Реклама
У одного з дослідних господарств НААН незаконно відбирають землю

Олександр Іщук: Києво-Святошинська райдержадміністрація віддала дослідні ділянки в чужі руки

23 травня 2017 454 0

Ця історія почалася ще 2010 року. Тоді на адресу президента Національної академії аграрних наук України Михайла Зубця (займав посаду з березеня 1996 р. по лютий 2011 р. — ред.) надійшло офіційне звернення від Києво-Святошинської районної державної адміністрації про виділення 5 га землі в межах Гатненської сільської ради для подальшого використання громадянами України. Далі цей лист «спустився» на Національний науковий центр «Інститут Землеробства Національної академії аграрних наук України».

Керівництво інституту і дослідного господарства «Чабани», на полях якого проводять досліди, погодило виділення землі в межах 4 га поза насіннєвими сівозмінами на ділянці, яка не використовувалася для наукових цілей. Але згідно рішення Києво-Святошинської районної адміністрації було виділено земельну ділянку згідно площею 4 га зовсім у іншому місці, більш економічно привабливому. Окрім цього, на виділених площах були розміщені дослідні поля ННЦ «Інститут Землеробства НААН України» та знаходились селекційні насіннєві сівозміни.

Згідно державних актів на право постійного користування, земельні ділянки, які наразі стали предметом спору, закріплені за дослідним господарством «Чабани» ННЦ «Інститут Землеробства НААН України».

Читати по темі: Рейдери захопили державні землі НААН

Наразі селекційні ділянки, на яких науковці НААН вже близько 40 років проводять свої досліди, невідомі особи заблокували та обгородили огорожею. В Інституті землеробства НААН України говорять про рейдерство.

Ми поспілкувалися із директором ДП ДГ «Чабани» «Інститут Землеробства НААН України» Олександром Іщуком, який розповів нам про деталі справи.

Kurkul.com: Пане Олександре, розкажіть, будь ласка, як почалася ця історія і чому дослідні ділянки вашого господарства опинилися в руках інших людей?

Олександр Іщук: Ми не знали, що райдержадміністрацією були виділені зовсім інші ділянки, не ті, що ми погодили, тому продовжували працювати на них. А у 2012 році під час роботи на полях наші працівники побачили, що відбувається «розбивка» ділянки на невеликі ділянки. Тоді ми звернулися до СБУ, прокуратури Київської області, до Генеральної прокуратури України. Після цього було подано позов Києво-Святошинською місцевоїю прокуратурою, а пізніше і прокуратурою Київської області, з вимогою відмінити рішення Києво-Святошинської районної адміністрації щодо незаконного виділення 4 га землі громадянам. І з 2013 року по сьогоднішній день справа розглядається у судовому порядку. Подаються апеляції, іде відмова, звертаються до Вищого господарського суду. Останнє рішення Господарського суду Київської області, яке на сьогодні було прийнято, датується 21 квітня 2017 року. Згідно цього рішення, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про визнання незаконним розпорядження Києво-Святошинської райдержадміністрації №4274 про передачу у власність земельної ділянки.

Kurkul.com: Що було після цієї відмови? Справа завмерла чи судові перипетії тривають і досі?

Олександр Іщук: Після цього прокуратура Київської області 10 травня 2017 року подала апеляційну скаргу про скасування рішення Господарського суду Київської області. За останні два місяці було проведено три захвати наших земель. Спочатку 11 квітня було здійснено розбивку ділянок площею по 8 соток у межах цих 4 га. Ми, звичайно, ту розмітку прибрали. Потім 20 квітня на ці ділянки виїхала бригада проектантів і проводила геодезію та інші роботи. А 20 травня 2017 року у вихідних день відбувся рейдерський захват цієї ділянки. Приїхало близько 50 чоловік охороною, які протягом кількох годин зробили капітальну огорожу з металопрофілю. Виходить, що ми до наших дослідів наразі взагалі не маємо доступу.

Kurkul.com: Ви були на полі, намагалися зупинити цих людей?

Олександр Іщук: Так. Ми викликали поліцію, правоохоронці склали певні акти. На пропозицію поліції припинити ці роботи так звані рейдери припинили свою діяльність, але щойно правоохоронці поїхали з місця подій — роботи відновилися.

Kurkul.com: Хто ці 50 осіб? Ви їх знаєте?

Олександр Іщук: Я так розумію, що це люди, які були запрошені новими власниками земельних ділянок. Там були працівники і охорона. Ми намагалися не допустити їх на наші дослідні ділянки, але при охороні і такій кількості людей ми нічого не змогли зробити, щоб не допустити цього захвату.

Kurkul.com: А ви знаєте кому райдержадміністрація передала у користування ці ділянки?

Олександр Іщук: Це вирішувала адміністрація. Але справа у тому, що коли вони одержали ці державні акти, ділянки три-чотири рази змінювали власників. Це робиться для того, щоб суд не ухвалив рішення на користь дослідного господарства «Чабани».

Kurkul.com: Як так вийшло, що виділили зовсім іншу землю, не ту, на яку ви погодилися?

Олександр Іщук: Ми виділяли земельну ділянку, яка прилягає до дачного масиву — до території, яка непридатна для комерційних цілей. А та ділянка, яку вони зрештою незаконно виділили, примикає до одеської магістралі, це 4 км магістралі Київ—Одеса. Це комерційно привабливе місце. А як вони виділили — це підміна адміністрацією викопіювання з топографо-геодезичного плану і подача його у відділ земельних ресурсів. Наші документи вони до уваги не взяли, а виділили землю на бажання не знаю кого.

Kurkul.com: Які культури вирощуєте на захоплених ділянках і які досліди там проводили?

Олександр Іщук: У нас там бувають делегації з України, Білорусії, фермерські господарства. Це дослідні ділянки для посівів сортів селекції нашого інституту. Це і соя, і гречка, багаторічні трави для кормової бази, пшениця яра і озима, жито, кукурудза. Тобто всі культури нашої селекції, які ми демонструємо, щоб люди бачили, що вони не поступаються по урожайності культурам іноземної селекції.

Kurkul.com: Які наукові збитки понесе НААН України внаслідок таких подій?

Олександр Іщук: Зараз збитки важко оцінити. Наше господарство було створено ще 1949 року. Досліди на тих ділянках проводяться вже більше 40 років, і саме ці ділянки зручні тим, що знаходяться при автомагістралі, і науковим делегаціям зручно під’їжджати на поля. Тепер ми не маємо туди доступу і, звісно, ці демонстраційні досліди вже втрачають сенс.

Kurkul.com: Як плануєте діяти далі?

Олександр Іщук: Ми звернулися до МВС, у прокуратуру, підготували лист на Президента НААН України, буквально вчора відправили листи до Києво-Святошинської прокуратури, інформували у цьому напрямку. Судова тяганина триває ще з 2013 року, але, на мою думку, суд повинен був одразу ж ухвалити рішення про те, щоб на період розгляду накласти арешт на ці дослідні ділянки. Це було б найбільш правильне рішення, така практика існує. Але цього не зробили.

Kurkul.com: Дякуємо за інформацію і будемо стежити надалі за перебігом подій.

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою