Реклама

Пасічники розпочали сезон збору квіткового пилку

9 квітня 2020 192 0
Пасічники розпочали сезон збору квіткового пилку
автор Валерій Курейко

У квітні пасічники починають збір пилку — цей продукт бджільництва займає друге місце за обсягом продажів після меду. Про це Kurkul.com повідомив бджоляр та співвласник ТМ «Знатний Мед» Валерій Курейко.

«Основні рослини-пилконоси на початку весни — це кленові, вербові, а також кульбаба. Бджолам пилок в цей період потрібен, головним чином, для годування розплоду», — розповідає Валерій Курейко, бджоляр і співвласник ТМ «Знатний Мед».

Експерт зазначив, що бджоли приносять пилок протягом усього бджільницького сезону, навіть у вересні. Тому збір пилку може стати додатковим джерелом доходу для пасіки. Адже вартість натурального пилку в 2 рази вище від меду.

«Обсяг сухого пилку, який можна зібрати з однієї бджолосім'ї становить до 1,5-2 кг на тиждень, тобто 25-30 кг за сезон», — додав Валерій Курейко.

Він також зазначив, що квітковий пилок є унікальним продуктом, який містить понад 250 корисних речовин: вітаміни, амінокислоти, ферменти, мікроелементи.

Експерт також додав, що продуктивність вироблення пилку у різних рослин і культур відрізняється — наприклад, для соняшника вона становить близько 50 кг з 1 га,  гірчиці — 80 кг з 1 га, а для ріпаку — до 120 кг з 1 га. Такі культури як гречка, конюшина, люцерна і горох мають набагато нижчий показник — в середньому, 25, 19, 14 і 10 кг з 1 га, відповідно. 

«З урахуванням площі посівів основних медоносних культур, потенціал збору квіткового пилку в Україні величезний — більше 500 тис. тонн. І це без урахування дикорослих пилконосів», — зазначає Валерій Курейко.

Але для збору великих обсягів пилку має бути достатня кількість сильних бджолосімей.

Наразі, збором пилку в Україні займається приблизно кожен третій пасічник. Для збору квіткового пилку на пасіках використовують пилкозбірники, які прикріплюють до вічка на зовнішній стінці вуликів — бджола проходить у вічко через звужений отвір пилкозбірника, і таким чином грудочки пилку «обсипаються» у лоток.

«Збір пилку вимагає уваги — адже спочатку в ньому занадто багато вологи, і якщо пилок вчасно не прибрати для подальшої обробки — він закисне (анлогічно, якщо потрапить під дощ або росу). Ще більш важливо правильно сушити пилок — це категорично не можна робити на сонці, оскільки під дією ультрафіолету корисні властивості продукту втрачаються. Пилок сушать у спеціальних дегідраторах (сушильних шафах) при невеликій температурі (не більше 35 градусів цельсія). Спочатку пилок містить 20-30% вологи, а після сушіння — 12,5%. При цьому, пилок важливо не пересушити, щоб грудочки не стали занадто твердими», — підсумумвав бджоляр.

Онлайн-асистент фермера сайт Kurkul.com продовжує досліджувати український аграрний ринок та ділитись результатами з вами.

Якщо вам цікаво, скільки земель обробляють фермери в Україні, якими напрямками вони займаються і в яких регіонах працюють, скільки з них займаються тваринництвом, переходьте за посиланням та заповнюйте анкету.

Виконано за допомогою Disqus

Реклама
Матеріали за темою