Реклама
Девід Маркіорі, директор Ради кооперації у регіоні Венето

Девід Маркіорі: італійські соціальні кооперативи — приклад для України

29 січня 2016 813 0

Під час міжнародної конференції «Кооперативний рух: можливості і перспективи для Хмельниччини», що відбулася 28 січня, було підписано Протокол про співпрацю між кооператорами України та Італії. Директор ради кооперації у регіоні Венето Девід Маркіорі під час свого виступу палко розповідав про приклади соціальних кооперативів в Європі та проводив аналогії з українськими, але робив це настільки жвавою італійською, що до кінця зрозуміти його міг тільки Президент Українського кооперативного альянсу Зиновій Свереда.

Kurkul.com вдалося розпитати пана Девіда про те, якою він собі уявляє співрацю з українськими кооператорами та чи готова Європа до її наслідків – виготовленої в Україні продукції на полицях європейських супермаркетів.

Kurkul.com: Чому Ви тут? Чому Україна та як часто Ви тут буваєте?

Девід Маркіорі: Вперше я приїхав до Львова на соціальний захід у 2011 році. У зв’язку з тим, що більшість моїх напрацювань стосується сфери кооперації, соціальної відповідальності та солідарності, тому сьогодні мене запросили підписати Протокол співпраці між кооператорами України та Італії та для обміну досвідом між нашими країнами.

Kurkul.com: Сьогодні тут зібрались представники громад з різних регіонів, тож саме ці люди уособлюють українське село. За Вашими спостереженнями, наскільки український фермер відрізняється від італійського?

Девід Маркіорі: В Італії сільським господарством також займаються переважно старші, досвідчені люди. Проте не так давно у нас зародився новий масштабний рух – велика кількість молоді навчається тому, як працювати на землі, виростити біорізноманітні та органічні продукти та як реалізувати їх на місцевому рівні. Так, нове покоління хапається за усі можливості органічного виробництва та соціального фермерства.

Kurkul.com: Сподіваємося, Україну цей процес в майбутньому також чекає.

Девід Маркіорі: Зараз ми є учасниками процесу, який поверне молодь в українські села. Це новий, нетиповий для більшості спосіб ведення господарства, нові ринки, що відрізняються від тих, які працювали на людей раніше. Кооперація вчить селянина бути соціально активним і успішним.

Фото по темі: Кооперативний рух: можливості і перспективи для Хмельниччини

Kurkul.com: До речі, щодо європейських ринків. Як італієць відреагує на позначку «Made in Ukraine», коли здибає такий продукт в локальному супермаркеті? Ви морально готові до такого?

Девід Маркіорі: Ви праві, для Європи досить підозріло бачити на полицях супермаркетів продукцію не місцевого виробництва. Особливо для Італії, особливо що стосується продуктів харчування. Для італійців їжа – це дуже серйозно. Але ми готові прийняти для себе і «продукти-бренди» з інших країн. Наприклад, в 80-х усі в Італії скуповували російську ікру, адже й близько не мали власної. Тож кожна країна має переваги у виробництві певних продуктів. Однозначно не варто везти в Італію український пармезан. Але я впевнений, що у вас також величезний багаж знань про виробництво якісних продуктів харчування. Важливо, щоб ви підтримували традиції своєї країни в цій сфері.

Kurkul.com: Декілька слів про органічне виробництво, будь ласка. Яка різниця в ціні між органічним та хімічним продуктом в Європі?

Девід Маркіорі: Кінцева ціна на органічну продукцію знижується у випадку, якщо ви змінюєте систему доставки даної продукції. Тобто встановлена ціна на органічну продукцію залежить від відносин «виробник-споживач». Роль відіграє мінімізація транспортних витрат, додаткових витрат, що нарощуються при доставці в інші регіони та країни. Якщо, допустимо, в одному регіоні горох коштує 1 євро, а органічний горох, для прикладу 2 євро і вдається правильно зорганізувати оцей діалог між споживачем та виробником, якщо зрозуміти важливість чистої якісної продукції в перспективі свого здорового життя, то різниця в ціні здається вже зовсім не значною.

Kurkul.com: Чи ефективним є італійське законодавство по відношенню до ініціатив з кооперації?

Девід Маркіорі: В Італії існує стародавнє законодавство щодо кооперативів: існують кооперативи форми ТОВ та, нещодавно введені так звані «соціальні кооперативи». Законодавство є досить ефективним.

Читати по темі: Співпрацю кооператорів України та Італії закріплено меморандумом

Якщо це соціальний кооператив, який виконує роль адаптації колишніх залежних від алкоголю людей чи реабілітації хворих дітей, держава значно зменшує податки з його діяльності.

Kurkul.com: Якими будуть наступні кроки у співпраці кооператорів України та Італії?

Девід Маркіорі: Ми підписали Протокол для обміну знаннями, методами та досвідом. Я вважаю, це найважливіші речі. Адже для мене соціальна відповідальність та солідарність починаються з діалогу та обміну думками. Коли в тебе є знання, ти можеш на своєму рівні набиратися досвіду та досягати будь-яких цілей.

Дякуємо пану Девіду за візит з просвітницькою місією у сфері кооперації. Більше про конференцію, на якій він був присутній, читайте незабаром на сайті.

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою