Микола Верницький, директор інформаційно-аналітичної компанії «ПроАгро»

Микола Верницький: Процес витіснення дрібних землевласників буде прискорюватись

28 грудня 2015 402 0

В новому році фермери зможуть пристосуватись до нових умов оподаткування, але на них чекають й інші проблеми. Про це Kurkul.com повідомив директор інформаційної компанії «ПроАгро» Микола Верницький.

Kurkul.com: Наскільки успішним виявився рік, що минає, для аграріїв і як вплинули економічні негаразди в країні на сільськогосподарську промисловість?

Микола Верницький: Минулий рік був досить успішним для аграріїв. Я б навіть назвав його одним з найуспішніших за всю історію незалежної України. Подібна економічна ситуація в підсумку завжди грає на руку аграріям. Хоча спочатку всі нарікають на ріст цін, зниження споживання і на те, що не вистачає ресурсів на проведення посівної. Але все це згодом компенсується ростом цін на продукцію.

Kurkul.com: Наскільки сильно вплине нинішня ситуація, коли Росія вводить заборону на ввіз продукції, але при цьому з кожним днем поліпшуються відносини нашої держави з ЄС?

Микола Верницький: Якщо брати тільки ці два аспекти, то вони ніяк не вплинуть на ситуацію в АПК, оскільки вона тягнеться вже півтора року й успішно долається за рахунок тих умов, в які ставлять наших експортерів. Російський ринок весь цей час відкривався і закривався, і в моменти відкриття компанії успішно продавали туди товари. В інший час вони розуміли, що це небезпечний напрямок торгівлі і переорієнтовувались на внутрішні ринки або могли зовсім зупиняти продаж. Для аграрних компаній внутрішній ринок зараз є найбільший по рівню заробітку. На ньому можна заробити більше, ніж на європейському чи якомусь іншому ринку. Тому фермери навряд чи будуть відкривати якісь нові ринки, щоб компенсувати російський.

Тим не менше, деяка кількість компаній не зможе компенсувати закриття російського ринку. Зокрема ті, що орієнтовані на тваринництво і вирощування овочів.

Kurkul.com: Чому саме ці виробники не зможуть вийти на європейський ринок?

Микола Верницький: Тут я б назвав три причини. По-перше, це технічні регламенти. У нас досі не імплементовано більшість технічних регламентів щодо продукції тваринництва. Не повністю доопрацьована систем сертифікації товарів. Для високовартісних видів продукції європейський ринок закритий через ці технічні бар’єри. Наші товаровиробники не хочуть поліпшувати якість процесів виробництва, оскільки це затратно, а їхня частка на європейському ринку — це не ті об’єми, заради яких підприємства будуть старатись, оскільки наш менталітет відрізняється від західного, а заробітки компаній на внутрішньому ринку вищі, ніж на закордонних.

По-друге, це висока собівартість української продукції, яка не завжди є конкурентоспроможною на європейських ринках.

По-третє, цей ринок висококонкурентний і на нього важко пробитись через велику кількість гравців.

Kurkul.com: Парламент прийняв новий Податковий кодекс. Як він вплине на українських аграріїв?

Микола Верницький: Думаю, що значна кількість компаній, особливо великих, вже давно були готові до цих змін. Але фермери — це інша справа. Вони значно консервативніші і менше готові до реформування. Та ті, хто хотів, вже давно перейшов на іншу систему оподаткування або змінив схему реалізації продукції. Але зрозуміло, що більшість дрібних землевласників продовжує продавати свою продукцію за готівку. Вони не ведуть бухгалтерію, ніяк не звітують. Тому я не думаю, що ці зміни знищать фермерів, вони мають підлаштуватися. Процес витіснення дрібних виробників з ринку тривав давно і він буде прискорюватись. Звісно, пільгове оподаткування — це все схеми, які успішно використовували холдинги для ведення своє діяльності. Схеми полягали у тому, що холдинги не працювали на пряму, а працювали через свої торгові фірми, залишаючи пільги для сільгоспвиробників і таким чином торгова фірма уникала оподаткування. Як буде зараз, подивимось. Але для компаній, які ведуть правильну бухгалтерію і багато витрачають на сільхозвиробництво, а це, в основному, холдинги, змінити систему оподаткування буде не важко. Якщо ж спецрежим ПДВ буде відновлено в повному обсязі, то будуть можливі зміни на ринку роботи трейдерів і їх відносин з сільхозвиробниками.

Kurkul.com: В цьому році мали місце чисельні рейдерські захвати фермерських земель. Чи продовжиться ця ситуація в наступному році?

Микола Верницький: Рейдерські захвати — це простий перерозподіл бізнесу. Подібні речі відбувались і раніше, але менше освітлювалися у ЗМІ, оскільки угрупування, які цим займались, часто самі були представниками колишньої влади. Теперь же їх дії ніхто не контролює. Тому такі ситуації були, є, і будуть, поки в нас не буде реорганізована судова влада, яка буде контролювати виконання законів, адже зараз вона працює не так, як хотілося.

Kurkul.com: Чи зможуть якісь державні програми для підтримки фермерства у наступному році стати суттєвими?

Микола Верницький: Розумієте, у нас немає якоїсь великої державної програми по підтримці фермерства. В нас є багато маленьких програм, які ставляться в план кожен рік, вони не фінансуються, видаються, а потім кладуться в стіл. Єдина державна програма, яка існувала і діяла — це пільговий режим оподаткування і спецрежим ПДВ, а також врегулювання ПДВ і відшкодування його при експорті товарів. Все інше — дрібні програми, які хоча і існують, але великої користі не приносять, а відповідальних за їх виконання постійно звинувачували в нерівномірному розподілі коштів. Такі програми були не ефективними і ніколи не показували економічного результату. Наприклад, програма компенсації кредитів комерційних банків зараз не актуальна, оскільки банки не дають кредитів і за минулі роки існує велика недоїмка виплат по програмі. Окрім цього, вона не є досить ефективною, оскільки аграрії здебільшого отримують кредити в валюті, оскільки вони більш вигідні, чи беруть гроші в борг з інших джерел. Ще один подібний приклад: у минулому році було прийнято програму компенсації 50% від вартості будівництва твариницьких комплексів, але гроші на неї не виділялись.

Kurkul.com: Тобто, ці програми розробляють лише для проведення корупційних схем?

Микола Верницький: Ні, у цих програм була гарна мета. Вони повинні створюватись і писатись, на них потрібно виділяти гроші. Але, зазвичай, коли програма вже написана, то з’являються люди, які розподіляють фінансові потоки за власним розсудом. Нажаль, в останній час я не чув про нові гучні програми, які могли б поліпшити життя аграріїв.

Kurkul.com: Дякуємо, пане Миколо, за цікаву розмову. Сподіваємося, наступний рік принесе українським аграріям більше добрих новин.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою