теми — емфітевзис, ринок землі, корупція, тінізація, криміналізація і є ключовими, наслідком яких і стало рішення вийти на майдан. Можливо 90% цих питань можна буде вирішити протягом декількох днів. Якщо не будемо бачити результату — будемо зимувати в Києві безстроково, приведемо у центр Києва худобу, доїтимемо корів.
Kurkul.com: А поки що акція запланована на один день?
Іван Томич: Ні, ми поки плануємо на тиждень. Але якщо не буде реакції за тиждень, то ми не будемо йти.
Kurkul.com: Плануєте і вночі там залишатися?
Іван Томич: Безумовно!
Kurkul.com: У наметах?
Іван Томич: Це буде видно за підсумками першого дня. Ми готові там зимувати, поки весна не прийде і поки не будуть вирішені ці проблеми.
Kurkul.com: За вашими прогнозами, скільки людей братиме участь у заході?
Іван Томич: Захід триватиме не один день, тому важко сказати. У перші два дні планується до 3 тис. учасників, далі будемо збільшувати їх кількість. Ми будемо звертатись до селян і фермерів, щоб вони нас підтримали.
Kurkul.com: Скажіть, чому збираєтесь не під Верховною Радою, а під НБУ?
Іван Томич: Ні, ми не зовсім під НБУ, ми поряд, щоб усім було добре чути і бачити. Буде бачити і уряд, там він близько, буде бачити і Верховна Рада. В принципі, трикутник парламент-уряд-президент є ключовим. Ми, якщо треба буде, то почергово можемо поселятися і біля них, але поки що ми не ставимо питання такого чином. Збираємося апелювати одразу до всіх трьох. Для того, щоб зняти цю проблематику потрібно 2-3 дні, не більше.
Kurkul.com: Як оцінюєте ситуацію з рейдерством в Україні зараз? Наскільки гостра проблема викрадення людей?
Іван Томич: Кількість рейдерських захоплень збільшилась. Викрали фермера Володимира Зоренка з Дніпропетровської області, жорстоко вбили фермера з Київщини Василя Мальованого. Його цілу ніч катували і вранці убили, замучили. Цей фермер був відомий тим, що у нього в господарстві була велика щільність тварин. На 1,5 тис. га землі він мав 1 тис. голів свиней і стільки ж ВРХ. Людина віддавала себе повністю праці. За цю працю його і закатували. Ми зверталися і до президента, у прокуратуру, але досі не знаємо ні замовника, ні виконавця.
Такі випадки зустрічаються дуже часто. У с. Спаське у господарстві «Дар» Новомосковського району Дніпропетровської області теж нещодавно було захоплення земель. Їх захищала фермерська сотня зі зброєю. На межі господарства проходила лінія фронту між фермерами і «тітушками».
Kurkul.com: Що являє собою «фермерська самооборона»?
Іван Томич: Ця біда з рейдерством почалась у 2015 році. У лютому 2016 року на з’їзді ми прийняли рішення створити фермерську самооборону. Ми повинні самі себе захищати. Відповідно розробили положення. Найкраще ця організація працює в Дніпропетровській і Кіровоградській області, де членами сотні є військові та учасники АТО, які раніше були фермерами. А також юристи і ті, хто мають дозвіл на зброю. Вони захищають господарства, на які здійснюється тиск. Взагалі у кожній області формуються такі організації і ми хочемо подати зміни до законодавства, щоб фермери мали право зберігати зброю у господарстві, для захисту майна.
Kurkul.com: Чи можете виокремити область, де найчастіше трапляються рейдерські захоплення?
Іван Томич: У нас два рекордсмени. На першому місці Кіровоградщина — 2800 випадків. Це не лише у фермерів. Бо рейдерство — це така зараза, де і великі, і малі, і середні. Ми, як Асоціація, працюємо в першу чергу з фермерами, але якщо звертаються й інші, то ми намагаємося надавати допомогу. Тому всіх постраждалих сільгосптоваровиробників у Кіровоградській області 2800 за рік. На другому місці — Дніпропетровщина з показником у 1700 випадків. Для порівняння, у деяких інших областях є 10-20 випадків. Згідно нашій статистиці, загалом у 2016 році відбулося 7150 рейдерських захоплень землі.
Kurkul.com: Правоохоронні органи допомагають Асоціації і фермерам?
Іван Томич: По-різному. У нас є багато антирейдерських комітетів. Один з них, наприклад, очолив радник міністра внутрішніх справ України Михайло Апостол. Багато питань ми вирішуємо разом. Але у кожній області і справі є своя специфіка. Є випадки, де міліція допомагає, а є — де шкодить. Так само і прокуратура, й інші структури.
Kurkul.com: Чи немає залякувань та погроз напередодні селянського майдану на адресу фермерів?
Іван Томич: Від деяких фермерів поступають такі скарги. Але мене вже ні чим не залякати за 30 років боротьби. Це ще КГБ за роки Радянського Союзу мене лякали. А фермерам багатьом телефонують. Найбільше болить, коли фермери звертаються до Асоціації і говорять, що їх ідентифікують як «путінських» сепаратистів. Це цинічно, ганебно і брехливо.
Kurkul.com: Якщо реакції на цей «міні-майдан» не буде, як Асоціація планує боротися з рейдерством надалі?
Іван Томич: Я не вірю, що так може статися. Тим більше, що ми будемо просити підтримку й інших організацій. Адже питання землі стосуються кожного, хто живе на ній. Якщо рейдерство більш конкретне, то питання продажу землі — це питання національне. Тому цілий ряд громадських організацій уже нас підтримують і я розраховую, що ми знайдемо шляхи для діалогу з владою. Наше головне завдання — щоб нас почули і ми почали спільно виходити з цієї біді, в яку ми заїхали. Адже, коли у тебе є проблема з якоюсь частиною тіла і ти намагаєшся її відрізати — це дуже небезпечний підхід.
Для довідки: антирейдерський майдан відбудеться 16 листопада 2016 року за адресою м. Київ, вул. Інститутська, буд. 9 (напроти будівлі Національного банку України). Початок об 11.00.
Вікторія Сумченко, Kurkul.com
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.