Киргизька

36
Назва породи Киргизька Kirghiz
Тип тварини Кози
Напрямок МРХ
Компанії племрепродуктори

Історія

У Киргизії з найдавніших часів практикували козоводство. Розводили переважно місцеву групу азіатської пухової кози. Це були тварини міцної конституції, високої життєздатності і з легкістю переносили цілорічне утримання на пасовищах. Від кіз в хорошій кількості отримували молоко, м’ясо. Шерсть і пух були побічними продуктами, оскільки добувалися в невеликих кількостях. Настриг вовни був 470гр, а начісування пуха всього 150гр. Для підвищення продуктивності місцеві кози були схрещені з цапами придонської пухової породи. Відбувалося це в Ошській області в 1950р. Підсумок поглинального схрещування дав киргизько-придонских кіз, серед яких відбувалося подальше поліпшення породних якостей і продуктивності, що призвело до появи породи, що отримала назву киргизька пухова. Так постійно ведеться лінійне розведення в кооперативі «Тегірмен-Баші». Для цього відбираються найкращі особини з хорошими продуктивними показниками.

Стандарт породи

Тварини мають міцну конституцію, з досить великими розмірами. Статура правильної форми, голова невелика з обвислими вухами і добре розвиненими рогами. Шия потужна, коротка, груди широкі, глибокі, прекрасно розвинені. Спина пряма, рівна, широка, кінцівки дуже міцні і сильні. За зовнішнім виглядом порода має велику схожість з придонською пуховою. Вовняний покрив густий, еластичний, з хорошим вирівнянням пухових волокон.

Господарська характеристика

Середня вага самок 38–40 кг, самців 65–66 кг. Висота в Загривку у самок 58–61 см, самців 60– 66 см. Зміст пуху в шерсті 65–75 %, середнє начісування пуха з самок – 460 – 500 гр, з цапів – 650 – 700 гр, вихід чистого волокна 96 %, настриг вовни 200–300гр. Забійний вихід 40–43 %, вихід молока за лактаційний період 120–150 кг.

При комфортному утриманні і необхідному догляді плодючість кіз знаходиться на досить пристойному рівні. Сотня маток здатна принести 120 – 150 козенят. У зв’язку з цим, молочність також знаходиться на хорошому рівні для забезпечення козенят необхідною кількістю поживних речовин. Народжуються дитинчата вагою в 2 – 3,5 кг, а в півторарічному віці козлики мають вагу вже 39 кг, а кізоньки – 28 кг.

Чесати пух починають вже з однорічних тварин. Так з молодих козликів начісування пуха становить 250 гр, тонина якого 17мкм. З кізок – 325 гр тонина 16мкм. Середня тонина пуху з козлів 21 мкм, з самок 19–20 мкм. Начісування пуха з кращих тварин може досягати 1500 гр. Пух має середню довжину 8–10см.