Анатолій Онищук, директор ПНАКу

Перший національний аграрний кооператив: як спільна справа робить людей заможними

26 жовтня 2015 868 0

Відродження кооперації в Україні починається з Хмельниччини. Про це Kurkul.com може сміливо заявити, відвідавши пізнавальний фестиваль «Агро Паті», організований Першим національним аграрним кооперативом (ПНАК) 17 жовтня.

Засновники ПНАКу щиро переконані, що селяни, добровільно об’єднавшись та сконсолідувавши свої ресурси, не просто збільшать власні прибутки, а й зроблять значний внесок у розвиток агросектору України. Про те, чому варто приєднуватися до кооперативу та яким чином «спільна справа робить людей заможними» нам вдалось поспілкувалися з директором ПНАКу Анатолієм Онищуком.

Kurkul.com: Пане Анатолію, поясніть, будь ласка, що собою являє ПНАК?

Анатолій Онищук: Першочергова мета, що закладалася в основу кооперативу, проста — допомогти людям, які живуть та працюють у селі, отримувати достойну платню за свою роботу та розвиватися. На сьогоднішній день в Україні панує, за нашою класифікацією, «картопляно-зернова» система землеробства. До 90% картоплі, яка споживається в Україні, виробляється особистими селянськими господарствами. Проблема в тому, що за гарного врожаю селянин не може продати надлишки картоплі за гідною ціною. Це стосується й тих фермерських господарств, які вирощують картоплю промислово: вони не можуть її реалізувати навіть за собівартістю. Багато з них залишають цю справу. Для того щоб змінити ситуацію, ми вирішили навчити людей обробляти землю і саджати ті культури, які користуються попитом та які можна з більшою вигодою реалізовувати на внутрішньому ринку і за кордон.

Kurkul.com: Коли було створено ПНАК та з якою метою?

Анатолій Онищук: Ідея створення кооперативу з’явилася на початку цього року. Насправді у світі є дуже багато прикладів кооперації. Ми переймаємо світовий досвід і намагаємося його втілювати в Україні. Потенціал української землі на сьогоднішній день не розкритий. Ми знаємо, що близько 15% всієї землі (до 6,5 млн га) обробляють 100 агрокомпаній, ще близько 20% обробляють фермери. Будемо вважати, що ці 35% землі в Україні обробляються ефективно. А ті 65%, що залишилися, обробляються ОСГ або ж відносяться до землі, яка простоює і не використовується. В цих землях закладено потенціал України як аграрної держави, і якісний їх обробіток дасть можливість селянам реалізовувати свою працю ефективно та заробляти гроші.

Логотип ПНАКу

Kurkul.com: Яку організаційно-правову форму має ПНАК, і чи стикалися Ви з якимись проблемами при його створенні?

Анатолій Онищук: Організаційно-правова форма – обслуговуючий сільськогосподарський кооператив. У принципі, жодних проблем у нас при створенні не виникло. Я бачив по всьому світу чимало прикладів кооперації, маю досить багатий багаж з цього приводу. Але при створенні великого кооперативу в Україні, звісно ж, існують певні нюанси. Зрештою, немає нічого неможливого, головне – бажання. Такій моделі ми й віддані – на першому місці стоїть бажання, і ми в першу чергу об’єднуємось та творимо нові проекти з тими людьми, які хочуть працювати.

Kurkul.com: Що реально дає фермеру членство у ПНАК? Які його переваги та скільки членів сьогодні налічує організація?

Анатолій Онищук: Зараз кількість наших учасників – трохи більше двох тисяч. Ця цифра постійно зростає. Ми запускаємо кілька нових програм, які, я сподіваюсь, принесуть нам до кінця року близько 10 тисяч членів. Це будуть, в основному, одноосібники та домогосподарства. Ми активно розробляємо нові програми з таким розрахунком, щоб до весни вже можна було масово долучати до них аграріїв. Я зустрічався з багатьма дрібними та середніми фермерами, розмовляв про їхні потреби. Тому розумію і бачу, що програми саме для таких людей дуже потрібні. Насправді, є багато тих, хто ще не вважає себе фермером, але вже має техніку, наділи, інколи бере землю в оренду у інших селян. При цьому вони стикаються з проблемою – недостатнім розумінням того, що і як вирощувати. Такі люди потребують, як мінімум, агрономічної та технологічної підтримки. Дуже важливою складовою є фінансові програми. Тож кооператив для таких фермерів є дуже корисним. Це економія на ефекті масштабу. Тобто, коли ми закуповуємо для наших учасників велику кількість ЗЗР або ПММ, ціна на них дешевша, ніж та, за якою кожен з них закуповує ці засоби окремо. Це ж саме – при реалізації продукції. Велика об’єднана партія в ціні дорожча, і цим треба користуватися.

Дивитись по темі: На Хмельниччині відбулось Агро Паті під егідою Першого національного аграрного кооперативу

Важливим є також технологічне питання. Неодноразово я зустрічався з молодими хлопцями по 20-25 років, у яких очі горять і руки намозолені. Але на своїй земельній ділянці вони третій рік поспіль сіють пшеницю, що є справжньою катастрофою для врожаю.

Анатолій Онищук, директор ПНАКу

Kurkul.com: Хто є середньостатистичним учасником Вашого кооперативу, який його земельний банк?

Анатолій Онищук: Передусім ми об’єднуємо людей, які хочуть працювати на своїй землі й зі своїми засобами виробництва. А їх земельний банк хвилює нас в останню чергу. Наша мета – розробити ефективні економічні моделі для земельної ділянки будь-якого розміру, щоб на землі могли ефективно працювати і сільська родина, і зареєстроване ОСГ, і фермер, що вже об'єднав десятки гектарів і більше.

Kurkul.com: Якими програмами, реалізованими останнім часом, може похвалитися ПНАК?

Анатолій Онищук: Більшість наших програм по рослинництву розпочнеться навесні. Але в цьому році у нас була експериментальна програма по квасолі: посіяно близько 6 га у майже 400 сім’ях. Близько 250 членів нашого кооперативу засіяли ділянки спельтою – загалом до 900 га. Всі ці люди погодилися проводити землеробство органічним способом. Ми поширюємо ідею та технології органічного сільського господарства. Адже цей напрям ще не задіяний широко в Україні і має великий потенціал з огляду на світові тренди розвитку споживання органічних продуктів.

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою