У Верховній Раді України зареєстрований законопроект №4968 від 13.07.2016 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо введення до 2023 року мораторію на вирощування генетично модифікованих сільськогосподарських рослин, виробництво, переробку, обіг, транзит та ввезення ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів», повідомляється на сайті ВР, пише Аgropolit.com.
Головний комітет ― з питань аграрної політики та земельних відносин.
Законопроектом запропоновано внести зміни до Закону України «Про державну систему безпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», доповнивши статтею 23, якою до 1 січня 2023 р. забороняється:
промислове виробництво, переробка та введення в обіг ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, для цілей їх використання в харчових продуктах, харчових добавках, кормах, кормових добавках;
вирощування сільськогосподарських рослин із застосуванням ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, у відкритих системах на підприємствах, установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей; ввезення на митну територію ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, для цілей їх використання в харчових продуктах, харчових добавках, кормах, кормових добавках, сільськогосподарських рослин із застосуванням ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей.
Набрання чинності мораторію відтерміновується на 1 рік, оскільки цей час відводиться на експорт генетично модифікованих сільськогосподарських рослин та ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, для цілей їх використання в харчових продуктах, кормах, харчових та кормових добавках.
Також проектом Закону встановлюється адміністративна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог щодо заборони вирощування генетично модифікованих сільськогосподарських рослин, промислового виробництва, введення в обіг, ввезення на митну територію України ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, для цілей їх використання в харчових продуктах, кормах, харчових та кормових добавках суб’єктом господарювання, що карається штрафом від 40 до 90 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та анулюванням ліцензії на здійснення господарської діяльності строком на 5 років.
За порушення вимог щодо експорту продукції із застосуванням ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, передбачено штраф від 50 до 100 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Основною вимогою проекту Закону є зобов’язати акредитовані лабораторії провести експертизи щодо економічної доцільності, екологічної, біологічної, генетичної безпеки та користі для здоров’я людини ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, до 2023 р. Якщо висновки наукових експертиз обґрунтовано підтвердять безпечність впливу ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів, спростують негативний вплив ГМО на живі організми та навколишнє природне середовище, дія мораторію буде зупинена. А доки немає таких наукових висновків, немає підстав поширювати в Україні генетично модифіковані сільськогосподарські культури та промислове виробництво ГМО, здатних до самовідтворення або передачі спадкових факторів.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.