Через воєнні дії Україна втратить до 20% медового врожаю — експерт
Через активні бойові дії, обстріли, окупаційний тиск та проблеми з логістикою пасічники Херсонщини та Луганщини, а також більшої частини Запорізької, Донецької та Харківської областей поки не можуть працювати. Враховуючи такі тенденції, Україна мінімально втратить медовий врожай з 20% офіційно зареєстрованих пасік.
Про це розповів фахівець з агроефективності, пасічник Мирон Пундор у матеріалі «Скільки меду втратить Україна через війну та як бджолярам шукати додаткове джерело доходу» на Kurkul.com.
За словами експерта, до цього переліку також слід додати тих пасічників, які не мають змоги розпочати сезон на раніше окупованих територіях Київщини, Чернігівщини чи Сумщини.
«За моїми оцінками, враховуючи цьогорічні погодні умови, відхід бджолосімей в середньому по Україні становитиме 15-20%. В потрібний момент, пасічники просто не могли потрапити на свої господарства. А якраз весняний огляд потрібен чи ревізія, десь підготувати — десь вивезти з зимівника. А в тебе елементарно не має доступу», — розповів агрофахівець.
За його словами також існують ризики, що окупанти залишили після себе безліч «сюрпризів» у вигляді замінованих предметів, розтяжок, снарядів. Тому це ускладнює процес повернення і роботи бджолярів.
«Інша проблема — це коли в районі господарств йдуть бої, потрапила ракета, чи просто великий ризик мінування. І такі пасіки є по всьому периметру починаючи від Житомирської та Київської обл., закінчуючи Сходом та Півднем. Загалом це 10 областей», — наголосив Мирон Пундор.
Читати за темою: Бджолярі можуть недобрати третину меду у 2022 році
Експерт впевнений, що відновлення цих пасік мало б бути пріоритетним напрямом для влади, оскільки мед — це експорт України, а торгівля — це додаткові кошти на відновлення держави.
«Втрачені ресурси можна було б відновити за рахунок надлишку пакетів і маток, які будуть в цьому сезоні. Наразі важливе завдання протягом травня відновити втрачені пасіки на звільнених територіях», — підсумував Мирон Пундор.
© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2022 р.