8 квітня 2025, 16:30, Україна

Підписано закон про добросовісного набувача землі

Президент Володимир Зеленський вчора, 7 квітня, підписав «скандальний» закон про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісних набувачів землі (№12089).

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, 9 квітня 2025 р.

Документом встановлюються чіткі терміни (10 років), протягом яких правоохоронні органи можуть подати позов до підприємця про недобросовісне набуття землі. Після закінчення цього терміну всі такі ділянки залишаться у приватній власності.

Це не стосується об'єктів критичної інфраструктури, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, об’єктів та земель оборони, територій природно-заповідного фонду, пам’яток культурної спадщини, які не підлягали приватизації.

Як повідомили у парламенті, документ захищає права та інтереси добросовісного набувача у випадку вибуття майна з власності держави чи територіальної громади та вирішує питання компенсації при витребуванні майна на користь держави чи територіальної громади.

«На думку бізнес-спільноти, цей закон обмежить неправомірні дії щодо бізнесу з боку правоохоронних органів. Хоча справедливо було сказати, що проти закону виступило багато НГО та активістів. Тому і «скандальний», — написав нардеп Ярослав Железняк у Telegram.

Попри критику, закон знайшов підтримку серед бізнес-асоціацій. Спілка українських підприємців, Федерація роботодавців України та Європейська Бізнес Асоціація вважають, що нові правила сприятимуть залученню інвестицій і стабільності бізнесу в Україні. Однак громадські активісти та деякі політики закликали президента накласти вето на цей закон.

Петиція з вимогою ветувати закон, яка зʼявилася 17 березня, набрала 25 тис. необхідних голосів. Далі її мав розглянути президент, однак цього не сталося.

«Усупереч назві, законопроєкт спрямований на захист недобросовісних набувачів, тих, хто незаконно, через підставних осіб, отримав у приватну власність землі, які належать державі та територіальним громадам. Ідеться про ліси, водойми та прибережні смуги, пам'ятки археології, землі оборони, які водночас можуть бути лісами, землі природно-заповідного фонду. Нині такі землі повертаються в судовому порядку державі та територіальним громадам. Утім, законопроєкт №12089 обмежить термін, протягом якого незаконно відчужені землі можна буде повернути у державну та комунальну власність», — йдеться у петиції.

Читайте також: Понад 20 тисяч га державних с/г земель передано в користування через онлайн-аукціони 

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2025 р.