Реклама

Фахівці порадили, на які показники варто дослідити ґрунти в умовах спеки 2024

23 липня 2024 101 0
Фахівці порадили, на які показники варто дослідити ґрунти в умовах спеки 2024
Ukravit

По завершенню збиральної кампанії аграріям необхідно буде готуватися до осінньої посівної. Тож, якщо ваші поля вже чисті від нажатого збіжжя, це гарна можливість використати цей час із користю та дослідити ґрунти.

На які показники необхідно зробити перевірку в умовах агросезону 2024, розповіли фахівці компанії Ukravit.

«Дослідження ґрунтів у непростих умовах, в яких сьогодні працюють українські аграрії, сміливо можна назвати вигідною інвестицією в агровиробництво. По-перше, це дає змогу одночасно забезпечити посіви необхідним живленням та заощадити на добривах; по-друге — захистити їх від потенційних ризиків, пов’язаних із неякісними пестицидами, якими зараз насичений ринок, що могли вноситися під попередні культури в сівозміні. З огляду на це кошти, витрачені на дослідження, обов’язково повернуться сторицею, а шанси на одержання високої врожайності значно зростуть», — зазначив керівник сервісно-технологічного відділу компанії Сергій Сальніков

Одним з головних показників, що потребує постійного контролю, є рН ґрунту. Він впливає на ефективність засвоєння елементів живлення з мінеральних добрив, особливо фосфору. Наприклад, за оптимальних погодних умов і рН ґрунту 6.0 коефіцієнт засвоєння фосфору становитиме до 52%, а при рН  8.0 — не більше 30%. Кислотність ґрунту також суттєво впливає на розвиток мікробіологічної активності, розпад діючих речовин пестицидів та загальний фізіологічний стан рослин.

Такі відносно сталі показники, як вміст фосфору, калію та мікроелементів рекомендується досліджувати раз на 2-3 роки. А от азот і сірку краще контролювати від сезону до сезону. Також важливо визначити залишкові кількості пестицидів у ґрунтах — це дозволить уникнути нерівномірних сходів та випадання окремих ділянок в полі надалі.

Для господарств, що мають землі, де відбувалися бойові дії, важливим показником є вміст важких металів, таких як свинець, кадмій, цинк, мідь тощо. Адже, згідно з науковими даними, їх високі концентрації негативно впливають на ріст і розвиток культур. На таких ґрунтах відзначається карликовість рослин та їх слабкий розвиток, що в результаті призводить до зниження урожайності.

Різні культури по-різному реагують на вміст важких елементів, тому в Ukravit Institute проводять ряд досліджень для визначення можливості висівання тієї чи іншої культури на таких ґрунтах.

Читати за темою: Про що варто подбати напередодні осінньої посівної — поради фахівця

В умовах аномально спекотного літа окрему увагу потрібно приділити визначенню запасу продуктивної вологи у ґрунтах господарства.

«Дуже важливий показник — запас продуктивної вологи в ґрунті. Адже з огляду на поступові кліматичні зміни зона ризикованого землеробства в Україні розширюється, а отже й підхід до вирощування культур має коригуватися відповідно до цих змін. Тут варто розрізняти поняття фактичної вологи та власне доступної для рослин, про яку саме й ідеться. Результати дають можливість зрозуміти, чи варто сіяти культуру, а якщо так, то яку саме (якщо є вибір). Наприклад, при вмісті  в шарі 0-100 см менш як 90 мм вологи висівати сільськогосподарські культури не рекомендовано», — додав фахівець.

© Юлія Немцева, Kurkul.com, 2024 р. 

Виконано за допомогою Disqus

Реклама