9% фермерів під час опитування сказали, що планують вирізати худобу

Вбити чи не вбити: фермери масово вирізатимуть худобу

21 березня 2016 508 0

Українські тваринники черговий раз переглядають ризики. Відміна ПДВ ставить декого з них у глухий кут та змушує позбуватися своїх господарств.

Це підтверджують результати соціологічного опитування, які нещодавно оприлюднила Всеукраїнська аграрна рада. Воно було проведене серед 250 фермерів щодо їхніх планів на майбутнє. 56% тваринників на запитання про збільшення поголів’я стада відповіли, що не збираються цього робити, 35% заявили про намір збільшувати поголів’я, а 9% сказали, що планують вирізати худобу.

Фермер з Переяслав-Хмельницького району Юрій Павлушко ексклюзивно для Kurkul.com розповів про настрої у колах сільгоспвиробників та те, чому вирішив позбутися поголів’я у понад 1000 корів.

Kurkul.com: Розкажіть про своє господарство: скільки гектарів землі та яке поголів’я ВРХ Ви маєте на цей момент?

Юрій Павлушко: На сьогодні було 1100 корів і всього 5,5 тис. га землі. Але я думаю до осені ми маємо все продати. Бо ми не витримуємо. Це невигідно.

Kurkul.com: Скільки людей мешкає у селі, де знаходиться Ваша ферма і скільки з них працює у Вашому господарстві?

Юрій Павлушко: Село невелике. Працюючих 100 чоловік. Ферма тримає практично 50 з них. Якщо ферми не стане, ці 50 людей одразу залишаться без роботи і доходу.

Kurkul.com: Чому Ви вирішили пустити під ніж усе своє поголів’я ВРХ?

Юрій Павлушко: Збитки. Великі збитки. Основна проблема – немає ринку для продукції. Фактично він закритий. До того ж курс долару піднявся в понад 3 рази. А молоко залишилося у тій самій ціні. Відповідно, затратна частина у нас збільшилася. Сьогодні немає іншого виходу, ВРХ у будь-якому разі треба збувати з однієї причини: внутрішній ринок не запрацює, бо люди бідні. І біднішають з кожним днем.

Kurkul.com: Якби Ви могли вплинути на ситуацію і врятувати фермерів від збитків, з чого б почали?

Юрій Павлушко: Сьогодні треба було до тваринництва поставитися зовсім по-іншому. Треба або дотації було давати, або з рослинництва на тваринництво щось «перекинути». Уряд у нас абсолютно не компетентний. Тваринництво вони вже розвалили, бо на сьогодні продається 1/3 ферм. З таким підходом і рослинництво зникне дуже швидко. Усі знають, що перспективи далі немає і якщо логічно і виважено вивчити ситуацію, то розумієш: практично ще років 5-6 – і молоко перестане бути прибутковим. Або ж треба збільшувати продуктивність. А цього не можна зробити з однієї причини: для того, щоб досягти гарних показників, потрібно тваринництвом зайнятися на перспективу. Треба завезти із закордону дуже продуктивне стадо, правильно його годувати. А ми сьогодні не можемо дати худобі літру соєвого шроту, оскільки він сьогодні коштує 10-12 тисяч грн. за тонну, а літра молока – 5-6 грн. Сьогодні ми не можемо забезпечити навіть те, що 3 роки тому. Бо різниця в ціні дуже велика. Тому тваринництво потроху занепадає. Я думаю, для усіх українців і для уряду вже давно не новина, що тваринництва не стане.

Kurkul.com: Ви проводили якісь підрахунки з приводу того, наскільки відміна ПДВ вплине на Ваш бізнес? Можете на прикладі в цифрах сказати, який буде вплив?

Юрій Павлушко: Підбили гроші і бачимо, що далі нема куди йти. 3 млн грн. збитків. Це нормальне явище? Але скот не можна просто так взяти і вирізати одразу, бо є поля засіяні кормовими культурами, луги, де ми косимо сіно. Треба почекати рівно рік. Цього року ми маємо заготувати корми з цих полів, а потім на зиму його все розорати, і вже наступної весни збути.

Kurkul.com: Що після цього станеться з Вашим господарством?

Юрій Павлушко: Залишиться дуже багато техніки виключно під тваринництво. Ми понесемо ще одні збитки. Бо та вся техніка буде нереалізована і не працюватиме. Але надіємось, що далі буде краще.

Kurkul.com: Чи володієте Ви ситуацією по Вашому району? Як взагалі налаштовані фермери?

Юрій Павлушко: У нашому районі тваринництвом займаємося тільки ми. Але фактично ставлення фермерів до уряду дуже негативне.

Kurkul.com: А що говорять ті, хто займаються рослинництвом?

Юрій Павлушко: Те ж саме. Практично немає ніякої страховки на випадок надзвичайних ситуацій. В минулому році у північній частині України були критичні кліматичні умови. Урожаю практично не було. На цей рік вони залишилися напівголими. Ніхто ніяких дотацій не дав. Уряд нічого не зробив, щоб трішки підтримати виробника, за рахунок тих податків, які він буде сплачувати і розвивати економіку. Уряд бере сьогодні кредит, який десь дерибаниться і не доходить до малих господарств, які зараз найбільше цього потребують. Ставлення до сільського господарства завжди було таким. Хоча й говорили про нього, думали, але ніколи не вистачало грошей.

Kurkul.com: 15-16 березня під стінами Верховної Ради відбувся черговий Всеукраїнський страйк. Як вважаєте, подібними заходами можна чогось добитися?

Юрій Павлушко: Такі страйки допомагають. Якби їх не було, уряд нас посадив би взагалі на загальні податки. Страйки допомагають, вони трішки напружують уряд, Верховну Раду і Президента. Влада побоюється, щоб люди не «злетіли з котушок» і не вийшли на ще один Майдан.

Шановні читачі! Нам би хотілося розуміти ситуацію і знати, чи дійсно вона є такою критичною. Тому Kurkul.com просить Вас взяти участь у нашому опитуванні.

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою