Реклама
Тваринництво може приносити до 30% — досвід роботизації ферми Євросем

Тваринництво може приносити до 30% — досвід роботизації ферми Євросем

27 березня 2025 210 0

На фермі ПП «Євросем», що на Переяславщині, утримується 1400 голів голштинської породи, і кожна з них — частина масштабного проєкту з впровадження передових технологій. З них 600 дійних корів, решта — молодняк.

Сталі якісні показники молока для компанії в пріоритеті, тому «Ерідон» активно розвиває силосний напрямок. І у цьому має тісну співпрацю з партнерами — Трау Нутришин.

Рентабельність галузі сягає майже 30%

На початку будівництва-реконструкції молочного комплексу в ПП «Євросем», тут існувала старенька ферма на 130 дійних корів. У 2021 р. керівництво групи компаній вирішило побудувати новий виробничий комплекс з роботизованою системою доїння. Тоді було зведено дві будівлі. В роботу запустили все вже наступного року. А на кінець 2022 року, купуючи нетелів у данських фермерів, наростили поголів'я до 420. І вже за два роки додали ще майже 200 голів з власного потомства.

«Протягом 2025-2026 рр. маємо побудувати ще третій корівник на 600 корів. Бо хочемо майже удвічі збільшити поголів’я. У планах на  кінець 2026 р. мати 1300 дійних корів», — розповів Микола Дзюбан, керівник напрямку молочного тваринництва групи агропідприємств «Ерідон».

Микола Дзюбан, керівник напрямку молочного тваринництва групи агропідприємств «Ерідон» і Костянтин Ткаченко (з ліва на право)
Микола Дзюбан, керівник напрямку молочного тваринництва групи агропідприємств «Ерідон» і Костянтин Ткаченко (з ліва на право)

За його словами, зараз, порівняно із 2022 р., економіка молочного тваринництва є більш стабільною. Бо хоч ціни на корми й піднялися, але так само піднялась і тримається стабільною ціна на молоко.

«Рентабельність тваринництва вийшла приблизно на 30%. Я б сказав, що економіка йде чудово через нормальну ціну на корми та високу ціну на молоко», — додав керівник.

Також у планах компанія має стратегічно важливе будівництво — зведення комбікормового заводу.  

«Біля нашого офісного приміщення у селі неподалік хочемо будувати комбікормовий завод від компанії Buschhoff потужністю 10 т/год. Це потужності, які необхідні для перспективи розширення у майбутньому. Поголів'я наростає, об'єми комбікорму збільшуються. Тож для нас стратегічна необхідність», — каже фахівець.

ПП «Євросем»
ПП «Євросем»

Крім того, тут планують інвестувати у власний цикл виробництва кормів — встановити лінійку переробки спочатку сої на макуху, а потім, можливо, і ріпаку — на ту ж макуху. Адже саме макуха є основою корму для корів і складає близько 30% структури раціону корів.  

Роботизація дозволяє перевіряти молоко ще «в потоці»

Сучасне молочне господарство — складна наука. І, як відгукуються керівники ферми про роботизацію, до та після неї — це два різні життя, два різних світи. Дві ферми у компанії роботизували, а дві — ще залишаються на традиційній технології, але у довгостроковій перспективі їх також роботизують.

«Поки вони залишаються класичними. Цьогоріч будемо робити  невелику реконструкцію, покращувати комфорт, вентиляцію, а пізніше, можливо, покращимо і систему доїння», — додав Микола.

Приміщення ферм побудовані за інноваційним підходом, в них розміщені два кормових столи. Це зроблено для того, щоб усі роботи можна було проводити в центрі приміщення для комфортного обслуговування.

«Коли говоримо про продуктивність, надої і якість продукції, треба розуміти — продуктивність напряму залежить від самої корови, її самопочуття. Це проста формула: чим нагодував, те й отримав», — каже керівник.

Особливу увагу він приділяє роботизованому доїнню.

«Тут перевага однозначно за роботами, бо їхній підхід кардинально відрізняється. Робот не відключає всі долі одразу, а по черзі відмикає від кожної долі. Коли корова з однієї долі вимені видоїлася, значить там немає молока, робот відчіпляє апарат. Інші три продовжують доїти. А от коли відбувається доїння на молочній лінії або у доїльному залі, то там примусово знімають усі чотири, коли немає молока в одній долі», — каже керівник ферми.

Також система дозволяє виявляти завчасно хвороби. Молоко аналізується в потоці повністю: його провідність, температура, можна навіть визначити жирність та вміст білка. За цими показниками визначається дуже багато хвороб, які можна діагностувати на ранній стадії. Це допомагає зберегти поголів'я і надати вчасно лікування.

«Доїльний робот — це складний технологічний комплекс. Він складається з основного блока і руки-маніпулятора. Все обладнання розміщено всередині спеціальної споруди. Зовні встановлена спеціальна огорожа для догодовування тварин, де засипається гранульована приманка. Важливим елементом є вагова підлога, яка зважує тварину — це допомагає визначити, чи не хворіє вона, чи правильно харчується», — розповідає фахівець.

Детально описуючи конструкцію, він зазначає, що рука-маніпулятор оснащена всім необхідним: стаканами для доїння, щитками для обробки та шлангами для транспортування молока. Блок управління містить електроніку і ємність для контролю забору молока. Система зважує молоко і фіксує дані в програмі, що дозволяє відстежувати надої кожної корови за одне доїння. Датчики в руці маніпулятора визначають провідність, температуру, жир, білок та інші показники.

«Обслуговування такого складного обладнання потребує кваліфікованих спеціалістів. Але ми маємо підтримку спеціальних служб, які надають консультації та здійснюють ремонт. Якщо виникає проблема, яку не можемо вирішити самі, сервісна служба приїжджає протягом трьох годин», —  додає Микола.

Читайте також: Останні свого роду — херсонський фермер під обстрілами рятує українську породу ВРХ

Процес доїння повністю автоматизований. Коли корова підходить до робота, відбувається її зважування і контроль здоров'я. Робот відстежує споживання гранул і автоматично коригує їх кількість на наступні доїння залежно від продуктивності тварини. При зменшенні надоїв кількість гранул зменшується, і навпаки.

«Система працює індивідуально з кожною твариною. Коли корова заходить, робот зчитує її дані й налаштовує процес доїння відповідно до її особливостей. Відхилення від очікуваного надою можуть сигналізувати про необхідність корекції раціону», — каже спеціаліст.

Особливістю системи є мотиваційне доїння. Тобто корови можуть приходити доїтися, коли їм зручно. Деякі тварини дояться п'ять разів на добу. Робот не обмежує кількість доїнь, що сприяє збільшенню надоїв. А смачні гранули служать смаколиком, який заохочує корів приходити на доїння.

Щітки-чухалки підтримують чистоту шкіри корови
Щітки-чухалки підтримують чистоту шкіри корови

«Перехід від прив'язного до роботизованого доїння був непростим. Але корови адаптувалися. Для тварин після отелення робот налаштований на максимум шість доїнь на добу. Середній час доїння однієї корови —  6 хв. 30 сек.», — пояснює Микола Дзюбан.

Результати вражають. У групі зі 100 голів швидкість доїння становить 3,5 кг молока на хв,  це дуже хороший показник. Понад 50% корів у цій групі дають більш як 50 кг молока.

«Такі результати досягаються завдяки індивідуальному підходу. Робот може доїти різними способами: по колу, навхрест, вправо-вліво — все залежить від того, як зручніше тварині. Адже корова, якій некомфортно, не віддасть молоко повністю», — додає Микола.

Важливим аспектом роботи є контроль здоров'я тварин. Спеціальна група включає тварин на лікуванні та новотілок. Їхнє молоко транспортується окремою лінією в інший танк, щоб не змішуватися з чистим молоком. Це молоко використовується для випоювання телят. Програма контролює терміни виходу з корекції та виведення антибіотиків, забезпечуючи належний контроль лікування.

Роботизовану ферму обслуговує вдвічі менше працівників

Надої на роботизованій фермі «Євросем» в середньому становлять 39 кг молока на корову з жирністю 4,1% і білком 3,4%. тут порахували, що планова окупність інвестицій становить десять років.

«Роботизовані ферми є майбутнім, оскільки вони дозволяють розтягнути інвестиції та зменшити людський фактор, що особливо важливо в умовах війни та дефіциту кваліфікованих кадрів», — впевнений керівник напрямку молочного тваринництва групи агропідприємств «Ерідон» Микола Дзюбан.

Один робот обслуговує в середньому 50 корів, хоча ця кількість може змінюватися залежно від швидкості доїння та молоковіддачі.

«За останні роки технології роботизованих ферм зробили величезний крок вперед. Кожні сім років відбувається модернізація роботів — встановлюються системи для визначення соматичних клітин, нові вакуумні насоси, лазери для швидшого зчитування», — розповів керівник.

Тут переконані, що роботизація суттєво оптимізує людські ресурси. Якщо на прив'язній фермі з таким поголів'ям потрібно близько 60 людей, то на роботизованій достатньо 30. Це також створює можливості для навчання молодих спеціалістів.

Падіння надоїв можна попередити

Кормову базу в господарстві формують з покупних і кормів власної заготівлі: силосу, сінажу, соломи, а також вітамінно-мінеральних добавок.

Постачальником вітамінно-мінеральних добавок є компанія Трау Нутришин Україна. Технічний супровід компанії включає різні аспекти, що мають вплив на фінальний результат — розробка і коригування раціонів, контроль якості кормів, контроль під час заготівлі і зберігання силосу, — додає Микола Дзюбан.

Щотижня здійснюється контроль складу і якості кормів, відповідно до отриманих результатів переглядаються та коригуються раціони різних вікових груп тварин. Технічний супровід в такій формі надає можливість оперативного контролю для керівництва ферми. Працівники ферми отримують нові корисні знання та ефективні рішення, розроблені провідними фахівцями компанії.

«Продукти Трау Нутришин використовуємо на всіх вікових групах. Окрім того використовуємо гранули для дійних корів, продукти для телят, пальмовий жир, Selko Lactibute, а також Farm-o-San Reviva для новотільних корів», — зазначає керівник ферми.

Підхід фахівців Трау Нутришин комплексний і всеохопний. Вони надають повний спектр послуг: від аналізу кормів та балансування раціонів для різних вікових груп до постачання високоякісних мікро- та макроелементів і вітамінів.

«Все це контролюється через менеджмент — ми відстежуємо роботу міксера, працівників на фермі та обговорюємо зауваження з керівником для покращення роботи з тваринами», — розповідає Микола Рубан, провідний фахівець з годівлі великої рогатої худоби Трау Нутришин Україна.

Фахівець підкреслює важливість практичної реалізації теоретичних розрахунків.

«Проблеми виникають при відсутності належного змішування, нестачі корму на кормовому столі або води. Ми намагаємося оперативно реагувати на потреби клієнта, виявляти та виправляти дрібниці, які можуть перерости у великі проблеми», — додав спеціаліст.

Робота фахівців Трау Нутришин — це постійний моніторинг. Залежно від ситуації, вони приїжджають на господарство, оцінюють ситуацію і шукають проблематику. Якщо спостерігається різке падіння збору молока чи рівня жиру — проводять детальну оцінку та аналіз. Причини можуть бути різні — від кліматичних умов до неякісного змішування.

Роботизоване доїння
Роботизоване доїння

«У нас є експрес-аналізатори для визначення поживної цінності силосу та зернової частини. Ці дані використовуються для розрахунку раціону відповідно до потреб корови по енергії, білку, протеїну, клітковині та інших показниках. Після змішування в міксері ми перевіряємо якість суміші за допомогою переносної лабораторії», — деталізує Микола, говорячи про технічне оснащення.

Серед переваг такої роботи фахівець називає те, що виявити проблему вдається ще до появи реакції тварини.

«Якщо господарство самостійно виробляє корми — це одне. Але при закупівлі часто виникає проблема розбіжності між заявленими постачальником показниками та реальними. Більшість господарств дізнається про це вже по реакції тварини, по падінню надоїв молока. Ми впровадили інноваційний підхід і надали господарству експрес-аналізатор NOA на базі калібрувань Трау Нутришин, що дозволяє перевіряти кожну партію і коригувати рецептуру комбікорму до введення в раціон», — зазначає Микола Рубан.

Принцип роботи портативного аналізатора наступний: береться зразок, завантажується в лоток/ємність, після чого прилад під’єднується до мобільного телефону за допомогою Bluetooth. Так проводиться сканування у п'яти точках, і протягом п'яти хвилин показники готові.

Костянтин Ткаченко і Микола Рубан, провідний фахівець з годівлі великої рогатої худоби Трау Нутришин Україна (з ліва на право)
Костянтин Ткаченко і Микола Рубан, провідний фахівець з годівлі великої рогатої худоби Трау Нутришин Україна (з ліва на право)

На господарствах групи компаній Ерідон успішно використовуються такі прилади, суттєво зменшуючи витрати часу і коштів. «Євросем» використовує стаціонарний прилад NIR на базі калібрувань Трау Нутришин для поглибленого аналізу сировини.

«Портативний прилад може дати невірогідні дані, якщо неправильно взяти зразок, тому на ньому бажано робити декілька зразків і середню вибірку», — додає спеціаліст.

У складі корпорації Нутреко, до якої входить Трау Нутришин, сьогодні працює 11 науково-дослідних центрів по всьому світу. Компанія використовує власні інноваційні розробки та рішення, що пройшли перевірку провідними спеціалістами галузі. Однією з таких інноваційних розробок є замінник молока Sprayfo Ultimo.

«Продукт забезпечує швидкий старт телят і позитивно впливає на розвиток рубця. Замінник - більш стабільний і безпечний порівняно з цільним молоком, якість якого може варіюватися», — додає консультант з годівлі Микола Рубан.

Selko Lactibute гарно зарекомендував себе для покращення перетравлювання корму, що позитивно впливає на показники молока, жиру та білка.

Говорячи про екологічний аспект, фахівець з годівлі наголошує на тому, що Трау Нутришин приділяє велику увагу та активно впроваджує технології, що зменшують негативний вплив господарств на довкілля. 

Приклад — стійкі мікроелементи Selko IntelliBond. Це перший мікроелемент, верифікований за показниками CO2eq, що знижує вуглецевий слід на літр молока, водночас покращуючи здоров’я та продуктивність стада. В контексті євроінтеграції України та зростаючої уваги до зеленої адженди такі продукти об’єднують потреби сучасності і майбутнього.

Selko IntelliBond сприяють кращому засвоєнню корму, поліпшують імунну систему тварин, підвищують їхню стійкість до стресів і хвороб, а також покращують репродуктивні показники.

Заготівля силосу — рухаємось до 75% перетравності

Заготівля силосу на господарстві починається з планування: спочатку визначають потребу, поля, визначають які гібриди і які засоби захисту рослин будуть вносити.

«Ми заготовляємо силос кукурудзи на різних наших відділках, експериментуємо з різними гібридами гібридами – це своєрідний етап відбору. Ми сіяли гібриди Limagrain, KWS та IFAGRI. Після декількох років випробувань ми обрали гібрид Блекрок від бренду IFAGRI, який стабільно показує хороші, результати по урожайності та якості.  У наступних ямах у нас лежать також інші гібриди», — розказав керівник напряму молочного тваринництва «Ерідон» Микола.

Ключові параметри силосу включають суху речовину (34-35%), перетравність (70-75%) і крохмальність (35%). Врожайність досягає 50 т/га.

«У цьому господарстві ми сіємо 80-70% саме гібриду Блекрок, а на 30% експериментуємо з іншими гібридами. Постійно проводимо досліди та порівнюємо гібриди по поживності, перетравності та крохмалю. Наприклад, той самий Блекрок показав хороші результати, але на інших ділянках інші гібриди (Староф, Вархол, Мітинг або інші) можуть бути кращими, залежно від клімату і ґрунту», — розказав керівник ферми.

Перед можливим стартом заготовлення силосу тут проводять текст силосної маси на вміст сухої речовини. Це зазвичай відбувається за два-три тижні до початку процесу: зрізають стеблини в одному місці та сушать їх протягом двох тижнів, щоб визначити суху речовину і завчасно спланувати заготівлю. Після цього, якщо все влаштовує, розпочинають сам процес заготівлі.

Майбутнє молочного тваринництва в Україні — це шлях у напрямку до європейських стандартів.

Досвід ферми «Євросем» доводить: автоматизація процесів не лише підвищує ефективність виробництва, але й готує галузь до майбутніх викликів.

«В умовах, коли європейські регуляції можуть вплинути на структуру молочного сектору, саме технологічна модернізація стане ключем до конкурентоспроможності українських ферм на міжнародному ринку. І хоча цей шлях потребує значних інвестицій, він є єдино правильним для тих, хто дивиться в майбутнє», — додав Микола Дзюбан.

© Ірина Кошкіна, Kurkul.com, 2025 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама