16 січня 2024, 11:30, Україна

Українські аграрії стурбовані кризою перевезень через Суецький канал

Шість бізнес-асоціацій України звернулися до президента України Володимира Зеленського з проханням розглянути на засіданні Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України складнощі, що виникли в українських компаній під час вантажних перевезень через Суецький канал.

Представники бізнесу пояснили, що єменські хусити з кінця листопада атакують торговельні судна в Баб-ель-Мандебській протоці через солідарність з угрупуванням ХАМАС і за підтримки Ірану, який нині активно співпрацює у військово-технічній сфері з рф. Це створило серйозні проблеми українським компаніям для перевезення вантажів через акваторію Червоного моря.

Зазначається, що найбільші проблеми виникають у перевізників аграрної продукції, що може негативно вплинути на збільшення фінансових втрат її виробників через логістичні проблеми.

Читати за темою: Експорт української олії постраждав від атак хуситів у Червоному морі

«Щороку понад 40% вітчизняного експорту зерна та харчів прямують через Суецький канал до країн Африки, Близького Сходу та Південно-Східної Азії. Також зростатимуть внутрішні ціни на паливо та мінеральні добрива, які в значній кількості надходять із країн Близького Сходу, а також Казахстану та Узбекистану», — йдеться у зверненні.

В умовах тимчасової невизначеності своєчасного надання Україні фінансової підтримки міжнародними партнерами це може додатково знизити стійкість бізнесу в боротьбі з ворогом, впевнені представники бізнесу.

Загалом, за даними видання «Європейська правда», війна на Близькому Сході набирає обертів і загрожує одному з найбільш жвавих торговельних коридорів світу. З жовтня воєнізоване угруповання «Ансар Аллах», більш відоме як хусити, здійснили 27 атак проти цивільних суден із застосуванням бойових дронів та балістичних ракет.

Сьогодні вночі, 16 січня, було атаковано чергове вантажне судно Gibraltar Eagle біля узбережжя Ємену. Судноплавна компанія Eagle Bulk Shipping заявила, що танкер перевозив металопродукцію і перебував на відстані близько 160 км від берега в Аденській затоці, коли його атакували балістичною ракетою.

Атаки хуситів на торговельні судна, передусім контейнеровози, позначилися на роботі морського коридору Червоним морем. Через нього проходить близько третини контейнеровозів світу. Переважно вони доставляють продукцію з Азії в Європу.

Так, атаки вплинули на контейнерний трафік: за перші десять днів січня 2024 року він упав на 90% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

Ризики для суден, що рухаються до Червоного моря, суттєво підвищують вартість страхування. Наприклад, з початку жовтня премія за воєнний ризик для танкерів зросла в шість-десять разів залежно від вартості та розміру судна.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р.